Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Evolutia preturilor la alimentele/servicii de baza

* * * - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
116 replies to this topic

#55
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 daniMMM, on 09 august 2018 - 11:55, said:

Vezi si cand se ieftinea barilul si baietii nu ieftineau la pompa sub acoperirea guvernului.

Asa si? Asta e ceva banal in capitalism. Cresc cheltuielile companiei, sunt transferate complet clientului, ba si cu ceva "spor" in plus.
Scad cheltuielile? Castigul e pastrat de firma.
Guvernul nu are cum sa se bage peste preturi, singurul mod in care poate influenta e sa modifice acciza.

 Andreysc7, on 09 august 2018 - 11:57, said:

citeste data de pe bon :
2018.08.02 - luna 8 inseamna luna august .. pe intelesul tau, am alimentat pe 2 august.

Da, dar in mesaj ai scris septembrie 2018...

#56
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 05.02.2012

 epetroiu, on 09 august 2018 - 12:01, said:

Da, dar in mesaj ai scris septembrie 2018...
waw Posted Image ... te rog sa imi dai cu ceva in cap. Rog un moderator sa modifice o greseala facuta din neatentie .. ca nu cumva sa cada si altii in plasa atunci cand fac propaganda Posted Image

Edited by Andreysc7, 09 August 2018 - 12:04.


#57
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 daniMMM, on 09 august 2018 - 11:56, said:

Iti iei chibrituri la bucata?Sau esti angajat incarcator-descarcator?
Las-o ,ca macane.

Nu!
Merg la cumparaturi zilnic sau la 2 zile-cumparaturi curente ma refer, alimente, etc.
Nu imi place sa iau sa tin la frigider sa se invecheasca, de aia merg aproape zilnic.

#58
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
singura mare "ieftinire" din Romania a fost cand s-a trecut de la ROL la RON


pun un grafic pe 2 ani cu pretul platit de mine pentru benzina 95 - caut cea mai ieftina care imi iese in drum, Bucuresti

Attached File  benzina_2ani.gif   17.12K   8 downloads

Edited by Oxigen1234, 09 August 2018 - 12:24.


#59
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 epetroiu, on 09 august 2018 - 12:01, said:


Guvernul nu are cum sa se bage peste preturi
Ce vorbesti tu acolo?Bag seama ca in afara de propaganda psd esti cam slabut....

#60
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 WestPoint, on 09 august 2018 - 10:57, said:

Puteti sa speculati orice si puteti sa va vaitati de salarii mici etc....
Ce vad de aproape 10 zile, nu este conform plangerilor.
Toate marile magazine, mall-uri sunt pline de oameni care isi fac cumparaturi.
Nici macar in timpul saptamanii nu gasesti un loc de parcare la Mall ViVo Cluj. Inauntru, peste tot oameni la cumparaturi sau la mancare.
Ma gandeam, ce se tot vorbeste in SP ca romanii au salarii mici sau nu au bani. Masini in parcare, de la Dacia Logan pina la Ford Mustang si
Audi, BMW si Mercedes premium si lux class.
Hai mai sa vorbim serios.
Tu esti in germania de 30 de ani
Cum ai reusit sa vezi masinile din parcarile romanesti si lumea din "moluri"?

#61
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 epetroiu, on 09 august 2018 - 12:02, said:


Nu!
Merg la cumparaturi zilnic sau la 2 zile-cumparaturi curente ma refer, alimente, etc.
Nu imi place sa iau sa tin la frigider sa se invecheasca, de aia merg aproape zilnic.
Ce se invecheste de pe o zi pe alta?Deci n-ai nici frigider?

#62
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 rosix, on 09 august 2018 - 11:58, said:


Ba da, puterea de cumparare e in scadere abrupta. Cu 300 de lei se poate cumpara azi mai putina mancare decat la inceputul anului... Aglomeratia din hipermarketuri nu e un indiciu. Multa lume se duce si se ingramadeste, dupa program sa ia diverse pentru casa, pentru 2 saptamani, sa nu mai calce pe acolo. In primul rand din lipsa de timp, in al doilea rand ce nu cumperi azi mai ieftin cumperi sigur maine mai scump.  DIn cauza escrocilor care conduc aceasta tara si a lacomiei capitalistilor.

Haide domnule, nu e plauzibil ce scrii. Adica lumea se "duce si se ingramadeste" la 2 saptamani, dar ce sa vezi, magazinele sunt pline non-stop... Nu tine explicatia.
Ce lipsa de timp? Sunt deschise pana la 22-23. Inaintea obisnuiam sa ma duc pe la 21.30 si batea vantul, acu ce sa vezi, stai la cozi exact ca ziua.

Da, ce cumparai in ianuarie 2018 cu 300 lei acum cumperi cu 315 lei.
Dar si veniturile au crescut, in loc de aia 300, acum lumea are 350-400.

#63
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015
Au scazut mult si preturile la oua si unt cu 80 %, gasesti oua cu 45 bani in Carrefour => deci ieftinire de 50 % fata de maximul din Martie. Cand era oul 1 leu, era isterie generalizata in tefelime, acum e tacere profunda...

Edited by doxan, 09 August 2018 - 12:07.


#64
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 doxan, on 09 august 2018 - 12:06, said:

Au scazut mult si preturile la oua si unt cu 80 %, gasesti oua cu 45 bani in Carrefour deci ieftinire de 50 % fata de maximul din Martie.
Bai,tu esti teapan de foame sau ce-i cu tine?

#65
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 daniMMM, on 09 august 2018 - 12:04, said:

Ce vorbesti tu acolo?Bag seama ca in afara de propaganda psd esti cam slabut....

Ia uimeste-ma, eu stiam ca suntem in capitalism, economie de piata. Guvernul stabilea preturi doar prin comunism.
Si citeaza-ma complet...am precizat, guvernul poate micsora pretul carburantilor doar prin scaderea accizei. Altfel NU.
Scade barilul la jumatate, dar benzinarii nu scad pretul? Ghinion, guvernul n-are ce face sa-i oblige.

#66
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 05.02.2012

 epetroiu, on 09 august 2018 - 12:05, said:

Da, ce cumparai in ianuarie 2018 cu 300 lei acum cumperi cu 315 lei.
Dar si veniturile au crescut, in loc de aia 300, acum lumea are 350-400.
Dar veniturile astea marite, acopera scumpirile ? :) sa vorbim cu despre cresterea pretului la gaz ? sau alte utilitati ? Ce-i drept, au marit minimul pe economie, traiasca PCR PSD ... defapt stai, ca nu imi dai seama ce vorbesc, ca omul primeste in mana tot 1162, sau cat drac ii minimul :lol: ...

#67
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015

 daniMMM, on 09 august 2018 - 12:07, said:

Bai,tu esti teapan de foame sau ce-i cu tine?
Pai citeste titlul thread-ului, contorizam evolutia preturilor la alimente.

Edited by doxan, 09 August 2018 - 12:09.


#68
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 daniMMM, on 09 august 2018 - 12:07, said:

Bai,tu esti teapan de foame sau ce-i cu tine?

 daniMMM, on 09 august 2018 - 12:07, said:

Bai,tu esti teapan de foame sau ce-i cu tine?

eu cred ca doar expune realitatea...ca nu bate cu propaganda ta si a altora de pe aici, nu e vina lui.
LAsati-o moarta, ori veniti cu date reale ci cifre exacte, ori va lasati pagubasi.
Scumpirile sunt nesemnficiative, puterea de cumparare e in crestere, nu in scadere.

#69
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009

 doxan, on 09 august 2018 - 12:06, said:

Au scazut mult si preturile la oua si unt cu 80 %, gasesti oua cu 45 bani in Carrefour => deci ieftinire de 50 % fata de maximul din Martie. Cand era oul 1 leu, era isterie generalizata in tefelime, acum e tacere profunda...
lol

#70
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 Andreysc7, on 09 august 2018 - 12:09, said:

Dar veniturile astea marite, acopera scumpirile ? Posted Image sa vorbim cu despre cresterea pretului la gaz ? sau alte utilitati ? Ce-i drept, au marit minimul pe economie, traiasca PCR PSD ... defapt stai, ca nu imi dai seama ce vorbesc, ca omul primeste in mana tot 1162, sau cat drac ii minimul Posted Image ...

Bineinteles ca acopera. Inflatia fiind de 5% si veniturile crescand mult mai mult. e aritmetica elementara.
Lasa gazele... alea sunt un singur lucru, daca au crescut gazele cu 15% nu poti sa spui ca intregul buget de cheltuieli al romanului a crescut cu aceeasi suma.
Si banuiesc ca stiti de ce cresc gazele astea...pai de ce, ca asa vrea UE, ca cica avem cel mai mic pret si trebuie sa-l aliniem cu al lor, nu conteaza ca veniturile sunt de 5 ori mai mici. Multumiti UE pentru cresterea preturilor la energie.

PS : Nu mai are aproape nimeni salariul de 1162 "in mana". Il are doar pe hartie.

Dati-o incolo...eu locuiesc chiar intr-un oras considerat sarac, in moarte clinica, si daca stai la coada la casa la orice ora cosuri de 200-300 de lei valoare sunt la ordinea zilei. Daca lumea ar avea 1162 de lei asa, in masa, nu cred ca ar fi posibil.
Se face evaziune la greu cu declararea unui salariu pe hartie si a altuia in mana.

Edited by epetroiu, 09 August 2018 - 12:14.


#71
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009

 doxan, on 09 august 2018 - 12:06, said:

Au scazut mult si preturile la oua si unt cu 80 %, gasesti oua cu 45 bani in Carrefour => deci ieftinire de 50 % fata de maximul din Martie. Cand era oul 1 leu, era isterie generalizata in tefelime, acum e tacere profunda...


Auzi, dar preturile la M###P## nu au scazut?

#72
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 05.02.2012

 epetroiu, on 09 august 2018 - 12:09, said:

LAsati-o moarta, ori veniti cu date reale ci cifre exacte, ori va lasati pagubasi.
Scumpirile sunt nesemnficiative, puterea de cumparare e in crestere, nu in scadere.
Au fost puse cifre exact , dar degeaba.. pacat ca nu imi fac si cumparaturile pe firma, ca as posta diferentele de pret, de tot in zadar ar fi . Ba ce sa zic, bravo voua ca nu simtiti scumpirile, inseamna ca o duceti bine, nu ca noi, muritorii de rand

Quote

Bineinteles ca acopera. Inflatia fiind de 5% si veniturile crescand mult mai mult. e aritmetica elementara.
Lasa gazele... alea sunt un singur lucru, daca au crescut gazele cu 15% nu poti sa spui ca intregul buget de cheltuieli al romanului a crescut cu aceeasi suma.
Si banuiesc ca stiti de ce cresc gazele astea...pai de ce, ca asa vrea UE, ca cica avem cel mai mic pret si trebuie sa-l aliniem cu al lor, nu conteaza ca veniturile sunt de 5 ori mai mici. Multumiti UE pentru cresterea preturilor la energie.

Pai da, da-le drac de gaze.. la iarna o sa imi iau sotia la palme daca imi spune ca e frig in casa.. in felul asta se incalzeste si ea. M-am lamurit in privinta ta si a lui doxan ...

Edited by Andreysc7, 09 August 2018 - 12:14.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate