Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Cum se vand locuintele in Cluj

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#55
marin_vasile

marin_vasile

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 12.09.2018
Și eu aș fi tare mulțumit dacă ar pleca toți țăranii din centrul Bucureșiului înapoi pe câmpurile unde s-au născut și să rămână doar cei născuți în centru, care mai sunt și care nu au plecat din România de zeci de ani și înainte de revoluție și după revoluție.

Cred că toți milionarii din București fac coadă la aeroport să ajungă cât mai repede la Cluj poate-poate mai prind și ei măcar o garsonieră confort 15 la vreo 100.000 de euro să aibă și ei un coteț în orașul viitorului din România. Urmează și EL AL israelian să bage curse directe Tel Aviv Cluj să zboare direct și milionarii evrei fără escală în București care va ajunge ca alea părăsite de mineri după ce au închis minele.

Nici nu am auzit de Clujul asta până să citesc pe aici ce scriu milionarii de acolo.

Cea mai tare frază - Noul El Dorado al Romaniei - nu credeam că o să mai existe visători în România care visează cai verzi pe pereții blocurilor din Clujul ăla.

Edited by marin_vasile, 17 September 2018 - 21:37.


#56
tabek

tabek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 22.07.2007

View PostTaumatao, on 17 septembrie 2018 - 20:08, said:

Posted Image Foarte inteligenta observatia! Mai ai si altele?
A fi alfabetizat functional inseamna sa intelegi ceea ce citesti. Acest apartament l-am cumparat pentru copii, nu pentru mine, nu din aroganta ci din necesitatea de a le oferi un standard de calitate a vietii cu care i-am obisnuit acasa. Faptul ca am muncit din greu in ultimii 18 ani, am facut si eu, si familia destule sacrificii pentru cariera profesionala, nu mi-am permis sa-mi irosesc timpul si banii pe distractii frivole, iar tu, mindru nevoie mare ca esti nascut/crescut in Cluj, n-ai avut inteligenta necesara de a constientiza ca fara o pregatire profesionala serioasa, indiferent de domeniu, nu o sa iti poti permite multe lucruri, te consideri superior acelor "multi tarani" care au profitat de lenea, prostia, incultura si neseriozitatea voastra, a cluj-napocenilor frustrati, pentru a ocupa locurile de munca bine platite pt care voi ati fost refuzati de catre angajatori.
Mi-aduc aminte de un citat foarte motivational: "viata e facuta din trepte, unii le urca, altii le spala", poate te ajuta pe viitor.
L-ai luat pentru copii, care locuiesc la Craiova si nu au nici o treaba cu Clujul? Ai facut si tu o investitie? De ce n-ai cumparat in Craiova ca-i mai ieftin si era si acasa? Ca-i un trend ca tot romanul din nord-sud-est-vest, nu conteaza de unde, sa detina o locuinta in Cluj?
Ai cumparat un apartament la un pret foarte mare dupa parerea mea, desi din cate inteleg nu era o necesitate...peste 10-20 de ani poate o sa valoreze jumatate, cine stie?Posted Image
Restul de bla-blauri de unde le scoti? am stat cumva ieri la aceeasi masa de ma cunosti asa bine?

Edited by tabek, 18 September 2018 - 09:48.


#57
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,091
  • Înscris: 04.03.2014
Românii au dreptul sa-si cumpere case oriunde in Romania si in mare arte din lume:).  De ce si-ar cumpara in Craiova.

@Taumatau

Proprietatea de 60mp utili cu parcare, nou nouta si mobilata/utilata zona buna pe care ai dat 120K la cat estimezi ca ar putea fi inchiriata?

P.s. E o intrebare valabila pentru toti cititorii, nu doar pentru @taumatau.

#58
tabek

tabek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 22.07.2007

View Postionutzitaly, on 18 septembrie 2018 - 09:48, said:

Românii au dreptul sa-si cumpere case oriunde in Romania si in mare arte din lume:).  De ce si-ar cumpara in Craiova.
@Taumatau
Proprietatea de 60mp utili cu parcare, nou nouta si mobilata/utilata zona buna pe care ai dat 120K la cat estimezi ca ar putea fi inchiriata?
P.s. E o intrebare valabila pentru toti cititorii, nu doar pentru @taumatau.
Mobilat/utilat 500 EUR se inchiriaza instant.

#59
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Stai linistit, ca n-o sa valoreze jumate. Poate jumate peste valoarea actuala. :lol:

#60
tabek

tabek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 22.07.2007

View PostMosotti, on 18 septembrie 2018 - 09:55, said:

Stai linistit, ca n-o sa valoreze jumate. Poate jumate peste valoarea actuala. Posted Image
Alt Nostradamus. Poate da sau poate nu. Din partea mea sa valoreze 10x, nu ma intereseaza.

#61
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Posttabek, on 18 septembrie 2018 - 10:20, said:

Alt Nostradamus. Poate da sau poate nu. Din partea mea sa valoreze 10x, nu ma intereseaza.
Te intereseaza destul daca pierzi vremea pe-aici. De exemplu, pe mine nu ma intereseaza fotbalul, prin urmare nu comentez pe forumul de fotbal :roflmao:

#62
chareth_cutestory

chareth_cutestory

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 30.05.2018
Fara doar si poate piata din Cluj este umflata de sutele de "investitori" care au luat apartamente pentru a le da in chirie. Asa se explica ecartul fata de preturile din Bucuresti si alte orase importante. Din punctul meu de vedere asa sta treaba cu "pretul pietei". Insa tare mi-e ca cei care cer 1500-1600/mp semifinisat vor fi nevoiti sa scada seminificativ din pret spre sfarsitul anului, nu ca asta i-ar durea prea tare la buzunar, profitul este imens si la 1300-1400.
Apropo de apartamentul cumparat de Taumatao, am gasit acum o luna sau doua in blocurile din vecinatatea FSEGA apartament de 66 mp utili la 89000 negociabil (de la constructor). Pentru acelasi apartament pretul era de 102000 in aprilie. Din ce am mai discutat cu cunostinte si agenti de vazari valul de investitori s-a temperat mult odata cu sfarsitul verii. Vanzatorii inca tin preturile sus in virtutea inertiei. Celor care is cauta apartament in Cluj le recomand rabdare si nervi tari.

#63
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

View Postionutzitaly, on 18 septembrie 2018 - 09:48, said:

Românii au dreptul sa-si cumpere case oriunde in Romania si in mare arte din lume:).  De ce si-ar cumpara in Craiova.

Pentru ca poate e infiner in constructia de masini si vrea sa munceasca la uzinele Ford.

Asa cum eu ca navalist am de ales intre Galati, Braila, Tulcea sau Constanta, oricat mi-ar placea Clujul...

#64
Disstrack

Disstrack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 29.04.2018

View PostTaumatao, on 17 septembrie 2018 - 20:08, said:

Faptul ca am muncit din greu in ultimii 18 ani, am facut si eu, si familia destule sacrificii pentru cariera profesionala,
Stiu, este foarte greu numaratul banilor in timp de angajatu' munceste pe rupte.

#65
Taumatao

Taumatao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 13.09.2014

View Postionutzitaly, on 18 septembrie 2018 - 09:48, said:

Românii au dreptul sa-si cumpere case oriunde in Romania si in mare arte din lume:).  De ce si-ar cumpara in Craiova.

@Taumatau

Proprietatea de 60mp utili cu parcare, nou nouta si mobilata/utilata zona buna pe care ai dat 120K la cat estimezi ca ar putea fi inchiriata?

P.s. E o intrebare valabila pentru toti cititorii, nu doar pentru @taumatau.
Intr-adevar, pe banii mei (si pe muzica meaPosted Image ) cumpar ce-mi permit, unde-mi permit.
Am mai specificat in prima postare, nu sunt hotarit sa inchiriez apartamentul, nici nu as avea cum in aceasta perioada, de-abia am inceput finisajele/amenajarile, nu am semnat contractul de vinzare cumparare (teoretic cel mai devreme in decembrie), nu cred ca sunt sanse de a mi se pune in functiune centrala termica (din cauza birocratiei celor de la gaze si nu numai) pina de Craciun, deci nu are rost sa discut despre valoarea chiriei. Oricum, daca ma voi hotari sa-l inchiriez o s-o fac la pretul pietei din perioada respectiva.

#66
Taumatao

Taumatao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 13.09.2014

View PostDisstrack, on 18 septembrie 2018 - 21:05, said:

Stiu, este foarte greu numaratul banilor in timp de angajatu' munceste pe rupte.
Posted Image Sunt convins ca pentru unul ca tine este foarte greu sa numeri banii, atunci cind ai prin buzunare doar monezi de 5, 10 si 50 de bani. De aceea eu nici nu ma (mai) complic cu numaratul banilor, am evoluat la numarat lei, dolari si euro, dar asta numai pentru plati cash, caci atunci cind fac retrageri bancare ii primesc gata numarati.
Daca faci apologia angajatului care "munceste pe rupte" inseamna ca esti de aceeasi teapa, nu degeaba a aparut zicala "muschii mei nu are minte".

View Postchareth_cutestory, on 18 septembrie 2018 - 17:41, said:


Apropo de apartamentul cumparat de Taumatao, am gasit acum o luna sau doua in blocurile din vecinatatea FSEGA apartament de 66 mp utili la 89000 negociabil (de la constructor). Pentru acelasi apartament pretul era de 102000 in aprilie. Din ce am mai discutat cu cunostinte si agenti de vazari valul de investitori s-a temperat mult odata cu sfarsitul verii. Vanzatorii inca tin preturile sus in virtutea inertiei. Celor care is cauta apartament in Cluj le recomand rabdare si nervi tari.
Atentie mare! Apartamentul respectiv are pretul fara TVA (in cazul fericit ca-l poti lua cu TVA de 5% pretul lui ar fi de 93,450, daca nu, 105,910 euro). Cu siguranta acel apartament este printre ultimele ramase, poate chiar ultimul, din blocul respectiv, cu cea mai proasta pozitie, parter, orientare spre N, cu "fata" la ghena, compartimentare deficitara, etc. Asa ca dezvoltatorul isi poate permite un discount de 12.75% pt acest apartament din moment ce restul le-a vindut la pretul cerut de el.

#67
Taumatao

Taumatao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 13.09.2014

View Posttabek, on 18 septembrie 2018 - 09:28, said:

L-ai luat pentru copii, care locuiesc la Craiova si nu au nici o treaba cu Clujul? Ai facut si tu o investitie? De ce n-ai cumparat in Craiova ca-i mai ieftin si era si acasa? Ca-i un trend ca tot romanul din nord-sud-est-vest, nu conteaza de unde, sa detina o locuinta in Cluj?
Ai cumparat un apartament la un pret foarte mare dupa parerea mea, desi din cate inteleg nu era o necesitate...peste 10-20 de ani poate o sa valoreze jumatate, cine stie?Posted Image
Restul de bla-blauri de unde le scoti? am stat cumva ieri la aceeasi masa de ma cunosti asa bine?
Daca ai fi inteles ceea ce am scris in prima postare (asta inseamana alfabetizare functionala, remember?) scopul achizitionarii acestui apartament a fost asigurarea locuintei copiilor pe perioada studiilor universitare, de aceea prima optiune a fost Bucurestiul, iar la Sibiu am renuntat datorita anvergurii universitare reduse.
Da, ai dreptate, deocamdata copiii nu au nicio treaba cu Clujul, insa VOR AVEA in viitor si nu, nu sunt domiciliat in Craiova.
N-am cumparat acest apartament ca investitie, Din cite am mai citit si eu ce au scris expertii, investitia inseamna o valoare reprezentata prin masa monetara, derivate monetare, bunuri, sau proprietati pe care investitorul este dispus s-o investeasca in achizitionarea si/sau dezvoltarea unor bunuri, proprietati sau derivate monetare cu SPERANTA ca acea investitie va produce plusvaloare. Ai inteles ce au vrut sa spuna expertii respectivi? Acest apartament l-am cumparat cu bani personali, obtinuti prin economisire si va fi lasat mostenire/donat unuia dintre copii, deci eu personal nu o sa obtin nicio plusvaloare de pe urma acestui apartament, deci, logic, nu este o investitie personala. De aceea nici nu ma intereseaza cit o sa coste respectivul apartament peste 10-20 de ani, o sa fiu multumit cu faptul ca unul din copiii mei n-o sa fie nevoit sa plateasca chirie.
Ma consider destul de civilizat ca sa nu deranjez oameni necunoscuti si sa le invadez intimitatea, mai ales in timpul mesei. Daca nu gasesc o masa disponibila intr-o locatie ori ma duc in alta parte, ori astept pina se elibereaza una. De aceea nici nu accept ca necunoscuti sa se aseze la masa mea. Chiar exprimarea la figurat mi se pare nelalocul ei, insa iti acord circumstante atenuante, probabil ai scris la nervi.
Nu te obliga nimeni sa-mi citesti "bla-blaurile". Oricum, daca tot faci efortul asta, spune-mi ceea ce nu reusesti sa intelegi si o sa incerc sa-ti raspund prin propozitii scurte, cu cuvinte mai simple.
Servus!

#68
chareth_cutestory

chareth_cutestory

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 30.05.2018

View PostTaumatao, on 20 septembrie 2018 - 23:47, said:

Atentie mare! Apartamentul respectiv are pretul fara TVA (in cazul fericit ca-l poti lua cu TVA de 5% pretul lui ar fi de 93,450, daca nu, 105,910 euro). Cu siguranta acel apartament este printre ultimele ramase, poate chiar ultimul, din blocul respectiv, cu cea mai proasta pozitie, parter, orientare spre N, cu "fata" la ghena, compartimentare deficitara, etc. Asa ca dezvoltatorul isi poate permite un discount de 12.75% pt acest apartament din moment ce restul le-a vindut la pretul cerut de el.

In general vorbesc doar de pretul fara TVA, ca e mai clar asa. Apartamentul era orientat vest, mi s-a parut ok ca compartimentare. Intamplator cred ca stiu chiar despre ce bloc vorbesti, am cumparat si eu un apartament vara asta si am batut toate santierele Clujului.
Apropo de compartimentare, fac un offtopic si recomand cartea https://www.publica....-residence.html , sunt niste reguli de bun simt acolo pe care daca nu le cunosti te poti trezi ca stai intr-un apartament care iti face viata un calvar.

#69
Taumatao

Taumatao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 13.09.2014

View Postchareth_cutestory, on 21 septembrie 2018 - 14:06, said:

am cumparat si eu un apartament vara asta si am batut toate santierele Clujului.

Ai putea, te rog, sa dezvolti "am cumparat si eu un apartament vara asta"? Pozitie, suprafata, pret, compartimentare, finisaje/dotari, termene si conditii. Asa cei interesati de acest topic ar putea sa-si faca o imagine mai realista asupra pietii imobiliare clujene, din exemple concrete, personale, nu din zvonuri si birfe. Nu ma intereseaza daca l-ai luat ca investitie, sau pentru uz personal, nici daca esti nascut/crescut in Cluj, sau nu.
Multumesc!

#70
marinn-ionn

marinn-ionn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 23.08.2018
Taumatao este singurul user care gândește bine chiar dacă lasă impresia că se laudă cu Clujul ăla. Citiți toți cu atenție fraza pe care am scos-o din ce a scris și ce scrie de ideea de a lăsa ceva moștenire după urma lui. Luați și ceilalți exemplul că văd că pe voi nu vă interesează și nu înțelegeți treaba cu moștenirile mai mari mai sau mai mici, nu contează. Citiți ce frumos a scris:

N-am cumparat acest apartament ca investitie, Din cite am mai citit si eu ce au scris expertii, investitia inseamna o valoare reprezentata prin masa monetara, derivate monetare, bunuri, sau proprietati pe care investitorul este dispus s-o investeasca in achizitionarea si/sau dezvoltarea unor bunuri, proprietati sau derivate monetare cu SPERANTA ca acea investitie va produce plusvaloare. Ai inteles ce au vrut sa spuna expertii respectivi? Acest apartament l-am cumparat cu bani personali, obtinuti prin economisire si va fi lasat mostenire/donat unuia dintre copii, deci eu personal nu o sa obtin nicio plusvaloare de pe urma acestui apartament, deci, logic, nu este o investitie personala. De aceea nici nu ma intereseaza cit o sa coste respectivul apartament peste 10-20 de ani, o sa fiu multumit cu faptul ca unul din copiii mei n-o sa fie nevoit sa plateasca chirie.

Edited by marinn-ionn, 22 September 2018 - 06:15.


#71
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
Asta pentru ca noi inca ne imaginam ca peste 20 sau 30 sau 50 de ani lumea ca fi la fel ca azi iar copiii nostri vor avea acelasi traseu Ii mai tineti minte pe cei care in anii 90 construiau case imense, cu etaje separate, pentru copii? Acum pare absurda ideea, dar atunci asa era mersul lucrurilor.
Pe de alta parte, indiferent ce va fi atunci putem totusi spune ca lumea va avea in continuare sa locuiasca
undeva si ca va fi mai bine sa ai un apartament undeva decat sa nu il ai.


#72
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,091
  • Înscris: 04.03.2014

View Postnnestor, on 22 septembrie 2018 - 06:38, said:


Pe de alta parte, indiferent ce va fi atunci putem totusi spune ca lumea va avea in continuare sa locuiasca
undeva si ca va fi mai bine sa ai un apartament undeva decat sa nu il ai.

Corect. Mai ales ca omul vorbeste de un apartament in Cluj nou si in zona buna.  Nu de o vila intr-un sat la 25 minute de un oras mic de provincie.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate