Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Experiment: FARA ZAHAR, FARA FRUCTOZA

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#19
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postborhot, on 29 august 2018 - 17:07, said:

Bunica-mea are 95 de ani si se bucura de fiecare data cand cineva ii duce o cutie de bomboane sau o ciocolata. Cred ca mananca zahar in fiecare zi.
Daca nu esti bolnav, chiar nu vad de ce ti-ai aplica o astfel de pedeapsa.

Pai da, dar cat muncea bunica-ta cu sapa prin ograda si cat muncesc astia de la oras?

#20
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,037
  • Înscris: 23.09.2005

View Postrosix, on 29 august 2018 - 17:27, said:

Pai da, dar cat muncea bunica-ta cu sapa prin ograda si cat muncesc astia de la oras?

Chestia este ca un copil in prezent, baga in el in 10 ani mai mult zahar decat a bagat "bunica" aia in ea in primii 40-50 de ani de viata, aici e diferenta. Acuma poate manca si ea, ceva mai mult decat normal.

Edited by Phobos, 29 August 2018 - 17:28.


#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu tin regim pentru ca nu sunt gras, sunt chiar slab, doar ca vroiam sa incerc experimentul asta. Insa, zaharul e ok sa fie eliminat complet, dar fructele nu. Diabet nu am.

Edited by MembruAnonim, 29 August 2018 - 17:31.


#22
IpsilanteCucuruz

IpsilanteCucuruz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 08.08.2018
Depinde de organism cum metabolizeaza zaharul cred. Eu dupa o prablema medicala destul de grava am fost in imposibilitatea de a face miscare aproape 3 ani. Nu mai zic de sport, nu aveam voie sa merg mai mult 10 minute pe jos. In astia trei ani ajunsesem de la o media de 80-85 de kg pe care le aveam din adolescenta cand am facut si sport de performanta la 135 de kilograme. Cu colesterol 310 si glicemie 185 deja unii doctorii imi dadusera diagnostic de diabet.
Dupa ce am trecut peste problema medicala si am inceput sa pot face miscare si ulterior si sport usor, timp de 8 luni nu am mancat deloc zahar si nici paine, paste fainoase sau alcool. Nimic prajit si nici cartofi. Legume si fructe mancam si deasemenea lactate, branzeturi si carne.  Sucuri doar cu indulcitori am baut.
In 8 luni am ajuns la 85 kg si dupa aceea am mai slabit inca 3 luni pana la 75 cu toate ca deja incepusem sa beau alcool sau sa manac prajituri sau cartofi prajiti. In tot acest timp am facut si sport. Colesterolul a ajuns dupa alea 8 luni la 175 si glicemia la 80.

#23
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostPhobos, on 29 august 2018 - 17:28, said:

Chestia este ca un copil in prezent, baga in el in 10 ani mai mult zahar decat a bagat "bunica" aia in ea in primii 40-50 de ani de viata, aici e diferenta. Acuma poate manca si ea, ceva mai mult decat normal.
chestia e si ca un copil din ziua de azi bea cola intinzand mana dupa sticla.

bunica trebuie sa se deplaseze la o fantana si sa invarta o roata 10-20 de m de lant si o galeata, apoi sa o ridice, sa o transporte etc

la ora 5 dim se trezeste automat pt ca trebuie hranite animalele.

daca vrea sa mearga la scoala, merge 7-10 km pe jos dus si invers inca pe atat

copilul din ziua de azi se urca in masina lui taica-su sau cel mult in autobuz

diferentele de calorii consumate sint enorme, de km parcursi.

De asemenea, cantitatile de mancare, disponibilitatea mancarii, care nu exista pe timpuri, foamea fiind o senzatie f  f comuna

Acum? Efectiv plesnim dupa fiecare masa... nu putem compara bunica cu copilul

View PostIpsilanteCucuruz, on 29 august 2018 - 17:29, said:

Dupa ce am trecut peste problema medicala si am inceput sa pot face miscare si ulterior si sport usor, timp de 8 luni nu am mancat deloc zahar si nici paine, paste fainoase sau alcool. Nimic prajit si nici cartofi. Legume si fructe mancam si deasemenea lactate, branzeturi si carne.  Sucuri doar cu indulcitori am baut.
eu nu inteleg un lucru, de ce nu ai renuntat la paine (alba cel putin, ca cea neagra e ok), zahar alcool etc inainte sa ajuni la 135

Era mult mai logic.

#24
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostMembruAnonim, on 29 august 2018 - 17:29, said:

Nu tin regim pentru ca nu sunt gras, sunt chiar slab, doar ca vroiam sa incerc experimentul asta. Insa, zaharul e ok sa fie eliminat complet, dar fructele nu. Diabet nu am.

Experimentul tau e unul bun, numai ca nu taia fructele de pe lista.. doar selecteaza-le pe cele cu zahar mai putin si consuma mai rar.. nu deloc.
O sa vezi ca nu o sa duci lipsa de zahar in organism dintr-un motiv simplu - aproape toate celelalte produse contin intr-o forma sau alta zahar in ele.

#25
IpsilanteCucuruz

IpsilanteCucuruz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 08.08.2018

View Postunbrutus, on 29 august 2018 - 17:33, said:




eu nu inteleg un lucru, de ce nu ai renuntat la paine (alba cel putin, ca cea neagra e ok), zahar alcool etc inainte sa ajuni la 135

Era mult mai logic.
Cand nu stii daca vei mai putea duce o viata normala sau vei ramane paralizat si dupa ce faci vreo 3 operatii care nu au avut succes, crede-ma ca mancarea este una dintre bucuriile pe le puteam avea. Chiar nu am putut sa ma lipsesc si de asta. Aproape 2 ani le-am stat in spitale...

#26
clipman

clipman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 25.04.2014

View PostMembruAnonim, on 29 august 2018 - 16:40, said:

Salut, de o saptamana fac si eu un experiment. Am renuntat complet la zahar si la fructoza. Mananc doar legume care nu contin zahar, leguminoase si carne si beau doar apa.
Intrebarea mea este următoarea :Ajuta la ceva asa ceva, functioneaza pe termen lung privarea organismului de zahar/fructoza? A mai încercat cineva asa ceva vreodata?
Multumesc.
O sa fii mai trist (mult mai trist) inexplicabil. Daca nu esti pe insulina zaharul procesat este de ajuns, zaharul este conbustibilul creierului si cea mai dependenta substanta.

#27
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postclipman, on 29 august 2018 - 17:55, said:

O sa fii mai trist (mult mai trist) inexplicabil. Daca nu esti pe insulina zaharul procesat este de ajuns, zaharul este conbustibilul creierului si cea mai dependenta substanta.

N-are de ce sa fie mai trist ca mananca carne iar carnea suplineste aproape totul... deci ceafa de porc face legea pe lumea asta.
Isi va procura zaharurile din toate celelalte alimente...

Exista pe lumea asta oameni religiosi care tin post sever.. mananca doar paine si beau apa.. si n-au absolut nicio problema de sanatate, din contra organismul lor e mai viu ca oricand.

Edited by rosix, 29 August 2018 - 17:59.


#28
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,293
  • Înscris: 13.01.2011

View PostAlbastruIndigo, on 29 august 2018 - 16:50, said:

Da, o sa mori sanatos. Posted Image

Daca nu face depresie.

#29
clipman

clipman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 25.04.2014
Painea se tranforma in zahar- intro forma de zahar- , rezisti mult mai mult cu paine decat cu ceafa da porc.

#30
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postclipman, on 29 august 2018 - 18:06, said:

Painea se tranforma in zahar- intro forma de zahar- , rezisti mult mai mult cu paine decat cu ceafa da porc.

El n-a scris ca taie si paine de pe lista asa ca.. are o sursa buna de carbohidrati.

#31
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013

View PostAlbastruIndigo, on 29 august 2018 - 16:50, said:


Da, o sa mori sanatos. Posted Image
Perfect adevarat!Posted Image Posted Image Posted Image

#32
clipman

clipman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 25.04.2014

View Postrosix, on 29 august 2018 - 18:24, said:


El n-a scris ca taie si paine de pe lista asa ca.. are o sursa buna de carbohidrati.
Si eu am spus c-o sa fir trist speram nu depresiv, lipsa acuta de energie o sa resimta , creierul e dependent de zahar o scadere masiva se simte, il poate combate usor cu efort fizic -munci/exercitii usoare si indelungate si bonus satisfacatoare mental (curatenia casei, gradina, bicla la servici/scoala), o atitudine activa si pozitiva e recomandata. Asta daca e fair' si nu vrea doar 5% grasime dupa sala (o idee buna in lipsa de altceva), atunci nare probleme dastea.

#33
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Eu acum 4 ani am renuntat la zahar si dulciuri. Desi nu am tinut regim, in acesti ani am slabit 17-18 Kg. De vina era zaharul.

#34
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,293
  • Înscris: 13.01.2011

View Postclipman, on 29 august 2018 - 18:46, said:

...5% grasime dupa sala

Nici macar cu steroizi, nu ajungi acolo.

#35
clipman

clipman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 25.04.2014

View Postunbrutus, on 29 august 2018 - 17:33, said:

chestia e si ca un copil din ziua de azi bea cola intinzand mana dupa sticla.

bunica trebuie sa se deplaseze la o fantana si sa invarta o roata 10-20 de m de lant si o galeata, apoi sa o ridice, sa o transporte etc

la ora 5 dim se trezeste automat pt ca trebuie hranite animalele.

daca vrea sa mearga la scoala, merge 7-10 km pe jos dus si invers inca pe atat

copilul din ziua de azi se urca in masina lui taica-su sau cel mult in autobuz

diferentele de calorii consumate sint enorme, de km parcursi.

De asemenea, cantitatile de mancare, disponibilitatea mancarii, care nu exista pe timpuri, foamea fiind o senzatie f  f comuna

Acum? Efectiv plesnim dupa fiecare masa... nu putem compara bunica cu copilul


eu nu inteleg un lucru, de ce nu ai renuntat la paine (alba cel putin, ca cea neagra e ok), zahar alcool etc inainte sa ajuni la 135

Era mult mai logic.
Bunica se trage din familie cu 7 copii crescuti cu terci si cu o vaca, in afara de 1 mort pe front toti au prins 80 de ani fara mari chinuri- basca al mic ca prins multe E-uri si se mira doctorii ca nu vrea sa dea ortu' , e si ultimul.

View Postcrisstonne, on 29 august 2018 - 18:51, said:

Nici macar cu steroizi, nu ajungi acolo.
Unii incearca.
ps. 5% retoric  sanatos si functionabil e ''imposibil''.

#36
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
De ce inca o discutie despre zahar? E exact pe aceeasi pagina, un pic mai jos.
https://forum.softpe...6-despre-zahar/

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate