Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Experiment: FARA ZAHAR, FARA FRUCTOZA

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Salut, de o saptamana fac si eu un experiment. Am renuntat complet la zahar si la fructoza. Mananc doar legume care nu contin zahar, leguminoase si carne si beau doar apa.
Intrebarea mea este următoarea :Ajuta la ceva asa ceva, functioneaza pe termen lung privarea organismului de zahar/fructoza? A mai încercat cineva asa ceva vreodata?
Multumesc.

Edited by MembruAnonim, 29 August 2018 - 16:41.


#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Toti nutritionistii recomanda renuntarea la zaharul rafinat.
Fructoza vine asociata cu niste fibre bune.
Functioneaza, adica vei trai.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Bun, am inteles. Dar ajuta la ceva daca e aplicat si pe termen lung?

Edited by MembruAnonim, 29 August 2018 - 16:44.


#4
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Eu am renuntat la zahar de un an jumate, maninc, in schimb, miere de albine, cit de putin se poate. La zahar si sa vrei nu poti renunta, il contine si piinea, bauturile alcoolice, o cola la ziua unui prieten etc. Ca prim efect am pierdut citeva kilograme.

#5
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,999
  • Înscris: 16.09.2014

View PostMembruAnonim, on 29 august 2018 - 16:44, said:

Dar ajuta la ceva daca e aplicat si pe termen lung?

Da, o sa mori sanatos. Posted Image

#6
predatus

predatus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 21.05.2004
Ai pierdut ca ai facut un deficit caloric, nu ca nu ai mai mancat zahar.

Studiile arata ca zaharul rafinat e problema, nu cel din fructe si legume.

As fi totusi curios ce s-ar intampla la excluderea totala a zaharul (rafinat si nerafinat) din alimentatie pentru o perioada indelungata de timp.

Zaharul, precum sarea, am senzatia ca e cam in orice. Citeste etichetele alea bine.

Edited by predatus, 29 August 2018 - 16:54.


#7
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
"Maninc doar legume care nu contin zahar, leguminoase si carne" 🤣🤣🤣.

Nu mai bea apa, e posibil sa fie uda.

#8
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
eu am citit ca un indian traieste de 15 ani doar cu ceai neîndulcit !!.. si traieste bine..
încearcă si asta. :)

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
lil debul,
Nu mai bea alcool, e posibil sa postezi comentarii aiurea pe Softpedia.

#10
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012
ideea este să faci diferența între sursele de fructoză și în general carbohidrați. Fructoza concentrată este într-adevăr foarte nocivă, de zece ori mai eficientă în ce privește glicarea avansată decât glucoza. Este omniprezentă acum în ciocolăți, batoane sau chiar ketchup, dar nu este același lucru cu aia din fructe.
Vara este sezonul când teoretic poți servi fructe proaspete, și doar acum poți asigura un aport mineralo-vitaminic din surse naturale.

La fel, zahărul din fructe nu poate fi comparat cu cel rafinat. De ex. cineva care are dureri de dinți, inflamație diabet sau probleme renale, nu va experimenta aceeași variație a glicemiei, dureri articulare sau încărcare acidă ca după zahăr clasic.
Se poate în schimb reduce și amidonul, cel din cartofi este prin creșterea glicemiei chiar mai nociv decât zahărul clasic.
Cam tot pe acolo e și amidonul de grâu, porumb sau orez alb.

Deci dacă cineva are trigliceride crescute sau steatoză hepatică, ar avea mult de câștigat dintr-o abordare rațională cum este cea expusă mai sus. Adică o dietă low-carb.

Edited by NelsonMandela, 29 August 2018 - 17:07.


#11
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 16.05.2015
Bunica-mea are 95 de ani si se bucura de fiecare data cand cineva ii duce o cutie de bomboane sau o ciocolata. Cred ca mananca zahar in fiecare zi.
Daca nu esti bolnav, chiar nu vad de ce ti-ai aplica o astfel de pedeapsa.

Edited by borhot, 29 August 2018 - 17:07.


#12
_-ESPRIMO-_

_-ESPRIMO-_

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.08.2018
Daca vrei sa te îngrași mănâncă zahar in fiecare zi daca nu tii cura de slăbire.

#13
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Post_-ESPRIMO-_, on 29 august 2018 - 17:08, said:

Daca vrei sa te îngrași mănâncă zahar in fiecare zi daca nu tii cura de slăbire.
Nu cred . Maninc zahar cit cuprinde , am miere " stocuri " ...si nimic

#14
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,051
  • Înscris: 23.09.2005

View PostMembruAnonim, on 29 august 2018 - 16:40, said:

Salut, de o saptamana fac si eu un experiment. Am renuntat complet la zahar si la fructoza. Mananc doar legume care nu contin zahar, leguminoase si carne si beau doar apa.

Intrebarea mea este următoarea :Ajuta la ceva asa ceva, functioneaza pe termen lung privarea organismului de zahar/fructoza?

Pai TU o sa ne spui cum e, dupa o perioada.

Echilibrul consta in diversitatea alimentatiei, atata timp cat e naturala. Cat mai multe soiuri de legume, fructe (mai ales fructele de padure, cele salbatice), ciuperci, chiar si carne, de preferat din animale cat mai departate de om pe scara evolutiei. Adica a se evita in primul rand mamiferele, apoi pasarile nu-s chiar asa problema, dupa aia mergand pe logica asta, de recomandat ar fi (culmea, nu?) moluste, (scoici, melci, sepii, caracatite, etc) pesti, chiar si insecte.

Evident, cat mai proaspete.

Pare ciudat, dar asta e, la modul ideal vorbind.

In acelasi timp evitat tot ce e procesat, mai ales cele duhnind a chimicale (sucuri, napolitane, inghetata, bomboane, etc).

Edited by Phobos, 29 August 2018 - 17:23.


#15
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostMembruAnonim, on 29 august 2018 - 16:40, said:

Salut, de o saptamana fac si eu un experiment. Am renuntat complet la zahar si la fructoza. Mananc doar legume care nu contin zahar, leguminoase si carne si beau doar apa.
Intrebarea mea este următoarea :Ajuta la ceva asa ceva, functioneaza pe termen lung privarea organismului de zahar/fructoza? A mai încercat cineva asa ceva vreodata?
Multumesc.

Da si nu... N-ai plecat de la o idee gresita (reducerea drastica a zaharului in alimentatie nu poate avea decat efecte pozitive) dar ai cam pus carul inainte boilor.
A taia complet fructele de pe lista ca, vezi doamne, bubuie de zahar (lucru adevarat) nu este o idee tocmai buna. Fructele mai contin, pe langa zahar si vitamine, minerale, enzime, etc.
Deci.. ideea ar fi sa reduci ratia la strictul necesar, nu sa le desfiintezi cu totul.

In privinta produselor procesate care contin zahar, acolo da, poti sa le reduci cu totul.. pentru ca numai painea mai de calitate (integrala) si ceva legume iti asigura necesarul de zahar.

Deci.. eu as face asa... as reduce drastic fructele de hipermarket care, clar, bubuie de zahar (asa le-au modificat astia genetic) si as incerca sa procur mai selectiv din piete.. Merele produse intr-o livada taraneasca se deosebesc clar vizual si, daca le consumi, o sa vezi ca nu au zahar nici pe jumatate fata de cele din hipermarket.

In rest, dai batai cu dieta.. dar nu taia zaharul din fructe, chiar de tot de pe lista, ca are si el roulul lui... Redu doar cantitatea si mai consuma cand si cand cate un mar - uita-te, de preferinta sa aiba culoarea galben pe el... acelea sunt cu zahar mai redus (respectiv soiurile Fuji, Ionatan, si altele cateva - nu prea se mai gasesc - o sa vezi cat de greu se gasesc merele cu continut redus de zahar).

#16
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View PostMembruAnonim, on 29 august 2018 - 17:02, said:

lil debul,
Nu mai bea alcool, e posibil sa postezi comentarii aiurea pe Softpedia.
🤣🤣🤣

#17
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Daca nu ai diabet,profita de fructe,cat mai sunt inca,nu te mai prosti cu fite de vedete,daca nu tii regim pentru silueta.

#18
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View PostMembruAnonim, on 29 august 2018 - 16:40, said:

Mananc doar legume care nu contin zahar, leguminoase si carne
Hai sa ai pofta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate