Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Cum se vand locuintele in Cluj

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#1
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Am o colega care luni a postat un anunt pe olx ca vinde garsoniera in Gheorgheni la pretul de 50.000 euro negociabil (pretul pietii din anunturi ar fi la 45-50K). Miercuri a dat-o la 52.000 euro si daca ar mai fi stat obtinea mai mult, atata lume a venit incat a trebuit sa faca o mini licitatie adhoc ca sa-i separe.
Deci e ceva de nedescris ce se intampla aici in Cluj cu preturile la imobile.

#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Curios...tare! Era asa poleita?

Edited by arab, 09 September 2018 - 08:46.


#3
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Nu avea finisaje iesite din comun, ma gandesc ca singura explicatie e ca vin studentii si parintii grijulii le iau copiiilor de toate da in restul anului e tot asa :(.

#4
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 24.09.2017
am dat licenta in Cluj.Venind dintr-o zona industrializata, l-am intrebat pala de la hotel: Vad ca aveti masini straine si nu pare ca o duceti rau, de unde aveti bani?

Omu a zis ceva gen, studenti si etc.

Eu cred ca in Cluj, unii lucreaza afara, altii au venit de la tara la oras, altii au venit din IT, plus studenti.Pe la TV, Clujul e mereu ridicat in slavi.

Cam asta cred ca s-a intamplat.Iar daca nu te-ai prins, romanii nu sunt cei mai destepti dintre oameni, ei cumpara, fac sacrificii si toate cele ca sa aiba un apartament.

Edited by bobitad, 09 September 2018 - 08:57.


#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Cum 52k euro o garsoniera in Gheorgheni ? Cam atat e un apartament cu 2 camere in bloc vechi in gheorgheni...
O garsoniera o luai pana in 25-30k, iar in perioada de criza puteai cumpara la 8-10k garsoniere...
E vrajeala. O garsoniera e in jur de 15-25k euro maxim in zona aia.

Edited by TruculMagic, 09 September 2018 - 09:32.


#6
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,666
  • Înscris: 10.10.2011
trucul magic am vandut in 12.2016 "garsoniera" , adica ap. cu 40mp, mansarda, campului aproape de sensul giratoiru. 50.000 in cap. i-am lasat tot la om. mi-am luat hainele si m-am mutat in noul apartament. si aia era in decembrie 2016

p.s. se vand asa garsonierele si cel mult ap de 2 camere. alea de 3-4 camere stau mai mult pe piata

Edited by zile_san, 09 September 2018 - 09:38.


#7
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

 Remicade, on 09 septembrie 2018 - 08:37, said:

atata lume a venit incat a trebuit sa faca o mini licitatie adhoc ca sa-i separe.
Si eu care credeam ca romanii o duc rau...

Edited by YourFan, 09 September 2018 - 09:53.


#8
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017

 YourFan, on 09 septembrie 2018 - 09:52, said:

Si eu care credeam ca romanii o duc rau...


Pai depinde pe cine intrebi ....  Tu nu vezi ce masini circula prin oras ? Eu vad doar de la 30.000 Euro in sus in ultimul timp.  Ieri pe Calea Floreasca un Rolls Royce negru decapotabil ...  Ramai masca..

#9
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
elvetienii sau canadienii sunt saraci "lipiti pamantului" fata de romani ! ...
eu am salariu de cca 1500 EUR, si nu pot strange 50.000 EUR, sa-mi cumpar o "cusca"(garsoniera)
in Gheorgheni, Cluj-Napoca ! ...
sunt clujan ! ... plecat "afara" din 1990 ! ...
in 1992 mi-am cumparat o casa cu cca 20.000 USD ! ... astazi valoreaza cca. 400.000 EUR ! ... Posted Image
nu cred ca tinerii pot mentine "acest trent" de crestere al pretului imobilelor din Cluj-Napoca !
se intampla de fapt o "saracire" a romanilor ! ... trebuie sa vanda 100 de Ha de pamant ptr a-si cumpara o casa !

 TruculMagic, on 09 septembrie 2018 - 09:31, said:

Cum 52k euro o garsoniera in Gheorgheni ? Cam atat e un apartament cu 2 camere in bloc vechi in gheorgheni...
O garsoniera o luai pana in 25-30k, iar in perioada de criza puteai cumpara la 8-10k garsoniere...
E vrajeala. O garsoniera e in jur de 15-25k euro maxim in zona aia.
"crede si nu cerceta" ! ... Posted Image
mama are o casa pe str. Marasesti ! ... vecinul construieste cateva blocuri de P+2 ! ...
se "plateste" un apartament in aceste blocuri ca vecinii sa-si dea acordul ! ...
o semnatura=80.000 EUR ! ...
unii au platit cu viata ptr acest capitalism, nu-i asa ?

Edited by realduc, 09 September 2018 - 10:34.


#10
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017

 realduc, on 09 septembrie 2018 - 10:29, said:

... trebuie sa vanda 100 de Ha de pamant ptr a-si cumpara o casa !
Aici e smecheria bancilor , tin pretul sus sa vinzi pamantul la starini, daca te uiti in statistici te ia cu ameteala cand vezi proportia pamantului arabil vandut . Ce vand bancile straine ? apartamente facute si date gratis cetatenilor din vremea dinainte de 90 , bancile straine scot mai mare profit acum de pe ceva ce a fost facut candva ... Dar nu conteaza , va fi mai bine cand vom plati taxa de a trece dintr-un judet in altul pe pamantul cu x-ulesc din Congo Brazzaville .
In Cluj este scump 1 si 2 camere , la 4 camere de exemplu in aceeasi zona nu trece de 100k . Garsonierele merg cel mai rapid la inchiriere si vanzare . Maine la ora 8 Clujul va exploda, deja de joi da pe afara , este dezastru cu masina , de vreo 4 ani tot mai aglomerat , in 5 ani vom umbla pe capote de masina in oras , a ajuns un ..at de oras din acest punct de vedere, prea aglomerat, constructii comprimate , 10 blocuri pe 1000 mp, constructii tip ciuperca , drum de servitute pentru circulat cu masina intr-o dunga .

#11
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Pe bani? Ca ai vazut ca in Bucuresti, asa au fost vandute apartamentele din blocul distrus de flacari.

#12
obasurtep

obasurtep

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 30.08.2015
Se vand de la stadiul de groapa, cand e pe la etajul 2 gasesti doar apartamentele mai naspa disponibile. Acuma cat o sa tina trendul nu stiu, nici eu nu cred ca va tine o vesnicie. Oricum ieri am vazut o casa veche pusa de agentie la 139500 si mai jos proprietarul o avea pusa la 120000 negociabil...

#13
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013
LMFAO. In maxim 2 ani vine criza. Nu vedeti ca astia nu fac nimic sa sustina cresterea economica. Majoritatea vine din consum. Indiferent cine castiga viitoarele alegeri o sa scada salariile bugetarilor si pensiile. Hop si criza. Prin 2020 se preconizeaza o mare criza, dar poate razboiul economic US-China o va grabi.

Edited by ccdsah, 09 September 2018 - 14:45.


#14
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009

 TruculMagic, on 09 septembrie 2018 - 09:31, said:

Cum 52k euro o garsoniera in Gheorgheni ? Cam atat e un apartament cu 2 camere in bloc vechi in gheorgheni...
O garsoniera o luai pana in 25-30k, iar in perioada de criza puteai cumpara la 8-10k garsoniere...
E vrajeala. O garsoniera e in jur de 15-25k euro maxim in zona aia.
Cluj Napoca cartierul Gheorgheni

#15
obasurtep

obasurtep

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 30.08.2015
Lasa-l in lumea lui! Daca gaseste garsoniera in Gheorgheni cu 15000 iau eu doua.

#16
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Cred ca s-a gandit la orasul Gheorgheni, greseala mea ca nu am specificat.
58.500 euro vad un anunt pe olx

#17
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017
La preturile acelea "obscure" sunt garsoniere confor 3 cu baia comuna pe hol inclusiv wc-ul si camera fara bucatarie , sunt cat camara unui apartament decent, un garaj e mai mare, pe Zambilei, langa complex Diana, pe str. Albac primul bloc unde este stand de taxi , nu povestim de vecini Posted Image

Edited by ldpe, 09 September 2018 - 15:31.


#18
obasurtep

obasurtep

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 30.08.2015
Eu am mai zis asta: Clujul este pe val. Problema este ca nu fructifica momentul bun prin care trece. Acum ar fi momentul pentru proiecte mari (centuri, metrou, etc) prin care sa faca diferenta sau cu care sa ramana dupa toata nebunia asta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate