Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

RCAul meu marit desi masina cu accident inregistrat a fost vanduta de 3 ani !

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#1
motociclistdambovitean

motociclistdambovitean

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 11.09.2018
Salut prieteni ! Sunt sigur ca nu sunt singurul care a patit aceasta mizerie dar de curand asigurarea mi s-a scumpit deoarece eu figurez in baza de date cu accident auto. Bineinteles ca eu nu am avut nici un accident asa ca am verficat masina cu care se presupune ca am facut acel accident si este vorba de un autoturism pe care eu l-am vandut in urma cu 3 ani de zile. Nu mi se pare normal ca eu sa platesc asigurare mai scump, pentru ca eu nu aveam cum sa-l oblig pe noul proprietar (cine stie prin cate maini a mai trecut rabla) sa o inscrie pe numele lui, si nu mi se pare normal ca cineva sa poata face asigurare in numele meu timp de 3 ani de zile, sa faca accident, si apoi sa dea asigurarea care este pe numele meu ca sa despagubeasca pe cel pe care l-a lovit. e strigator la cer . nici macar nu m-a instiintat nimeni ca un vehicul inmatriculat pe numele meu a fost implicat intr-un accident de circulatie, pur si simplu m-am trezit cu asigurarea mai scumpa. Va rog sa ma indrumati cui trebuie sa ma adresez pentru a remedia situatia...am fost la sediul asiguratorului din orasul meu, nu m-a putut ajuta a zis ca ei nu au cu cine sa ia legatura...nici macar o casuta de mail nu mi-au dat. Am gasit una pe internet, am descris situatia mea si nu mi-a raspuns nimeni. As putea sa ma adresez OPC-ului? Am fost oprit intamplator in trafic de catre un domn politist care a fost foarte amabil si caruia i-am povestit situatia mea si a spus ca politia nu ma poate ajuta, dar ca, conform noii legi numai proprietarul ar mai putea face asigurarea masinii daca cu aceasta a fost produsa vreo dauna....Mie personal nu mi se pare foarte plauzibil pentru ca oricine poate face o asigurare pe interenet pe numele oricui si sa plateasca cu cardul... Apreciez orice sfat, va multumesc !

#2
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Eu cred ca asigurarea se poate face numai pe numele proprietarului trecut pe certificatul de inmatriculare.

#3
motociclistdambovitean

motociclistdambovitean

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 11.09.2018
pai de vreme ce cumparatorul nu a avut bunul simt sa inmatriculeze masina in 3 ani de zile, tot numele meu este inscris in talon. si eu ce-i pot face? omul isi face asigurare frumos pe internet pe numele meu , plateste cu cardul, si cine il poate opri ? defapt intrebarea mea e cum trebuie eu sa procedez ca sa inceteze situatia asta.

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,335
  • Înscris: 01.12.2001
Trebuia sa scrii pe certificat la rubrica Instrainat....
O mai ai si la impozit?
Sa vezi cand iti vin si amenzi de rovinieta cum e.

#5
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Dumneata nu trebuia sa-i dai masina cu tot cu actele dumitale, trebuia s-o RADIEZI.
(fisa de inmatriculare cu radierea pe ea, luat placutele cu numerele, dus talonul la Politie etc., cum e procedura)
Si dumneata si cumparatorul sunt in culpa.

#6
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
N-ai specificat daca pe certificatul de inmatriculare e completat la "instrainat catre" numele cumparatorului.

Cu actele de transfer proprietate (contract V/C, certificatul de radiere de la finante..etc) mergi la asigurator.

Alta varianta e sa contactezi actualul proprietar sa rezolve el(slabe sanse).
Mai departe variante sunt o gramada, de la radierea de la politie(ca tot e pe numele tau) si pana la declararea masinii ca furata.

Mai poti incerca sa ameninti asiguratorul cu proces pentru fals, avand in vedere ca a emis o polita in numele tau dar pe care nu ai semnat tu.

Edited by florinel, 11 September 2018 - 06:10.


#7
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 motociclistdambovitean, on 11 septembrie 2018 - 04:02, said:

Nu mi se pare normal ca eu sa platesc asigurare mai scump, pentru ca eu nu aveam cum sa-l oblig pe noul proprietar (cine stie prin cate maini a mai trecut rabla) sa o inscrie pe numele lui, si nu mi se pare normal ca cineva sa poata face asigurare in numele meu timp de 3 ani de zile, sa faca accident, si apoi sa dea asigurarea care este pe numele meu ca sa despagubeasca pe cel pe care l-a lovit. e strigator la cer .
Nu, dar i-o dadeai radiata.
Strigator la cer e si ce ai facut dumneata.
Stai sa vezi cum te cauta politia pe-acasa daca face ala un accident cu victima si fuge de la locul accidentului...

#8
motociclistdambovitean

motociclistdambovitean

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 11.09.2018
dati-mi voie sa fac o clarificare....stiu ca sunt vinovat, dar datorita minunatului stat roman care avea la vremea respectiva implementata taxa de poluare, eu nu puteam sa vand vehicolul ala si sa scriu instrainat in talon absolut nimanui, fiind vorba de o masina NON EURO , la care taxa era peste 1000 de euro, eu am vandut masina pe 2000 de lei. Imi asum complet greseala de a nu trece instrainat pe talon dar din punctul meu de vedere nu am avut de ales, daca stiam ca se ajunge in situatia asta o dadeam la fiare vechi. intrebarea este , ce fac eu acum? Oricum, din cate stiu eu cand vinzi o masina in afara de trecut instraintat in talon, fiscal, si contract vanzare cumparare, tu nu poti obliga omul sa inmaticuleze masina cu forta. eu de la fiscal am scos masina, eu sa-i iau numerele la om oricum nu aveam cum si daca treceam instrainat in talon...

 Hunor_66, on 11 septembrie 2018 - 06:09, said:

Nu, dar i-o dadeai radiata.
Strigator la cer e si ce ai facut dumneata.
Stai sa vezi cum te cauta politia pe-acasa daca face ala un accident cu victima si fuge de la locul accidentului...

Domnule, in situatia mea sunt sigur ca sunt mii daca nu zeci de mii de romani care nu puteau vinde masina trecand instrainat pe vremea cand era taxa de poluare pentru ca acele masini nu le-ar mai fi cumparat nimeni. eu sincer chiar astept sa vina politia la mine la usa ca sa le arat contractul de vanzare cumparare si sa inchei aceasta situatie...nu consider ca am facut absolut nimic gresit din punct de vedere legal. masina e scoasa de la impozit din proprietatea mea de 3 ani de zile ! eu nu mai sunt detinatorul legal al acelui autoturism din 2015 ! cu ce sunt eu vinovat??

#9
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
Deci nu ai scris pe talon ca ai vandut-o.

Nu ai ce face acum, asta e, suporti asigurarea mai mare. Insa poti radia masina, pentru ca e inca inmatriculata pe numele tau.

#10
motociclistdambovitean

motociclistdambovitean

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 11.09.2018

 florinel, on 11 septembrie 2018 - 06:15, said:

Deci nu ai scris pe talon ca ai vandut-o.

Nu ai ce face acum, asta e, suporti asigurarea mai mare. Insa poti radia masina, pentru ca e inca inmatriculata pe numele tau.

Multumesc pentru raspuns florinel! Cum pot eu sa procedez pentru a radia masina? Ma duc la politie cu contractul de vanzare cumparare?

#11
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
Cel mai bine te interesezi la Politie(drpciv) pentru procedura de radiere. Posibil sa se lase si cu ceva amenda pentru actualul proprietar.
De la primarie ai scos masina la momentul vanzarii sau platesti si acum impozit la ea?

#12
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Ma, voi ati vandut vreodata o masina?

Faci toate demersurile ca vanzator (adica contract si scoatere de la tx si impozite locale).
Dai actele cumparatorului, iar el, cf legii trebuie sa o treaca la impozite in 30 de zile.
Dupa aia, teoretic poate sa stea cu ea in curte. Nu e musai sa o inmatriculeze.

Abia in momentul ajungerii la directia de inmatriculari, potilita scrie in sistem ca masina nu mai e a ta, ci e a cumparatorului.

Cumparatorul, daca e tampit, nu face trecerea (de ex ca nu vrea sa plateasca impozite sau pt ca il cauta executorii) si ai mari sanse ca ani de zile sa nu il opreasca politia.

Mergi la politie si radiaza masina, daca inca e pe numele tau.

#13
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

 motociclistdambovitean, on 11 septembrie 2018 - 06:13, said:

eu nu puteam sa vand vehicolul ala si sa scriu instrainat in talon absolut nimanui, fiind vorba de o masina NON EURO , la care taxa era peste 1000 de euro
Pai atunci gata, platesti mai scump si aia e... daca nici macar acte nu faci corect... zi mersi ca nu face ala accident si tu sa raspunzi caci masina e inca a ta chiar daca ai vandut-o :P

#14
motociclistdambovitean

motociclistdambovitean

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 11.09.2018
In momentul in care am vandut masina am facut contract de vanzare cumparare si am scos masina de la impozit bineinteles. Si daca sciram instrainat in talon, in conditiile in care sa zicem ca in 3 ani de zile omu mergea numai intr-un sat si nu-l oprea politia...si omul mergea asa cu instraintat in talon...facea un accident minor, ii dadea asigurarea celuilalt om, pe ala il despagubeau pe numele meu....care era problema? ideea e ca si daca scriam instraint in talon pe ala nu-l intreba nimeni nici de buna ziua....el a dat asigurarea altui om pt accident minor....nici macar n-a semnat nicaieri in numele proprietarului, el si-a vazut de drum...nu i-a cerut nimeni talonul, ca daca i-l cereau, vedeau ca nu e pe numele lui masina, nu?

 andreic, on 11 septembrie 2018 - 06:25, said:

Pai atunci gata, platesti mai scump si aia e... daca nici macar acte nu faci corect... zi mersi ca nu face ala accident si tu sa raspunzi caci masina e inca a ta chiar daca ai vandut-o Posted Image
pai domnule daca masina este a mea atunci sa ma duc cu bata de baseball si sa mi-o iau inapoi nu ? contractu ala nu valoreaza nimic? ma duc si-i dau una in mecla lu ala si-mi iau masina inapoi si-i platesc asigurarea si ma plimb cu ea atunci...

 Ahasverus, on 11 septembrie 2018 - 06:22, said:

Ma, voi ati vandut vreodata o masina?

Faci toate demersurile ca vanzator (adica contract si scoatere de la tx si impozite locale).
Dai actele cumparatorului, iar el, cf legii trebuie sa o treaca la impozite in 30 de zile.
Dupa aia, teoretic poate sa stea cu ea in curte. Nu e musai sa o inmatriculeze.

Abia in momentul ajungerii la directia de inmatriculari, potilita scrie in sistem ca masina nu mai.e a ta, ci e a cumparatorului.

Cumparatorul, daca e tampit, nu face trecerea (de ex ca nu vrea sa plateasca impizite sau pt ca il cauta executorii) si ai mari sanse ca ani de zile sa nu il opreasca politia.

Mergi la politie si radiaza masina, daca inca e pe numele tau.

ai perfecta dreptate!

#15
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 motociclistdambovitean, on 11 septembrie 2018 - 06:13, said:

dati-mi voie sa fac o clarificare....stiu ca sunt vinovat,
Si-atunci de ce spui ca "e strigator la cer" ?
Dumneata ai generat aceasta situatie.
Datorita dumitale se intampla ce se intampla.
I-ai dat unuia talonul cu numele dumitale, si i-ai oferit posibilitatea sa circule cu masina inregistrata pe numele dumitale.

Quote

dar datorita minunatului stat roman care avea la vremea respectiva implementata taxa de poluare, eu nu puteam sa vand vehicolul ala si sa scriu instrainat in talon absolut nimanui, fiind vorba de o masina NON EURO , la care taxa era peste 1000 de euro, eu am vandut masina pe 2000 de lei.
Puteai s-o dezmembrezi si s-o vinzi ca piese. Luai mai mult de 2000 pe ea.

Quote

Oricum, din cate stiu eu cand vinzi o masina in afara de trecut instraintat in talon, fiscal, si contract vanzare cumparare, tu nu poti obliga omul sa inmaticuleze masina cu forta. eu de la fiscal am scos masina, eu sa-i iau numerele la om oricum nu aveam cum si daca treceam instrainat in talon...
Nu, dar era radiata de pe numele dumitale, si nu ar fi putut circula cu ea decat daca o inmatricula pe ce nume dorea (si putea) respectivul.

Repet, dumneata ti-ai asumat ce se va intampla, si stiai ca va circula cu talonul dumitale.
Fiindca daca dumneata nu ai scris "instrainat catre...", si nu s-o radiat de pe numele dumitale, respectivul n-o putut s-o inmatriculeze.
Asadar, i-ai blocat posibilitatea de a o inmatricula pe numele lui.

Eu iti spun ce va zice el cand va fi luat la intrebari.
Ca dumneata n-ai vrut s-o radiezi. :)


Quote

...eu sincer chiar astept sa vina politia la mine la usa ca sa le arat contractul de vanzare cumparare si sa inchei aceasta situatie...
Iti va da si o amenda. Si te vor tracasa daca ala face accident cu fuga de la locul accidentului.

Quote

nu consider ca am facut absolut nimic gresit din punct de vedere legal.
Ba da. Citeste ce zice legea la instrainarea unui vehicul.

Quote

masina e scoasa de la impozit din proprietatea mea de 3 ani de zile ! eu nu mai sunt detinatorul legal al acelui autoturism din 2015 ! cu ce sunt eu vinovat??
Nu ai definitivat procedura de radiere de la politie.
Este radiata la fisc, dar nu la politie.
Si chestia pe care tot incerci s-o ocolesti este ca ai facut-o intentionat, pentru ca ala sa poata circula cu talonul dumitale.

 motociclistdambovitean, on 11 septembrie 2018 - 06:17, said:


Multumesc pentru raspuns florinel! Cum pot eu sa procedez pentru a radia masina? Ma duc la politie cu contractul de vanzare cumparare?
O sa-ti ceara placutele cu numerele, cartea de identitate si talonul. :)
Daca le spui ca le-ai dat cumparatorului, NU ti-o vor radia, si te vor sfatui sa-l dai in judecata pe cumparator...

#16
motociclistdambovitean

motociclistdambovitean

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 11.09.2018

 Hunor_66, on 11 septembrie 2018 - 06:34, said:

Si-atunci de ce spui ca "e strigator la cer" ?
Dumneata ai generat aceasta situatie.
Datorita dumitale se intampla ce se intampla.
I-ai dat unuia talonul cu numele dumitale, si i-ai oferit posibilitatea sa circule cu masina inregistrata pe numele dumitale.


Puteai s-o dezmembrezi si s-o vinzi ca piese. Luai mai mult de 2000 pe ea.


Nu, dar era radiata de pe numele dumitale, si nu ar fi putut circula cu ea decat daca o inmatricula pe ce nume dorea (si putea) respectivul.

Repet, dumneata ti-ai asumat ce se va intampla, si stiai ca va circula cu talonul dumitale.
Fiindca daca dumneata nu ai scris "instrainat catre...", si nu s-o radiat de pe numele dumitale, respectivul n-o putut s-o inmatriculeze.
Asadar, i-ai blocat posibilitatea de a o inmatricula pe numele lui.

Eu iti spun ce va zice el cand va fi luat la intrebari.
Ca dumneata n-ai vrut s-o radiezi. Posted Image



Iti va da si o amenda. Si te vor tracasa daca ala face accident cu fuga de la locul accidentului.


Ba da. Citeste ce zice legea la instrainarea unui vehicul.

Nu ai definitivat procedura de radiere de la politie.
Este radiata la fisc, dar nu la politie.
Si chestia pe care tot incerci s-o ocolesti este ca ai facut-o intentionat, pentru ca ala sa poata circula cu talonul dumitale.


O sa-ti ceara placutele cu numerele, cartea de identitate si talonul. Posted Image
Daca le spui ca le-ai dat cumparatorului, NU ti-o vor radia, si te vor sfatui sa-l dai in judecata pe cumparator...

Si conform spuselor dumneavostra masina este in continuare in proprietatea mea? deci eu ma pot duce, ma urc in ea si plec cu ea, si n-are dreptul nimeni sa-mi spuna/faca nimic? e o varianta care ma avantajeaza si asta, la o adica.... mi-am luat si banii si ma aleg si u o vechitura si mai iau si de la fiare vechi ceva bani....daca politia nu ma ajuta atunci imi fac legea singur , nu ? eu accept orice amenda si orice consecinta daca am fst prost si am gresit nu e nici o problema. intrebarea mea e ce fac eu acum?

Edited by motociclistdambovitean, 11 September 2018 - 06:38.


#17
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 Ahasverus, on 11 septembrie 2018 - 06:22, said:

Abia in momentul ajungerii la directia de inmatriculari, potilita scrie in sistem ca masina nu mai.e a ta, ci e a cumparatorului.
Aia se facea cu talonul si CIV in mana, si politia le oprea, urmand sa treaca noul proprietar.
Asa ca respectvul putea sa mearga doar fara acte, si nu avea cum sa faca RCA.

 motociclistdambovitean, on 11 septembrie 2018 - 06:37, said:


Si conform spuselor dumneavostra masina este in continuare in proprietatea mea? deci eu ma pot duce, ma urc in ea si plec cu ea, si n-are dreptul nimeni sa-mi spuna/faca nimic? e o varianta care ma avantajeaza si asta, la o adica.... mi-am luat si banii si ma aleg si u o vechitura si mai iau si de la fiare vechi ceva bani....
Dumneata ai o problema.
Dupa ce ca nu respecti legea, inventezi si situatii ipotetice, false.

Nu, masina NU este in proprietatea dumitale, ci este inca inregistrata in circulatie pe numele dumitale.
Iar situatia s-o petrecut fiindca dumneata ai facut-o intentionat, i-ai dat talonul si CIV fara a o radia la politie.

Quote

...daca politia nu ma ajuta atunci imi fac legea singur , nu ?
Cu ce sa te ajute politia ?
Dumneata esti intr-o situatie pe care dumneata ai generat-o, in buna intelegere cu cumparatorul.

#18
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,564
  • Înscris: 20.08.2014
Nu o poate radia de pe numele lui decat daca merge cu placutele, adica sa i le desurubeze aluia din parcare noaptea, ceea ce e cam ilegal. Sau daca demonstreaza cu ceva act ca a dat-o la dezmembrari.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate