Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Despre cabluri si calitatea lor...

* * * * * 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1477 replies to this topic

#793
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,234
  • Înscris: 19.03.2007
Ma amuza teribil faptul ca cei care infiereaza cu manie proletara si ii numesc pe alti (in deradere) "audiofili", nu au ascultat in viata lor un set-up stereo mai scump ,nu de 100.000 ci macar unul de 10.000 de euro. Astfel ar fi avut prilejul sa constate ca de la o anumita suma de bani exista diferente clare cel putin intre cablurile interconect sau cele de boxe. Si cum aici se vorbeste de echipamente home - audio din categoria low cost si marci comerciale, e normal sa se faca afirmatii de genul "cablu' nu conteaza".

View PostJean-Luc_Picard, on 15 aprilie 2019 - 12:07, said:

Eu, cel puțin, nu voi cheltui una sută mii euro (am văzut cifra asta mai sus) pentru a verifica diferența adusă de cabluri. Am cu totul alte priorități care ar fi acoperite cu o asemenea sumă.
Nu e musai sa cheltui suma respectiva, iti poti face timp pentru o auditie...gratuita. Problema e ca vei ajunge sa ai dileme ,constatand ca practica bate teoria.

#794
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Cred ca a avut parte de destule auditii gratuite, tinand cont ca job-ul lui e cam in domeniul asta.

#795
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,793
  • Înscris: 04.10.2014

View Postuserincognito, on 15 aprilie 2019 - 12:11, said:

De ce sa sa fie multumit si sa taca din gura? Asta e procedura standard aici si aiurea - cine crede contrariul trebuie sa isi tina gura inchisa? Poate eu doresc sa aud/citesc ceea ce vrea sa transmita altcineva...oare nu cumva aceasta e esenta acestui forum???
Dacă recitești cu atenție, probabil vei observa că nu am sugerat să-și țină gura, doar să nu-i eticheteze pe cei care vor să aplice un filtru științific înainte de a-și face timp (sâ zicem că bani nu trebuie) pentru o investigație practică; eu unul, eventual și alții, poate nu doresc să investesc timp în piste improbabile.

View Postuserincognito, on 15 aprilie 2019 - 12:11, said:

nu am vazut aici declaratii ale celor care sustin ca aud diferente care sa aduca cu un mod de a "propovadui secta..."
Din nou, dacă citim cu atenție, am spus că cei care vor o explicație științifică pentru eventualele diferențe au ajuns să fie priviți ca sectanți, pentru că ar urma orbește știința și ar refuza să "se deschidă adevărului".

View Postuserincognito, on 15 aprilie 2019 - 12:11, said:

Apropos de "auto-suficienta" - procedand in acest fel (sa inchizi gura celorlalti) oare nu este exact asta??
Iarași, dacă citim și comentariile anterioare, obervăm că am răspuns unei remarci precedente a lui emilian67, care i-a catalogat auto-suficienți pei cei care fac analize științifice de plauzabilitate în loc să se apuce direct să testeze. I-am sugerat colegial că poate eticheta nu este adecvată.

View Postuserincognito, on 15 aprilie 2019 - 12:11, said:

sa inteleg ca admiti ca exista o oarecare posibilitate sa existe o diferenta mai mare sau mai mica dar banii sunt cei care te impiedica???
Să înțelegi că:
1. știu despre procedeul de a închide cuiva gura privind realitatea sau falsitatea unei afirmații prin stabilirea unui prag financiar suficient de ridicat, sumă pe chipurile ar fi normal s-o cheltuiască pentru "a vedea adevărul cu ochii lui" sau a dobândi un anumit beneficiu;
2. că nu am intenția să fac experimente ce implică asemenea sume (și care pot duce la concluzia că acei bani au fost aruncați, orice experiment având două rezultate posibile, succesul și eșecul), iar pe plan secund că nu sunt dispus să cheltui asemenea sume pe un sistem audio, de banii aceia mai bine ducându-mă la niște concerte, dacă nu altceva.

View Posttitoo, on 15 aprilie 2019 - 12:59, said:

Ma amuza teribil faptul ca cei care infiereaza cu manie proletara si ii numesc pe alti (in deradere) "audiofili"
Nu e nicio mânie. Dacă ar fi mânie, în orice caz nu proletară, cel mult științifică și inginerească.
Respectivii ei înșiși de bună voie se contrapun științei și tehnicii, de unde și folosirea unui termen pentru a-i identifica.

View Posttitoo, on 15 aprilie 2019 - 12:59, said:

Nu e musai sa cheltui suma respectiva, iti poti face timp pentru o auditie...gratuita. Problema e ca vei ajunge sa ai dileme ,constatand ca practica bate teoria.
Și cine mi-ar organiza mie o asemenea audiție, dacă am declarat sus și tare că nu mi se pare logic să dau pe un sistem audio atâția bani, chiar în ipoteza că i-aș găsi îngropați în pădure?

Edited by Jean-Luc_Picard, 15 April 2019 - 13:32.


#796
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,234
  • Înscris: 19.03.2007

View Posteiffel, on 15 aprilie 2019 - 13:10, said:

Cred ca a avut parte de destule auditii gratuite, tinand cont ca job-ul lui e cam in domeniul asta.
E irelevant, cand mergi la cineva acasa pentru a-i face un tratament acustic spatiului in care persoana respectiva asculta te rezumi la "materialul" clientului si nu cred ca exista vreun nebun care ar face colectie de cabluri pentru a face demonstratii cuiva. Un "audiofil" incearca cateva si le pastreaza pe cele care ii pare ca se integreaza cel mai bine in sistemul sau. Altfel stau lucrurile daca mergi intr-un  showroom, acolo poti testa daca exista sau nu diferente audibile intre cabluri.

#797
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Am atasat materiale cu studii si masuratori cabluri care arata diferente clare intre cabluri, nimeni nu le-a citit sau comentat, toti se folosesc de teoria ca stiinta nu arata diferente, fara a cerceta ca o dogma.

#798
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,793
  • Înscris: 04.10.2014
Care, alea cu ipotezele că creierul e cumva magic afectat de zgomote la -200 dB fața de nivelul de semnal, chestii pe care prăpăditele de ciocan, nicovală și scărița nu au cum să le mai deceleze, și care, culmea, nu se percep ca simplu zgomot, dar îngustează scena acustică și "iau aerul" înregistrării?

#799
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
https://forum.softpe...4#entry23758603
Aici am pus masuratori din alea stupide cu RLC pentru a evidentia diferente si cu impresii acustice, adica chestii care conteaza.Aia spun ca cel mai prost sta cablul Supra, la mine a fost exact invers ala mi-a placut cel mai mult.

#800
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,793
  • Înscris: 04.10.2014

View Posttitoo, on 15 aprilie 2019 - 13:56, said:

E irelevant, cand mergi la cineva acasa pentru a-i face un tratament acustic spatiului
Devine relevant când un sistem de maximum 5000 euro sună net superior unuia de peste 20.000, iar posesorul însuși recunoaște că mutând sistemul de la o casă la alta sunetul a devenit mult mai prost, motiv pentru care ai și fost chemat să găsești cauza și soluția.

View PostFC72, on 15 aprilie 2019 - 15:32, said:

https://forum.softpe...4#entry23758603
Aici am pus masuratori din alea stupide cu RLC pentru a evidentia diferente si cu impresii acustice, adica chestii care conteaza.Aia spun ca cel mai prost sta cablul Supra, la mine a fost exact invers ala mi-a placut cel mai mult.
Poți să-mi spui și mie ce se presupune a face rodiul acela (în afarâ de a mări rezistența), să nu mă apuc să răscolesc internetul?

#801
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,793
  • Înscris: 04.10.2014
Am găsit eu, rezistența la coroziune și duritatea, conductibilitățile electrică și termică sunt cam de trei ori mai slabe decât ale argintului.

Și, desigur, raritatea și prețul, cum altfel să ceri 10.000 dolari pe o pereche de cabluri.

#802
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Il face mai rar si mai scump. E cel mai rar metal din lume.
E bun la catalizatoarele masinilor.

Conductivitatea ?
Argint - 106
Aur - 65
Rodiu - 38
Platina - 15.
Macar e mai bun decat platina, dar nu vad rostul unor conductori placati cu rodiu cand aurul e mai bun conductor si mai ieftin si mai usor de prelucrat. Iar oxidarea...

Edited by eiffel, 15 April 2019 - 17:16.


#803
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,234
  • Înscris: 19.03.2007

View PostJean-Luc_Picard, on 15 aprilie 2019 - 14:11, said:

Care, alea cu ipotezele că creierul e cumva magic afectat de zgomote la -200 dB fața de nivelul de semnal, chestii pe care prăpăditele de ciocan, nicovală și scărița nu au cum să le mai deceleze, și care, culmea, nu se percep ca simplu zgomot, dar îngustează scena acustică și "iau aerul" înregistrării?
Acelasi creier si aceleasi urechi percep intr-un mod placut sunetul rezultat din amplificatoarele alea care "stiintific" nu dau bine pe hartie.
Credeam ca vorbim strict de cabluri si influenta lor, ca in rest cunosc destui snobi care cumpara aparatura audio dupa cum arata sau dupa marca scrisa pe componente...aia cu imperecherea amplificator-boxe e un lucru la fel de important ca si acustica incaperii.

#804
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,793
  • Înscris: 04.10.2014
Aproape la fel de bun la toți parametrii ar fi tungstenul, dar e probabil mai greu de placat cu el (și prea ieftin).

View Posteiffel, on 15 aprilie 2019 - 17:16, said:

nu vad rostul unor conductori placati cu rodiu cand aurul e mai bun conductor si mai ieftin si mai usor de prelucrat. Iar oxidarea...
E prea moale, se erodează ușor mecanic.

#805
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,793
  • Înscris: 04.10.2014

View Posttitoo, on 15 aprilie 2019 - 17:21, said:

Credeam ca vorbim strict de cabluri si influenta lor
Omul m-a trimis către un comentariu anterior și nu mai știam care e acela.

View Posttitoo, on 15 aprilie 2019 - 17:21, said:

Acelasi creier si aceleasi urechi percep intr-un mod placut sunetul rezultat din amplificatoarele alea care "stiintific" nu dau bine pe hartie.
Unele urechi și creiere. Am fost la o audiție de amplif pe tuburi home-made. Mă așteptam să aud ceva deosebit (altfel nu mă deranjam până acolo), dar nu mi-a plăcut deloc.

#806
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Posteiffel, on 15 aprilie 2019 - 12:33, said:

Hmmm... O copie chiar bit la bit nu prea exista in realitate. Iar daca vrei sa obtii o copie proasta e foarte usor.
Orice proces de copiere induce anumite erori.

Foarte bine punctat. Motivul pentru care o copie ceriticata difera de una facuta in regim home made este tocmai faptul ca nu sunt 100% aceiasi biti acolo.

#807
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

E prea moale, se erodează ușor mecanic.   
Pana acum n-am avut ocazia sa vad vreo mufa aurita care sa fie curatata.
Mai ales ca in instalatiile home odata conectate rar le mai scoti.

Poate la cabluri de scena unde se monteaza si demonteaza zilnic.
Da si acolo sunt aurite.

#808
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
La unele ace de testare se mai foloseste rodiu din cauza ca e un pic mai dur decat aurul si la fel de nobil. Cam de fandoseala, cromul e suficient de bun ->whatever.
Ace de teastare SMD, adica sonde foarte ascutite cu care masori pe placi de zmartfoane sub microscop. Ele sunt facute dintr-un otel, eventual titaniu si cromate sau aurite.

La sondele normale( de 0.5..1mm. n-am vazut rodiu, doar aur pentru protectia la coroziune.
Si nu se erodeaza mecanic, eu n-am vazut niciuna erodata. Vorbesc despre mufe de testare ascutite in care varful suporta stress mecanic net superior unei mufe.

Aurul se poate exfolia/eroda pe mufele foarte fine (gen cablu LCD  de laptop), cand se introduce sub tensiune. Scanteia aia cam exfoliaza/erodeaza aurul. Dar vorbim de mufe cu peste 20 de picioruse pe centimetru. Si de curenti mai mari de 1A. In mufele audio de intrare nu gasesti asa ceva.

#809
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,793
  • Înscris: 04.10.2014
Rodiu e dat cu duritate Brinell considetrabil mai mare decăt aurul, altă justificare legată de proprietațile fizice de a-l folosi n-am găsit.

Temperatura de topire nu văd ce rol ar juca aici.

#810
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,234
  • Înscris: 19.03.2007

View PostJean-Luc_Picard, on 15 aprilie 2019 - 17:53, said:

Omul m-a trimis către un comentariu anterior și nu mai știam care e acela.


Unele urechi și creiere. Am fost la o audiție de amplif pe tuburi home-made. Mă așteptam să aud ceva deosebit (altfel nu mă deranjam până acolo), dar nu mi-a plăcut deloc.
Am ascultat si eu multe amplificatoare pe lampi facute in regim dy si sunau execrabil. Dar na, multi cred ca au stiinta la degetul mic si daca ceea ce au realizat da bine pe osciloscop, e musai sa se auda pe masura, lucru care s-a dovedit ca nu are legatura cu realitatea.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate