Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

sfat achizitie telefon pana in 20...
 Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...
 Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...
 Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 

Probleme testicule

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
308 replies to this topic

#253
muaddib10

muaddib10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,623
  • Înscris: 20.11.2007

View Postgtk, on Jan 15 2009, 21:29, said:

pare o gluma (suba 100 de cazuri cica ar fi fost raportate in toata lumea)... dat pt. curiosi: http://en.wikipedia....i/Polyorchidism
am observat ca unii deschid thread-uri pe sexy lounge sau aici(probabil tot de acolo mutate) care in mod normal ar merge la fun...
nu pare a fi testicul,ceva rotund doar ca e mai mic decat un testicul ,nu stiu cum sa explic.

View PostBlackhawk, on Jan 15 2009, 21:30, said:

Si ai descoperit asta la ce varsta?
ieri

Edited by kosty91, 15 January 2009 - 21:33.


#254
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
of doamne...

#255
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Pune-l pe Nãstase sã-þi numere ouãle, el se pricepe!

Dacã nu se descurcã, mergi la medicul de familie sã-þi dea trimitere la un urolog cã nu-i de glumit!

#256
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View Postkosty91, on Jan 15 2009, 21:32, said:

nu pare a fi testicul,ceva rotund doar ca e mai mic decat un testicul ,nu stiu cum sa explic.
posibil sa fie ori o infectie/tumora ori varicocel... daca a aparut brusc si/sau doare, du-te neaparat la doctor...

View Postkosty91, on Jan 15 2009, 21:32, said:

ieri
mda... du-te neaparat la doctor!

#257
muaddib10

muaddib10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,623
  • Înscris: 20.11.2007
am citit ceva din http://forum.softped...hp/t143693.html  ,pare asemanator,maine ma duc la medic.

le:multumesc ptr raspunsuri,am vazut ca topicul a fost mutat,imi pare rau,nu am mai postat pe aria asta.

Edited by kosty91, 15 January 2009 - 22:01.


#258
muaddib10

muaddib10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,623
  • Înscris: 20.11.2007
Am fost azi la medicul de familie,este varicocel,prin urmare o sa fac operatie.
Bine cu forumul. :)

#259
ToXyC

ToXyC

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 06.06.2007
in vara am fost operat de chist de epididim la testiculul stang, si dupa operatie am aflat cu stupoare ca mai trebuie sa ma operez inca o data de varicocel. inca nu m-am dus la operatie, in 2 saptamani ma duc, ca acum e doctoru in concediu, dar acum simt din nou un chist si sus, unde era, dar si jos, la polul inferior. in plus la testiculul drept, care e si mai lasat, simt si acolo vene, chiar de-a lungul testiculului, uneori chiar se intaresc la polul inferior. acum intrebarile: e posibil sa fi recidivat spermatocelul ? e posibil sa am varicocel la ambele testicule ?
hai ca la stangul o fi varicocelul, dar la dreptul ce mai am ?

#260
elena-74

elena-74

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 12.10.2007
Buna,
revin cu vesti bune la 1 an de la chimioterapie si 6 luni de la L-RPLND analizele sotului meu sant : CT -ok. Bhcg,LDH,AFP in limitele normale.

Am scris aici doar pentru a-i incuraja pe cei care au diverse probleme sa se duca la medic, descoperite in timp util chiar si unele dintre cele mai grave se pot rezolva!

Multa sanatate !

Elena

#261
nmarius1

nmarius1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 14.01.2007
Felicitari Elena. Ma bucur pentru voi ca sunteti bine. Te rog spune-mi cat are AFP la ultimele analize sotul tau. Eu cand am avut nodulul aveam AFP destul de mic (1.45), de atunci a inceput sa cam creasca... in dec'08 a fost 3.29, in mar'09 e 3.52. HCG a fost mereu zero. Adevarul e ca am muncit enorm la job in ultimele 6 luni, minim 10 ore/zi la calculator si nu ma simt prea grozav. O las mai moale si o sa ma programez la un PET-CT pentru luna mai. A trecut un an de la ultimul, de atunci am mai facut doar o ecografie in decembrie. Sanatate va doresc.
Rog frumos pe toti cei ce si-au urmarit AFP sa-mi spuna cat au avut si daca trebuie sa ma ingrijorez. Va multumesc.

Edited by nmarius1, 23 March 2009 - 21:41.


#262
Roby08

Roby08

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 16.02.2009
Salutari la toti.Postez si eu aici ca am o mica nelamurire.PE la varsta de 9-10 ani ( nu tin minte exact) am fost internat 3 zile in spital deoarece testiculul drept "se plimba" ca sa zic asa pe canalul inghinal-destul de ciudat.Doctorul a tras o prima concluzie si a spus ca e posibil sa fie hernie desi nu era umflat nimic, dar dupa mai multe analize a spus ca e testicul flotant.Toata treaba e ca testiculul nu lipsea complet din scort adica cobora si se ridica.Eh toate bune si frumoase am stat 3-4 zile in spital, nu tin minte sa imi fi dat ceva si nici operatie n-am facut.Toata chestia e ca am stat linistit ca sa zic asa si mi-a trecut de la sine.La externare doctorul vorbise cu mama si cu mine de fata sa nu ma dau cu bibicleta cam o luna si sa evit loviturile acolo-ceea ce am si facut.

Acuma nelamurirea mea.Aseara nu stiu cum am observat ca acelasi testicul parca dadea sa urce pe canal.Acuma sper ca mi s-o parut si sper sa fi fost eu anxios,dar chestia e ca am adormit putin speriat si ingrijorat pentru ca imi aduc aminte ca sentimentu nu e unu placut si din cate stiu eu(poate nu stiu bine) dar testicul flotant la 17 ani..nu prea e posibil.Intrebarea mea e urmatoarea e posibil ca acest canal inghinal sa se redeschida si testiculul sa urce inapoi? sau doar sa se redeschida? Stiu ca testiculul necoborat poate creea probleme adica cancer testicular, dar a meu e coborat intrebarea e daca la varsta mea poate sa urce inapoi.
Cam de o saptamana am decis sa merg la un urolog pentru un control general, doar sa ma asigur ca toate merg bine.Dar aseara intamplarea asta m-a speriat si luni ca tot ajung in Iasi cu alte controale medicale voi aloca si timp unei vizite la urolog.Toata treaba e ca de la varsta de 9 ani nu am ma iavut absolut nici o problema cu testiculele.Mentionez ca fac sport de performante, adica arte martiale si deci clar ca si lupta, dar nu am primit nici o lovitura acolo ba chira port si scoica.Dar poate sa mi se intample ce am intrebat mai sus de la efort sau supra antrenament?

Daca ati trecut prin asa ceva sau daca aveti idei si sfaturi cu ce ar putea fi va rog sa imi spuneti ca sa nu ma alarmez degeaba pentru ca in ceea ce priveste partea medicala eu din fire sunt destul de precaut si imi fac probleme cam pentru orice. :lol:

Va multumesc anticipat ^_^

#263
Roby08

Roby08

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 16.02.2009
Mda am rezolvat-o mai repede decat credeam.Am fost azi la un chirurg pana la urma si a zis ca am hernie inghinala bilaterala si ca maine ma operez.Cel mai rau imi pare de campioantul care o sa il pierd...si de munca mea depusa..eh macar am rezolvat problema.Multa sanatate la toata lumea! :D

#264
elena-74

elena-74

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 12.10.2007
Marius, imediat dupa operatie AFP a fost 8,44 iar dupa 3 luni a scazut la 1.89 iar pe urma ai valorile mai jos:
8.44 ,1.89, 3.84, 2.64, 2.55, 2.33, 2.4, 2.34, 2.41, 2.32, 1.95
dar atunci cand a recidivat numai HCG a crescut, AFP si LDH au fost normale.



Elena

#265
Nero~

Nero~

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 03.10.2007
Buna imi poate da si mie careva un sfat ... daca a mai patit careva
problema e urmatoarea .. nu stiu dece ma doare in spatele testiculelor (zona unde pare a fi ceva muschi :| ) asa si cand e in stare erecta daca apas pe el ma doare la fel doar ca la baza penisului

Multumesc aniticipat

#266
neluionel

neluionel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.04.2009
Salutari.
Am fost operat de torsiune testiculara dreapta(cu o evolutie atipica. initial diagnosticul a fost epididimita). Singura solutie a fost orhiectomia dreapta si orhidopexie stanga. la 3 saptamani de la interventia chirurgicala am inceput sa resimt o stare de disconfort sub testiculul stang. as vrea sa stiu daca este ceva normal sau e cazul sa ma alarmez.
Multumesc

#267
BigSmoke_CT

BigSmoke_CT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 28.11.2008
deasupra testiculului stang,lipit de testicul (ca o alunita), am un "chist",asa am fost diagnosticat de mai multi doctori.In afara de asta venele de la testiculul stang sunt mult mai lungi si umflate ca la cel drept,asta fiind un "varicocel care trece"...de vreo 3 ani am si chistu' si varicocelu' si nicunu nu da vre-un semn ca ar vrea sa treaca.Nu prea ma deranjeaza,doar uneori o jena,senzatia ca-i acolo.
Totusi sunt destul de ingrijorat in privinta chistului deoarece a mai crescut si mi-a aparut si o ginecomastie

Edited by BigSmoke_CT, 04 April 2009 - 17:54.


#268
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

View PostBigSmoke_CT, on Apr 4 2009, 18:31, said:

deasupra testiculului stang,lipit de testicul (ca o alunita), am un "chist",....
...
Totusi sunt destul de ingrijorat in privinta chistului deoarece a mai crescut si mi-a aparut si o ginecomastie

Interesant dar e si ingrijorator ceea ce spui deoarece neoplasmele testiculare pot fi cauza de ginecomastie. Eu zic sa tratezi problema cu foarte mare seriozitate la un urolog cu experienta.

Sanatate.

#269
nmarius1

nmarius1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 14.01.2007
Elena, multumesc mult. Dupa 3 zile am repetat AFP in alta parte, rezultatul a fost 1.6 si m-am mai linistit... mi-e clar ca cel putin un laborator greseste, indiferent de metoda de analiza rezultatele ar fi trebuit sa fie asemanatoare.

#270
h2oxtreme

h2oxtreme

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 31.01.2007
de la o vreme ma doare canalul ce duce la testiculul drept, si il simt si imflamat... o fi din cauza ca nu mi-am dat drumul de multe ori? ar trebui sa merg la medic? multumesc anticipat!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate