Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Despre cabluri si calitatea lor...

* * * * * 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1477 replies to this topic

#343
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Ce cabluri imi recomandati pentru o pereche de boxe dali 3 ?
Eu acum am cabluri de curent pe ele de 2,5 sau 3 nu mai stiu exact...si parca as vrea sa fac o proba sa vad daca se aude vreo diferenta intre cabluri

#344
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Ti-a dat un link cineva mai sus.
Din pct meu de vedere e valabil ce am raspuns in postarea anterioara.
Orice cablu ptr boxe de sectiune corespunzatoare ( poate fi mai gros, nu strica ), iar ca moft poate fi OFC.

Am specificat cablu de boxe - diferenta fata de cel electric e mica - puritatea cuprului mai mare si dielectric/izolator diferit.

Asta conteaza ceva mai mult. Cablul electric are o camsa rezistenta la tensiune mare - nu vrem sa se curenteze cineva cand il atinge. Altceva nu conteaza.
La cablul de boxe e suficient sa reziste la 80V - nu baga nimeni mai mult pe el. Insa e luat in calcul la capacitanta cablului - sa fie cat mai mica.

#345
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Nu am vãzut postul,mersi

#346
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Hai cã mai am o întrebare cablu jack rca(cred cã așa se numește) care merge de la laptop la amplificator e un cablu ieftin are rost sã îl schimb?
Daca are rost cu ce marca sã îl schimb?

#347
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Eu folosesc de la placa de sunet externa de la laptop la un mixer, un cablu Cordial de 6 m. Am incercat initial un cablu ordinar, din cel cu cablu subtire si aveam un brum de nu puteai sa il folosesti. Cu Cordialul nu am nici o problema. Cauta un cablu ecranat, cu sectiune cat mai mare si nu o sa ai probleme. Oricum nu are rost un cablu scump de firma, avand in vedere ca placa de sunet la un laptop nu e grozava...

Edited by baribalu, 10 January 2019 - 08:50.


#348
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Poti sa-ti iei un cablu mai bun ca sa fie pentru un viitor upgrade, atata timp cat sursa este laptop-ul, nu o sa ai imbunatatiri.

#349
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

cablu jack rca(cred că așa se numește) care merge de la laptop la amplificator
Daca folosesti iesirea de sunet a laptopului, nu merita schimbat. Iesirea unei placi de sunet de laptop nu are calitate.

Daca era intre un DAC dedicat - gen pe USB - si amplificator, atunci da, merita schimbat.
Cablurile Jack-RCA au o mare problema in Jack-ul de 3,5mm. Cumva reuseste sa strice sunetul. Ideal e sa ai RCA la RCA.
Altfel ai nevoie de ceva mai snake oil doar ca sa te apropii de calitatea unui cablu RCA-RCA mai ieftin.

#350
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Multumesc tuturor pentru lamuriri

#351
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013
Buna ziua. O recomandare pt cablu coaxial bun, cu o lungime de 3 m ? Va face legatura intre 2 boxe. Multumesc.

#352
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Coaxial pentru boxe pasive?.... Daca sunt amplificate, cumpara ceva de la cordial sunt bune.

#353
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013
Nu. Imi trebuie un interconect RCA to RCA - cablu digital (coaxial) cu mufe RCA pt a conecta intre ele 2 boxe active.

#354
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
https://www.senia.ro...fu-3-cc/17098-1
Eu folosesc unul de 6 m si nu am nici o interferenta la lungimea asta.

#355
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013
ai incercat si un alt cablu si ai vazut diferente ?

#356
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postemilian67, on 30 ianuarie 2019 - 10:49, said:

Nu. Imi trebuie un interconect RCA to RCA - cablu digital (coaxial) cu mufe RCA pt a conecta intre ele 2 boxe active.

Ce boxe active contectezi tu intre ele? In general una singura este activa si cealalta are nevoie de curent electric sa functioneze. Doar monitoarele de studio au amplificare in fiecare boxa.

#357
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Nici eu n-am auzit ca sa legi o boxa de alta(cea cu amplificarea incorporata) cu semnal digital. Poate am ramas in urma.

#358
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013
Dynaudio Focus 200 XD. Vii cu semnal digital din sursa prin cablu coaxial la o boxa ,setezi respectiva boxa pe Master , pleci din Master pe iesirea digitala (cablu coaxial) catre intrarea digitala a celeilalte boxe setata pe Slave. Asa beneficiezi de semnal 24/192 si scoti  Dynaudio Connect (cutiuta pe care o poti cumpara separat) din ecuatie (o prelucrare in minus a sunetului)). Astfel beneficiezi de un sunet mai bun.In cazul de fata ambele boxe sunt active si au intrari digitale+analogice si iesiri digitale pt a putea fi interconectate  intre ele. Si sunt amplificate ambele...Fiecare incinta are 2 amplificatoare de cate 150 W (cate un amplificator pt fiecare difuzor) . Adica 300 W/ boxa.

Edited by emilian67, 31 January 2019 - 00:08.


#359
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View Posteiffel, on 03 decembrie 2018 - 21:23, said:

OFC-ul nu e chiar marketing - metalele cu cat sunt mai pure oxideaza mai greu. Avantajul la OFC nu e o rezistenta mai scazuta ci faptul ca acel cablu isi va mentine proprietatile mai bine in timp..

OFC - Oxygen Free Cable.

Procesul de purificare a cuprului se face printre altele prin injecție de oxigen.

Acum mult timp, niște tipi studiau cablurile.  Sunt vreo 40 de ani, să tot fie ..
Au descoperit un fenomen interesant.  Pe suprafața cablului normal de cupru se formau oxizi de cupru, cu o structură complexă.   În anumite situații,  apăreau structuri care căpătau prioprietățile unei diode.  Ori la contact, ori chiar pe cablu.   Teoretic,  în anumite condiții,  zonele cu caracteristică de diodă puteau să redreseze monoalternanță curenții peliculari de la suprafața conductorului. Multe microdiode în stratul de oxid ....   Și cum pe acolo efectul pelicular se manifestă prepronderent în partea superioară a spectrului audio, peste 10Khz,  teoretic,  ar putea să apară distorsiuni.

Pentru a evita acest fenomen (nedemonstrat vreodată),  dar și pentru a avea cabluri cu puritate cât mai mare,  care nu oxidează în timp,  producătorii de cabluri audio au adoptat cablurile făcute  din cupru obținut prin electroliză.  Acesta are puritate de 99,99% și conductivitate maximă.  Cât este de util pentru audio?    
Eu sunt sceptic și nu cred în mituri.  

Atât timp cât un cablu are rezistență, impedanță, capacitatea sub niște valori decente,  totul este ok.
Din punctul meu de vedere, OFC este doar o formulă de marketing.   Semnificația inițială s-a pierdut.

Rezistența unui filtru pasiv din boxă poate fi de circa 0,2 ohmi pe joase, dacă filtrul este high end.
Pe înalte poate să treacă de 1-5 ohmi,  funcție de rețeaua rezistivă utilizată în L_Pad.

Un cablu bun are o rezistență sub 0,1 ohmi la 5ml.    Trebuie un miliohmetru bun ca să poți măsura valoarea aceasta.
So,  raportul dintre rezistența cablului și rezistența internă a filtrului este foarte mare.    Raportat la rezistențele din filtru,  rezistența cablului este prea puțin relevantă.

O bobină serie pe joase,  de - să zicem - 4,7mH,  are cam 30-40ml de sârmă CuEm din cel mai chior material.
Circuitul echivalent ne arată un cablu audiofil de 1500 euro pus în serie cu o sârmă pe care mama o folosea pentru rufe,  sau să lege prin grădină, atunci când îmi recupera bucăți din experimentele mele de la tinerețe.  

Dacă ar fi să aleg pentru mine o soluție high end,  nu cablul m-ar interesa.
Aș merge pe o soluție de amplificare pe benzi de frecvență,  fără filtre pasive.
Un dsp performant, pe 4 canale,  la 24bit AD/DA și 96KHz Frecv. de eșantionare,  costă puțin, câteva sute de euro.
4 canale de amplificare, două pentru joase, două pentru înalte,   alte câteva sute de euro.  
Chestia asta sună mult mai bine față de orice boxă cu filtru pasiv.   Dar implică să știi ce faci și să nu asculți povești cu zâne, crai și balauri uleioși.












#360
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Posttomaso, on 31 ianuarie 2019 - 00:12, said:

Atât timp cât un cablu are rezistență, impedanță, capacitatea sub niște valori decente,  totul este ok.

Intrebarea este, le are? Daca luam orice cablu ne iese in cale, se incadreaza in parametrii necesari? La fel e si cu cablurile HDMI, teoretic un cablu HDMI merge sau nu merge, dar in practica te lovesti deoseori de problema ca nu merge, nu trimite ceea ce ai tu nevoie, chiar daca pe ambalaj scrie mare si clar ca trimite.

Edited by razor01, 31 January 2019 - 00:35.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate