Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Google Maps-directie

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Despre cabluri si calitatea lor...

* * * * * 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1477 replies to this topic

#811
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,820
  • Înscris: 04.10.2014

View Posttitoo, on 17 aprilie 2019 - 11:14, said:

Am ascultat si eu multe amplificatoare pe lampi facute in regim dy si sunau execrabil. Dar na, multi cred ca au stiinta la degetul mic si daca ceea ce au realizat da bine pe osciloscop, e musai sa se auda pe masura, lucru care s-a dovedit ca nu are legatura cu realitatea.
Da, dar audiența (restul, cu o singură altă excepție) era în extaz pentru că... tuburi. Pentru că sunt mai încrezător în oameni de felul meu m-am gândit că o fi ceva cu urechile mele și l-am măsurat, dar aparatele doar mi-au confirmat ceea ce mi-au spus urechile mai înainte.

#812
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,325
  • Înscris: 19.03.2007

View PostJean-Luc_Picard, on 17 aprilie 2019 - 11:30, said:

Da, dar audiența (restul, cu o singură altă excepție) era în extaz pentru că... tuburi. Pentru că sunt mai încrezător în oameni de felul meu m-am gândit că o fi ceva cu urechile mele și l-am măsurat, dar aparatele doar mi-au confirmat ceea ce mi-au spus urechile mai înainte.
Ascultand si testand (si asta e pana la urma tot o stiinta) un amplificator sansele sa dai gres sunt minime, doar masurandu-i parametrii sau ghidandu-te strict dupa specificatii ai sanse mari sa traiesti deziluzii.Si alea pe lampi ,inclusiv cele care au un sunet foarte bun, nu dau prea bine pe hartie.

#813
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,241
  • Înscris: 19.08.2005
Pana la urma, conteaza sa-mi placa cum suna, chiar daca pe hartie da prost.

#814
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,631
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Si alea pe lampi ,inclusiv cele care au un sunet foarte bun, nu dau prea bine pe hartie.   
Nu dau deloc. Au foarte multe probleme.
Dar sunt multi fani din cauza sunetului mai cald si mai vibrant ( probabil de la armonici ).

#815
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,820
  • Înscris: 04.10.2014

View Posttitoo, on 17 aprilie 2019 - 11:57, said:

doar masurandu-i parametrii
N-am făcut măsurători electrice, i-am dat zgomot roz la intrare și am măsurat răspunsul acustic al întregului lanț, incluzând boxele și camera unde avea loc evenimentul.

#816
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,685
  • Înscris: 24.10.2015
A propos de ureche educata, se pare ca unii audiofili prefera un sunet mai putin fidel in acest caz.

#817
elef

elef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,724
  • Înscris: 03.10.2014

View Posttitoo, on 17 aprilie 2019 - 11:57, said:

Ascultand si testand (si asta e pana la urma tot o stiinta) un amplificator sansele sa dai gres sunt minime, doar masurandu-i parametrii sau ghidandu-te strict dupa specificatii ai sanse mari sa traiesti deziluzii.Si alea pe lampi ,inclusiv cele care au un sunet foarte bun, nu dau prea bine pe hartie.
Auditia este un mod subiectiv a de trata problema, mai ales ca nu este cuantificabila .Tie poate sa iti placa, mie nu .Sau se poate sa iti pun un amplifcator banal in cutia unui amplif de 100K$ si sa zici vai ce bina suna .
Pe cand cifrele nu mint fireste daca sunt date cele care trebuie :D .

In mare teoria e simpla ai un amplificator cu o caracteristica de transfer care sigur nu e liniara cu frecventa, un cablu cu o alta caracteristica de transfer (cu toate ca predominanta este partea rezisitiva ) si un difuzor (boxa, iar  daca e boxa e frumos fiindca filtrul de separare intre cai are niste probleme )  cu o inca o caracteristica de transfer cam tot neliniara cu frecventa.
Cand vei face caratestica de transfer rezultanta pentru sistemul format din amp , cablu , boxe s-ar putea sa fie surprize mari de tot  :D, dar de asta se faceau acum mai multi ani 2 semestre de SCS in electronica.

#818
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,325
  • Înscris: 19.03.2007

View Postelef, on 17 aprilie 2019 - 13:10, said:

Auditia este un mod subiectiv a de trata problema, mai ales ca nu este cuantificabila .Tie poate sa iti placa, mie nu .Sau se poate sa iti pun un amplifcator banal in cutia unui amplif de 100K$ si sa zici vai ce bina suna .
Pe cand cifrele nu mint fireste daca sunt date cele care trebuie Posted Image .

In mare teoria e simpla ai un amplificator cu o caracteristica de transfer care sigur nu e liniara cu frecventa, un cablu cu o alta caracteristica de transfer (cu toate ca predominanta este partea rezisitiva ) si un difuzor (boxa, iar  daca e boxa e frumos fiindca filtrul de separare intre cai are niste probleme )  cu o inca o caracteristica de transfer cam tot neliniara cu frecventa.
Cand vei face caratestica de transfer rezultanta pentru sistemul format din amp , cablu , boxe s-ar putea sa fie surprize mari de tot  Posted Image, dar de asta se faceau acum mai multi ani 2 semestre de SCS in electronica.
Auditia e cel mai indicat mod de a-ti cumpara un sistem audio, ca e subiectiv e alta poveste, de aceea e recomandat ca fiecare sa asculte si sa aleaga sunetul  care ii place. Poate ca unii pot fi pacaliti daca le pui in carcasa unui amplificator de 100k unul ieftin ,dar te asigur ca nu fac parte din categoria aia.
Cifrele nu-ti pot indica cum va suna un amplificator sau o pereche de boxe, indiferent cum sunt ele obtinute.

#819
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,820
  • Înscris: 04.10.2014

View Posttitoo, on 17 aprilie 2019 - 13:58, said:

Cifrele nu-ti pot indica cum va suna un amplificator sau o pereche de boxe, indiferent cum sunt ele obtinute.
Aici aș reformula așa: "cifrele nu-ți pot indica cum i se va părea unei persoane date că sună...". Dacă "a suna" ar putea fi obectivat, adică percepția ar fi aceeași pentru toată lumea, atunci ar putea fi și descris prin cifre. Asta e frumusețea științei și matematicii, că totul poate fi cuantificat, nimic nu depinde de părerile, impresiile sau mofturile cuiva.

#820
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,325
  • Înscris: 19.03.2007

View PostJean-Luc_Picard, on 17 aprilie 2019 - 14:17, said:

Aici aș reformula așa: "cifrele nu-ți pot indica cum i se va părea unei persoane date că sună...". Dacă "a suna" ar putea fi obectivat, adică percepția ar fi aceeași pentru toată lumea, atunci ar putea fi și descris prin cifre. Asta e frumusețea științei și matematicii, că totul poate fi cuantificat, nimic nu depinde de părerile, impresiile sau mofturile cuiva.
Sa zicem ca avem una pereche de boxe (chiar nu conteaza marca) si le amplificam cu Yamaha si apoi cu Nad...zici ca doar o persoana va sesiza diferenta, sau perceptia unanima va fi ca sunetul e diferit  (chiar daca nu poate fi descris prin cifre) ? Am tot spus-o, daca cineva doreste sa aleaga un sistem audio e indicat sa creada in urechea unui muzician si nu in osciloscopul unui electronist. A nu se intelege ca masuratorile nu au importanta lor, ci doar faptul ca nu au relevanta in a ne indica ce amprenta sonora are un anumit amplificator sau pereche de boxe. Asta e frumusetea cand mergi si asculti diverse marci de boxe si amplificatoare, poti realiza ca in ciuda cifrelor de pe hartie, sunetul rezultat e diferit, astfel ai ocazia sa alegi ceea ce-ti place.

Edited by titoo, 17 April 2019 - 14:29.


#821
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,820
  • Înscris: 04.10.2014

View Posttitoo, on 17 aprilie 2019 - 14:27, said:

daca cineva doreste sa aleaga un sistem audio e indicat sa creada in urechea unui muzician si nu in osciloscopul unui electronist
Asta e un fel de a spune că inginerii proiectează sistemele audio (din punct de vedere sonor) total la întâmplare, sunetul ce rezultă fiind ceva aleator, haotic, sau că aceste sisteme ar trebuie proiectate de muzicieni (cum, că nu știm ce parametru electric sau mecanic produce un rezultat sonor sau altul?).

#822
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,631
  • Înscris: 15.06.2004
Problema cu urechea este ca e obiectiva si personalizata. Fiecare aude altceva.
De-asat conteaza si auditia in alegerea unui produs. dar preselectia produselor de ascultat ar trebui sa tina cont de masuratori.

#823
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 19.06.2018
elef, ceea ce ai ambalat tu intr o descriere tehnica, e o prostie. Acel mod subiectiv de a trata problema este un indicator economic cat se poate de obiectiv si se numeste satisfactia consumatorului. A doua prostie e aia cu amplificatorul banal cu care crezi ca pacalesti un ascultator avizat care isi cunoaste sistemul.

Disputa urechi-masuratori nu ar trebui sa fie o chestiune atat de subtila incat sa nu poata fi inteleasa de oricine dar se pare ca uneori nu e inteleasa chiar de catre oricine. Problema care se pune este cat isi inchipui oamenii ca aud si cat aud cu adevarat, cat este autoiluzie iar aia e un pic altceva decat o delimitare grosiera in favoarea masuratorilor. Ca sa ti fac o analogie cu alte domenii unde aprecierea se face pe baza simturilor, iti dau ca exemplu gastronomia, vinurile sau cafeaua. Cred ca nu ai pretentia ca poti spune care vin e mai bun pe baza masuratorilor valorilor substantelor chimice din vinurile proaste si bune, asa ca poti face o analogie intre fizica din audio si chimia din vin. Sau nu.

#824
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,820
  • Înscris: 04.10.2014

View Posteiffel, on 17 aprilie 2019 - 14:35, said:

Fiecare aude altceva.
Este o adevărată minune că ne putem înțelege prin viu grai sau chiar că am dezvoltat vorbirea articulată. :) De asemenea, este inexplicabil cum a apărut arta muzicală, când o orchestră care interpretează "Jupiter" de Mozart este percepută de către unul ca fiind "marșul Radetzky", iar de către altul ca fiind "Bohemian Rhapsody". :)

View Postaudiofidell, on 17 aprilie 2019 - 14:44, said:

Cred ca nu ai pretentia ca poti spune care vin e mai bun pe baza masuratorilor valorilor substantelor chimice din vinurile proaste si bune
Adică ai pretenția că, dacă pun fix aceleași molecule într-un pahar, tu vei putea deosebi că e alt vin?

#825
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,325
  • Înscris: 19.03.2007

View PostJean-Luc_Picard, on 17 aprilie 2019 - 14:34, said:

Asta e un fel de a spune că inginerii proiectează sistemele audio (din punct de vedere sonor) total la întâmplare, sunetul ce rezultă fiind ceva aleator, haotic, sau că aceste sisteme ar trebuie proiectate de muzicieni (cum, că nu știm ce parametru electric sau mecanic produce un rezultat sonor sau altul?).
Asta e concluzia pe care o tragi tu, eu n-am afirmat asta. Cam fiecare brand are propria filozofie in privinta a ceea ce vrea sa obtina si ingineri aia pun in practica ceea ce se vrea. Si pentru asta e nevoie de sute de ore de munca si colaborarea tuturor celor implicati in proiectul respectiv, de la ingineri electronisti, proiectanti, acusticieni si restul. Daca lucrurile ar fi atat de simple precum vor unii sa para, toate amplificatoarele si boxele sunau la fel si nu ar fi fost diferente colosale de pret intre diverse marci. Ca exista si cateva care sunt scumpe si au calitate indoielnica nu contest, ca de aia exista snobi sau oameni ce pot fi vrajiti cu ajutorul marketingului.

View Posteiffel, on 17 aprilie 2019 - 14:35, said:

Problema cu urechea este ca e obiectiva si personalizata. Fiecare aude altceva.
De-asat conteaza si auditia in alegerea unui produs. dar preselectia produselor de ascultat ar trebui sa tina cont de masuratori.
Care masuratori, cele scrise de producator pe hartie, sau e mai util sa mergem in showroom cu un electronist posesor de osciloscop ?

#826
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,179
  • Înscris: 16.10.2008
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1zvibQAvUwo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#827
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 19.06.2018

View PostJean-Luc_Picard, on 17 aprilie 2019 - 14:47, said:

Adică ai pretenția că, dacă pun fix aceleași molecule într-un pahar, tu vei putea deosebi că e alt vin?

Ai pretentia ca spui acelasi lucru ca mine reformuland fraza mea cand era preferabil sa o iei ca atare? Repet inca o data, ai pretentia sa deosebesti un vin bun de un vin banal pe baza valorilor masurate?

Ar trebui sa inteleaga fiecare tabara ca nu se bucura de infailibilitatea argumentelor. Daca ar fi fost asa, audiofilii si brandurile de echipamente scumpe s ar fi intrecut in dezvoltarea experimentelor in orb pentru a si afirma justetea argumentelor si, mai ales, a preturilor, iar inginerii ar fi dat valorile retetei curentului perfect pentru boxe. Doar ca nici unii nici altii nu prea au acces la stiinta celorlalti. Audiofilli sunt depasiti de datele tehnice iar inginerii pot masura doar curentul care intra, nu sunetul care iese, inca nu exista microfoane si echipament sa poti face o "fotografie" perfecta sunetului ca sa vezi diferente subtile dincolo de subiectivismul perceptiei umane.

Edited by audiofidell, 17 April 2019 - 17:43.


#828
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Stai putin, vinul este o substanta organica. Ca orice substanta organica, este ceva unic. Mai mult decat atat, vinul nu este o substanta chimic pura, asa ca nu poate fi 100% omogen. Chiar si vinul din aceeasi sticla difera cand il pui in pahare, pentru ca intr-un pahar vei avea mai mult tanin , in alt pahar mai putin.

Asadar informatia pe care o transmit papilele noastre gustative creierului este putin diferita la fiecare inghititura.

Poti sa stabilesti strict cu masuratori calitatea unei substante chimic pure.

Edited by razor01, 17 April 2019 - 17:52.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate