Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cel mai bun broker pt actiuni americane?

- - - - -
  • Please log in to reply
1033 replies to this topic

#829
vwvwvw

vwvwvw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 07.02.2010

View Postcipocip, on 11 ianuarie 2022 - 00:09, said:

In fine, am facut si eu un bank wire transfer. Tie cate zile lucratoare ti-a luat cu wise sa iti vezi fondurile in cont?
Cam o zi a durat, dar e important sa fi trimis ACH transfer pentru a evita orice comision, nu bank wire clasic.

Edited by vwvwvw, 11 January 2022 - 10:20.


#830
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 18.03.2008
Dintr-o scurta analiza de piata privind achizitia de ETF-uri prin cei doi brokeri pe care ii am in vedere in acest moment, XTB si IRBK, am ajuns la concluzia ca exista comisioane mai mici in cazul primului.
O sa ziceti ca era evident, dar nu eram sigur ca efectiv este mai ieftin. Cand zic achizitie ma refer la tot traseul banilor mei, din dolari la BT in actiunea in sine, deci comision de transfer plus comision broker plus ce imi mai trece prin cap. Am dolari, cumpar in dolari.
In dorinta de a-mi crea un portofoliu de ETF cu acumulare care acopera piata SUA si avand in vedere  pentru o detinere de 10-12 ani, considerati importanta valoarea TER(Total Expense Ratio = Raport Costuri Total) in momentul achizitiei?
Adica daca ati avea de ales intre un ETF cu 0.07 si unul cu 0.56 sau 0.8 ati alege in functie de asta?
Multumesc

#831
bassu42

bassu42

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 05.04.2021

View Postflc, on 13 ianuarie 2022 - 14:45, said:

Dintr-o scurta analiza de piata privind achizitia de ETF-uri prin cei doi brokeri pe care ii am in vedere in acest moment, XTB si IRBK, am ajuns la concluzia ca exista comisioane mai mici in cazul primului.
O sa ziceti ca era evident, dar nu eram sigur ca efectiv este mai ieftin. Cand zic achizitie ma refer la tot traseul banilor mei, din dolari la BT in actiunea in sine, deci comision de transfer plus comision broker plus ce imi mai trece prin cap. Am dolari, cumpar in dolari.
In dorinta de a-mi crea un portofoliu de ETF cu acumulare care acopera piata SUA si avand in vedere  pentru o detinere de 10-12 ani, considerati importanta valoarea TER(Total Expense Ratio = Raport Costuri Total) in momentul achizitiei?
Adica daca ati avea de ales intre un ETF cu 0.07 si unul cu 0.56 sau 0.8 ati alege in functie de asta?
Multumesc
Salut,
intrebarea e un pic gresit pusa, dupa parerea mea. Evident daca ai de ales intre mai multe ETF-uri care urmaresc acelasi index, il alegi pe cel cu costurile cele mai mici. Insa intre ETF-uri care urmaresc indici diferiti comisioanele sunt diferite. Cu cat ETF-ul e mai de nisa cu atat va avea costuri mai mari. Daca vrei doar ETF care acopera piata SUA, mergi linistit pe unul S&P500 de la Vanguard sau BlackRock.

#832
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 18.03.2008
mersi de raspuns, ai perfecta dreptate in ce ai scris

#833
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 21.05.2017
Stimate Client,
Dorim sa va informam ca formularul W-8BEN a fost implemtatat in decursul saptamanii trecute si poate fi completat online, accesand Client Office (https://co.xtb.com/). Dupa logarea cu datele personale, mergeti la sectiunea Profilul meu - Datele de profil - Informații fiscale.

Yuhuu :)

#834
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 21.05.2017
- bad post -

Edited by Hybr1d, 01 February 2022 - 20:03.


#835
C0Bu

C0Bu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 25.01.2006

View PostHybr1d, on 01 februarie 2022 - 16:01, said:

Stimate Client,
Dorim sa va informam ca formularul W-8BEN a fost implemtatat in decursul saptamanii trecute si poate fi completat online, accesand Client Office (https://co.xtb.com/). Dupa logarea cu datele personale, mergeti la sectiunea Profilul meu - Datele de profil - Informații fiscale.

Yuhuu Posted Image
Multumesc de info. Am incercat sa completez si imi da o eroare stupida la sfarsit - Date inconsistente.

#836
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 21.05.2017
Eu aveam first name / last name inversate in cont, poate ai si tu la fel.

#837
C0Bu

C0Bu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 25.01.2006
Asta a fost. Am completat acum. Multumesc, Hybr1d

#838
vwvwvw

vwvwvw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 07.02.2010
Super veste, se pare ca din 2023 va scadea impozitul pe profit de la 10% la 1% (sau 3% in functie de durata investitiei), sistem similar cu cel din SUA.

https://www.digi24.r...e-senat-1824317

#839
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 21.05.2017
Mie nu-mi e clar daca nu cumva respectivele prevederi se vor aplica doar la bursa romaneasca.
As spera ca va fi valabil peste tot, dar mai stii?
Parca nu vad eu Interactive Brokers sau altii mai maricei retinand la sursa si trimitand  la ANAF; dar cine stie, sper  sa ma insel, am scapa intradevar de o mare corvoada.

#840
dumida1

dumida1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 15.10.2018
Doar brokerii inregistrati in Roamania vor retine impozitul la sura, nu si IBKR sau eToro... Dar intr-adevar nu este foarte clar daca se aplica doar pentru actiunile romanesti sau si cele straine...

#841
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 07.01.2014

View Postvwvwvw, on 02 februarie 2022 - 21:26, said:

Super veste, se pare ca din 2023 va scadea impozitul pe profit de la 10% la 1% (sau 3% in functie de durata investitiei), sistem similar cu cel din SUA.

https://www.digi24.r...e-senat-1824317

e vorba de acțiunile deținute la BVB

#842
1Maus

1Maus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 10.08.2009

View Postvwvwvw, on 02 februarie 2022 - 21:26, said:

Super veste, se pare ca din 2023 va scadea impozitul pe profit de la 10% la 1% (sau 3% in functie de durata investitiei), sistem similar cu cel din SUA.

https://www.digi24.r...e-senat-1824317

"fără ca pierderile să mai fie compensate sau declarate"

De ce este super treaba asta?

#843
XtremePWN

XtremePWN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 26.11.2019

View Post1Maus, on 03 februarie 2022 - 09:47, said:

"fără ca pierderile să mai fie compensate sau declarate"

De ce este super treaba asta?

Investitorii pe termen lung au numai de castigat (fa un calcul).

#844
1Maus

1Maus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 10.08.2009

View PostXtremePWN, on 03 februarie 2022 - 10:38, said:



Investitorii pe termen lung au numai de castigat (fa un calcul).

O zici de parca toți investitorii pe termen lung fac bani.


#845
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 29.04.2006

View PostHybr1d, on 01 februarie 2022 - 16:01, said:

Stimate Client,
Dorim sa va informam ca formularul W-8BEN a fost implemtatat in decursul saptamanii trecute si poate fi completat online, accesand Client Office (https://co.xtb.com/). Dupa logarea cu datele personale, mergeti la sectiunea Profilul meu - Datele de profil - Informații fiscale.

Yuhuu Posted Image
si eu mi-am deschis cont la ei acum o saptamana si mi-au confirmat ca si ei au implementat asta cu impozitul de 10% pe dividendele din SUA. am mai folosit t212, dar imi par mai mari comisioanele de depunere la ei, plus ca ai doar 1 singura moneda si cum eu vin cu lei, mai pierd si din conversie.
la XTB poti sa iti faci cont in maxim 5 monede, iar comisionul de conversie valutara este de 0,5%. Inca nu am gasit o varianta optima mai buna de a alimenta cu dolari contul, din lei. cu revolut iti ia comision la transferul in dolari, orange money are transfer gratis, dar foloseste cursul de schimb visa, care per ansamblu este cu mult peste bnr, asa ca pana acum nu am gasit nimic mai optim care sa genereze un comision cat mai mic sau chiar deloc.
in schimb n-am gasit pe xtb bank of china sau bank of Hong Kong, trebuie sa fac eu ceva special sau nu sunt disponibile?

Edited by Eagle Raider, 05 February 2022 - 12:01.


#846
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 21.05.2017
Mie nu îmi ia comision când alimentez din Revolut în XTB usd.
Nici Unicredit dacă prinzi oferta de black Friday.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate