Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 

Mitul familiei traditionale

* * * * * 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
592 replies to this topic

#577
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007
Ceea ce e perfect normal. De vreme ce unul nu mai vrea sa faca parte din cuplu inseamna ca nu mai exista cuplu.
Dar na, conform sustinatorilor familiei clasice, ti-ai ales partenerul, stai cu el/ea pana la moarte indiferent ce o fi.

#578
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,788
  • Înscris: 09.05.2008
Si e logic.
Sau vrem doar drepturi, fara obligatii?

#579
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007
Daca pui intrebarea asta, inseamna ca nu ai priceput nimic din viata.
De ce as fi obligata sa stau langa o persoana pe care nu o mai iubesc? Sau ai impresia ca oamenii nu se schimba?

#580
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View Postabancor, on 05 octombrie 2018 - 10:02, said:

Bine, la noi ar avea sens pentru persoanele de același sex.
nu numai.
ci si pentru cei care nu cred in simbolurile bisericii, a traditiilor, a parintilor, a gurii lumii, samd
in schimb se iubesc.

Edited by enough1453, 05 October 2018 - 19:48.


#581
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postenough1453, on 04 octombrie 2018 - 20:44, said:

ei, tocmai in acest paradox, ai explicatia de ce e nevoie de parteneriate civile.
Nu numai pentru homosexuali, dar si pentru cuplurile heterosexuale.
Caci, o "familie naturala destramata" n-are nimic de a face cu conceptul de familie
ce inseamna:
1. camin comun
2. existenta comuna
3. visuri, scopuri, planuri comune
4. etc
De fapt, multe din asa zisele "familii naturale" sunt in realitate creatii impotriva naturii.
Adica sunt niste monstruozitati create din tot felul de interese meschine.

O familie "naturala" e una in care sufletele a doi indivizi se unesc, converg, se incalzesc reciproc,
cu alte cuvinte, se iubesc.
Un parteneriat civil este mult mai natural, caci corespunde mai degraba iubirii
decat formalismului casatoriei.

Confunzi coitul cu dragostea! Și familia naturală ar trebui susținută prin lege, adică orice copil să aibă dreptul, oricând, să aibă ambii părinți lângă el. Iar părinții care refuză să-și facă datoria de părinți, ar trebui obligați. Adică orice părinte care își abandonează copiii trebuie trimis la psiholog și la consiliere. Pe care să le poată întrerupe doar când se constată că s-a reabilitat ca părinte.

View PostAlexEn, on 05 octombrie 2018 - 10:48, said:

Ceea ce e perfect normal. De vreme ce unul nu mai vrea sa faca parte din cuplu inseamna ca nu mai exista cuplu.
Dar na, conform sustinatorilor familiei clasice, ti-ai ales partenerul, stai cu el/ea pana la moarte indiferent ce o fi.

Eu sunt susținător al familiei ”tradiționale” și nu aș obliga pe nimeni să stea cu cineva cu care nu se simte OK. Dar o dată ce doi și-au băgat ”dânsa într-ânsa”, ar trebui să știe că legătura chiar rămâne până la moarte, chiar dacă nu vor sta împreună.

Edited by Dorel666, 06 October 2018 - 13:12.


#582
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007
Dorele, mergi si trateaza-te. Sexul de placere n-are nimic de a face cu familia, cu dragostea.
Sper ca nu te astepti ca dna sa fie virgina in noaptea nuntii si nici sa iesi cu cearsaful patat de sange sa il arati participantilor la nunta.

#583
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostAlexEn, on 06 octombrie 2018 - 19:30, said:

Dorele, mergi si trateaza-te. Sexul de placere n-are nimic de a face cu familia, cu dragostea.
Sper ca nu te astepti ca dna sa fie virgina in noaptea nuntii si nici sa iesi cu cearsaful patat de sange sa il arati participantilor la nunta.

Aceasta spuneam și eu: faptul că homosexualii fac sex de plăcere nu are nimic cu familia și dragostea!

#584
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007
Taticule, si heterosexualii fac sex de placere, daca nu ma crezi, poti incerca si tu. Si delfinii fac sex de placere.
Deja cred ca trollezi, refuz sa cred ca poate exista cineva atat de  ingust in gandire.

#585
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007
Completare la postul de mai sus, nu am scris esentialul: sexul de placere si familia nu sunt reciproc exclusive. Poti sa formezi o familie cu cineva cu care faci sex de placere.

#586
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,006
  • Înscris: 25.06.2007

View Postalthea, on 05 octombrie 2018 - 10:22, said:

Se încheie când unul dintre parteneri spune stop, deci ''divorțul'' e mult mai simplu pentru că nu depinde de voința ambilor.
Crezi ca e asa de simplu? Ce te faci cu problemele care apar in legatura cu partajul bunurilor, a copiilor etc?

View PostAlexEn, on 05 octombrie 2018 - 10:48, said:

Dar na, conform sustinatorilor familiei clasice, ti-ai ales partenerul, stai cu el/ea pana la moarte indiferent ce o fi.
Exagerezi, in Ro peste un sfert  din casatorii sfarsesc prin divort...

#587
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007
Vezi ca n-ai citit cu atentie ce ziceam.

#588
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostKarhu, on 07 octombrie 2018 - 09:04, said:

Crezi ca e asa de simplu? Ce te faci cu problemele care apar in legatura cu partajul bunurilor, a copiilor etc?
Exact ca în cazul cuplurilor căsătorite: ori de bunăvoie, ori prin instanță.  

Și acum divorțul e proces separat de cel de partaj, în procesul de divorț e vorba doar despre părinți și copii, când e cazul.

#589
NSR

NSR

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,628
  • Înscris: 26.06.2016

View PostAdm, on 05 septembrie 2018 - 08:03, said:

Asta arata un esec total al vechilor cutume sociale, iar noi ne aflam ca intotdeauna in negare.

Asa, bun, unde e mitul ? Aparent, promis de titlul postului a fi dezvaluit.

Nu faci decat sa constati o schimbare in sens negativ, inca minoritara, statistic vorbind.

Practic spui un lucru arhicunoscut, ca unii oameni, din ce in ce mai multi, gratie politicilor ultimilor 2-3 decenii, o iau razna.

Nicidecum ca familia traditionala ar fi un mit sau inca n-ar domina societatea.

Chiar daca ar deveni un model minoritar, caz in care societatea aia n-ar mai functiona, tot nu ar deveni mit.

Mit e ceva ce in realitate nu a existat sau nu exista. O poveste, un basm, o fantezie. Nu e cazul familei traditionale si functionale.

Deci, unde dezvaluie postul tau "mitu familiei traditionale" ? Nicaieri.

Doar suprinde o decadere a acestui tip de familie, nu ca n-ar exista si nu ca inca n-ar fi majoritar. Unde este "esecul total" ?

Edited by NSR, 11 October 2018 - 07:59.


#590
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Traim intr-o societate tot mai bazata pe optimizare, situatie financiara si etc...
Ce mit al familiei traditionale? Ai money? Ai honey? Nu ai money nu ai honey!
Si nu stiu cum sa va zic eu? Mi-au trecut destule acte de divort prin manute cat sa imi dau seama ca nu prea am chef sa muncesc ca apoi sa am ce da la femeie cadou.

Familia traditionala in Romania? Nici nu vreau sa ma gandesc cum arata sau cum arata o familie medie din Romania, care mai este media, normalul, obisnuitul.
La tara pe social? La oras pe video chat ca suntem LIDER mondial in lume?

Tin minte ca am fost la muzeul taranului roman, ma uitam pe acolo ca aia aveau unelte de folosea bunicu pe la tara, gen? Boss, astia le prezinta copiilor istorie despre copilaria noastra?
Cam asa si cu familia asta traditionala, dupa primul divort te prinzi repede cum sta treaba cu honey si cu money.

#591
NSR

NSR

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,628
  • Înscris: 26.06.2016

View PostArgent, on 11 octombrie 2018 - 08:05, said:

Cam asa si cu familia asta traditionala...
Care definitia de lucru a familiei traditionale ? Ca, din ce spui, reiese doar o fabuloasa echivocare.

#592
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Intrebarea este cum arata familia reprezentativa pentru Romania?
Ai curaj sa scrii un mesaj sincer cum arata familia traditionala, care sunt valorile romancelor si ale romanilor la modul general?
Ma simt batran ca am atins subiectul cu valorile romanilor...

#593
NSR

NSR

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,628
  • Înscris: 26.06.2016

View PostArgent, on 11 octombrie 2018 - 08:23, said:

cum arata familia traditionala,
Ce inseamna "familia traditionala" ? Despre ce se discuta ? Daca pt mine inseamna X si pt altii Y, atunci dialogul sfarseste a fi paralel.

Asta e greseala initiatoarei topicului. Lucreaza cu o definitie echivocanta. "Familie traditionala" insemnand cu totul altceva.

Edited by NSR, 11 October 2018 - 08:29.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate