Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Cum se vand locuintele in Cluj

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#91
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,685
  • Înscris: 21.06.2016

View PostTaumatao, on 26 septembrie 2018 - 13:59, said:

Ce le mai stii tu pe toate, vrajitorule, Mama Omida, nu alta! Ptiu, sa nu-ti fie de deochi! E, uite iarasi exemplul personal, nu vrajeala, diploma de Cluj mi-a permis ca in ultimii 12 (doisprezece) ani sa lucrez cu succes

Toate universitatile iti dau voie sa lucrezi, n-am vazut inca una sa-ti interzica, dar definitia succesului e foarte  subiectiva si in general tine de bula proprie (adica intre cei pe care ii stii tu se situezi onorabil deci esti tare).
Cel putin tu pari a fi foarte multumit de tine insuti :).

Quote

De ce? Pentru ca-mi place sa fiu roman in Romania. M-am plimbat si mi-am plimbat copiii destul prin lume, insa tot acasa ma simt cel mai bine. Nu tin neaparat ca, copiii mei sa studieze in Romania, imi pot permite sa le asigur scolarizare la universitati de top europene si nu numai, insa as prefera sa faca facultatea aici, in Romania si sa ramina in Romania dupa terminarea studiilor. De preferat in Cluj.

Foarte bine ca tie iti place sa fii roman in Romania, dar copiilor e bine sa le oferi optiuni. Ma mir ca nu i-ai trimis la vreo univresitate olteneasca sa fie oltean in oltenia domle!
Acu nu ma intelege gresit, nu ca m-ar durea undeva.


Quote


Bineinteles ca decizia in alegerea universitatii si a facultatii le apartine. Stiu foarte multe cazuri de romani absolventi de universitati europene si americane care, dupa absolvire, presteaza munci (mult) inferioare calificarii obtinute, iar majoritatea nu sunt deloc incintati de ceea ce fac. In afara de cei 10-15% de elevi geniali scolarizati cu burse in universitatile cu adevarat importante, marea majoritate esueaza in joburi meschine, capabile sa le asigure doar un standard redus de viata, mai redus decit standardul de viata pe care l-ar fi obtinut in Romania valorificindu-si calificarea obtinuta in urma absolvirii unei universiatti romanesti.


Sint curios de unde ai statistica asta. In pricpiu insa 10-15% nu este nimic "genial" ci e ceva mai bun ca media. E normal ca media sa aterizeze in slujbe meschine, ca alea sint slujbele medii.
Pe principiul tau si eu stiu niste bogatani cu 4 clase, deci ideea ar fi sa pun copilul sa faca numai 4 clase.
In realitate cum isi definesc copii nostri succesul e o chestie pe care noi nu avem de unde sa o stim. Nici macar nu trebuie sa fie legat de bani si cariera. Singura mea o obligatie o consider a fi aia de a maximiza sansele si optiunile disponibile.

Quote

Insa acest topic se doreste a fi o analiza a pietei imobiliare clujene actuale, nu o discutie referitoare la calitatea invatamintului superior din Romania in general si a universitatilor clujene, in special. Caci daca tu nu stii, pe linga Universitatea Babes-Bolyai mai exista si alte universitati de prestigiu in Cluj. Daca ai ceva de zis, inteligent si fara vrajeli, referitor la acest aspect al topicului esti bine venit, daca nu... ura si la (aero)gara.

Dada, "de prestigiu" :D..
Piata imobiliara in orasele universitate din Romania e indisolubil legata de prezenta universiatilor acolo si de existenta parintilor prevazatori si bine intentionati, dar obtuzi si rupti de realitatea prezenta. Pina te ridica cineva la rangul de moderator, ideea ta despre ce se poate discuta pe topic e irelevanta.

Edited by vrajitoruldinoz, 26 September 2018 - 21:26.


#92
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017
Indicele imobiliar ANEVAR indică, pentru București, o ușoară creștere în această vară, în vreme ce pentru Cluj-Napoca se observă o ușoară, dar și surprinzătoare scădere

#93
danny

danny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 27.03.2002

View PostRemicade, on 26 septembrie 2018 - 18:38, said:

Nu am chef, hai totuși un indiciu, nu claxonează nimeni când întârzii la verde la semafor. Asta e benign fata de altele. Hai aici sa vezi.
Între altele ardelenii au făcut unirea ca după 100 de ani sa fim conduși de un clan mafiot din Teleorman.

Primul meu contact cu Clujul, a fost acum cateva luni, cand eram in tranzit spre aeroport. La o trecere de pietoni, mai trecea un om, am vazut masina ca incetineste asa ca m-am angajat si eu in trecere. Ala din masina a inceput sa ma claxoneze si cand i-am aratat ca sunt pe zebra a si scos capul pe fereastra zicandu-mi ca daca o sa coboare la mine "imi ia maul". Pe deasupra mai era si sofer profesionist, deci se presupune ca ar fi trebuit sa cunoasca mai bine regulile de circulatie si sa isi pastreze calmul la volan.
Am stat si in Bucuresti, la "mitici", 5-6 ani si tot n-am avut parte de ce mi s-a intamplat in nici 2 ore in Cluj.
Nu o sa exagerez sa spun ca toti clujeni sunt asa, dar permite-mi sa nu cred nici miturile despre cat de faini sunt clujeni, si cum nu o sa te claxoneze nimeni daca intarzii la semafor. Peste tot sunt oameni si oameni.
Insa tocmai atitudinea asta - noi suntem speciali, sa nu mai vina nimeni peste noi ca ne fura aerul/casele/joburile face orasul neprietenos. Este atitudinea pe care o aveau Bucurestenii la inceputul anilor 2000 (si poate o mai au si acum, ca nu am mai stat demult pe acolo) si in general zonele care se dezvolta mult economic, dar insuficient cultural/educational astfel incat oamenii sa inteleaga ca atunci cand oamenii migreaza spre aceea zona, inseamna mai multa prosperitate pentru localnici.
Si, aveti un avantaj fata de cei care vin din alte zone inclusiv cand vreti sa cumparati o casa, prin simplu fapt ca aveti alternativa de a strange bani de casa stand gratis cu parintii. Daca ziceti ca e greu de strans banii pt apartament, incercati sa va inchipuiti cum e sa strangi aceeasi bani platind in acelasi timp si 4-500 euro chirie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate