Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche
 recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 

Evolutia preturilor la alimentele/servicii de baza

* * * - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
116 replies to this topic

#91
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 sergiuop, on 09 august 2018 - 13:17, said:

Serios, chiar ai nevoie de date reale si exacte?!

Pai hai sa vedem, cand salariu minim pe economie a fost de 1450 lei, cu vechea schema de impozitare angajatul avea un venit net de 1065 lei, dupa cresterea salariului minim la 1900 lei si odata cu transefrul contributiilor catre angajat, acesta are un venit net de 1162 lei adica cu 97 lei mai mult ceea ce inseamna ca are o crestere de aprox.9.11%. Este corect?
Acum sa luam cateva preturi:
- la paine pret initial 1 leu, pret actual 1.20 lei => o crestere cu 20%
- benzina pret la 01.08.2017 = 4.32 lei, pret la 01.08.2018 = 5.59 lei => o crestere cu 29,4 %
- la curent din iulie 2017,  0.42 lei la 0,48 in iulie 2018 => o crestere de 11.9%
- la gaz nici nu mai calculez ca de la 1 august 2018 au crescut iarasi pretul cu  5.83%

Traim mult mai bine este?  Vorba lui Olguta, au crescut salariile si dar au scazut veniturile Posted Image


Hai mai lasati-o balta. Ce e ala "pretul painii"...sunt 13 variante de paine daca intri intr-un magazin.
De fapt eu nu am mai cumparat paine de 1 leu cred, de multi ani de zile.
Apoi, cu pretul benzinei am spus, depinde de factori externi (cotatia petrolului, etc).
Pretul gazelor? N-are nicio legatura cu situatia actuala, el tot creste de o gramada de ani, de fapt sunt cresteri esalonate, prin legea de liberalizare pe care ne-a bagat-o UE pe gat. De cate ori sa repet, pretul gazelor creste pentru ca asa ne cere UE, sa-l alinime cu al lor, nu conteaza ca veniturile sunt mult mai mici.

Sa vii sa calculezi aia 20 de bani cu care a crescut cea mai ieftina paine  si sa iti iasa 20%, si sa pui baza pe acest procent in argumentatie, e ridicol...dati-o incolo de treaba, nu sunteti oameni seriosi.
Aveti un fix cu propaganda asta ca au scazut veniturile si trageti de par la greu ca sa va iasa....
Eu nu zic ca avem guvern bun, dimpotriva, e plin de incompetenti si face multe prostii. Dar, daca esti om vertical, nu te apuci sa susti lucruri false (si pe care le stii ca-s false) doar asa, de "impresie artistica"...
Nu mai sustineti ca puterea de cumparare a scazut, pentru ca e fals.
Guvernul este aproape praf, intr-adevar, insa puterea de cumparare nu a scazut, ci a crescut usor. Cine neaga asta, din punctul meu de vedere, este rau intentionat.

Edited by epetroiu, 09 August 2018 - 14:24.


#92
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 epetroiu, on 09 august 2018 - 14:19, said:


Pretul gazelor? N-are nicio legatura cu situatia actuala, el tot creste de o gramada de ani, de fapt sunt cresteri esalonate
Minti!Cel putin la chestia asta.ANRE se poate opune,dar e patronata de psd,partidul coruptilor si spagilor.
"În mod previzibil, decizia ANRE a fost luată la solicitarea furnizorilor locali și internaționali de gaze naturale. Aceștia din urmă își doreau ajustarea prețurilor la gaze naturale de mult timp, fără vreun argument imbatabil."
playtech.ro/2018/pretul-la-gaz-creste-din-august-factura

#93
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009

 epetroiu, on 09 august 2018 - 14:19, said:

Hai mai lasati-o balta. Ce e ala "pretul painii"...sunt 13 variante de paine daca intri intr-un magazin.

Ti-am dat ca etalon salariu minim pe economie si pretul minim painii care pana acum o luna a fost 1 leu...
Vrei sa-ti prezint neaparat preturile la paine pe sortimente, cu semnite de dovleac, cu muguri de brad, cu dacu' mai stie ce? Eu ti-am prezentat realitatea asa cum ai cerut, cu date exacte. Acum te rog sa imi prezinti tu grafice cu evolutia pretului pentru barilul de petrol in raport cu variatiile preturilor la carburanti comparativ intre primele semestre ale anilor 2017 si 2018.
In opinia ta tot universul comploteaza impotriva Romaniei si cea mai mica vina o are PSD care guverneza vai mama lor.

Edited by sergiuop, 09 August 2018 - 14:38.


#94
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
painea are acelasi pret de ani de zile. eu cumpar baghete din alea de la mega image, french ca alea imi plac
sunt 3,99 de cand ma stiu


degeaba va certati pe preturi, evident ca unii traiesc mai bine, altii mai prost. asa e viata. yin yang, plus minus, pozitiv negativ, alb negru
pana una alta PSD a mai diminuat din nedreptatile sociale, un medic sau un profesor este astazi ceva mai respectat si platit cum se cuvine, daca era dupa basistii de dreapta lasau profesorii cu 700 de lei salariu sa manance prin gunoaie, a si zis dl presedinte marinar ca nu i-a prea placut scoala, el dadea bani numai la armata si restul puteau sa crape

#95
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
@ Flat - un medic, un profesor sau orice om ajunge sa fie respectat prin ceea ce face, prin conduita lui nu ca ii mareste PSD salariul de bugetar.
In privinta nedreptatiilor sociale....hmmm e foarte greu sa-ti explic tie acest lucru. Pentru tine este corect sa stai sa nu faci nimic si sa fii platit ca ala care munceste zi si noapte, ca altfel e nedreptate sociala.

#96
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,680
  • Înscris: 05.02.2012

 Flat, on 09 august 2018 - 14:52, said:

degeaba va certati pe preturi, evident ca unii traiesc mai bine, altii mai prost. asa e viata. yin yang, plus minus, pozitiv negativ, alb negru
Total de acord, nu putem fi toti bogati, dar sa-mi fie cu iertare, ti se pare corect ?

Quote

Cea mai mare pensie civilă înregistrată în România în luna aprilie este de 56.000 lei lunar şi este încasată de un magistrat, potrivit datelor Casei Naţionale de Pensii, scrie economica.net.  ... Magistraţii iau pensii speciale, reglementate prin Legea nr. 303 din 2004 privind statutul judecătorilor şi procurorilor.   Potrivit legii, judecătorii şi procurorii cu cel puţin 25 de ani vechime în magistratură beneficiază, la împlinirea vârstei prevăzute de lege, de pensie de serviciu, în cuantum de 80% din media veniturilor brute realizate în ultimele 12 luni de activitate înainte de data pensionării.   În baza contribuţiei plătite bugetului asigurărilor sociale, magistratului pensionar i s-ar cuveni o pensie de doar 3.600
Citeste mai mult: adev.ro/pbd04p
Inteleg, au o anumita functie, dar e penibil ... stiu ca sareau unii de cur in sus ca guvernatorul BNR are salar mare si chestii de genu .. perfect normal, mi se pare normal sa aiba un salar decent pentru functia pe care o are ...
dar rahatii astia cu ochi , de ce sa aiba pensia asa mare cand in urma contributiilor sociale ar trebui sa o aiba mult mai mica ?
In Romania, magistratii/prcurorii/judecatorii.... ma abtin ca imi iau warn sau suspend insa vedem cum merge justita Posted Image
Normal ca iau speciale .. le iau cu un motiv anume Posted Image . Vorba aia, nu musca mana care te hraneste

practic.. in ficare luna isi primesc un salar ca si cand ar fi muncit aprox 9-10 luni

PS : in Romania sunt 6979 de magistrati/procurori/judecatori ... zic doar :)

Edited by Andreysc7, 09 August 2018 - 16:00.


#97
G.I.C.U.

G.I.C.U.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 04.09.2006

 Bursul, on 09 august 2018 - 10:09, said:

Nu stau sa explic prea mult de ce am deschis acest topic.
Ideea e ca guvernantii se bat cu pumnul in piept ca au marit salariile si pensiile, dar nu suflu o vorba despre inflatie. Opozitia zice ca a crescut preturile, dar cu cat exact nu stim.
O sa incerc, cu ajutorul vostru, sa fac o lista cu produsele si serviciile de baza si sa vedem cum evolueaza preturile la ele.

Eu propun sa luam ca si magazin de referinta Lidl.
Lista cu produsele de baza ar fi:

- paine (la 500 g?!?!?!?)
- ou
- unt 250g
- lapte 1L ( marca cea mai ieftina)
- 1 kg mere (trebuie si ceva fructe, nu?)
- 1kg faina (cel mai ieftin)
- 1L ulei
- 1 kg carne porc
- 1 kg cartofi
- fara zahar ca nu e sanatos Posted Image

Ca servicii de baza, aici nu stiu ce sa pun:
- abonament TV la Digi
- o calatorie cu autobuzul / metrou in bucuresti
...

Alte propuneri?
Intr-o economie de piata preturile sunt stabilite de cerere si oferta, nu de guvern. E ciudat sa te dai de dreapta si sa astepti ca guvernul sa-ti reduca pretul la salam si oo ca pe vremea comunistilor cu mercurialul stabilit de partid. Acum avem atat produse care se scumpesc cat si produse care se ieftinesc fara vreo interventie directa a cuiva. Ideea e ca exact cum spuneam candva pe alt topic, cresterile de salarii la bugetari atrag cresteri relevante de salarii si la cei din privat. De vazut studiul Randstad HR Trends realizat în perioada martie-mai 2018, pe baza unui chestionar la care au răspuns 244 de factori de decizie şi manageri de HR din diverse industrii din România.

<<Aproape trei sferturi dintre companiile din România (71%) intenţionează să facă angajări pentru posturi permanente în acest an, firmele fiind dispuse să ofere creşteri salariale de până 15% angajaţilor din vânzări, Resurse Umane, IT, producţie, marketing și comunicare. Sunt rezultatele primei ediţii a studiului Randstad HR Trends, publicat miercuri.>>

Eu chiar n-aveam nevoie sa-mi spuna studiul asta cum e cu cresterea salariilor la privati ca vad la firma unde lucrez ca o oferta de "numai" 7% a revoltat pe toata lumea. Cica e o crestere penibila... dupa ce anul a fost ~ 20%. Vezi, de asta nu mai iubesc multinationalele pesedeul. Trebuie sa umble la portofel.  Pe vremea lui boc ziceam bodaproste ca nu ni le-au taiat si noua ca la bugetari. O "marire" de 0% si toata lumea a fost fericita chit ca preturile au explodat dupa cresterea TVA  Ca nu se putea o taiere de salarii fara o crestere de TVA. Posted Image

Edited by G.I.C.U., 09 August 2018 - 16:21.


#98
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
Domnu' GICU, intr-o economie de piata cad maresti salariile din pix apare inflatia rezultand cresterea preturilor.
Asa ca uite "interventia cuiva" anume psd.
Asta asa sa stii si tu...

#99
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Poza cu evolutia preturilor:
[ https://i.imgur.com/jfrRkZJ.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#100
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

 Andreysc7, on 09 august 2018 - 15:35, said:

Total de acord, nu putem fi toti bogati, dar sa-mi fie cu iertare, ti se pare corect ?

Nu mi se pare deloc corect ca Tiriac jr. sau Paris Hilton sa se nască și sa primească doar prin aceasta reproducere zeci sau sute de milioane, apoi sa câștige toată viata câțiva euro pe secundă doar din nume și bani investiți de părinții lor, nefăcând absolut nimic.

Dar ce poți face? Te lamemtezi, încerci și tu o viata asemănătoare la nivel mult mai mic. Sau joci "corect", tragi la jug pana crapi pentru ca bogații sa devina și mai bogați.

#101
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 Flat, on 09 august 2018 - 17:28, said:

Nu mi se pare deloc corect ca Tiriac jr. sau Paris Hilton sa se nască și sa primească doar prin aceasta reproducere zeci sau sute de milioane, apoi sa câștige toată viata câțiva euro pe secundă doar din nume și bani investiți de părinții lor, nefăcând absolut nimic.

Dar ce poți face? Te lamemtezi, încerci și tu o viata asemănătoare la nivel mult mai mic. Sau joci "corect", tragi la jug pana crapi pentru ca bogații sa devina și mai bogați.
Tu ai cunoscut vreodata indeaproape vreo beizadea drogata dintr-astea pe care le invidiezi,si iti stabilesc scopul si mijloacele in viata?Intreb si eu.

#102
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Bineînțeles, am băut cot la cot la cluburile de fițe din Mamaia, pe vremea când Mazăre era în primul sau mandat. Toată lumea buna era prezenta în La Mania unde se consumau pastile de ecstasy la liber, Janine soția lu adrian sârbu, copiii de bani gata ai politicienilor vremii, inclusiv fiica lui Abraham care era șeful agenției antidrog, multe vedete gen Monica barladeanu, cristiana Răduță și mafioții italieni tovarăși cu Nicu gheara.

Aceste beizadele cheltuiau într-o seara vreo 20 de salarii medii, nu răspundeau în fata legii, dar erau oarecum discreți nu cocalari ca ăștia de astazi. Aveau resurse sa plece în afara când încă nu eram în UE și avioanele costau mult, deci veneau cu haine de firma și lucruri de calitate. Majoritatea aveau o viata de vis. Vara la Mamaia, iarna la Predeal, restul pe Dorobanti.

#103
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Vraja marii...
Si oricum,aia nu reprezinta lumea buna cum ii zici tu.

Edited by daniMMM, 09 August 2018 - 18:35.


#104
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

 Flat, on 09 august 2018 - 18:16, said:

Bineînțeles, am băut cot la cot la cluburile de fițe din Mamaia, pe vremea când Mazăre era în primul sau mandat. Toată lumea buna era prezenta în La Mania unde se consumau pastile de ecstasy la liber, Janine soția lu adrian sârbu, copiii de bani gata ai politicienilor vremii, inclusiv fiica lui Abraham care era șeful agenției antidrog, multe vedete gen Monica barladeanu, cristiana Răduță și mafioții italieni tovarăși cu Nicu gheara.

Aceste beizadele cheltuiau într-o seara vreo 20 de salarii medii, nu răspundeau în fata legii, dar erau oarecum discreți nu cocalari ca ăștia de astazi. Aveau resurse sa plece în afara când încă nu eram în UE și avioanele costau mult, deci veneau cu haine de firma și lucruri de calitate. Majoritatea aveau o viata de vis. Vara la Mamaia, iarna la Predeal, restul pe Dorobanti.


Doamne ce modele aveti....

#105
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,680
  • Înscris: 05.02.2012

 Flat, on 09 august 2018 - 17:28, said:

Nu mi se pare deloc corect ca Tiriac jr. sau Paris Hilton sa se nască și sa primească doar prin aceasta reproducere zeci sau sute de milioane, apoi sa câștige toată viata câțiva euro pe secundă doar din nume și bani investiți de părinții lor, nefăcând absolut nimic.

Vezi ca o iei pe ulei ? Posted Image ... ce ai zis tu in legatura cu Tiriac si Hilton e complet paralel pentru ca aici vorbim de sectorul privat, in care parintii lor au investit. In schimb, cei de care am pomenit mai sus, primesc salariile din pix, fara nici un fel de investitie/randament si sunt platiti din bani publici Posted Image .

Quote

Dar ce poți face? Te lamemtezi, încerci și tu o viata asemănătoare la nivel mult mai mic.
Sa inteleg ca pentru tine e ok faptul ca isi maresc salariile din pix ? Dupa ce ai zis ma gandesc ca ar trebui sa plecam capul si sa ne impacam cu gandul ... smells like teen communist spirit . Jalnic Posted Image

Edited by Andreysc7, 10 August 2018 - 08:17.


#106
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
ai tu un cui impotriva magistratilor, nu stiu e filmul tau. eu consider ca trebuie sa aiba salarii europene, da. toti cetatenii, si magistratii si medicii si cei din priva

#107
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,507
  • Înscris: 22.12.2015

 Flat, on 09 august 2018 - 18:16, said:

Bineînțeles, am băut cot la cot la cluburile de fițe din Mamaia, pe vremea când Mazăre era în primul sau mandat. Toată lumea buna era prezenta în La Mania unde se consumau pastile de ecstasy la liber, Janine soția lu adrian sârbu, copiii de bani gata ai politicienilor vremii, inclusiv fiica lui Abraham care era șeful agenției antidrog, multe vedete gen Monica barladeanu, cristiana Răduță și mafioții italieni tovarăși cu Nicu gheara.

Aceste beizadele cheltuiau într-o seara vreo 20 de salarii medii, nu răspundeau în fata legii, dar erau oarecum discreți nu cocalari ca ăștia de astazi. Aveau resurse sa plece în afara când încă nu eram în UE și avioanele costau mult, deci veneau cu haine de firma și lucruri de calitate. Majoritatea aveau o viata de vis. Vara la Mamaia, iarna la Predeal, restul pe Dorobanti.
Pe vremuri, cel mai tare era Space, tot un local administrat de temutul interlop Nicu Gheara.

#108
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 sergiuop, on 09 august 2018 - 16:26, said:

Domnu' GICU, intr-o economie de piata cad maresti salariile din pix apare inflatia rezultand cresterea preturilor.


Alea nu erau "salarii". Si inca nu sunt...sunt niste mizerii in mare parte, mai putin ceva categorii privilegiate gen justitie, SRI, care au avut salarii mari dintotdeauna.
Normal ca patronii profitori sunt suparati foc ca in loc de 800 trebuie sa dea 1200 celor care sclavagesc pentru vilele, masinile, si excursiile lor in strainatate.
Cam la asta se reduce toata chestia...si pe aici pe forum am identificat multi, tragandu-i de limba asta e problema lor principala cu guvernul actua; cu penalii si coruptia e doar un pretext.

Edited by epetroiu, 11 August 2018 - 17:40.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate