Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 

Probleme testicule

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
308 replies to this topic

#271
Cristisor

Cristisor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 27.12.2005
salut
vin si eu cu o problema si o intrebare: in ultima perioada am simtit dureri in zona testiculului drept cand faceam sex si in urma unui control urologic am aflat ca ar putea fi torsiune testiculara. in momentul in care am erectie apare durerea, atunci cand testiculele sunt putin mai "ridicate". o sa mai astept o perioada sa vad daca e torsiune sau nu, daca dispar durerile. in cazul in care este nevoie de operatie, va rog sa imi ziceti si mie cat e de grea, de cate zile e nevoie pentru recuperare, dupa cate zile se poate parasi spitalul. multumesc
p.s. mentionez ca durerea apare doar la erectie si in unele situatii (pozitii)

#272
torres_23

torres_23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 21.01.2006
Am si eu o problema cu jucariile. Mai precis, de 2 zile ma doare testiculul drept. E o durere cat de cat suportabila, dar s-a si intarit testiculul. Am citit tot topicul dar nu am am mai vazut nimeni cu problema asta. Stie cineva ceva? Trebuie interventie chirurgicala?

#273
cocomagherusan

cocomagherusan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 03.02.2009
salut, de o vreme incoace am niste probleme la testicule, am o umflatura nedureroasa, cand o palpez, parca ar fi niste vene si se simte un nodul (0,5 cm) pare a fi o vena ingrosata . Prima data a aparut la testiculul drept, pe epidium (partea de sus), dupa cateva zile apare si la cel stang tot in locul mentionat mai sus si aceleasi simtome. Cam dupa o saptamana apare si in partea de jos (la ambele testicule) , tot asa, se simt niste vene, si sub fiecare testicul este un nodul asemanator celui din epidium (si de o parte si de alta) parca este o vena mai ingrosata. sunt foare ingrijorat, sper sa fie doar o chestie benigna

#274
puiulnoptii

puiulnoptii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,137
  • Înscris: 06.01.2006
Va tin la curent cu problema, evolutia si eventual solutia pe care o am in cazul meu. De luni am avut probleme cu urinarea, in sensul ca simteam o presiune foarte mare pe uretra si senzatia de scapare. Fara scurgeri purpuroase, senzatie de urinare cu vezica goala, jet foarte slab uneori, culoare normala alba-galbuie. Dupa ejaculare testiculele incep sa se contracte si nu se mai opresc. Erectie de scurta durata deoarece incep durerile cand se scoala. Cateodata imi tremura picioarele, ca si cand m-ar strange cineva de testicule si imi trece destul de greu senzatia. Am fost la DV, mi-a dat un test de secretie (si p-asta l-am facut cu greu, pentru ca uretra nu prezinta scurgeri ci doar umezeala specifica), iar eu am cerut si urina la laborator (cred ca am cerut-o degeaba ca de la primele senzatii de jos am inceput sa iau antibiotice, Sumamed, Cuminol, Zanocin, Doxiciclina) cu doze unice, pe rand, primele 3 zile Sumamed, dupa aceea Cuminol, si celelalte doua in paralel) fara a merge la medic. Miercuri am mers si la medic pentru o consultatie de specialitate, urmeaza sa primesc rezultatele de la laborator ca mai apoi sa vedem daca e de DV sau de Urologie. Tratamentul il continui, medicul m-a intrebat cum a reactionat organismul la el, umezeala a mai scazut, dar sunt probleme cu durerea in zona si cu senzatia de urinare si reprizele dese. Singurele supozitii ale medicului au fost o varianta de Chlamydia asimptomatica sau ceva de ordin intern. Va tin la curent, in speranta ca mai sunt si altii care au probleme, nu trebuie ignorate si mers la medic.

#275
bcco

bcco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 18.11.2008

 cocomagherusan, on 19th June 2009, 18:59, said:

salut, de o vreme incoace am niste probleme la testicule, am o umflatura nedureroasa, cand o palpez, parca ar fi niste vene si se simte un nodul (0,5 cm) pare a fi o vena ingrosata . Prima data a aparut la testiculul drept, pe epidium (partea de sus), dupa cateva zile apare si la cel stang tot in locul mentionat mai sus si aceleasi simtome. Cam dupa o saptamana apare si in partea de jos (la ambele testicule) , tot asa, se simt niste vene, si sub fiecare testicul este un nodul asemanator celui din epidium (si de o parte si de alta) parca este o vena mai ingrosata. sunt foare ingrijorat, sper sa fie doar o chestie benigna

din descriere pare sa fie un varicocel

#276
puiulnoptii

puiulnoptii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,137
  • Înscris: 06.01.2006
Am primit si rezultatele de la laborator. Au iesit toate negativ la biochimie urinara. Sedimentul urinar : relativ frecvente epitelii plate, relativ frecvente leucocite, rara flora microbiana. Microbiologia, Chlamidya - negativ, examenul bacteriorologic : rare celule epiteliale uretrale, rare leucocite PMNn, rara flora polimorfa, rari spori de Candida Alibcans. Am mers cu rezultatele la acelasi medic DV, s-a prescris reteta : Flucovim 150 o pastila la 4 zile, Flamexin 1 pe zi/dupa masa, si Tavanic una la 12 ore, timp de 7 zile (unul dintre ele este antimicotic, pentru tratarea amprentei de candida pentru a nu evolua sau a nu se dezvolta generand complicatii). A trecut o zi si ceva de la tratament. Au disparut durerile de testicule, insa nu si contracturile lor. Inca mai simt un discomfort, miscandu-se in scrot permanent. Deja am dezvoltat o sensibilitate psihica la atingerea lor, chiar si cu jetul de apa am senzatia de discomfort. Azi voi consulta un urolog. Alte simptome sunt erectia de scurta durata, durerea la ejaculare nu mai este de lunga durata si foarte dureroasa, senzatia de urinare dupa ejaculare prezenta in continuare, reprizele de urinare s-au reglat, noaptea dorm linistit. Penisul are si el parte de acelasi tratament ca si testiculele, e intr-o stare permanenta de miscare, in sensul ca se ridica, se lasa, si tot asa, dar fara senzatie erectila, ci pur si simplu miscare.

#277
puiulnoptii

puiulnoptii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,137
  • Înscris: 06.01.2006
Revenit si de la urolog, examen amanuntit al locatiei, nu se prezinta probleme externe sau deficiente la nivelul organelor externe-interne. Miscarea testiculelor este normala, doar ca indispozitia este cauzata de o infectie. Tratamentul recomandat de medicul DV il continui, insa mi-a spus sa il tin 30 de zile ca sa fiu sigur de reusita. Abstinenta sexuala recomandata - obligatorie pe timpul tratamentului. Diagnostic neclar, cu revenire dupa tratament.

#278
bcco

bcco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 18.11.2008
puiulnoptii, multumim ca scrii atat de detaliat.

cateva intrebari foarte importante:

1.la acest examen de biochimie urinara in cat timp ai avut rezultatele?

2.este cel care dai proba de urina, sau cel la care iti baga un betigas pe uretra si incearca sa extraga ceva
pentru laborator... destul de neplacuta procedura ?

3.ce laborator medical recomanzi?

4.ai facut o ecografie de prostata? ce marime are?

#279
puiulnoptii

puiulnoptii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,137
  • Înscris: 06.01.2006
1. Dupa amiaza la ora 16.00 le-am avut gata. Prelevarea trebuie facuta la prima ora (7.00 - 8.00), inainte de prima urina. Iar apoi urina, daca vrei sa o faci.

2. Testul de secretie este cel in care ti se preleva secretie din uretra. Unii medici folosesc unele chestii foarte subtiri, metalice, iar altii niste betigase foarte lungi cu vata la capat care mi se par total nepractice (sunt groase si lungi, le primesti sigilate ca un stilou) cum a fost la ultimul meu test.

3. Cel recomandat de medicul care te consulta si care da rezultatele corecte.

4. Dupa ce am consultat urologul nu mi-a propus nicio investigatie, decat tratament dupa care revenire la terminarea lui.

Edited by puiulnoptii, 18 September 2009 - 16:41.


#280
bcco

bcco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 18.11.2008
la ce te referi cand spui medic DV - medic dermato - venerice ?

ce tratament ti-a dat ?

pe ce perioada ?

te-ai uitat ce efecte secundare au medicamentele respective ?

#281
puiulnoptii

puiulnoptii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,137
  • Înscris: 06.01.2006
Da. DV inseamna Dermato-Venerice.

Tratamentul prescris de medicul DV a fost pentru 15 zile. 2 Tavanic/500 mg pe zi + 4 Flucovim capsula 150 mg una la patru zile. Imediat dupa ce am luat tratamentul de la DV am fost sa consult si un urolog sa ma asigur ca totul este ok, si mi-a indicat un tratament dupa ce-l termin pe primul bazat pe acelasi Tavanic 1/zi si Medrol A 16mg de doua ori pe zi timp de 30 de zile.

#282
bambina22

bambina22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.02.2009
buna1
sunt mamica unui baietel de 7 ani.
aseara se vaita de durere la testicolul drept.l-am privit mai cu atentie si am observat ca are o ..galma
de marimea unui bob de porumb,de culoare vinetie.
galma nu era lipita de testicol.
daca puteti sa imi raspundeti...va multumesc mult.
astept sa vina de la scoala si am intentia de al duce la dr.

#283
bambina22

bambina22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.02.2009
nimeni??
..sunt foarte ingrijorata..

#284
puiulnoptii

puiulnoptii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,137
  • Înscris: 06.01.2006
Mergi cu el la un urolog cat mai curand. Nu mai amana cautand solutii in alte parti pentru ca nu vei gasi decat informatii care te pot ajuta sau mai mult te incurca. Cel mai bine e sa il consulte un medic urolog.

#285
bcco

bcco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 18.11.2008
cel mai bine este sa mergeti la consultatie la 2-3 doctori urologi diferiti.

veti observa cu surprindere ca  va vor spune lucruri complet diferite de cele mai multe ori... :(

#286
lvv

lvv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.10.2009
Salutare !

    Am fost " fericitul " posesor al unui varicocel acum 3 luni de zile- atunci m-am operat ; si nu e kiar asa rea operatia , mai ales dupa ce o faci- si daca totul dureaza  si  3 zile nu e kiar asa de rau.

     Ideal e sa nu te tai niciodata, dar macar cu lama cand te barbieresti tot te tai din cand in cand  :)

     Din cate am inteles sunt doua tipuri de operatie de varicocel  care se fac la noi in tara : una gen apendicita ( cand zic asta ma refer la dimensiunile taieturii, timp de refacere , etc ) si una microscopica mai putin invaziva, care din cate am inteles se face la noi in tara numai la Fundeni.

    Eu din asta microscopica am facut- o taietura mica 2-3 cm deasupra testicului stg sau drept dupa caz,  in zona inghinala ...si a durat trei zile cu totul,cum v-am spus si mai devreme - ma repet deoarece am ramas incantat cat de repede s-a terminat totul  ...

   Joi analize de sange, vineri operatia , sambata externarea....cica afara te externeaza in aceeasi zi in care te opereaza....Nu am mai baut si mancat nimic de joi dupa amiaza sau de seara, am baut si nu stiu ce - nu mai tin minte exact ce - asta ca sa scap de clisma a doua zi :) ...

   Vineri m-a operat Dr Voinea- am inteles ca  doar el face operatie din asta microscopica - a durat o ora - cred, nu de alta dar dormeam- anestezie totala am facut - kestia cu cititul povestii de adormit copii nu a tinut  si am avut de ales intre anestezie in spinare sau totala; decat sa ma intepe in spate , am ales sa dorm :)
   Dupa operatie, te simti ca dupa o taietura si ca dupa anestezic - eu m-am comportat destul de bine zic eu - avand in vedere ce am vazut  la altii care au fost anesteziati total la diferite operatii ;cica organismul fiecaruia reactioneaza diferit; eu decat m-am rastit un pic la pantofi si nu am putut sa mananc nimic toata ziua de vineri - decat am baut apa .
  
   Sambata m-am externat; sambata si duminica am stat prin casa dar  luni am fost la munca ; adica ma miscam cu " talent "-altfel spus mai incet ca de obicei , nu aveam voie sa ridic greutati sau sa alerg, sau sa fac efort sau sex 2 saptamani - altfel spus sa ma conserv :) da in afar de asta nu am avut alte restrictii ; adica la cateva zile dupa operatie am si uitat de ea , kiar inainte sa imi scoata firele .
  
    Marti mi-am dat pansamentul jos de tot si am putut sa fac si baie normal  si dupa  asta au fost multe momente cand uitam ca sunt operat- nu te doare nu nimic ; nici macar nu am purtat suspensor ; am purtat doar chilotii din aia stransi .

    Si am facut spermograma si inainte de operatie ( ca de aia m-am dus la control ...ca rezultatele spermogramei puteau fi imbunatatite ) ....si dupa , rezultatele spermogramei au fost mult mai bune ; sincer nu ma asteptam mai ales ca se poate sa nu se intample nimic daca varicocelul e mai de mult.

   Asa ca nu e kiar asa de rau cum pare la prima vedere ; in teorie te poti intoarce la munca a doua sau a treia  zi dupa operatie - asta daca munca ta nu presupune sa alergi sau sa ridici greutati !

   Un control , desi e un pic jenant prima oara ( trebuie sa recunosc )  nu doare si pe termen lung e bine sa rezolvi aceasta problema cat mai devreme ( am inteles ca afecteaza calitatea spermei pe masura trecerii timpului ) .

    Dar si jena sa stiti ca trece oarecum rapid cand vezi ca doctorii fac asta cum facem si noi treburi zilnice - adica nu e nimic deosebit pentru ei, e o normalitate si nu se uita mai mult decat e necesar :)

   Succese si curaj ! ( desi la final realizezi ca nu iti trebuia atata curaj sa faci asta )

P.S. Partea misto cu operatia : cei din jurul tau sunt mult mai ingrijorati de tine dupa operatie decat esti tu de tine; pentru ca pe tine kiar nu te doare !

Edited by adadoi, 15 October 2009 - 07:48.


#287
_Razvi_

_Razvi_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.07.2009
Salutare, am si eu o problema ..
Acu vre-o trei saptamani a inceput cu o durere intre zona inghinala-scrot in partea stanga. Am fost la urgente, Urologie .. 2 medici mi-au verificat testiculele prin ecografie si manual, mi-au zis ca n-am nimic doar posibil inceput de hernie inghinala ..
Am fost la chirurgie, nici vorba de hernie inghinala, mi sa prescris aulin 7 zile(primele 3 de 2 ori/zi si urmatoarele cate-o data)
Dupa vre-o 4 zile mi-a trecut ..
A fost ok vre-o saptamana jumate pana vineri cand o revenit durerea, se localizeaza la baza penisului(unde incepe pielea scrotului). Este un punct acolo care doare si de unde radiaza durerea..
Care sa fie problema ? Multumesc

#288
nuun

nuun

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.12.2009
[quote name='_Razvi_' date='2nd December 2009, 17:14' post='7430871']
Salutare, am si eu o problema ..
Acu vre-o trei saptamani a inceput cu o durere intre zona inghinala-scrot in partea stanga. Am fost la urgente, Urologie .. 2 medici mi-au verificat testiculele prin ecografie si manual, mi-au zis ca n-am nimic doar posibil inceput de hernie inghinala ..
Am fost la chirurgie, nici vorba de hernie inghinala, mi sa prescris aulin 7 zile(primele 3 de 2 ori/zi si urmatoarele cate-o data)
Dupa vre-o 4 zile mi-a trecut ..
A fost ok vre-o saptamana jumate pana vineri cand o revenit durerea, se localizeaza la baza penisului(unde incepe pielea scrotului). Este un punct acolo care doare si de unde radiaza durerea..
Care sa fie problema ? Multumesc
[/quot

Daca te linisteste cu ceva ceea ce-ti spun: am fost operat de torsiune in 2003 adica am ajuns la timp la urgente  :)  in 3 zile mi-au dat drumul totul ok.De atunci la fiecare schimbare de vreme simt aceea jena localizata pe testicul.Acum 1 luna,stiti voi vine iarna nu vine,acea durere suportabila de altfel era tot mai intensa adica nu mai disparea dupa 5 minute ci m-a tinut aproape 1 luna si inca mai am si azi acel discomfort.Am fost la Urologie Cluj la profesorul Lucan cel care m-a operat de altfel,am facut Eco totul ok.Ouale normale,acumulari de lichide nu...totul curat pe mine insa tot ma doare usor dar doare....Cred ca nu am ce face si tre sa ma obisnuiesc cu acest discomfort.Viata sexuala foarte OK.Nu stiu ce sa fac?? sa nu uiatm ca eu timp de 6 ani am acest discomfort aproape la fiecare 2 luni sau cu fiecare schimbare de vreme.Deci?? Cum pot scapa de discomfort ?? Cred ca doar scotandu-le afara,ccea ce nu o sa se-ntample ..vreau sa am si eu vreo 2 copii....

bafta multa.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate