Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Alegere masina de insurubat

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#19
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,835
  • Înscris: 01.09.2006

 MembruAnonim, on 09 septembrie 2018 - 09:50, said:

Sau am mai vazut prin Dedeman marca lor Panzer. Cat de bune sunt panzer-urile astea ?
Eu o am de vreo 2.5 ani pe asta.
Are cuplu bunicel, am bagat suruburi destul de groase in lemn fara probleme.
Merge ok, am folosit-o foarte rar, dar am si abuzat-o de cateva ori folosind-o la amestecat glet, tencuiala, la curatat rosturi de faianta montandu-i o perie, etc.
La vremea respectiva costa 230.

Edited by ech, 09 September 2018 - 14:26.


#20
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,872
  • Înscris: 25.01.2007

 MembruAnonim, on 09 septembrie 2018 - 09:13, said:

De aceasta : https://www.emag.ro/...a/pd/DXKWKNBBM/ ce parere aveti ?
Cu reducerea de inca 15% ar fi 220 ron
Este OK ? merita ?
o am eu, utilizare casnica plus imprumutat, inca are in ea prima incarcare, luata anul trecut de black friday. nu m-am asteptat sa tina atat o incarcare.
sunt foarte multumit, are si forta si mai ales selectia puterii pe 15 nivele. chestia asta e e foarte faina.
fara acumulator nu as mai lua, cu acumulator mai cobori la masina, te mai duci in gradina, etc.

#21
aurick86

aurick86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 23.11.2007

 kolfleading, on 09 septembrie 2018 - 10:06, said:

Nu recomand.
In primul rand, are o singura treapta de turatie, de 700 RPM, care e cam mare pentru insurubat, dar prea mica pentru gaurit.
In al doilea rand, nu are frana ca masinile cu acumulator si asta este foarte enervant.
In al treilea rand, tragaciul este de proasta calitate si nu permite controlul fin al turatiei la insurubat.

Aia de la Metabo pare ok.


Vorbim de regim amator in casa...deci maxim suruburi de 4,5x50.
Eu am folosit modelul repectiv, am asamblat cateva corpuri de mobilier. controlul vitezei e decent
Nu are nevoie de viteza mai mare de 700rpm... are deja o bormasina...dar tot o poate folosi sa dea o gaura la nevoie.
Am ales sa o recomand pe asta (care nu are 2 viteze mecanice) pentru ca e putin mai scurta..deci incape intr-un loc mai ingust - sertar.
Nu are frana...adevarat... dar costa 124  lei.

Pana la urma fiecare face ce vrea.. dar decat Bosch verde( care e incredibil ca inca poarta numele Bosch) mai bine asta.
In regim de amator o sa tina cel putin o viata. Sculele de la Stern sunt foarte bune pentru pretul lor.

Personal am 4 bormasini/surubelnite,  rotopercutor Makita 2470T, Makita TD0101F, Makita DHP456 si un Bosch GBM 10 RE....fiecare e pe treaba ei; Dar niciuna nu merita pentru folosire DIY 1-2 ori pe an ....

E usor sa recomandam produse scumpe..... dar DE CE?
Daca totusi e sa recomandam o scula pentru ca are un nume recunoscut, asta e prima care merita luata la pret decent:
https://www.emag.ro/...1/pd/DYX2LNBBM/   cu 2 acumulatori face lejer fata ( am folosit-o intr-o seara sa asamblez o bucatarie si un dormitor... m-a tinut 1 acumulator)...DAR e de 3x mai scumpa ca aia de la stern...si foloseste acumulatori... peste 5 ani nu stiu daca mai gasesti acumulatori....tehnologia se schimba constant.

Daca nu e nevoie urgent de bormasina, mai bine astepti pana mai baga la LIDL, si iei de acolo una.. din cand in cand au si baterii destul de ieftine...daca iti mai trebuie una.
Ce e foarte fain...e ca daca se strica..doar o duci inapoi si primesti banii... nu te certi cu nimeni.

Edited by aurick86, 09 September 2018 - 11:52.


#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Aveti idee cat costa un acumulator pentru acest Bosch : https://www.emag.ro/...a/pd/DXKWKNBBM/ ?

#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am dat comanda la emag pentru Bosch-ul de mai sus, cu tot cu reducere ma costa 220 ron. Am vazut-o si pe viu in Dedeman doar ca aici costa 299 ron

#24
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Acel bosch easydrill 1200 are cuplu doar 11 Nm in treapta de turatie mica si cu bateria plina.

In treapta de turatie mare, cuplul e mult mai mic ( turatia e de 3 x mai mare), si doar inertia data de la oprirea brusca cu surubul deja insurubat pana la capat ii poate da maxim 20 Nm - acel hard torque care insa e mai mult o pacaleala destul de absurda, si in practica daca nu poate sa insurubeze pana la capat, merge incet si nu poate sa aplice acel soc...
Ramane sa le insurubezi manual folosind bormasina pe post de cheie, profitand de mecanismul modern care autoblocheaza axul in sens invers...

GSR 10,8 2 LI si redenumirea ei GSR 12V-15 heavy duty au 15 Nm soft torque (in loc de 11) si 30 Nm hard torque.
Hard torque este in general irelevant si inutil, sau mai mult strica decat ajuta ca poate sa dea peste cap surubul deja strans si sa strice filetul.
Sunt multe bormasini aparent puternice, care au 50-60+ Nm specificate la hard torque dupa normativele din 2010 incoace, si care in realitate au doar 20-22-24 Nm soft torque care este cel real.
Din 2010 nu se mai masoara treapta 1 vs treapta 2 asa cum ar fi normal, si a aparut aberatia asta cu hard torque care e doar inertia rotorului si mandrinei.
Bosch are mai multe albastre in gama mai accesibila light duty care sunt asa, cuplu real mult mai mic decat cel specificat la hard.
La Makita DDF/DHP 480 lucrurile stau bine, deoarece are 54 hard si 36 Nm soft.
Chiar si DDF/DHP 482 mai ieftina, cu perii/carbuni, are 36 Nm soft torque.

Exista si niste GSR-uri de 10,8V brushless, ( de ex GSR 12V-20) care au hard torque 20 Nm insa au soft torque - care e cel real, mai mare - 18 Nm.
Deci in practica sunt chiar mai puternice.

Am la firma printre multe altele un Festol CXS specificat 16 Nm dar e hard torque, si soft e doar 10 Nm, si daca vrei sa strangi holzsuruburi 4 x 30, 1 sau 2 din 3 nu le ingroapa in PAL dublat decat daca ii faci zencuire inainte...

Daca Boschul verde are 11, e mai puternica, dar tot e cam la limita...

Oricum, Bosh verde stau foarte rau la fiabilitate, care s-a prabusit dupa 2000 daca nu si mai inante, mai ales la ce se face pt Europa de est.
Poate ai noroc cu asta mica ca au fost nevoiti sa puna schimbator de sens electronic din motive de motor capsulat compact, insa la alea mari pe cablu - cum ai deja una, au pus schimbator mecanic, dar facut din plastic prost termodeformabil usor, si fara platini si fara resorturi, doar niste contacte simple de cupru fara resort dedicat, si culmea absurdului toata dracovenia e antrenata nu direct cum ar fi cazul, ci printr-un actuator similar celor cu schimbare electronica din ABS prost, cu o parghie lunga care se rupe imediat chiar in prima secunda cand schimbi cu o piesa noua, si oricum trebuie sa schimbi si placa rotativa cu port carbuni care e deja facuta praf.
De altfel am vazut aberatii de genul asta de acum 20 de ani cand unele modele de bormasini Bosch verde aveau la intrerupator/tragaci contacte din staniol...Macar pe vremea aia cele facute pt Germania inca erau OK, insa acum nici macar alea nu mai sunt OK...

Edited by loock, 09 September 2018 - 17:30.


#25
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,835
  • Înscris: 01.09.2006
Am vazut la carrefour o chestie ciudata - o filetanta brushless de 18 V cu acumulator de 2 Ah costa 240 lei :)
Cred ca are pretul gresit, pe eticheta apare ceva cu 14.4 V, dar am scanat codul si arata pretul de 240 lei, deci banuiesc ca la casa tot atat arata.
Attached File  DSC_0318.JPG   336.86K   51 downloads

#26
aurick86

aurick86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 23.11.2007

 ech, on 10 septembrie 2018 - 21:28, said:

Am vazut la carrefour o chestie ciudata - o filetanta brushless de 18 V cu acumulator de 2 Ah costa 240 lei Posted Image
Cred ca are pretul gresit, pe eticheta apare ceva cu 14.4 V, dar am scanat codul si arata pretul de 240 lei, deci banuiesc ca la casa tot atat arata.
DSC_0318.JPG

La banii aia arata ok...(chiar daca nu cred ca e brushless)
DAR  ce te faci peste 1-2 ani cand crapa acumulatorul sau incarcatorul sau bormasina... restul le arunci?
In ziua de azi cand iei ceva pe acumulatori e bine sa iei ceva ce se poate inlocui sau ce poate impartasi acumulatorii si cu alte scule... asa ajungi sa ai 2-3 acumulatori dar poti avea bormasina, surubelnita impact, circular..etc etc
De asta am recomandat mai sus scule de la LIDL.. din cand in cand baga la vanzare doar acumulator, sau diverse fara acumulator...deci se poate completa un set de scule foarte usor.

Edited by aurick86, 10 September 2018 - 22:42.


#27
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,835
  • Înscris: 01.09.2006
Cred ca e usor de verificat daca e brushless daca o scoti din cutie la raionul de probe.
Bagasera si la lidl unele brushless, dar erau vreo 400 lei parca.

#28
aurick86

aurick86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 23.11.2007

 ech, on 10 septembrie 2018 - 22:54, said:

Cred ca e usor de verificat daca e brushless daca o scoti din cutie la raionul de probe.
Bagasera si la lidl unele brushless, dar erau vreo 400 lei parca.

De ce ti sa fie brushless? ai asa mare incredere in electronicele chinezesti?
As prefera oricand una clasica cu perii..tehnologie veche... demonstrata ..greu sa se strice ceva. (de fapt asa am si facut...am ales una cu perii)

#29
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,835
  • Înscris: 01.09.2006
Eu am inteles ca sunt mai fiabile cele brushless si fiind pretul gresit acolo, era foarte ieftina.

#30
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Cele brushless au mai multe dezavantaje, unele le au pe toate, altele unele din ele.

- driver electronic foarte scump, piesa separata poate sa coste aproape cat toata bormansina luata la oferta cu reducere...
- motor scump, pe langa driver scump, tragaci cu variator scump, angrenaj cu trepre mecanice iar scump, etc.
- majoritatea sunt mult mai zgomotoase, mai ales cele de 18V, pe langa driver care bazaie si el, dar nu-l auzi pt ca e acoperit de ventilatorul motorului care face ca o turbina de avion...In general motoarele brushless au diametru mai mare decat cele capsulate cu perii, probabil ca seamana cu unele din cele necapsulate la care se schimba periile dar care sunt rare acum la cele cu acumulatori ( cele capsulate sunt in general accesibile - costa aproape cat un set de carbuni...), si ventilatorul are si el diametru mai mare, si viteza tangentiala este foarte mare pt ca motoarele au turatie f. mare 20-25+ K RPM...
- scula brushless e mai scumpa decat una cu perii.
- unele (nu toate) au cuplu maxim mai mic decat cele cu perii, insa se gasesc si modele puternice, si chiar si o parte din cele aparent mai slabe in specificatii, in realitate sunt OK pt ca sunt mai slabe la hard torque din normativele din 2010 incoace care e doar inertia rotorului la capat cand deja a strans, si la soft torque care e de fapt cuplul real in treapta I sunt in general similare, unele chiar mai puternice, depinde si de gama sculei, sunt f multe modele si game, de toate felurile si de toate puterile.

Eu am si brushless - de ex Makita DDF 480 care e buna dar mai zgomotoasa, dar am si modele cu perii pe care le prefer pt ca sunt mai silentioase.

Cele brushless nu fac scantei la motor pt ca nu au perii/carbuni.
Insa un motor capsulat (cand se uzeaza carbunii) este in general accesibil.
Si la cele la care se schmba periile, un set de carbuni e accesibil.

Driverul electronic se uzeaza si el pt ca suporta curent foarte mare, zeci de amperi.
Si un driver electronic poate sa coste 354 lei la DDF 480, si la alte branduri poate sa fie si mai scump...
Si e si motorul scump - 184 lei rotorul si 47 lei statorul....( unul capsulat era 30-40 lei cu totul...)
Si trgaciul e separat de driver - alti 77 lei
Angrenaj cu 2 trepte 106 lei
Si mai sunt si alte piese scumpe, carcasa din doua parti scumpe, circuit LED, terminal contacte, si altele...
La oferta cu reducere poti sa iei scula (solo fara acumulatori, incarcator, valiza) si cu cativa lei mai mult decat e numai driverul electronic singur...Eu am luat-o cu 499 solo, dar au fost oferte si cu 380 lei...
In timp ce DDF 482 care are cuplu similar dar nu e brushless, se gaseste solo lejer cu 299 lei, si sunt oferte la unele magazine si cu 273 - 290...

Edited by loock, 11 September 2018 - 01:46.


#31
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Chiar ți se pare așa slabă GSR 12 V ?
Am o drăcie de aia de vreun an și sincer nu am ce sa i reproșez.
Adică eu am luat o pe post de filetantă și să dau gauri de 8 cu ea in metal, mie mi se pare rezonabil...

#32
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 irulan_corrino, on 11 septembrie 2018 - 01:34, said:

Chiar ți se pare așa slabă GSR 12 V ?
Am o drăcie de aia de vreun an și sincer nu am ce sa i reproșez.
Adică eu am luat o pe post de filetantă și să dau gauri de 8 cu ea in metal, mie mi se pare rezonabil...

Pe cine intrebi ?

Eu am recomandat mai sus GSR 12V-15 heavy duty care e de fapt GSR 10,8 2 Li redenumita, singura modificare binevenita fiind retardatorul de la stingerea LED-ului de iluminare, care la 10,8 2 Li se stingea imediat cum opreai apasarea pe tragaci ( desigur daca se uzeaza si intra praf poate sa ramana aprins in continuare dar asta e altceva...).
In rest sunt identice, inclusiv acumulatorii care fie ca sunt inscriptionati 12 Max, fie ca sunt cei anteriori inscripstionati 10,8V, au aceeasi tensiune 10,8 nominal, ~ 12,22-12,54V scosi din incarcator si la cei vechi si cei noi, si pe la 9,2-9,46 V cand sunt descarcati si intra protectia la descarcare. Au 3 celule 18650 cu aceeasi tensiune nominala.

Are 15 Nm cuplu real in T1, denumit soft torque.
Hard torque e specificay 30Nm dar e inertia rotorului si mandrinei care izbeste la cap, mai mult in T2 deci neintuitiv, si e deci o aiureala - asa sunt normativele din 2010 folosite de toti producatorii....
Cei 15 Nm reali sunt suficienti pt majoritatea operatiunilor, holtzsuruburi de 6 x 60 si fortat chiar si mai lungi, si la nevoie se poate strange mai mult cu ea manual pe post de cheie pt ca are frana cu autoblocare in sens invers, insa trebuie pusa pe pozitia de gaurire ca sa nu scape ambreiajul cu alunecare/limitatorul de cuplu.
Da gauri in lemn pana la maxim 25mm, insa am vazut si folosita ( cam abuz) dar apasat putin chiar si 35mm..

Edited by loock, 11 September 2018 - 02:18.


#33
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Pai pe tine :)
Înțelesesem că o consideri slabă iar eu fusesem chiar relativ impresionat de ea, comparând o evident cu ce se găsește prin Lidl, Penny, Kaufland, nu cu ceva profesional.
Mno, pusa lângă o Makita, nu mai știu codul, am zis jos pălăria, dar era aproape triplu prețul....

#34
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Nu te grabi si mai ales nu cumpara la intamplare ca e buna si atat. Cantareste bine cat ai s-o folosesti dar nu numai asta.
- alege una care face parte dintr-o serie de alte scule cu aceeasi baterie, data viitoare cumperi doar scula fara baterie si incarcator, economisind mult.
- daca o folosesti putin dar cumperi o scula profesionala, sunt bani risipiti.
- chiar daca o folosesti putin, o scula profesionala o vinzi usor ca second hand.
- daca cumperi o scula prea ieftina, s-ar putea sa dea probleme si sa ajungi sa cumperi alta, risipind din nou.
- oricat ar fi de buna si de scumpa, nu va dura toata viata.
- bormasina pt gaurit pereti de beton ai, deci nu-ti trebuie cu bataie (deci makita din primul link pus de tine nu ti-ar trebui deloc).
- calculeaza si posibilitatile tale materiale si placerea ta de a lucra cu un produs de calitate (daca de bine de rau iti permiti, "risipesti" pe un produs bun dar lucrezi cu placere, daca nu, iei ceva ieftin si ai alta satisfactie, aceea de a fi exploatat la maxim banii cheltuiti)
- fa-ti o lista cu pro si contra la fiecare

Exemplu: daca iti iei asta cu baterie si incarcator, in viitor vei putea lua si asta sau asta economisind banii si spatiul pt alte baterii si alte incarcatoare. In schimb costa deja mult ele, si e posibil sa-ti convina mai mult una ieftina si schimbata cu alta dupa 5 ani.

Daca e numai pt insurubat/desurubat si nu-ti trebuie nimic altceva, te-a sfatuit foarte bine TruculMagic cu BoschIXO.

#35
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 irulan_corrino, on 11 septembrie 2018 - 01:57, said:

Pai pe tine Posted Image
Înțelesesem că o consideri slabă iar eu fusesem chiar relativ impresionat de ea, comparând o evident cu ce se găsește prin Lidl, Penny, Kaufland, nu cu ceva profesional.
Mno, pusa lângă o Makita, nu mai știu codul, am zis jos pălăria, dar era aproape triplu prețul....

Cum ai reusit sa intelegi pe dos, ca eu pe asta o recomand de ani de zile, inclusiv pe acest thred...
Am si scris mai sus ca rezolva 99% din necesitati, si cu smecheria cu frana rezolva si peste 99%.

Eu am mai multe bormasini pt ca-mi plac. ( si ajuta sa ai mai multe ca sa nu schimbi bitii/burghiele/zencuitoarele si sa dai mai repede, plus cuplu mai mare atunci cand rar ai nevoie)
Am 3 la indemana, Makita DF 6270, Makita DDF 480 si Bosch GSR 10,8 2 Li, insa la firma am zeci, si Wurth o gramada, si Festool, si Bosch, si Makita, si Fein, si Hilti, si Atlas Copco.

Am un amic care pe teren lucreaza profesional doar cu GSR 10,8 2 Li ( redenumita acum 12V-15) plus rotopercutanta.
Da pe teren si gauri de 35mm cu ea, chit ca nu recomand, e un abuz...
Are doua bucati la el, fiecare cu minim 2 acumulatori plus incarcator, insa are autonomie foarte mare si un singur acumulator de 2Ah. Si au aparut si de 2,5 Ah, si de 3Ah, si cu acumulator cu soclu ( are 6 celule) sunt si de 4 si 6 Ah.

Eu gauri de 35mm dau cu DDF480, nu abuzez sculele.
La firma am si modele mai puternice, precum DHP 481.
Pt carotari ( de ex. capac trece cablu pt birouri), se poate utiliza si o alta bormasina pe cablu sau adaptor SDS-mandrina normala la rotopercutanta in pozitia de gaurire fara percutie.
Am rotopercutanta Makita HR2450 si DHR 241, la firma am si HR2440, 2470 si 2600, 2630 si Bosch GBH 2-26 si 2-28.

Edited by loock, 11 September 2018 - 02:45.


#36
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011
Ceva mai sus ca Ixo si faci orice treaba domestica, nu conteaza firma.
@loock explica bine, ca profesionist, pentru o ligă mai sus, dar cam atit.

Nu, nu este un atac la persoană, este o explicatie de bun simt.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate