Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...
 casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 

Probleme testicule

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
308 replies to this topic

#307
Jo3y

Jo3y

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,337
  • Înscris: 09.08.2007
Salutare!
Acum 2 saptamani  cand mergeam la scoala am simtit o durere. Durerea a continuat mai multe zile si am decis sa iau o trimitere pt un consult la urologie . Azi am fost , ma controlat si a spus ca nu am nimic. Pana la urma ce e cu durerea? Sa incerc si alt doctor ? Poate un privat ceva . Durerea in momentul de fata apare cateva minute , iar o perioada lunga de timp iar nu am nimic...

View PostDannon, on 19th August 2011, 13:01, said:

Buna. De curand , la o examinare intamplatoare am descoperit pe ambele testicule in aceeasi zona in partea de jos mai in spate o zona mai tare putin proeminenta cam ca varful unui bob de fasole. Aceasta proeminenta se simte doar cand testiculele sunt mai tensionate, cand le examinez cateva zeci de secunde se strang si atunci apare. In rest, cand sunt relaxate, la dus de exemplu in apa calda nu se simte absolut nimic oricat as cauta. Nu simt nici un fel de durere sau de disconfort. Sunt motive de ingrijorare sa merg la un consult sau este ceva natural? Multumesc.

Ceva de genul am observat si eu , dar cu foarte mult timp in urma(5-6 ani). Nu stiam despre ce e vorba si nu am facut nimic.

Edited by Jo3y, 08 November 2011 - 19:37.


#308
gdanuta

gdanuta

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.10.2015
Buna ziua!
Sant mama unui baiat de 19 ani operat in urma cu 3 luni de cancer testicular (carcinom embrionar si seminom). acum a facut prima sedinta de chimioterapie. daca mai este cineva cu aceasta problema....?

View PostHarlan, on 03 august 2007 - 21:51, said:

Opereaza-te URGENT ! Numai o biopsie poate lamuri clar natura nodulului de care spui . Dupa cum il descrii pare un seminom, carcinom sau poate - mai grav - un sarcom. Eu am avut cancer testicular in stadiul 2 - carcinom embrionar. Faptul ca nu te doare e grav; de aia si mor oamenii de cancer: nu doare, ei nu fac nimic - ca poate trece - si ajung intr-un stadiu cand nu se mai poate face nimic. Iti recomand sa te duci URGENT la spitalul Fundeni la sectia de radiobiologie (este intre spital si institutul oncologic) si sa-l cauti pe dl. doctor Gabi Popescu sa te consulte si sa vezi ce-ti recomanda, caci este expert in asa ceva (pe mine el m-a tratat si pot spune ca mi-a salvat viata - au trecut de atunci 11 ani).
Daca este intr-adevar un cancer testicular, in primele 2 stadii de dezvoltare sunt sanse mari de vindecare. Mai exact sansele de supravietuire dupa 5 ani sunt de peste 90% in cazul stadiului 1, 75% in cazul stadiului 2, doar 10 % in stadiul 3 iar stadiul 4 inseamna metastaza .
Sa nu te increzi prea mult in ecografii caci in acest caz  sunt echivalente cu ghicitul in cafea. Inca odata, opereaza-te si fa URGENT o biopsie ! La mine amanarea operatiei cu o luna a facut ca boala sa avanseze la stadiul 2.
Buna ziua!
MA PUTETI CONTACTA VAROG?

#309
rots

rots

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.10.2015

View Postgdanuta, on 08 octombrie 2015 - 14:36, said:

Buna ziua!
Sant mama unui baiat de 19 ani operat in urma cu 3 luni de cancer testicular (carcinom embrionar si seminom). acum a facut prima sedinta de chimioterapie. daca mai este cineva cu aceasta problema....?


Buna ziua!
MA PUTETI CONTACTA VAROG?

.. si eu sunt mama unui baiat de 17 ani operat in sept 2015 . Deja a facut 2 cure de cito..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate