Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Evolutia preturilor la alimentele/servicii de baza

* * * - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
116 replies to this topic

#37
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018
O duce foarte bine tara parcarii, cu 3 masini :D

#38
gabrolio

gabrolio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,247
  • Înscris: 01.07.2007
Am spalat masina socrului meu acum 2 zile doar exterior si au cerut 23 lei, tin minte ca anul trecut la spalatorie din aceeasi zona dadeam 18 lei, gaseam chiar si cu 15...deja mi se pare prea mare cresterea, inteleg ca s-a mai scumpit putin apa, dar totusi.
Asta in oras mare de provincie.

#39
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 Andreysc7, on 09 august 2018 - 10:39, said:

pretul la motorina

Ianuarie 2017 - 5,21 RON / L

septembrie 2018 - 6,26 RON / L

Tu esti deja in septembrie 2018??
Bai voi ce fumati? :)

 gabrolio, on 09 august 2018 - 11:33, said:

Am spalat masina socrului meu acum 2 zile doar exterior si au cerut 23 lei, tin minte ca anul trecut la spalatorie din aceeasi zona dadeam 18 lei, gaseam chiar si cu 15...deja mi se pare prea mare cresterea, inteleg ca s-a mai scumpit putin apa, dar totusi.
Asta in oras mare de provincie.

Chestii de genul asta nu sunt relevante. Exista diverse spalatorii cu diverse preturi, nu poti sa alegi una la intamplare si sa spui ca s-a scumpit.

#40
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

 Signed_on_ice, on 09 august 2018 - 11:32, said:

O duce foarte bine tara parcarii, cu 3 masini :D
Dintr-o alveolã de 6 locuri, 4 ocupate, 75% Bentley! Statistic vorbind, stãm bine!
;)

Pentru cine percuteazã mai greu: da, eram ironic!

Edited by garett, 09 August 2018 - 11:43.


#41
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 epetroiu, on 09 august 2018 - 11:40, said:



Bai voi ce fumati? Posted Image
Ba,tu ce fumezi?
Benzina,august 2017-4,55 ron
  august 2018-5,56 ron

#42
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 daniMMM, on 09 august 2018 - 11:43, said:

Ba,tu ce fumezi?


Nimic atat de grav incat sa nu mai stiu in ce luna sunt :)

PS. Vezi si barilul de petrol:
vara 2017  50 dolari
vara 2018  75 dolari

#43
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Cam mari preturile la mancare in Romania:

untul a sarit de la 7.5 lei/pachetul de 200 g la 10 lei pachetul
morcovii costau intr-un timp mai mult decat bananele adica bananele 4.50 lei/kil, morcovii 4.75 lei/kil (intre timp s-au mai calmat)
rosiile in piata costa 5 lei pe kil - deci mai mult decat bananele
pepenii stationeaza la preturi nesimtite de 2 lei /kil desi n-ar trebui sa coste mai mult de 0.6-0.8 lei/kil
ouale, iarasi.. au ajuns la peste 1 leu/buc de parca ar avea lozuri in interior.

si multe altele.. nu mi le amintesc acum.

#44
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012

 epetroiu, on 09 august 2018 - 11:40, said:

Tu esti deja in septembrie 2018??
Bai voi ce fumati? Posted Image

Ai zis-o ... lasa asa bre, vezi cum faci cu ochelarii aia cand mergi la vot.. sa nu cumva sa votezi stramb. Nu esti capabil sa ciesti un bon dar e bine ca iti dai si tu cu parerea

Edited by Andreysc7, 09 August 2018 - 11:53.


#45
lula_canci

lula_canci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 24.03.2007
Daca cineva chiar vrea sa faca o statistica cu preturile, cei de la Lidl pun pe site un PDF in fiecare zi cu preturile: https://www.lidl.ro/..._09_08_2018.pdf

#46
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
Pana una alta, eu fac cumparaturi zilnic. Scumpirile sunt ori nesemnificative ori practic inexistente.
In afara de pretul benzinei care e influentat de variatia pretului petrolului, si dupa cum bine stim, pretul benzinei are variatii de la an la an , chiar si cu + sau - 1 RON/l, asa este de 10 ani cel putin.
Mi se pare o tema de propaganda asta cu scumpirile.
In niciun caz nu se poate demonstra ca puterea de cumparare a romanului e in scadere, ba dimpotriva.
si cum au spus si altii, cel mai bun "barometru" e ce se intampla in supermarketuri. Care sunt din ce in ce mai aglomerate, la orice ora aproape. Nu ai cum sa nu vezi asta...eu frecventeze super/hipermarketurile aproape zilnic de ani de zile, dar aglomeratie ca in acest an , asteptat la casa etc nu prea au mai fost...Practic inainte aveam niste ore pe care le preferam ca sa fie mai liber, acum nu mai exista, la orice ora te duci e full...
Apoi al doilea barometru e chiar...strada...aglomeratia  de masini in crestere.
Daca dupa voi,l puterea de cumparare ar scadea intr-adevar, dupa unii e chiar "jale", ar trebui ca prin magazine si pe strazi sa "bata vantul". Dar e taman pe dos.

Edited by epetroiu, 09 August 2018 - 11:57.


#47
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009

 MembruAnonim, on 09 august 2018 - 10:16, said:

De exemplu: cizme de cauciuc. Cati v-ati cumparat cizme de cauciuc in ultimul an ?? Exact !



Eu stiu sigur ca 100.000 si-au luat in luna Iulie.

#48
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 epetroiu, on 09 august 2018 - 11:49, said:


PS. Vezi si barilul de petrol:
vara 2017  50 dolari
vara 2018  75 dolari
Vezi si cand se ieftinea barilul si baietii nu ieftineau la pompa sub acoperirea guvernului.

#49
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 Andreysc7, on 09 august 2018 - 11:52, said:

Ai zis-o ... lasa asa bre, vezi cum faci cu ochelarii aia cand mergi la vot.. sa nu cumva sa votezi stramb. Nu esti capabil sa ciesti un bon dar e bine ca iti dai si tu cu parerea

Nici nu cred ca era cazul sa citesc mai mult de la cineva care incurca pana si luna in care suntem...dar asa e cand vrei sa faci propaganda cu idei false.

#50
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,501
  • Înscris: 22.12.2015
Asa e, are dreptate domnul Petroiu, e plin ochi Carrefour Orhidea la orice ora, inainte daca mergeai in weekend cu masina gaseai  loc de parcare si era degajat in zona de galerii comerciale. Semn ca romanii o duc din ce in ce mai bine.

Edited by doxan, 09 August 2018 - 11:58.


#51
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 epetroiu, on 09 august 2018 - 11:54, said:

.eu frecventeze super/hipermarketurile aproape zilnic
Iti iei chibrituri la bucata?Sau esti angajat incarcator-descarcator?
Las-o ,ca macane.

Edited by daniMMM, 09 August 2018 - 11:59.


#52
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012

 epetroiu, on 09 august 2018 - 11:54, said:

In afara de pretul benzinei care e influentat de variatia pretului petrolului, si dupa cum bine stim, pretul benzinei are variatii de la an la an , chiar si cu + sau - 1 RON/l, asa este de 10 ani cel putin.
Dracu sa o ia de variante ca tot timpul variaza tot in sus ...

 epetroiu, on 09 august 2018 - 11:56, said:

Nici nu cred ca era cazul sa citesc mai mult de la cineva care incurca pana si luna in care suntem...dar asa e cand vrei sa faci propaganda cu idei false.
Ce luna falsa ? sunt bonurile mele, tot timpul alimentez folosind cardul firmei ...

citeste data de pe bon :
2018.08.02 - luna 8 inseamna luna august .. pe intelesul tau, am alimentat pe 2 august.

Edited by Andreysc7, 09 August 2018 - 11:59.


#53
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009

 doxan, on 09 august 2018 - 10:36, said:

Au scazut masiv preturile la :
- faina ;
- ulei de floarea soarelui ;
- orez bob lung ;
- gris ;
- malai ;

Culminand desigur cu pretul zaharului unde scaderea e enorma, de cand e PSD-ul se inregistreaza cel mai mic pret din ultimele 3 decenii.

Alea-s produsele din galeata de campanie, nu?

Edited by Lex404, 09 August 2018 - 12:07.


#54
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 epetroiu, on 09 august 2018 - 11:54, said:


In niciun caz nu se poate demonstra ca puterea de cumparare a romanului e in scadere, ba dimpotriva.
si cum au spus si altii, cel mai bun "barometru" e ce se intampla in supermarketuri. Care sunt din ce in ce mai aglomerate, la orice ora aproape. Nu ai cum sa nu vezi asta...eu frecventeze

Ba da, puterea de cumparare e in scadere abrupta. Cu 300 de lei se poate cumpara azi mai putina mancare decat la inceputul anului... Aglomeratia din hipermarketuri nu e un indiciu. Multa lume se duce si se ingramadeste, dupa program sa ia diverse pentru casa, pentru 2 saptamani, sa nu mai calce pe acolo. In primul rand din lipsa de timp, in al doilea rand ce nu cumperi azi mai ieftin cumperi sigur maine mai scump.  DIn cauza escrocilor care conduc aceasta tara si a lacomiei capitalistilor.

Ma uit numai cau cata perseverenta stau aia in piata pe caldurile astea langa gramada de pepeni si trag de pret la 2 lei /kil, cand un pret corect de 0.6 lei/kil le-ar vinde instant toti pepenii si ar pleca acasa.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate