Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

RCAul meu marit desi masina cu accident inregistrat a fost vanduta de 3 ani !

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#37
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Da, mai tata, tot aia e in esenta.

#38
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Si eu am cumparat in iunie 2016 Loganul meu de la primul proprietar, cu tot cu numerele de inmatriculare. Nu s-a facut nicio radiere, pur si simplu s-a transcris pe numele meu. Dar eu am fost cumparator de buna credinta si, la 5 zile dupa cumparare (cand m-am dus cu ea la RAR pentru identificare, ca asa era legea atunci), cand am mers cu tot dosarul la DRPCIV pentru inmatriculare, am facut si RCA-ul pe numele meu.

#39
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013
Pentru ce masina ti-au marit RCA-ul? Ca doar nu inchei tu RCA-ul pentru acea masina veche si pe care ai vandut-o, nu o mai ai in posesie, nu o mai folosesti.

Din ce stiu eu sistemul de bonus-malus este per masina si per proprietar: ai bonus/malus separat pe fiecare masina. Doar daca vinzi o masina si dupa aceea cumperi alta, bonus/malus de la cea veche se poate mosteni la cea noua in loc sa plece de la B0 (desi operatiunea de ‘mostenire’ este/era cu cantec, trebuia sa o ceri tu si iti puneau tot felul de piedici cel putin daca era cu bonus; poate la malus o face asiguratorul din oficiu ca ii convine; sau poate sistemul a fost pus la punct si se face automat). Sau poate noul proprietar a devenit si el vechi, a vandut-o semnand in numele tau (ca si cum tu ai fi vandut-o, deci un fals), acum tu ti-ai cumparat masina noua si te-ai trezit cu ‘mostenirea’?

#40
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,271
  • Înscris: 06.07.2007

View Postsags, on 11 septembrie 2018 - 07:38, said:

Pentru ce masina ti-au marit RCA-ul? Ca doar nu inchei tu RCA-ul pentru acea masina veche si pe care ai vandut-o, nu o mai ai in posesie, nu o mai folosesti.

Din ce stiu eu sistemul de bonus-malus este per masina si per proprietar: ai bonus/malus separat pe fiecare masina.
Intre timp s-a schimbat legea.

#41
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postflomelomanul, on 11 septembrie 2018 - 07:24, said:

Si eu am cumparat in iunie 2016 Loganul meu de la primul proprietar, cu tot cu numerele de inmatriculare.
Aia se intampla in doua situatii:
1. se vinde in acelasi judet
2. cumparatorul vrea sa pastreze numerele, nu prefera alte numere

#42
belena6

belena6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 03.08.2010

View Postsags, on 11 septembrie 2018 - 07:38, said:

Pentru ce masina ti-au marit RCA-ul? Ca doar nu inchei tu RCA-ul pentru acea masina veche si pe care ai vandut-o, nu o mai ai in posesie, nu o mai folosesti.

Din ce stiu eu sistemul de bonus-malus este per masina si per proprietar: ai bonus/malus separat pe fiecare masina. Doar daca vinzi o masina si dupa aceea cumperi alta, bonus/malus de la cea veche se poate mosteni la cea noua in loc sa plece de la B0 (desi operatiunea de ‘mostenire’ este/era cu cantec, trebuia sa o ceri tu si iti puneau tot felul de piedici cel putin daca era cu bonus; poate la malus o face asiguratorul din oficiu ca ii convine; sau poate sistemul a fost pus la punct si se face automat). Sau poate noul proprietar a devenit si el vechi, a vandut-o semnand in numele tau (ca si cum tu ai fi vandut-o, deci un fals), acum tu ti-ai cumparat masina noua si te-ai trezit cu ‘mostenirea’?

Din 2017 este o lege care prevede ca daca mai multe masini au acelasi proprietar, toate se vor incadra la acelasi bonus malus.

Sa aveti grija si la accidentele petrecute in ultimii 2-3 ani. Sunt unii asiguratori mai lenesi cand trebuie sa faca update in sistem la daune si bonus-malusul poate scadea si la 2-3 ani dupa un accident. Nu cumva sa fie la fel si in cazul de fata.

#43
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,271
  • Înscris: 06.07.2007

View PostHunor_66, on 11 septembrie 2018 - 07:48, said:


Aia se intampla in doua situatii:
1. se vinde in acelasi judet
2. cumparatorul vrea sa pastreze numerele, nu prefera alte numere
Asta se intampla in orice situatie.
Vinzi masina, faci contract cv, scoti fiscal, noul proprietar baga masina la el la impozit. Abia apoi poti spune ca masina dpv fiscal nu mai e pe numele tau. Insa pana cand noul proprietar nu o inmatriculeaza efectiv pe numele lui, in acte(talon,  carte de identitate) si in baza de date a politiei, masina va figura pe numele tau.
Exista varianta de a merge cu actele la serviciul de inmatriculari si sa se faca mentiuni in baza de date privind instrainarea. In cazul asta eventualele amenzi de rovigbeta vor merge pe numele noului proprietar DAR in acte proprietarul va fi vanzatorul pana cand va fi inmatriculata pe numele cumparatorului.
Se poate apela la instanta care dupa un proces ce va dura in jur de un an, sa decida obligarea noului proprietar sa o inmatriculeze.
Deci radiere nu exista din pacate. Vanzatorul, in Romania nu e protejat de abuzuri.

#44
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Inițiator, mergi la serviciul de înmatriculări de care aparții și ceri consemnarea în baza de date a vânzării. O să facă ceva nazuri dar până la urmă o să o consemneze. După aceea ar fi indicat să-l anunți pe cumpărător că o are trecută la el, deși, la cum s-a comportat el, ar merita să nu o faci. Am trecut printr-o situație similară după ce am vândut epava fostei mașini. În ziua când am constatat că are RCA, am fost și am făcut mențiunea vânzării în baza de date.

Sunt amuzante postările cu radierea. Cine le dă, habar nu are de cum se mai face o vânzare/cumpărare sau o radiere în ultima vreme. Spre exemplu, la radiere, primul act care se cere e dovada de predare spre distrugere către un centru de fier vechi. Cum singurele centre care mai pot da acea hârtie sunt cele înscrise în programul rabla, nu ai cum să obții certificatul fără să predai mașina.

#45
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postflp014, on 11 septembrie 2018 - 07:16, said:

radierea de la politie nu mai exista de ceva vreme....
notificarea de instrainare cum a spus @slai este modalitatea actuala.


Ba exista, cum sa nu existe, legea spune ca masina trebuie radiata si de la fisc si din circulatie, ca sa o radiezi din circulatie ai nevoie de dovezile enumerate mai sus de colegi, sau de fisa de distrugere de la Remat

#46
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Mai e și varianta în care vînzătorul vrea să păstreze numerele pentru mașina următoare. Asta nu e posibil?
Îmi iau mașină nouă, nu pot transfera numerele celei vechi pe aia nouă? Pe cea veche o țin în ogradă sau o vînd neînmatriculată...

#47
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Ai incercat sa fentezi sistemul, deal with it.

#48
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
E o situatie tipic romaneasca, generata de un stat tampit, impotent si abuziv (cam ca in familia traditionala romaneasca).

Eu pun pariu ca masina ta s-a vandut de N ori deja, nici dracu nu mai stie pe unde se afla de fapt.

Morala este circulara, iar romanul are sindromul Stockholm in sange.
El a fentat povestea cu taxa de polutie (facand o ilegalitate), pentru a ocoli tot o ilegalitate (statul returneaza banii pe taxa si se pregateste de una noua, anuala).

DPDV legal e jale, din pct de vedere moral putem vorbii ore in sir, degeaba.

Mergi la politie, vorbeste despre situatie si vezi ce poti face.

Va fi interesant sa afli cine "merge" acum cu masina ta, pentru a il da in judecata Posted Image

Intre timp s-a schimbat legea, asa ca masina ta e in aer, sigur nu e prinsa nicaieri, la niciun impozit, deci cineva e bun de plata.

#49
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Degeaba tot incercam sa-i dam variante de rezolvare a problemei ca realitatea...e asta care e. Cunosc cazuri in care s-a vandut / cumparat o masina si care nu s-a inmatriculat nici acum. Da, scrie si pe talon instrainat la data de.... catre...
Si ce ?
Multi n-au nici asigurare, n-au nici ITP si totusi sunt pe strada. Legal, ei sunt trasi la raspundere daca cumva provoaca evenimente rutiere. Pagubitul...plateste din buzunar (asa daca nu cumva o mierleste in eveniment).
Si daca nu provoaca nimic, isi vad de treaba in continuare. Ce sa faci tu daca politia nu ia masuri?
Initiatorul are dovada ca a vandut masina dar trebuie indrumat sa se adreseze cui trebuie sa rezolve problema. Mi se pare ciudat ca asiguratorul a tot emis politele fara sa contacteze proprietarul.

#50
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007

View Postradunic, on 11 septembrie 2018 - 08:36, said:

Mai e și varianta Ă®n care vĂ®nzătorul vrea să păstreze numerele pentru mașina următoare. Asta nu e posibil?
ĂŽmi iau mașină nouă, nu pot transfera numerele celei vechi pe aia nouă? Pe cea veche o țin Ă®n ogradă sau o vĂ®nd neĂ®nmatriculată...
Ba da, dar numerele sunt ale mașinii actuale pana în momentul când celalalt transcrie masina pe el. În acel moment el în loc sa predea numerele, le păstrează, tu le iei de la el și le poți folosi la următoarea masina.

#51
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001

View Postflorinel, on 11 septembrie 2018 - 06:08, said:

avand in vedere ca a emis o polita in numele tau dar pe care nu ai semnat tu.
Cel asigurat nu trebue sa semneze. Poti face si online RCA. Deci?

Dar totusi cum au acceptat dosarul de dauna pe numele tau? A avut ala si copie CI? A semnat si in numele tau?

#52
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

View Postmotociclistdambovitean, on 11 septembrie 2018 - 06:13, said:

dati-mi voie sa fac o clarificare....stiu ca sunt vinovat, dar datorita minunatului stat roman care avea la vremea respectiva implementata taxa de poluare, eu nu puteam sa vand vehicolul ala si sa scriu instrainat in talon absolut nimanui, fiind vorba de o masina NON EURO , la care taxa era peste 1000 de euro, eu am vandut masina pe 2000 de lei. Imi asum complet greseala de a nu trece instrainat pe talon dar din punctul meu de vedere nu am avut de ales, daca stiam ca se ajunge in situatia asta o dadeam la fiare vechi. intrebarea este , ce fac eu acum? Oricum, din cate stiu eu cand vinzi o masina in afara de trecut instraintat in talon, fiscal, si contract vanzare cumparare, tu nu poti obliga omul sa inmaticuleze masina cu forta. eu de la fiscal am scos masina, eu sa-i iau numerele la om oricum nu aveam cum si daca treceam instrainat in talon...

Da-mi voie sa fac si eu o clarificare,pentru ca am impresia ca bagi tromboane si nu-i frumos.
In primul rand tu n-ai facut nici o greseala ca n-ai trecut instrainat pe certificatul de inmatriculare.Tu si cu cumparatorul ati facut in mod deliberat toata vanzarea-cumpararea,pentru ca stie si repetentul clasei ca o masina la care nu i s-a platit taxa,la momentul inmatricularii aceea taxa trebuie platita.
Deci faza cu nevinovatul si nestiutul cade.
De asemenea este foarte dubioasa exprimarea ta,prin care incerci sa ne prostesti ca tie ti-a crescut brusc si dintr-o data pretul asigurarii actuale pe masina actuala,datorita unui (prezumtiv) accident petrecut cu o fosta masina de-a ta care de trei ani este vanduta.
Intr-o alta ordine de idei,dupa subiectul deschis de tine in legatura cu asa-zisa teapa data de auto service-ul din Targoviste,imi permit sa pun la indoiala tot ceea ce debitezi pe forum.
Pace.

Edited by adisz, 11 September 2018 - 10:03.


#53
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,395
  • Înscris: 06.02.2008

View PostPlaton, on 11 septembrie 2018 - 08:35, said:




Ba exista, cum sa nu existe, legea spune ca masina trebuie radiata si de la fisc si din circulatie, ca sa o radiezi din circulatie ai nevoie de dovezile enumerate mai sus de colegi, sau de fisa de distrugere de la Remat

Singura radiere pe care o face vânzătorul este cea fiscală, de la taxe și impozite locale. Nu se mai face radiere de la poliție în cazul înstrăinării. Să o înmatriculeze pe numele său este răspunderea cumpărătorului. De aceea este și termen legal în care este obligat s-o facă. Tot ce trebuia și putea să facă vânzătorul era să completeze rubrica de pe talon cu "înstrăinat către.." și să spere că a vândut mașina unui om de cuvânt.

PS. Toate problemele de tipul ăsta ar fi rezolvate dacă n-am fi o țară de căcat, am avea sisteme informatice funcționale și baze de date comune între instituții. Adică radiezi de la fiscal, automat dispari și din evidența poliției și apare pe noul proprietar. Simplu, elegant.

Edited by caiuscorneliu, 11 September 2018 - 10:39.


#54
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007

View Postdorin_2k, on 11 septembrie 2018 - 09:39, said:


Cel asigurat nu trebue sa semneze. Poti face si online RCA. Deci?

Dar totusi cum au acceptat dosarul de dauna pe numele tau? A avut ala si copie CI? A semnat si in numele tau?
vinovatul nu-și da acordul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate