Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

RCAul meu marit desi masina cu accident inregistrat a fost vanduta de 3 ani !

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#19
motociclistdambovitean

motociclistdambovitean

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 11.09.2018

 Hunor_66, on 11 septembrie 2018 - 06:41, said:

Aia se facea cu talonul si CIV in mana, si politia le oprea, urmand sa treaca noul proprietar.
Asa ca respectvul putea sa mearga doar fara acte, si nu avea cum sa faca RCA.


Dumneata ai o problema.
Dupa ce ca nu respecti legea, inventezi si situatii ipotetice, false.

Nu, masina NU este in proprietatea dumitale, ci este inca inregistrata in circulatie pe numele dumitale.
Iar situatia s-o petrecut fiindca dumneata ai facut-o intentionat, i-ai dat talonul si CIV fara a o radia la politie.


Cu ce sa te ajute politia ?
Dumneata esti intr-o situatie pe care dumneata ai generat-o, in buna intelegere cu cumparatorul.

Da domnule, am generat-o, nu mai conteaza ca din cauza statului roman cu taxele lui abuzive, ilegale. eu am generat-o , eu mi-o asum, platesc amenda, nu-i nici o problema. dar cum adica nu se poate rezolva situatia? cum adica nu ma pot adresa nimanui? ma auto-denunt, am facut o greseala , platesc, dar vreau sa fie clasat cazul, sa fie inchis sa nu mai fie masina pe numele meu. chiar nu exista nici o solutie?

#20
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 toto_riina, on 11 septembrie 2018 - 06:42, said:

Nu o poate radia de pe numele lui decat daca merge cu placutele, adica sa i le desurubeze aluia din parcare noaptea, ceea ce e cam ilegal. Sau daca demonstreaza cu ceva act ca a dat-o la dezmembrari.
Ilegal nu este, ci doar (probabil) incalca intelegerea intre parti cu cumparatorul.
Ridicarea placutelor este metoda prin care incepi sa derulezi radierea, dar nu poti sti cum s-o inteles cu cumparatorul cand o vandut-o. :)

 motociclistdambovitean, on 11 septembrie 2018 - 06:45, said:


Da domnule, am generat-o, nu mai conteaza ca din cauza statului roman cu taxele lui abuzive, ilegale. eu am generat-o , eu mi-o asum, platesc amenda, nu-i nici o problema. dar cum adica nu se poate rezolva situatia? cum adica nu ma pot adresa nimanui? ma auto-denunt, am facut o greseala , platesc, dar vreau sa fie clasat cazul, sa fie inchis sa nu mai fie masina pe numele meu. chiar nu exista nici o solutie?
Intereseaza-te la politie.
Daca nu le aduci placutele, talonul si CIV-ul, nu te vor radia.
Cred ca te vor sfatui sa-l dai in judecata pe cumparator... :)

Mie mi se pare amuzant dupa " e strigator la cer", "sunt nevinovat", alea-alea.

Mai e o varianta, dar tot ilegala e, in sensul ca vei declara niste acte pierdute, stiind ca ele se afla in posesia respectivului: ii iei placutele de inmatriculare si le duci la politie, si declari ca ai pierdut talonul si CIV-ul. :)

In situatia asta e posibil sa te dea el in judecata (daca nu cumva devine violent Posted Image), dar in Romania este de preferat sa te lasi dat in judecata, decat sa dai in judecata.

Oricum, varianta de mai sus implica si niste declaratii false in fata autoritatilor, ceea ce la o adica se poate lasa si cu ceva penal, daca are vreunul chef sa faca vreun dosar... :)

#21
motociclistdambovitean

motociclistdambovitean

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 11.09.2018

 Hunor_66, on 11 septembrie 2018 - 06:47, said:

Ilegal nu este, ci doar (probabil) incalca intelegerea intre parti cu cumparatorul.
Ridicarea placutelor este metoda prin care incepi sa derulezi radierea, dar nu poti sti cum s-o inteles cu cumparatorul cand o vandut-o. Posted Image
Nu m-am inteles cu nici un cumparator pur si simplu la vremea respectiva asa se faceau schimburile intre masini din cauza taxei auto pentru ca nimeni nu iti lua o masina din 1995 sa plateasca taxa de 1000 de euro...si s-au vandut zeci de mii de masini asa in perioada aia de 5-6-7 ani cat au fost. dar nu e nici o problema eu nu caut tap ispasitor....e vina mea ca am luat parte la mizeria asta trebuia sa o dau la fiare vechi si gata...dar omul de vreme ce nu mai exista taxa de 2 ani de zile putea sa si-o treaca pe numele lui. eu acum de unde sa-l mai gasesc? vreau sa ma duc ca un om civilizat la politie sau la asigurare sau unde o fi nevoie, sa platesc amenda sau orice e nevoie, imi asum vina daca am vreo vina si vreau sa inchei situatia asta. aici pe forum cautam doar niste sfaturi si va multumesc cu aceasta ocazie ca v-ati luat din timp ca sa imi raspundeti

#22
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,550
  • Înscris: 07.02.2003

 motociclistdambovitean, on 11 septembrie 2018 - 06:28, said:

pai domnule daca masina este a mea atunci sa ma duc cu bata de baseball si sa mi-o iau inapoi nu ? contractu ala nu valoreaza nimic?
Contractele devin nule cand se fac fara respectarea legii Posted Image

 motociclistdambovitean, on 11 septembrie 2018 - 06:54, said:

Nu m-am inteles cu nici un cumparator pur si simplu la vremea respectiva asa se faceau schimburile intre masini din cauza taxei auto
Din cauza smecheriei... totusi trebuie gandit ca la un moment dat vine plata. Intotdeauna va fi taxa de mediu auto, in momenbtele astea e balbaiala dar se rezolva de la anu si nu se va mai putea ataca.

Edited by andreic, 11 September 2018 - 06:57.


#23
motociclistdambovitean

motociclistdambovitean

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 11.09.2018

 andreic, on 11 septembrie 2018 - 06:56, said:

Contractele devin nule cand se fac fara respectarea legii Posted Image


Din cauza smecheriei... totusi trebuie gandit ca la un moment dat vine plata.


nici un fel de scmecherie omule dar ce sa faci cu o masina din 1995 daca vrei s-o vinzi? eu la vremea respectiva nu mi-am permis sa o dau la fiare vechi am vrut sa recuperez cat am putut de pe urma masinii mele pe care am folosit-o 15 ani, asta e singura vina pe care o am si mi-o asum. poate era mai inteligent sa o dau la fiare vechi sau sa-i dau foc in curte? poate ca da. la ce ma ajuta acum? eu trebuie sa-mi rezolv situatia actuala, chiar daca am comis o greseala sau o ilegalitate sau cum vreti voi s-o numiti

#24
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,550
  • Înscris: 07.02.2003

 motociclistdambovitean, on 11 septembrie 2018 - 06:54, said:

si s-au vandut zeci de mii de masini asa in perioada aia de 5-6-7 ani cat au fost.
Au crezut ca au vandut pentru ca nu a stat nimeni sa le invalideze contractele.. sunt niste rubrici la obligatii, e suficient sa nu se respecte una ca devine invalid. Una din rubrici spune treaba legata de inmatricularea in 30 zile... daca statul avea timp de pierdut si interes in lege va lua la purticat contractele astea si unde nu s-au respectat se anuleaza... sa vezi distractie Posted Image

Edited by andreic, 11 September 2018 - 07:00.


#25
motociclistdambovitean

motociclistdambovitean

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 11.09.2018

 andreic, on 11 septembrie 2018 - 06:59, said:

Au crezut ca au vandut pentru ca nu a stat nimeni sa le invalideze contractele.. sunt niste rubrici la obligatii, e suficient sa nu se respecte una ca devine invalid. Una din rubrici spune treaba legata de inmatricularea in 30 zile... daca statul avea timp de pierdut si interes in lege va lua la purticat contractele astea si unde nu s-au respectat se anuleaza... sa vezi distractie Posted Image
pe mine chiar m-ar avantaja o astfel de situatie...dar in ipoteza pe care o prezentati voi, ca contractul e nul daca nu se respecta termenii...eu pot sa merg frumos la politie zic da domne am pierdut numerele cartea absolut tot...sau mi-au fost furate....cum fac sa radiez masina? si ei trebuie sa imi prezinte o solutie legala, impreuna cu amenda sau ce vor ei ca chiar nu ma intereseaza, o platesc daca am fost prost

#26
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,550
  • Înscris: 07.02.2003

 motociclistdambovitean, on 11 septembrie 2018 - 06:58, said:

nici un fel de scmecherie omule dar ce sa faci cu o masina din 1995 daca vrei s-o vinzi? re vechi sau sa-i dau foc in curte?
O casezi, nici nu trebuie sa mai vinzi asa ceva, te gandesti la sanatatea oamenilor Posted Image Uite eu am in curte o masina din 1989 (a lui tata)... el a decedat iarna trecuta, eu am facut acte nu ca sa o vand... numai ci ca sa pot sa o dau le fier vechi, sa scap de ea cat mai eco ca ocupa curtea inutil si valoare nu are.

PS - nu da foc, poluezi si mai rau iar metalul oricum nu arde.

Edited by andreic, 11 September 2018 - 07:04.


#27
motociclistdambovitean

motociclistdambovitean

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 11.09.2018

 andreic, on 11 septembrie 2018 - 07:02, said:

O casezi, nici nu trebuie sa mai vinzi asa ceva, te gandesti la sanatatea oamenilor Posted Image Uite eu am in curte o masina din 1989 (a lui tata)... el a decedatiarna trecuta, eu am facut acte nu ca sa o vand... numai ci ca sa pot sa o dau le fier vechi, sa scap de ea ca ocupa curtea.

PS - nu da foc, poluezi si mai rau iar metalul oricum nu arde.

sfatul tau e bun dar a ajuns la mine cu 3 ani prea tarziu....pe mine ma intereseaza ce sa fac eu astazi, ca am gresit e evident...what next ?

#28
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 andreic, on 11 septembrie 2018 - 06:56, said:

Intotdeauna va fi taxa de mediu auto, in momenbtele astea e balbaiala dar se rezolva de la anu si nu se va mai putea ataca.
Eu n-as baga mana-n foc.

 andreic, on 11 septembrie 2018 - 06:59, said:

... daca statul avea timp de pierdut si interes in lege va lua la purticat contractele astea si unde nu s-au respectat se anuleaza... sa vezi distractie Posted Image
Nu s-or rezolvat altele mai grave, si-si bateau capul cu asta...

#29
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
Te duci la politie, copie după contract și se face notificare în baza de date ca e înstrăinata. Primul polițist care îl oprește și verifica baza de date, ii va lua actele.
Verifici unde are ultima asigurare, dacă e făcută după întrarea în vigoare a legii gdpr, faci reclamatie brokerului/agentului care a încheiat-o.

Hunor, cred ca nu ai cumparat de mult masina, ca de 20 de ani e inmatricularea continua, la schimbare de proprietar se face transcriere, nu radiere.

#30
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

 motociclistdambovitean, on 11 septembrie 2018 - 04:02, said:

Salut prieteni ! Sunt sigur ca nu sunt singurul care a patit aceasta mizerie dar de curand asigurarea mi s-a scumpit deoarece eu figurez in baza de date cu accident auto. Bineinteles ca eu nu am avut nici un accident asa ca am verficat masina cu care se presupune ca am facut acel accident si este vorba de un autoturism pe care eu l-am vandut in urma cu 3 ani de zile. Nu mi se pare normal ca eu sa platesc asigurare mai scump, pentru ca eu nu aveam cum sa-l oblig pe noul proprietar (cine stie prin cate maini a mai trecut rabla) sa o inscrie pe numele lui, si nu mi se pare normal ca cineva sa poata face asigurare in numele meu timp de 3 ani de zile, sa faca accident, si apoi sa dea asigurarea care este pe numele meu ca sa despagubeasca pe cel pe care l-a lovit. e strigator la cer . nici macar nu m-a instiintat nimeni ca un vehicul inmatriculat pe numele meu a fost implicat intr-un accident de circulatie, pur si simplu m-am trezit cu asigurarea mai scumpa. Va rog sa ma indrumati cui trebuie sa ma adresez pentru a remedia situatia...am fost la sediul asiguratorului din orasul meu, nu m-a putut ajuta a zis ca ei nu au cu cine sa ia legatura...nici macar o casuta de mail nu mi-au dat. Am gasit una pe internet, am descris situatia mea si nu mi-a raspuns nimeni. As putea sa ma adresez OPC-ului? Am fost oprit intamplator in trafic de catre un domn politist care a fost foarte amabil si caruia i-am povestit situatia mea si a spus ca politia nu ma poate ajuta, dar ca, conform noii legi numai proprietarul ar mai putea face asigurarea masinii daca cu aceasta a fost produsa vreo dauna....Mie personal nu mi se pare foarte plauzibil pentru ca oricine poate face o asigurare pe interenet pe numele oricui si sa plateasca cu cardul... Apreciez orice sfat, va multumesc !
In momentul vanzarii trebuia sa iti faci si actele de radiere de pe numele tau. Asa nu ai ce cauta la OPC pentru ca inca figurezi ca proprietar. Neglijenta ta.

#31
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,550
  • Înscris: 07.02.2003

 motociclistdambovitean, on 11 septembrie 2018 - 07:04, said:

sfatul tau e bun dar a ajuns la mine cu 3 ani prea tarziu....pe mine ma intereseaza ce sa fac eu astazi, ca am gresit e evident...what next ?
slai ti-a dat o idee buna. Eu as spune sa mergi la politie si sa discuti cu un jurist de la ei sa-ti zica ce poti face legal.

#32
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
Altul, de unde ieșiți fraților cu radierea?

#33
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 motociclistdambovitean, on 11 septembrie 2018 - 07:01, said:

...cum fac sa radiez masina? si ei trebuie sa imi prezinte o solutie legala, impreuna cu amenda sau ce vor ei ca chiar nu ma intereseaza, o platesc daca am fost prost
Te duci la inmatriculari la Politie si intrebi acolo. Sunt diferite variante, pe care unii le agreeaza, iar altii nu.

#34
motociclistdambovitean

motociclistdambovitean

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 11.09.2018

 slai, on 11 septembrie 2018 - 07:08, said:

Te duci la politie, copie după contract și se face notificare în baza de date ca e înstrăinata. Primul polițist care îl oprește și verifica baza de date, ii va lua actele.
Verifici unde are ultima asigurare, dacă e făcută după întrarea în vigoare a legii gdpr, faci reclamatie brokerului/agentului care a încheiat-o.

Hunor, cred ca nu ai cumparat de mult masina, ca de 20 de ani e inmatricularea continua, la schimbare de proprietar se face transcriere, nu radiere.
multumesc frumos pentru sfat!

#35
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 slai, on 11 septembrie 2018 - 07:08, said:

Hunor, cred ca nu ai cumparat de mult masina, ca de 20 de ani e inmatricularea continua, la schimbare de proprietar se face transcriere, nu radiere.
Ba, in 2015 ultima.
Dar nu ma ocup eu de acte, platesc o don'soara si se ocupa de toate.

Mno, transcriere atunci, dar clar e ca e radiata de pe numele fostului proprietar.
De fapt asta il intereseaza si pe initiator.
Sa nu mai apara el in actele de inmatriculare.

#36
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

 Hunor_66, on 11 septembrie 2018 - 07:09, said:

Te duci la inmatriculari la Politie si intrebi acolo. Sunt diferite variante, pe care unii le agreeaza, iar altii nu.
radierea de la politie nu mai exista de ceva vreme....
notificarea de instrainare cum a spus @slai este modalitatea actuala.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate