Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?
 

Despre cabluri si calitatea lor...

* * * * * 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1477 replies to this topic

#361
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,302
  • Înscris: 06.01.2007
La contactul dintre oricare doua metale se creeaza efect de dioda (exista o difuzie a electronilor inegala la suprafata de separatie), impreuna cu efectul termoelectric care suprapune o tensiune.
Insa, efectul de dioda e extrem de slab in comparatie cu conductanta normala a metalelor. E practic o dioda cu o conductanta f.f.f slaba in paralel cu o conductanta pasiva buna.
Cand contactul e insa imperfect sau mediat de oxizi, raportul se poate schimba.  Se poate obtine un fel de dioda, dar cu o capacitate extrem de mica de a transporta curent.
E buna ca dioda detectoare de semnal AM, adica celebra sarma pusa pe burlanul zincat.

Dar OFCul nu oxideaza mai mult sau mai putin la exterior decat cuprul ordinar, mai ales daca vorbim despre cupru stanat.


Dar in audio, lucrurile sunt extrem de subiective. E ca si in gastronomie. Unora sa li se para OK ceea ce altii refuza sa aprecieze. Apoi sa ti se para azi o mancare mai buna decat ieri. Si tot asa.
Pe acest substrat se aseaza dorinta fireasca a oricaruia de a avea o scula calumea de a asculta muzica.
Si cum boxele si amplifurile bune sunt cam scumpe, ajung sa investeasca si ei in ceea ce pot, adica in cabluri.
Adica.. te duci, asculti 3 amplifuri, vezi niste diferente pe-acolo sa zicem .. insesizabile, sau functie de tipul de muzica, pare ca nu poti alege din 3 unul cel mai bun.
Faci la fel si cu boxele. Te chinui sa-ti ascuti auzul sa decizi care ti se potriveste mai bine.
Dar cand e vorba de cablu -> e clar. Ala de sarpe e cel mai bun.
:D
Cablu de difuzor... la naiba!
Ala de input as mai zice. Daca nu e ecranat calumea incepe sa bazaie sau sa prinda posturi de radio cand e deconectat de la sursa. Chiar e enervant un cablu de input slab calitativ. Aici .. merge investit un pic intr-unul ecranat calumea, nu toate sunt.
Dar alea de difuzor?
Da-le bre dracului. Sunt a 100a veriga slaba intr-un sistem. Impactul e ZERO. Poti pune si sarma de fier. Poti pune si sarma subdimensionata de 5 ori, diferentele or sa fie foarte mici, cativa or sa le sesizeze la un test blind. Si doar prin comparatie cu un alt cablu. Si doar avand mai multe surse de sunet, de calitate buna, nu orice rahat de inregistrare poate pune in evidenta diferenta.
Foarte tare e si priza pentru audiofili. E cireasa de pe tort.
Sunt convins ca unii vor simti diferenta si intr o priza normala si una de audiofil. Efectul Placebo e real guys, nu e doar o poveste.
:D

#362
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postmaccip, on 31 ianuarie 2019 - 00:48, said:

Ala de input as mai zice. Daca nu e ecranat calumea incepe sa bazaie sau sa prinda posturi de radio cand e deconectat de la sursa.

Si ce te faci cand apare un asemenea fenomen fara sa existe un cablu RCA? Eu folosesc receiver si semnalul ajunge la DAC din sursa, prin cablu HDMI. De acolo pleaca direct curent amplificat catre boxe. Se intampla, uneori, sa aud in boxe interferente de la diverse comunicatii radio. Cum e posibil asa ceva, neavand cablu RCA in lant?

Edited by razor01, 31 January 2019 - 01:03.


#363
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013

View Postmaccip, on 31 ianuarie 2019 - 00:48, said:


Cablu de difuzor... la naiba!
Ala de input as mai zice. Daca nu e ecranat calumea incepe sa bazaie sau sa prinda posturi de radio cand e deconectat de la sursa. Chiar e enervant un cablu de input slab calitativ. Aici .. merge investit un pic intr-unul ecranat calumea, nu toate sunt.
Dar alea de difuzor?
Da-le bre dracului. Sunt a 100a veriga slaba intr-un sistem. Impactul e ZERO. Poti pune si sarma de fier. Poti pune si sarma subdimensionata de 5 ori, diferentele or sa fie foarte mici, cativa or sa le sesizeze la un test blind. Si doar prin comparatie cu un alt cablu. Si doar avand mai multe surse de sunet, de calitate buna, nu orice rahat de inregistrare poate pune in evidenta diferenta.

Bun asa. Pana acum am aflat ca forumul e plin de fizicieni si electronisti renumiti. Ok. Eu am intrebat de un cablu coaxial cu lungimea de 3m ,construit CORECT. Nu de "ulei de sarpe'.  Si nici  de diode,efect termoelectric,oxizi,conductanta ,sarma,burlan,rufe....Pana acum am reusit sa ma pun la punct cu informatii din fizica ,chimia metalelor ,fenomene electrochimice...Da' despre un cablu coaxial se poate ? Multumesc.

#364
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,302
  • Înscris: 06.01.2007
Pai nu ti-ai luat nene de 300 lei cablu RCA? Ce mai vrei?
La dracu.. daca nici ala nu-i bun, eu ce sa-ti mai recomand?
Personal n-as da mai mult de 100 lei pe un cablu. De fapt eu mi la fac singur, cumpar mufe RCA si cablu la metru, am scris de care, consider ca e un cablu decent. Mufele conteaza atat cat sa fie OK din pdv mecanic. Daca sunt mecanic OK, sunt si electric.

Cablul de microfon e OK pentru input. El e conceput pentru semnale foarte slabe, deci daca e OK pentru microfon, e OK si pentru input intr-un amplif.

Daca cablul sta in permanenta conectat, nu tre sa fie de prea mare calitate, nu va prinde posturi de radio. Insa daca sta si neconectat, el va prinde posturi de radio, va functiona ca si o antena.

#365
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013

View Postmaccip, on 31 ianuarie 2019 - 01:33, said:

Pai nu ti-ai luat nene de 300 lei cablu RCA? Ce mai vrei?


Alea erau cabluri de alimentare....Si erau pentru alte boxe ,Magnat Magnasphere 33. Acum am intrebat de cablu COAXIAL....

#366
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,302
  • Înscris: 06.01.2007
Pai mai bine-ti luai coax de 300 lei si de alimentare smulgeai si tu vreunul dintr-un aparat stricat.

E cam tarziu sa ma apuc sa caut acum cablu coax pentru o recomandare decenta, poate te ajuta altcineva, daca nu, revin eu, nu te las fara recomandare. tre sa citesc si mai in spate sa vad exact de fapt ce vrei.
E cam dubios sa-ti recomand un coaxial bun stiind ca ai dat pe un cablu de alimentare 300 lei, cu baniii astia imi cumparam cablul cu tot cu un leptop la SH. E clar ca nu ne potrivim ca si gen de cumparator.
:D
Dar daca nu-ti recomanda nimieni nimic, ma angajez s-o fac eu. E drept ca la aceste cabluri exista diferente, nu-i ca la alea de alimentare unde nu exista nicio diferenta. Dupa un anumit "scor", tind sa cred ca toate sunt la fel de bune. Dar cumparate de la magazine de electronica, nu din astea care se ocupa cu audiofili.
Gen TME, Mivarom, Adelaida.. astea.
Sau de la varu nostru kinez de pe aliexpress, daca ai chef sa-l astepti 1-2 luni.

#367
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013
Multumesc.

#368
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,586
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Au descoperit un fenomen interesant.  Pe suprafața cablului normal de cupru se formau oxizi de cupru, cu o structură complexă.   În anumite situații,  apăreau structuri care căpătau prioprietățile unei diode.  Ori la contact, ori chiar pe cablu...
La ce ma refeream eu cand am zis ca nu e chiar marketing partea cu OFC free.
In momentul in care exista un oxid la suprafata unui metal - inclusiv cuprul, exista in continuare tendinta de oxidare - e ca un fel de catalizator al reactiei.
Poti sa te uiti si la masini - rugina apare intr-un punct, de obicei unde este o impuritate - de-acolo incepe sa se propage in toate directiile.

Puritatea materialului si eliminarea compusilor de oxigen din cablu ajuta la mentinerea proprietatii in timp.
Electric la un cablu nou nu va fi diferenta intre un cablu cu sau fara OFC.

Insa  atunci cand diferenta intre un cablu cu sau fara OFC e foarte mica sau chiar nula, nu vad de ce nu as lua OFC-ul.

Quote

Dar alea de difuzor?
Da-le bre dracului. Sunt a 100a veriga slaba intr-un sistem. Impactul e ZERO. Poti pune si sarma de fier. Poti pune si sarma subdimensionata de 5 ori, diferentele or sa fie foarte mici, cativa or sa le sesizeze la un test blind. Si doar prin comparatie cu un alt cablu. Si doar avand mai multe surse de sunet, de calitate buna, nu orice rahat de inregistrare poate pune in evidenta diferenta.

Topicul asta l-am deschis si din motivul asta.
Dupa ce mi-am cumparat niste boxe noi, nepretentioase ( SONY ) la care am primit cablu - niste lita de 2x0,15mm2 - de 2m, ptr boxe de 180W am vrut sa le arunc la cum sunau - ca un difuzor intr-un cazan.
Deci chestia cu sarma de 5 ori mai subtire si sa nu auzi diferenta se exclude din start. Cand am pus 2x1,5mm2 au sunat de nu-mi venea sa cred.
Si asta fara cine stie ce sursa pretentioasa - un CD Player.

#369
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
https://www.sono.ro/...nf-113-30m.html
Asta ar fi mai bun decat versiunea mai scurta de 1m! Am observant ca pe lungimi scurte cablul digital se comporta ciudat ca un rezonator, apar un fel de reflexii care se suprapun peste semanlul util iar DAC-urile pretentioase pot sesiza asta, cu efecte acustice.

#370
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,179
  • Înscris: 16.10.2008

View Postemilian67, on 30 ianuarie 2019 - 17:55, said:

ai incercat si un alt cablu si ai vazut diferente ?
Nu vei sesiza diferente ,toate review-urile alea cu diferente la cablurile digitale sunt niste fantasmagorii. "Sesizau"  aia pe un site diferente clare de imagine in cromatica si sharpness la cabluri HDMI! Niste tampenii.
Cum a zis colegul razor ,cablurile cu semnal digital merg sau nu merg. Pot aparea mici probleme de influentabilitate cu alte cabluri de semnal dar pana la diferente in sunet (si imagine) e cale lunga
Cumpara din comert cel mai bun tip de cablu coaxial TV disponibil ,stiu ca e cam rigid si gros dar asta e. Fa rost de doua RCA-uri bune si gata cablul. Eu in felul asta am confectionat cablurle mele digitale coaxiale.

#371
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,586
  • Înscris: 15.06.2004
Ca mufe as recomanda Neutrik Rean - sunt cam 10 lei/buc iar cablu de 75 ohmi - Belden H126 Duobond Plus - e vreo 2 lei si ceva metrul.
Mai bine de-atat se poate, dar nu merita.

#372
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013
Va multumesc pentru sugestii. :)

#373
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007

View Posteiffel, on 31 ianuarie 2019 - 10:26, said:

Ca mufe as recomanda Neutrik Rean - sunt cam 10 lei/buc iar cablu de 75 ohmi - Belden H126 Duobond Plus - e vreo 2 lei si ceva metrul.
Mai bine de-atat se poate, dar nu merita.
Combinatia asta as putea sa o folosesc si la subwoofer?

#374
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,586
  • Înscris: 15.06.2004
Doar daca e transfer digital de semnal - aici e nevoie de 75 ohmi.

De principiu ar merge si ptr analog - pe post de interconect. Dar aici poti alege mai multe sortimente de cablu.
Mufele sunt oricum foarte bune.

#375
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View Postrazor01, on 31 ianuarie 2019 - 00:34, said:

Intrebarea este, le are? Daca luam orice cablu ne iese in cale, se incadreaza in parametrii necesari? La fel e si cu cablurile HDMI, teoretic un cablu HDMI merge sau nu merge, dar in practica te lovesti deoseori de problema ca nu merge, nu trimite ceea ce ai tu nevoie, chiar daca pe ambalaj scrie mare si clar ca trimite.

Păi dacă cine cumpără se informează și are discernământul necesar pentru a evita capcanele marketingului înșelător,  va cumpăra exact ce-i trebuie.
Internetul oferă toate informațiile necesare cam pentru orice ai avea în minte.

De exemplu,  un cablu foarte bun pentru boxe este acesta:
https://shop.klotz-a...-ly230-mjf.html

Datele tehnice:

conductor resistance 5.4 Ω/km  - adică  0,0054 ohm/ml =  0,027 ohm / 5ml  
shield resistance 6.0 Ω/km
capacity 595 pF/m
inductance [1 kHz] 0.18 µH/m

Aceste caracteristici tehnice sunt arhisuficiente pentru orice ansamblu amplificator - difuzor.
Presupunând că cineva ar face un cablu ezoteric cu caracteristici tehnice de 10 ori mai bune,  la un preț de 10 ori mai mare,  nu ar conta în audiție.

Orice cablu fabricat de un producător bun va avea datele tehnice disponibile pe net.

Înțeleg foarte bine mentalitatea cumpărătorului de accesorii.
Un om care a dat câteva mii de euro pe un sistem audio performant va gândi că un cablu de doar câțiva euro pe metrul liniar este prea ieftin și că ar trebui să cumpere ceva mai scump,  pentru a-și pune sistemul în valoare.   Este o gândire normală și în regulă, dar,  de cele mai multe ori,  este păguboasă pentru el și profitabilă pentru alții.   Evident,  nimeni nu are ceva contra dacă decizia merge catre ceva scump și ezoteric,  dar dacă discuția este axată pe optim,  pe raportul calitate/preț,  atunci se intră în alt registru.

Trebuie știut că majoritatea brandurilor de pe piață nu sunt fabricanți de cablu.   Ei cumpără cabluri bulk,  în cantități mari,  din care confecționează cabluri mai mici.
Unii sunt mai ok și spun cine le este furnizorul,  alții sunt secretoși, sau mincinoși, pretinzând că ei le fabrică.

A fabrica implică instalații industriale de mari dimensiuni.
Cablurile audio nu reprezintă o piață suficient de mare pentru a fi rentabilă fabricarea în mod dedicat.  
Un fabricant de cabluri fabrică o gamă foarte largă,  nu doar audio.  Acest domeniu este doar o nișă,  o părticică din afacerea lor.    Una atât de mică încât nu au chef să piardă timpul cu bal-bla de marketing.   Preferă să-i lase pe alții să trăiască din marketing și ei să le fie doar furnizori.

So,  ideea ar fi că decizia optimă de cumpărare ar trebui să meargă direct către fabricant,  nu către manufacturile ”specializate”, atunci când acesta vinde și către end-user.
Pentru că astfel se va cumpăra doar cablul,  nu și marketingul aferent.

#376
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013
'KLEI Copper Harmony Plugs'   Banuiesc ca acesti conectori RCA sunt  'ulei de sarpe ' ?  Costa 350 ron 4 bucati.... Toata suflarea audiofila ii lauda...Toate review-urile sunt la modul superlativ...inclusiv cele ale clientilor 'normali' de pe Amazon,Ebay...e posibil sa fie sute de persoane atat de credule ? Sau exista totusi un sambure de adevar ? Printre cei care vorbesc despre performantele ridicate ale acestor conectori sunt si muzicieni de profesie...curios...chiar toti au fost cumparati de firma producatoare ? Marea problema e ca noi nu am avut niciodata la dispozitie o asemenea conectica pt a putea face comparatii reale,audibile.Cel putin eu.Dar cred ca sunt colegi cu sisteme suficient de  'procopsite' si care sa fi incercat ,sa fi experimentat asa ceva. Dupa masuratori,este clar: de la un anume nivel,toate sunt la fel. Dar si in cazul matching-ului dintre diverse amplificatoare si incinte exista diferente notabile si bine audibile chiar daca la masuratori acele amplificatoare sunt la fel....Cred ca urechea fiecaruia decide cel mai bine ce este ok sau nu.

Edited by emilian67, 31 January 2019 - 20:13.


#377
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,586
  • Înscris: 15.06.2004
Cei mai folositi sunt Neutrik Rean - mentionati mai sus de mine.
Ii gasesti cam la toate cablurile de studio sau scena care folosesc RCA ( multe folosesc conectori XLR, dar cam acelasi fabricant ).

Fabrica si versiuni mai scumpe - la vreo 80 de lei bucata, dar nu merita.

Un conector bun trebuie sa asigure un contact perfect, ecranare buna ( carcasa metalica ) si sa se poata conecta / deconecta usor.

Mai sunt si Amphenol si Belden care mai fabrica mufe de calitate foarte buna la preturi terestre.

In rest pot sa-i faca si din argint pur ca sa conduca mai bine curentul - nu va fi nicio diferenta exceptand pretul.

#378
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Citesc si ma minunez, numai idei gresite.
Se presupune cine ar fi si cum ar gandi si actiona posibili cumparatori, serios?Dupa cum se scrie cu atatea presupuneri , presupun si eu ca cine scrie asta habar nu are ce inseamna calitatea audio.
Producatorii seriosi de cabluri precum AudioQuest nu comanda bulk nimic, toate cablurilor lor sunt patentate si nu exista ceva similar in alta parte.
Bulk exista doar la Belden, Cordial, Mogami, Hama, producatorii seriosi cerceteaza si dezvolta produse proprietare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate