Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Despre cabluri si calitatea lor...

* * * * * 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1477 replies to this topic

#1
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Intrucat nu exista niciun topic legat de calitatea cablurilor pe arie si am promis intr-un alt topic cu ceva timp in urma ca o sa fac unul am decis sa deschid acest topic.

In ultimii ani m-am lovit din ce in ce mai des de calitatea cablurilor folosite ptr echipamentele audio, fie ele de boxe, interconect sau chiar USB. Cu ani in urma eram ferm convins ca un cablu e doar un cablu si isi face treaba. Iar cel livrat cu aparatele achizitionate e mai mult decat perfect.
Din pacate nu mai este asa. Din cauza cresterii preturilor materialelor - in special cupru - si a productiei mutate in special in China pentru reducerea costurilor, calitatea a scazut din ce in ce mai mult.

Am intalnit in ultimul timp cabluri extrem de subtiri pe partea de conductor ( uneori invelisul de protectie din plastic fiind foarte gros ptra da impresia de soliditate ), sau cu aluminiu sau fier in loc de cupru. Cabluri care presteaza infiorator, degradand vizibil ( sau mai bine zis audibil ) semnalul. Si era vorba de cabluri oferite la pachet de producatori cu renume in domeniul audio, la exhipamente destul de scumpe.

Cum problema lor e aceeasi indiferent de tipul de cablu, cred ca se poate vorbi despre ea la modul general.

Acum vreun an am gasit pe un site o clasificare interesant a calitatii cablurilor, pe 5 nivele:

Level 1 - Cablurile livrate la pachet ca accesorii ce insotesc diverse echipamente - cam toate cablurile de duzina - uneori se comercializeaza si separat la preturi de cativa lei. Gen Hama 1-3 stele.

Level 2 - Cabluri aftermarket de calitate - ele sunt cele care se vand ca produs finit - cu specificatii conforme cu standardele lor de calitate, in general din cupru OFC si grosimi relativ mari gen AWG22-24, bine ecranate. Aici sa zicem ar putea intra Hama 5 stele - ca cel mai de jos, cabluri QED Performance Grafit sau AudioQuest Pearl. In general cabluri cu preturi intre 50-100 lei/m - ptr cele interconect de ex. Sunt cabluri care care folosite se aude clar o diferenta fata de cablurile Level 1.

Level 3 - Cabluri de scena/studio. In cazul lor nu se pot sesiza audibil diferente fata de cele Level 2, dar apar diferente vizibile la masuratori. In general se folosesc cabluri de microfon de tip StarQuad. Pot fi folosite si ptr cabluri interconect. Preturile sunt pe la 80-200 lei/m de cablu interconect. Marcile cunoscute de cabluri ar fi Belden, Mogami sau Canare, iar copnectori - Amphenol sau Rean ( Neutrik ).

Level 4 - De-aici incep cablurile Snake Oil. Nu se pot auzi diferente fata de Level 3 si nici nu se pot masura. Sunt cabluri ce folosesc materiale de buna calitate ca si Level 2 sau 3, dar si diverse tehnologii exotice - gen cablu eliptic sau mai stiu eu ce.

Level 5 - Snake Oil Suprem - La fel, nu se pot auzi sau masura diferente fata de Level 3 sau 4. Sunt cabluri ce folosesc tehnologii exotice, la fel ca Level 4 dar si materiale exotice sau scumpe - gen cabluri de argint.

Evident discutiile privind incadrarea unui cablu la o categorie sau alta pot fi interminabile si intotdeauna se va gasi cineva sa spuna ca a auzit o diferenta intre un Level  4 sau 5 fata de un Level 3.

Personal am inceput sa ma orientez in ultimul timp catre cabluri Level 3 ptr interconect si Level 2 ptr restul - boxe, USB...
E interesant faptul ca de multe ori un cablu Level 3 interconect poate fi la un pret similar cu Level 2, iar daca il faci singur poti iesi chiar mai ieftin. Doar ca trebuie sa gasesti cablurile si mufele corespunzatoare.

De asemena e bine de stiut ca o calitate mai buna a semnalului audio se obtine folosind cabluri balansate - permit anihilarea perturbatiilor. O idee interesanta folosita la unele cabluri Level 3 sunt cabluri StarQuad directionale - incearca sa preia din avantajele cablurilor balansate, fara a fi insa balansate.

Atasez mai jos si doua desene - unul legat de eliminarea zgomotului in cablurile balansate precum si o schema a unui interconect StarQuad unidirectional.
Cu mentiunea ca la unidirectionale ideea de baza ar fi ca sursa de semnal sa fie impamantata. In caz contrar - si la echipamentele ptr acasa de obicei asa este - doar amplificatorul e de obicei prevazut cu impamantare - prin stecher sau cu surub pe carcasa se poate inversa capatul.


Legat de cablurile de boxe - ca o mentiune - este ideal un cablu OFC, dar un cablu gros de cupru e mai bun decat un cablu OFC mai subtire.

Astept comentarii si mai ales completari.

Attached Files


Edited by eiffel, 12 August 2018 - 11:03.


#2
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.02.2018
Si eu am ales cablu OFC (Oxygen-free copper) pentru sistemul audio, desi pretul /m a fost triplu fata de cel CCA (Copper Clad Aluminum) - 20m 2x1,5. Am facut putina cercetare inainte de achizitie si parerea generala e ca acele cabluri "normale" de difuzoare (CCA) se descurca onorabil/asemanator cu cele OFC pentru distante scurte, de pana in 10m.

Acum sincer sa fiu, nici nu am cum sa testez diferenta intre cele doua tipuri de cabluri, de vreme ce folosesc doar OFC. Sunt convins, totusi, ca daca iti doresti calitate, platesti. E de la sine inteles.

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Se pot descurca onorabil dar ar trebui sa fie mai groase decat cele de cupru. Cel putin cu 50%.

Altfel ai cazane in loc de Boxe.
Patit cu niste boxe Sony. Cu cablurile din dotare - lite de 0,25 - ptr boxe de 180W ( !!! ) - sunau exact ca un cazan.

#4
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Laurentiu Cazan ?

#5
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.02.2018
@ eiffel: normal. Pana la urma conteaza cantitatea de cupru folosita la transportul semnalului. Cand ajung acasa (nu locuiesc in RO) voi proba aceste cabluri contra celor existente deja acolo. Desi e posibil ca si alea de acasa sa fie OFC.

#6
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 eiffel, on 09 august 2018 - 13:10, said:

De asemena e bine de stiut ca o calitate mai buna a semnalului audio se obtine folosind cabluri balansate - permit anihilarea perturbatiilor. O idee interesanta folosita la unele cabluri Level 3 sunt cabluri StarQuad directionale - incearca sa preia din avantajele cablurilor balansate, fara a fi insa balansate.

dacă porturile legate de zisele cabluri balansate nu oferă semnal diferențial poți balansezi și să contrabalasezi cablul cât vrei tu că tot ulei de șarpe este.

#7
CocaCola07

CocaCola07

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 09.06.2018

 Ion_de_la_Raion, on 09 august 2018 - 15:38, said:

Laurentiu Cazan ?
=))))))

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

dacă porturile legate de zisele cabluri balansate nu oferă semnal diferențial
Unele echipamente chiar daca sunt doar home, si din cate vad din ce in ce mai multe ofera iesiri diferentiale XLR. Mai nou e chiar o moda la amplifurile de asti si chiar si playere portabile sa dea semnal diferential ptr casti. Care si ele au inceput sa vian cu cabluri balansate. In conditiilea astea desi respectivele echipamente suporta si cabluri nebalansate e de preferat sa folosesti balansate.

#9
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 eiffel, on 10 august 2018 - 14:27, said:

Unele echipamente chiar daca sunt doar home, si din cate vad din ce in ce mai multe ofera iesiri diferentiale XLR. Mai nou e chiar o moda la amplifurile de asti si chiar si playere portabile sa dea semnal diferential ptr casti. Care si ele au inceput sa vian cu cabluri balansate. In conditiilea astea desi respectivele echipamente suporta si cabluri nebalansate e de preferat sa folosesti balansate.
ce înseamnă de fapt cablu balansat? îl ții în echilibru pe nas sau cum? că dacă ai semnal diferențial e suficient un cablu cu fire torsadate.

#10
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 DaculScoril0, on 12 august 2018 - 01:57, said:

ce înseamnă de fapt cablu balansat? îl ții în echilibru pe nas sau cum?
ROFL. Semnalul e balansat.

#11
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,721
  • Înscris: 04.10.2014
Eh, există moda de a prelua prin simplă românizare tot felul de expresii din engleză, uitând că destul de frecvent cuvine care sună sau se scriu asemănător în cele două limbi înseamnă cu totul altceva, ca deja împământenita monstruozitate „a aplica” (pentru un loc de muncă).
Toată povestea asta diferențială s-a preluat de la echipamentele de scenă, unde cablurile pot avea și zeci de metri lungime, dacă nu mai mult, și tehnici de anulare a perturbațiilor electromagnetice devin necesare. De asemenea, se folosesc la conexiuni care transportă un semnal foarte mic, de exemplu cablurile de microfon. Ideea a fost că, dacă profesioniștii (încă o dată, de scenă, mai rar studiou, că nu-s atât de mari) folosesc astfel de lucruri, musai să am și eu acasă, altfel nu aud același sunet.

Edited by Jean-Luc_Picard, 12 August 2018 - 09:55.


#12
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Pai atunci Jean Luc, un cablu balansat de 1 metru intre un CD player (care are la iesire 2V) si un amplificator nu se justifica.

#13
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,721
  • Înscris: 04.10.2014
Evident că nu se justifică, poate doar în cazul în care audiția are loc într-o hală industrială, eventual la ALRO Slatina.
Am și eu cabluri din astea, dar la microfoanele de măsurare pentru calibrare, care nici nu se fabrică cu alt tip de conectori.

 eiffel, on 09 august 2018 - 13:10, said:

Am intalnit in ultimul timp cabluri extrem de subtiri pe partea de conductor ( uneori invelisul de protectie din plastic fiind foarte gros ptra da impresia de soliditate ), sau cu aluminiu sau fier in loc de cupru. Cabluri care presteaza infiorator, degradand vizibil ( sau mai bine zis audibil ) semnalul.
Aici, dincolo de povestea cu cablurile împletite în nu știu ce mod savant pentru a reduce inductanța proprie și alte soluții șerpești de combatere a efectului pelicular, spre exemplu, intervine o simplă lege a lui Ohm. În momentul în care rezistența proprie a cablurilor (atenție, trebuie ținut cont de ambele, deci de lungimea ori doi) devine comparabilă cu impedanța boxelor sau chiar mai mare, apar și problemele, filtrele din boxe fiind gândite pentru o sursă de tensiune (rezistență de ieșire mică) și nu una de curent (rezistență de ieșire mare).
La cablurile de semnal mic dintre aparate, unde discutăm despre rezistențe de intrare de ordinul zecilor de kiloohmi, situația nu este atât de dramatică, contează mai mult oxidarea contactelor în caz de execuție din materiale necorespunzătoare.

Edited by Jean-Luc_Picard, 12 August 2018 - 10:27.


#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Din pacate am intalnit problema si la cabluri de semnal mic. Producatorii chiar nu stiu de unde sa mai reduca din costuri.
Si erau cabluri noi - deci n-ar fi trebuit sa apara oxidarea. Centralul era din 3 fire de aluminiu si ecranul din vreo 6 tot de aluminiu. Subtiti ca firul de par.
Nu mai zic de cabluri care nici macar nu erau cositorite  corect - doar rasucite peste lamela de la mufa si stranse cu clestele.

Daca iei un cablu RCA banal ( din cele care vin ca accesorii la echipamentele audio de casa - gen combine sa zicem ) de-acum 20 de ani si il compari cu unul ce arata identic dar produs acum e o diferenta de la cer la pamant.

Nu mai zic ca problema similara am intalnit la cablu USB. La un DAC achizitionat anul trecut ( firma renumita ), cu cablul din pachet - n-avea decat 50 cm lungime - aparatul nu putea fi instalat in sistem - era detectat dar nu putea fi citita informatia din el ptr instalarea driverului. Pierderea pe 50 cm de cablu era de 1 Vcc !!!

Trucuri de genul asta am intalnit la multe cabluri. La USB-urile folosite ptr incarcare de ex, doar un singur fir are grosimea corespunzatoare si este din cupru uneori - cel de +5V. Celelalte, inclusiv masa ( ! ) sunt mai subtiri. La cabluri de retea UTP - 4 perechi erau de cupru - cele ptr 10/100, celelalte 4 erau de fier cuprat. Nu stiam de ce nu merge gigabit la 20m cand standardul e de 100m.

Quote

Evident că nu se justifică, poate doar în cazul în care audiția are loc într-o hală industrială, eventual la ALRO Slatina
Si totusi apar din ce in ce mai multe casti cu intrari balansate si cablurile aferente. Si cei care le utilizeaza "simt" clar o diferenta :D

Si evident si playerele ptr ele...

#15
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
La USB din calculator se mai si scurge tot felul de semnal parazit.

 eiffel, on 12 august 2018 - 11:05, said:

Din pacate am intalnit problema si la cabluri de semnal mic. Producatorii chiar nu stiu de unde sa mai reduca din costuri.
Si erau cabluri noi - deci n-ar fi trebuit sa apara oxidarea. Centralul era din 3 fire de aluminiu si ecranul din vreo 6 tot de aluminiu. Subtiti ca firul de par.
Dar de aratat aratau fain, asa-i ? :) Am intalnit si eu cabluri cu izolatia din plastic groasa, aratoase, mufe "aurite", etc. dar cu doua firisoare subtiri inauntru. Si nu erau coaxiale, firele erau paralele.

#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
La 5mm grosime...

Ptr interconect de principiu nu e neaparat nevoie sa fie coaxiale.

#17
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Nu, dar nu strica.

#18
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,721
  • Înscris: 04.10.2014

 eiffel, on 12 august 2018 - 11:05, said:

Si totusi apar din ce in ce mai multe casti cu intrari balansate si cablurile aferente.
Să fiu producător, și eu le-aș pune, dacă se vând. Cu 1 dolar în plus de mufă, 3 dolari în plus de amplificator și 5 dolari în plus de cablu, mărești prețul produsului cu niște zeci sau sute. De ce nu?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate