Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Cel mai bun broker pt actiuni americane?

- - - - -
  • Please log in to reply
1033 replies to this topic

#793
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,915
  • Înscris: 06.04.2005
eToro cred ca e o varianta buna, la XTB am vrut sa fac cont dar m-am blocat la alegerea monedei contului nu eram sigur in ce moneda sa-l fac pentru a fi cat mai usor/ieftin sa duc/scot bani din platforma.

Edited by omg99, 13 May 2021 - 08:11.


#794
vwvwvw

vwvwvw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 07.02.2010

View Postomg99, on 13 mai 2021 - 08:11, said:

eToro cred ca e o varianta buna, la XTB am vrut sa fac cont dar m-am blocat la alegerea monedei contului nu eram sigur in ce moneda sa-l fac pentru a fi cat mai usor/ieftin sa duc/scot bani din platforma.
Pai XTB e multi-currency, nu e asa importanta alegerea monedei la inceput, iti poti atasa instant alt cont cu alta moneda apoi. Si astfel poti avea 3 conturi (Ron, Usd si Eur) cu 3 iban-uri diferite.

#795
Blomsfield

Blomsfield

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 01.11.2010
Cat e spread-ul pe un CFD care urmareste SP500 index la Trading212?

#796
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,915
  • Înscris: 06.04.2005

View Postvwvwvw, on 13 mai 2021 - 09:50, said:

Pai XTB e multi-currency, nu e asa importanta alegerea monedei la inceput, iti poti atasa instant alt cont cu alta moneda apoi. Si astfel poti avea 3 conturi (Ron, Usd si Eur) cu 3 iban-uri diferite.
Mersi de informatie, ma voi uita mai atent si voi face cel mai probabil cont la XTB daca zici ca nu conteaza moneda. Mersi inca odata.

#797
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,826
  • Înscris: 10.12.2006

View PostBlomsfield, on 13 mai 2021 - 10:21, said:

Cat e spread-ul pe un CFD care urmareste SP500 index la Trading212?

[ https://i.imgur.com/mT0IoHl.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#798
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 21.05.2017
A folosti cineva etfmatic si functia lor de alocare automata? Pareri?

#799
vip89

vip89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 16.08.2013
Tradestation are comision lunar? Nu am reusit sa gasesc pe site daca e 0 sau 15$.

#800
dumida1

dumida1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 15.10.2018
Au anuntat ca au 15$.

#801
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 07.08.2011
O intrebare de noob...(nu am habar de actiuni), daca vreau sa cumpar niste actiuni din S.U.A., care este cea mai buna modalitate/broker?
Am inteles ca se pot cumpara direct din Revolut?(a incercat cineva varianta asta?)

#802
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020

 ionut_blue, on 03 iulie 2021 - 12:36, said:

O intrebare de noob...(nu am habar de actiuni), daca vreau sa cumpar niste actiuni din S.U.A., care este cea mai buna modalitate/broker?
Am inteles ca se pot cumpara direct din Revolut?(a incercat cineva varianta asta?)

Se pot, dar e una dintre cele mai rele optiuni. Din cauza ca ai doar 1 trade la contul standard (daca esti dispus sa dai 5-10$ pe luna sunt optiuni mult mai bune), stau slabut cu oferta de produse, customer support de toata jena si multe altele.

Vezi aici alte optiuni mai bune: https://forum.softpe...iuni-americane/
Poate ti-e util si clipul asta: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-Vg26-rc4G4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#803
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

 ionut_blue, on 03 iulie 2021 - 12:36, said:

O intrebare de noob...(nu am habar de actiuni), daca vreau sa cumpar niste actiuni din S.U.A., care este cea mai buna modalitate/broker?
Am inteles ca se pot cumpara direct din Revolut?(a incercat cineva varianta asta?)

Cel mai bun broker pentru ce anume ? Caci a cumpara actiuni SUA pot toate. Cea mai buna modalitate e cea care iti convine cel mai mult.

Am incercat Revolut. Sigur ca se pot cumpara direct din Revolut, am cumparat de sute de ori de la ei (actiuni SUA, logic), intre 500 si 1000 ori, e un broker bun, cel mai popular printre romani, eu am vreo 5-6 conturi de broker iar la Revolut nu renunț. Au beneficii fata de multi concurenti, e o insiruire mai lunga.
La ce companie vrei sa cumperi actiuni ? Au in jur de 1000 de variante posibile si poti sa cumperi lunar gratuit, sa zicem ca ai 100 dolari lunar si vrei in compania X (Apple, Coca-Cola si asa mai departe pana la 1000), poti sa cumperi la fiecare salariu de toata suta de dolari si este gratuit, de asemenea cu taxe mici pentru dividende.
La contul de actiuni nu am avut nicio problema, eu am discutat cu suportul doar pentru restul aplicatiei, am vreo 5 discutii cu ei, le-au rezolvat si le-am dat 5 stele.

Edited by AdiTwism, 03 July 2021 - 22:15.


#804
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Problemele pe care le vad eu la Revolut:

1. Nu ai disponibile destul de multe stocks
2. Nu poti face tranzactii after hours
3. Nu poti seta stop loss/take profit pe o perioada mai lunga
4. Nu poti transfera actiunile la alt broker

In rest e OK.

#805
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 07.08.2011

 AdiTwism, on 03 iulie 2021 - 22:04, said:



Cel mai bun broker pentru ce anume ? Caci a cumpara actiuni SUA pot toate.
Cum am zis, actiuni nu am cumparat niciodata.
Dar am vreo 8 ani de forex si stiu ca daca in esenta toti broketii promit sa faca acelasi lucru, in practica diferenta e data de seriozitate(sa nu stai cu stres cand faci o retragere) si cel mai mult de taxe.
Mai e desigur si oferta de produse.
Pe Revolut am dat un search si au actiunile care ma intereseaza.
Etoro si 212 ii stiu de la forex si nu prea ma incanta sa ii folosesc.
Cred ca o sa incerc initial cu Revolut, pare simplu.Acum imi fac verificarea contului.
Ms pt raspunsuri.

#806
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

 ionut_blue, on 06 iulie 2021 - 13:21, said:

Cum am zis, actiuni nu am cumparat niciodata.
Dar am vreo 8 ani de forex si stiu ca daca in esenta toti broketii promit sa faca acelasi lucru, in practica diferenta e data de seriozitate(sa nu stai cu stres cand faci o retragere) si cel mai mult de taxe.
Mai e desigur si oferta de produse.
Pe Revolut am dat un search si au actiunile care ma intereseaza.
Etoro si 212 ii stiu de la forex si nu prea ma incanta sa ii folosesc.
Cred ca o sa incerc initial cu Revolut, pare simplu.Acum imi fac verificarea contului.
Ms pt raspunsuri.

Fiecare broker are probleme, perfectiune nu exista.
Dar poti alege unul la care te potrivesti: atunci cand problemele te afecteaza mai putin, iar beneficiile lor te avantajeaza, pe tine personal.

Filtrul "vreau sa cumpar actiuni SUA" nu era bun, pentru ca nu a eliminat mai nimic.
Filtrul stres la retrageri... inca n-am auzit de unul care nu dă banii si am vazut multe. In ceea ce priveste Revolut: da, dă banii, nu e stres. La fel ca si eToro si 212.
Filtrul taxe... ar insemna taxele brokerului si taxele de dividende(daca esti genul) catre stat. Majoritatea brokerilor populari in tara stau bine la acest capitol (adica nu doar tu cauti astea). In ceea ce priveste Revolut, taxele de dividende sunt cele minime, iar Revolut iti da voie sa cumperi lunar fara taxe la fel ca altii, dar nu toti. Mai sunt niste taxe la Revolut, dar alea sunt cenți sau alte sume minuscule. Mai sunt si ceilalti care pică filtrul si brokeri de care sa te feresti: romani, banci, Interactive Brokers.
Spoiler
Filtrul oferta de produse, da, de asta te-am intrebat inainte "ce vrei sa cumperi", ca asta conteaza cel mai mult, degeaba spuneam de Revolut taxe mici daca nu avea ce iti trebuia.
Pare simplu pentru ca este, e direct din aplicatia de banking, ai schimbul valutar la indemana, Trading se incarca instant cu bani. Ai si widget ca sa monitorizezi fara sa deschizi aplicatia.

Edited by AdiTwism, 06 July 2021 - 23:39.


#807
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,835
  • Înscris: 01.09.2006

 ionut_blue, on 06 iulie 2021 - 13:21, said:

Cred ca o sa incerc initial cu Revolut, pare simplu.Acum imi fac verificarea contului.
Si mie mi se pare simplu.
Atata timp cat iei o singura data pe luna actiuni, e gratuit.
Singurul comision pe care am observat sa mi-l ia e 1 cent la fiecare 100$ din actiuni, in fiecare luna. Dar acest comision e acoperit lejer de dividendele pe care le dau unele actiuni.

#808
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020

 AdiTwism, on 06 iulie 2021 - 23:29, said:

Mai sunt si ceilalti care pică filtrul si brokeri de care sa te feresti:  Interactive Brokers.

Lol

Edited by pumbacu90, 07 July 2021 - 00:05.


#809
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020
-

#810
zero4

zero4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 27.12.2016

 AdiTwism, on 06 iulie 2021 - 23:29, said:

Fiecare broker are probleme, perfectiune nu exista.
Dar poti alege unul la care te potrivesti: atunci cand problemele te afecteaza mai putin, iar beneficiile lor te avantajeaza, pe tine personal.

Filtrul "vreau sa cumpar actiuni SUA" nu era bun, pentru ca nu a eliminat mai nimic.
Filtrul stres la retrageri... inca n-am auzit de unul care nu dă banii si am vazut multe. In ceea ce priveste Revolut: da, dă banii, nu e stres. La fel ca si eToro si 212.
Filtrul taxe... ar insemna taxele brokerului si taxele de dividende(daca esti genul) catre stat. Majoritatea brokerilor populari in tara stau bine la acest capitol (adica nu doar tu cauti astea). In ceea ce priveste Revolut, taxele de dividende sunt cele minime, iar Revolut iti da voie sa cumperi lunar fara taxe la fel ca altii, dar nu toti. Mai sunt niste taxe la Revolut, dar alea sunt cenți sau alte sume minuscule. Mai sunt si ceilalti care pică filtrul si brokeri de care sa te feresti: romani, banci, Interactive Brokers.
Spoiler
Filtrul oferta de produse, da, de asta te-am intrebat inainte "ce vrei sa cumperi", ca asta conteaza cel mai mult, degeaba spuneam de Revolut taxe mici daca nu avea ce iti trebuia.
Pare simplu pentru ca este, e direct din aplicatia de banking, ai schimbul valutar la indemana, Trading se incarca instant cu bani. Ai si widget ca sa monitorizezi fara sa deschizi aplicatia.


toate femeile din lume stie ca IBRK  e pt juniori si REVOLUT e de Trading avansat

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate