Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi
 Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...
 Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...
 Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...

Are cineva o inregistrare Radio R...
 

Despre cabluri si calitatea lor...

* * * * * 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1477 replies to this topic

#379
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,699
  • Înscris: 23.10.2006
As fii curios cum arata o fabrica a unui producator de cabluri de sute de euro/metru.Posted Image Banuiesc ca ar trebui sa aibe linie de fabricatie, de la furnal, pana la produsul finit...
P.S. Cum arata o fabrica de cabluri normale stiu.. am lucrat vre-o 2 ani in ICME ECAB.

Edited by baribalu, 01 February 2019 - 11:03.


#380
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,643
  • Înscris: 06.03.2005
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2AdTtezbxJg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Uite aici ceva de larg consum, nimic exceptional dar de buna calitate.

#381
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,699
  • Înscris: 23.10.2006
Ma interesa tot procesul tehnologic de la cum obtin Cu. super pur si tot lantul tehnologic, de ajunge sa coste asa de mult un cablu (sute si mii de euro/m). Ce au aia la Supra, gasesti in orice fabrica de cabluri, sunt ac tip de utilaje. Si Supra au preturi decente pentru cabluri. Parerea mea este, ca de la o suma decenta de max zeci de euro in sus pe m/l, deja se foloseste ulei de sarpe pentru cabluri...Posted Image Dar vorba aia, nu este prost ala care cere, ci ala care daPosted Image

Edited by baribalu, 01 February 2019 - 11:59.


#382
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,643
  • Înscris: 06.03.2005
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jZ4iRwXGx6s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Astia nu au preturi decente, turnarea metalului se face numai in cateva centre europene cu tehnologii avansate cu mare traditie, chinezii nu au acces la asa ceva.

#383
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,688
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Bulk exista doar la Belden, Cordial, Mogami, Hama, producatorii seriosi cerceteaza si dezvolta produse proprietare.   
Belden si Mogami au si propriile fabrici de cabluri. Belden de ex au fabrica si la vecinii nostri - in Ungaria - produc cablurile de date ptr piata Europeana.
Cablurile peformante audio si video le fac in US. Sunt totusi cel mai mare producator de cabluri din lume.
Ca unele cabluri sunt facute OEM de chinezi e altceva. In general tot cabluri de date gen UTP/FTP - ptr piata asiatica.

#384
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Posttomaso, on 31 ianuarie 2019 - 19:06, said:

De exemplu,  un cablu foarte bun pentru boxe este acesta:
https://shop.klotz-a...-ly230-mjf.html

Unde ai vazut asa ceva in Romania, vandut la 16 lei/m , ca aici? In magazinele noastre cu banii astia cumperi o sarma chioara, fara niciun fel de izolatie, fara nimic. Astia au bagat acolo camasi de protectie de zici ca e cablu de exterior. Mai este si gros pe deasupra.

Edited by razor01, 01 February 2019 - 13:21.


#385
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View Postrazor01, on 01 februarie 2019 - 13:20, said:

Unde ai vazut asa ceva in Romania, vandut la 16 lei/m , ca aici? In magazinele noastre cu banii astia cumperi o sarma chioara, fara niciun fel de izolatie, fara nimic. Astia au bagat acolo camasi de protectie de zici ca e cablu de exterior. Mai este si gros pe deasupra.

Au distribuitor în România.
Sau poate fi cumpărat direct de la producător,  au un fel de magazin virtual.

Cablul acela pe care l-am postat ca exemplu este ceva mai special,   excelent pentru amplificările în comutație (nu intrăm în amănunte, dar mă poți crede pe cuvânt).
Un cablu foarte bun poate fi cumpărat cu circa 8 lei /ml  (tot Klotz).    Este normal,  nu coaxial.

Același preț este și la alți producători brand name,  precum Sommer Cable,  Cordial   etc.
Din punctul meu de vedere,  orice trece de 20 lei/ml în materie de cablu de boxe,  nu își justifică prețul,  în sensul că influența cablului este insignifiantă.
Iar optimul este ca influența cablurilor să fie cât mai mică posibil.   Un cablu este bun atunci când nu are vreo influență.   Iar chestiunea asta poate fi obținută plătind un preț corect.
Peste acest preț,  deja nu mai discutăm despre sunet, ci despre life style.

Este ca-n cazul firmei domnului Amar Bose.
Când cumperi un produs de la el,  80% achiți  ”ștaiful”,  restul de 20% fiind produsul în sine.

#386
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,402
  • Înscris: 06.01.2007
Vad ca au preturi super-decente.

#387
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Posttomaso, on 01 februarie 2019 - 19:31, said:

Un cablu este bun atunci când nu are vreo influență.   Iar chestiunea asta poate fi obținută plătind un preț corect.

Teoretic situatia ideala este aceea cand nu ai nevoie deloc nici de cablu si nici de conectori, toate aceste elemente degradand caltiatea sunetului, cel putin matematic.

Este raspandita ideea, profund gresita, ca niste cabluri de calitate fac sunetul mai bun, cand, in realitate, cablurile de calitate ,,distrug'' sunetul cat mai putin posibil.

Edited by razor01, 01 February 2019 - 20:36.


#388
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013

View Postmaccip, on 01 februarie 2019 - 20:00, said:

Vad ca au preturi super-decente.
nu e mai buna o sarma de rufe ? !

#389
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,688
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Este ca-n cazul firmei domnului Amar Bose.
Când cumperi un produs de la el,  80% achiți  ”ștaiful”,  restul de 20% fiind produsul în sine.   
Nu e chiar raportul ala, dar intradevar platesti destul de mult pe nume.
Pe de alta parte au produse chiar bune daca ignori pretul.
La castile noise-cancelling abia acum 2 ani le-a luat Sony fata, si asta inseamna mult tinand cont ca produc asa ceva de peste 50 de ani.
In ce priveste boxele - la dimensiunile lor nu gasesti nimic care sa sune la fel de bine.

Dar nu asta e subiectul topicului asta.

Edited by eiffel, 03 February 2019 - 08:49.


#390
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,086
  • Înscris: 25.06.2007

View Postemilian67, on 01 februarie 2019 - 23:22, said:

nu e mai buna o sarma de rufe ? !
Tu ce zici?
:nonobad:

#391
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,822
  • Înscris: 04.10.2014

View Postrazor01, on 31 ianuarie 2019 - 00:34, said:

teoretic un cablu HDMI merge sau nu merge
Din cauza cărui parametru care nu reprezintă o problemă în audio un cablu HDMI merge sau nu (și ajungem să comparăm mere cu pere)?

#392
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Nu stiu cum functioneaza, eu vorbesc strict de experienta mea personala cu cablurile HDMI testate. Nu am intampinat probleme pe partea audio ci pe partea video.

Edited by razor01, 03 February 2019 - 22:59.


#393
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,822
  • Înscris: 04.10.2014
Normal, este vorba despre frecvență. La frecvențe mari ai atenuare, ai dispersie, ai reflexii, ai unde staționare. N-ai nimic din toate acestea la un cablu audio de câțiva metri.

#394
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,688
  • Înscris: 15.06.2004
Cu cat frecventa e mai mare, atenuarea pe cablu e mai mare.
Asta e cel mai mare impediment. Si poate fi destul de mare - la cablisti se vede cel mai bine - astia trebuei sa balanseze nivelul de semnal la canalele de pe frecventele mici cu cele de pe frecventele superioare ca sa se vada toate in parametrii.

#395
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
Mi-am schimbat si eu cablul de la casti cu unul mai gros de la Belkin.
Cablul cu care au venit castile are o rezistenta mai mare asta are o rezistenta foarte mica.
Ala este de 2m si asta este de 0,5 m.
Sa va zic diferentele sesizate de mine: cu noul cablu am mai mult bass in casti, este mai inchegat si se aude mai plin. Cu cel cu care au venit castile parca se aud mai tare inaltele, mediile dar sufera la bass (la volum mare cu ala se aud mai tare mediile si inaltele si bass-ul nu este inchegat). Nu am detalii sau alte sunete in plus, alte diferente.
Cablul schimba putin sunetul.
Aparate folosite: fiio x7 si casti ess 422h.

#396
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,688
  • Înscris: 15.06.2004
E posibil la castile de impedanta mica.
Pe niste Sony MDR-100 am schimbat cablul cu unul fara microfon insa singurul lucru sesizat a fost doar o scadere a nivelului de semnal - in rest sunetul nu a fost afectat.
Dar cablul era mai solid decat cel original.
La castile de 250 ohmi am 2 cabluri - unul de 3m altul de 5m - nu e diferenta deloc intre ele, chit ca ala de 5m ar trebui sa aiba o rezistenta mai mare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate