Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 

Alegere masina de insurubat

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
As dori putin ajutor in achizitionarea unei masini de insurubat. M-am oprit la aceste 2 modele

1) Masina de insurubat cu impact Makita TD0101F - https://www.emag.ro/...f/pd/D8S60MBBM/
2) Masina de gaurit si insurubat (bormasina) Makita HP347DWE - https://www.emag.ro/...e/pd/DBWYLMBBM/

Precizez ca va fi folosita pentru casa, in special pentru bricolaj / mobilier, exclus santier sau alte nebunii de acest gen deci nu m-ar interesa mobilitatea.
As alege-o pe cea la retea dar am inteles ca nu este la fel de puternica ca cea pe acumulatori.
Va rog un sfat din partea cunoscatorilor

Edited by MembruAnonim, 08 September 2018 - 21:02.


#2
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Foarte bune amindoua...as lua-o pe a doua, are si gaurire....mai comoda la bricolaj....

#3
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 MembruAnonim, on 08 septembrie 2018 - 21:01, said:

Precizez ca va fi folosita pentru casa, in special pentru bricolaj / mobilier
Atunci nu ai ce face cu prima.
Adu-ti aminte cand ai fost ultima data la o vulcanizare sa schimbi o roata. Iti aduci aminte "surubelnita" cu aer comprimat cu care a desfacut prezoanele la roata? Iti aduci aminte ce sunet scoate? No, TD0101F functioneaza pe acelasi principiu. Strange suruburile prin impacturi scurte si dese, in sensul de rotatie. Scula asta are anumite avantaje, pentru anumite aplicatii, dar ... nu e cazul la tine.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015


Precizez ca masina nu va fi folosita zilnic ci ori de cate ori va fi nevoie. La cea cu acumulatori imi este frica sa nu se deterioreze acumulatorii daca stau nefolositi mai mult timp

Edited by MembruAnonim, 08 September 2018 - 21:30.


#5
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011
Acumulatorii nu se strica usor, daca o incarci periodic, chiar cind nu o folosesti.

#6
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Prima e cu strangere in impusuri cinetice / impact tangential, si face zgomot infernal.
Are cuplu foarte mare de pana la 100 Nm pe care nu poti sa-l controlezi fin, deoarece depinde de turatia controlabiala doar din tragaci si de timpul de stragere cand a ajuns deja la capat, ambele foarte greu de aproximat exact.
Sculele cu impact tangential fie se folosesc pt un cuplu anume fix, fie au 2-3-4 trepte de turatie limitate electronic nu mecanic care au fiecare un prag de cuplu maxim la care pot ajunge cu respectiva turatie - energia cinetica depinde de patratul vitezei si ele strang cu energie cinetica din impactul tangential. Modelul de mai sus nu are asa ceva...
Exista si modele hibride mai exotice sau strutzacamile care au si trepte mecanice si ambreiaj pt limitator de cuplu, ba chiar si rotopercutie, cu functii separate si setabile custom ( Makita DTP141) sau alte combinatii scumpe si grele de la Festool, si exista si modele cu impact tangential amortizat in ulei pt zgomot ceva mai redus si cuplu mai mic - la multi producatori, inclusiv Makita de ex DTS141 de 40 nm, insa sunt toate scumpe si probabil overkill pt ce ai nevoie.

A doua e din seria cu acumulatori G, de capacitate foarte mica, necompatibili cu seria normala de acumulatori, si au si incarcator dedicat doar pt seria G.
Deci iar nu-ti recomand deloc !
Acumulatorii de capacitat mica, dincolo de autonomia redusa, se uzeaza mult mai repede, atat de la curentul mare tras din ei, cat si de la ciclurile repetate. Cicluri poate nu sunt multe pt uz casnic, dar curent mare tragi oricum in sarcina la turatia maxima.

Depinde si de ce cuplu ai nevoie.
Majoritatea lucrurilor nu au nevoie de cuplu mare, care mai mult incurca, da peste cap suruburile, strica filetul, le invarte in gol si face dauna.
Dar sunt si cazuri particulare unde e nevoie si de cuplu. Pt uz casnic poti sa strangi si cu o cheie cand ai rar nevoie de ceva special, ca nu strangi toata ziua 7 x 120 sau mai mult....

Pt. uz general recomand Bosch GSR 12V-15 care este 10,8-2 Li redenumita ( sunt identice, inclusiv acumulatorii redenumiti.
Are doua trepte mecanice si ambreiaj cu alunecare pt. limitator de cuplu.
E specificata 30 Nm dupa normativele din 2010 incoace utuilizate de toti producatorii, insa se refera tot la o strangere in soc cinetic, deci in treapta de turatie unde nu te astepti, deci cuplul normal in treapta lenta este 15 Nm care insa e destul pt 99% din aplicatii.
E compacta si are 960 grame cu tot cu acumulator.

Eu am pe langa GSR 10,8 2 Li cu 2 acumulatori de 2Ah si o Makita DDF 480 ( 54 Nm si 36 Nm real), pt. rarele ocazii cand am nevoie de cuplu mai mare.
Si mai am din 2007 si Makita DF 6270 cu acumulatori NiCd de 2Ah, specificata 30 Nm inainte de 2010, si la ea chiar sunt 30 Nm, nu e umflata treaba, insa nu e mare diferenta fata de GSR 10,8-2-Li care nu pare mai slaba.
Ambele ( GSR-ul mic si DF 6270) sunt facute ca sa strangi pana la hozsuruburi de 6 x 60 cu pregaurire sau diblu, strang si fara pregaurire, si fortat baga si 6 x 80, poate si 6 x 100...
Bormasinile cu acumulator moderne au un ambreiaj cu autoblocare si nu se invart in sens invers ca cele vechi ( la 6270 nu se blocheaza), si se pot utiliza si pt a strange manual tinand bormasina de maner, atunci cand motorul nu face fata sau vrei sa-l protejezi, deci poti sa strangi si 6x 100 sau niste suruburi mecanice la nevoie destul de usor, chiar fara sa apesi pe tragaci...

Acumulatorii se pastreza in timp daca sunt lasati incarcati la 50%.

Daca se incarca la 100% si nu sunt folositi, acumulatorii se deterioreaza chiar si in prima zi - pierd definitiv din capacitate si la urmatoarele incarcari.
De asemenea, daca sunt lasati prea mult timp, se descarca si singuri, si sub 20% din capacitatea reala - care nu e disponibila fiind normal sub protectie, si iar se deterioreaza inca si mai abrupt si definitiv.
Deci nu se lasa ani de zile nefolositi, si nici incarcati 100% si apoi nefolositi imediat.

Edited by loock, 08 September 2018 - 21:59.


#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,671
  • Înscris: 24.11.2015
Daca dai gauri in mobilier (lemn) , iti ajunge si un bosch IXO , ai sa ramai uimit ce poate o astfel de masinarie.

#8
0absolut

0absolut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 19.02.2014
Daca ai ceva bani, eu ti-as recomanda sa iei, indiferent de marca, ceva pe 18V BRUSHLESS. Nu "impact" intr-adevar ca nu iti trebuie ... ai nevoie de mandrina sa fie mai usoara treaba. Daca ai cunostinte prin alte tari, cauta pe amazon ce vrei in functie de buget si roaga pe cineva sa iti trimita. Alea pe 10,8V si 14,4V nu se mai fabrica de ceva timp si o sa fie aproape imposibil in 2-3 ani sa gasesti piese de schimb, baterii si altele. Tinand cont ca e ceva care trebuie pentru cativa ani buni, e mai bine sa te gandesti de 2 ori
PS: as alege Makita sau DeWalt dar asta nu inseamna ca nu sunt si marci mai ieftine

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu o folosesc de vreo 2 sau 3 ani pe a doua, Makita HP347DWE. Până acum nu m-a dezamăgit și am folosit-o intens la câteva șantiere plus mobilier. E bine echilibrată, nu-ți obosește mâna dacă lucrezi mai multe ore cu ea.
Acumulatorii țin suficient pentru orice lucrare profi care necesită găurit/înșurubat. Eu îi folosesc și la un pendular și acolo se duc repede, dacă tai pal sau alte "laminate".
Percuția nu-i grozavă. Adică, e în regulă pentru a găuri BCA sau tencuială, dar nu face față la beton sau caramida.
Pentru bricolaj/mobilier e mai mult decât suficientă. Față de una cu fir, e mult mai ușor să lucrezi cu cele cu acumulator, indiferent că ai sau nu acces la priză electrică.

Edited by MembruAnonim, 08 September 2018 - 23:58.


#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
E dapasit de cel putin 12 ani sa iei acumulatori mai mici de 2Ah.
Eu am luat in 2007 Makita 6270 cu 2 buc NiCd de 12V @ 2Ah, si atunci deja era aproape EOL, a aparut repede DF 6271 care era modelul reincalzit cu ambreiaj cu autoblocare numita si frana de motor. Si au aparut de atunci si de 2,2, 2,3, 2,4, 2,6, 2,8, 3, si 3,2 Ah.

De anul trecut se gasesc si de 7Ah, 8Ah, ba chiar si peste 10Ah cu doy=ua randuri de celule 20700
Iar compacti cu un singur rand de celule se gasesc de 3Ah (cu celule 18650), 3,5Ah, 4Ah si o sa apara si de 5Ah si peste cu 20700.

Inclusiv pt GSR 10,8 2 LI / 12V-15 se gasesc de un an de 3Ah compacti si de 6Ah cu soclu, pe langa cei de 2,5Ah si 2Ah care se gasesc de mai multi ani.
Inca exista si de 1,5Ah, poate si de 1,3, dar sunt teapa, mai ales ca nu sunt diferente de pret fata de cei de 2Ah.

Pt Makita DDF 480 am luat acumulatori compacti de18V @ 2Ah, ca sa ramana in 1,54 Kg cu tot cu acumulatori.
Insa am si acumulatori de 18V @ 4,  5 si 6 Ah cu doua randuri de celule, care permit si un curent dublu de 40+ A pt sarcini mari.

Edited by loock, 09 September 2018 - 01:26.


#11
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Acumulatorii ii schimbi lejer, sunt standardizați, doar faci câteva lipituri.
La folosire hobby nu i ajung 1.5 Ah ?


#12
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Seria G e de 1,3 Ah, nu 1,5, si nu sunt compatibili cu seria normala, fiind si incarcatorul diferit si pinii/patina.

Pt. uz casnic poate nu e vorba doar de autonomia redusa ( oricum e aiurea acum cand exista compacti de 4Ah si dubli de 8 Ah), si nici de faptul ca se consuma mai repede nr. de cicluri de incarcare in care se pastreaza 80% din capacitatea initiala, ambele lucruri extrem de grave pt utilizare profesionala, dar ramane si problema comuna ca se uzeaza mai repede celulele si de la curentul tras in sarcina.
Incarcarea sa zicem ca nu e o problema pt ca incarcatorul dedicat pt G-uri incarca la 1,1A care e mai putin de 1c cu acumulatori de 1,3Ah.
Scrie ca incarca in 60min, deci asta inseamna 1C sau 1,3 A (daca e gresita specificatia de 1,1 A.) sau poate tine cont de protectia de 20% pt li-ion..
Insa descarcarea in sarcina e o problema la acumulatri mai mici.
Chiar daca nu cred ca are motor de 300 W ( 360 are DDF 480), oricum trage multi amperi la 14,4V.
La 300W ar fi peste 20,8 A plus pierderile semnificative din variatorul de turatie din tragaci ( pierderea din perii a zicem ca e inclusa...)
Chiar si la 250 W, cu pierderi din variator tot ajunge la 20+ A.
Pana acum 6-7 ani Sony a facut celule de 1,5 Ah care tineau 30 A puls si 20 A sustinut, insa a trecut de mult vremea, nu mai fabrica de atunci asa ceva, si oricum erau de 1,5 nu de 1,3.Ah.
Acum se produc de 2, 2,5, si 3Ah pe 18650 de scule, celule foarte speciale pt amperaj mare de 20+ A , extrem de diferite de cele uzuale chiar si cu acelasi format 18650. Si deja de 2 ani se cam trece la 20700 de 3,5, 4Ah si 5Ah pe celula.
Alea de 1,3 pot sa fie stifturi acum....
Makita foloseste celule de 2Ah de peste 13 ani pe NiCd (poate mult mai mult dar eu am din 2007)  si aveau celule de 3,2 Ah si pe NiMH.
La Li-ion au folosit de 2Ah de cativa ani la pakurile de 6Ah, si de 2 ani au si compacte cu un singur rand - am si eu de 18V cu 5 celule pe un rand.
De 3Ah pe celula Makita a evitat sa puna pt a evita confuzia cu pakurile cu doua randuri de celule care permit si un curent dublu de 40+ A pt scule mai puternice sau sarcini mai indelungate, insa se gasesc la alti producatori, inclusiv Bosch.
In curand o sa treaca majoritatea la celule 20700 de la 3,5 si 4 Ah in sus, si astea permit un curent mai mare si cu un singur rand de celule, cel putin 35A, posibil si 70-90 in f de tehnologie.

Edited by loock, 09 September 2018 - 02:56.


#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am gasit ce imi recomandai adica asta : https://www.emag.ro/...c/pd/D2V3JBBBM/ , dar cam depasesc bugetul
M-ar interesa sa cumpar de la emag pentru ca am primit si un voucher de reducere de 15%
Ceva in jur de 300 ron si bun as gasi la emag ?
Stiu ca pretentiile sunt mari la banii astia dar intreb.
Va fi folosita in special pentru insurubare in lemn/ pal si ocazional dat gauri in lemn.
Precizez ca mai detin si un Bosch : https://www.emag.ro/...7/pd/DYGGJBBBM/ pentru activitati mai dure

#14
aurick86

aurick86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 23.11.2007
Nu ti-as recomnada cu acumulator...pentru ca nu iti trebuie.
Pentru  2-3 utilizari pe an ia ceva cu cablu:
https://www.emag.ro/...z/pd/DFM4F2BBM/

Astea de la Stern nu m-au dezamagit niciodata raport calitate/pret foarte bun.

#15
giulio

giulio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 26.12.2006
uita-te si la asta : https://www.atelieru...tic-p-9568.html

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
De aceasta : https://www.emag.ro/...a/pd/DXKWKNBBM/ ce parere aveti ?
Cu reducerea de inca 15% ar fi 220 ron
Este OK ? merita ?

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sau am mai vazut prin Dedeman marca lor Panzer. Cat de bune sunt panzer-urile astea ?

#18
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 aurick86, on 09 septembrie 2018 - 08:38, said:

Pentru  2-3 utilizari pe an ia ceva cu cablu:
https://www.emag.ro/...z/pd/DFM4F2BBM/
Nu recomand.
In primul rand, are o singura treapta de turatie, de 700 RPM, care e cam mare pentru insurubat, dar prea mica pentru gaurit.
In al doilea rand, nu are frana ca masinile cu acumulator si asta este foarte enervant.
In al treilea rand, tragaciul este de proasta calitate si nu permite controlul fin al turatiei la insurubat.

Aia de la Metabo pare ok.

Edited by kolfleading, 09 September 2018 - 10:07.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate