Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 

Recomandare camera foto compacta!

- - - - -
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#55
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Vezi ca exista lentile care mai largesc unghiul de cuprindere, le montezi cand vrei sa pozezi in spatii inguste. Daca zici ca arapatul functioneaza ok, din ce am vazut nu pare fi vina aparatului ci a ta,deci e posibil si cu unul mai scump tot rateuri sa ai.
Modul meacro e pentru macro, adica subiect foarte aproape 2-5 cm.

Edited by crokodilu, 13 August 2018 - 19:43.


#56
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

 crokodilu, on 13 august 2018 - 19:42, said:

Vezi ca exista lentile care mai largesc unghiul de cuprindere, le montezi cand vrei sa pozezi in spatii inguste. Daca zici ca arapatul functioneaza ok, din ce am vazut nu pare fi vina aparatului ci a ta,deci e posibil si cu unul mai scump tot rateuri sa ai.
Modul meacro e pentru macro, adica subiect foarte aproape 2-5 cm.
Hopa, poate asta e buba, sincer nu prea mi-am batut capul cu setarile. Aparatul are o caruta de moduri presetate: apus, mod noapte, rasarit s.a.m.d insa cel mai bine au iesit pe modul portret asa ca fac fotografii cu acel mod peste tot insa nu-mi aduc aminte sa fi setat acest macro, stiu ca mai este un mod numit macro si care face zoom automat pentru a fotografia un obiectiv...

#57
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011
Uite ca nu-i asta buba, indiferent de ce-i fac tot la fel face uneori si in special cand fac poze la interior, ies blurate. Asa ca m-am hotarat sa cumpar altul, ma gandesc ca totusi tehnologia a mai evoluat fata de acum patru ani.
Mai mult de 1000lei nu as vrea sa dau, poate as suplimenta cu inca 200lei daca intr-adevar ar merita diferenta. Daca aveti ceva sugestii v-as recunoscator .
Multumesc anticipat!

#58
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Păi dacă nu ştii de ce îţi ies aşa de ce vrei să arunci banii degeaba? Tehnologia nu a evoluat decât în partea la care are influenţă.
Ai auzit de timp de expunere? Ei bine, să ştii că pe ăla trebuie să-l dai în judecată că el îţi blurează pozele.

Edited by baloo2009, 28 October 2018 - 13:21.


#59
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

 baloo2009, on 28 octombrie 2018 - 13:18, said:

Păi dacă nu ştii de ce îţi ies aşa de ce vrei să arunci banii degeaba? Tehnologia nu a evoluat decât în partea la care are influenţă.
Ai auzit de timp de expunere? Ei bine, să ştii că pe ăla trebuie să-l dai în judecată că el îţi blurează pozele.
Nu am optiunea de a seta timpul de expunere, sunt doar niste optiuni gen plaja, apus, rasarit, portret si cam atat, toate sunt presetate, crede-ma am incercat toate variantele posibile. Este o chestie legata de focus, daca folosesc un pic de zoom iese mai clar deci tind sa cred ca are ceva mici probleme pe partea de focus...
Asa ca am decis sa cumpar altceva, plus ca noile aparate vin si cu un zoom mai puternic ceea ce ma incanta. Iar daca intampin aceeasi problema si la viitorul aparat promit ca-l returnez si raman cu vechiul, chiar nu sunt genul care arunca banii pe fereastra.  Ai vreo sugestie pentru un aparat la 1000 lei?

P.S: ti-as fi dat tie acest aparat sa te convingi, e adevarat ca nu toate ies nasol insa se intampla chiar cand ai nevoie mai mare asa ca....

#60
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Un aparat decent trebuie să aibă modurile A şi S (la unii sunt denumite Av şi Tv).
Ca să ai puţină mişscare în poze cu oameni vii care stau trebuie minim 1/60 s şi dacă se mai mişcă un pic 1/125 s.
problema cu senzorii mici la care te uiţi tu este că 1/125 s este un timp mult prea scurt ca să captureze ceva lumină. Camerele compacte au un factor de crop de 5,56. Un dSLR sau mirroless are factor de crop între 2 şi 1,53 (nu le bag pe cele full frame că sunt prea scumpe). Deci la acelaşi timp de expunere (să zicem 1/125 s) ele au lumină de 7,7 până la 13,2 ori mai multă. În casă ai cam EV 5 (cel puţin aşa am eu) şi la 1/125 s îţi trebuie f/4 şi ISO 6400 care e cam mult şi pentru senzorii relativi mari cu un factor de crop de 1,53. Dacă pui un obiectiv luminos cu f/2 scapi cu ISO 1600. Acum trebuie să ştii că ISO 6400 pe crop de 1,53 este echivalent cu ISO 500 pe camera pe care o ai acum. Dar la ISO 500 ai avea 1/10 s care rezultă într-o blurare destul de accentuată cu tot cu stabilizarea imaginii (care este pentru tremurul mâinii nu pentru mişscare subiectului).
Soluţia este să adaugi lumină cu ajutorul unui blitz care are un timp de expunere de ordinul a 1/800 s (cele puternice gen Nikon SB900). Dar camerele compacte n-au un port de blitz (ca să poţi da bounce) şi cel din dotare este numai direct.
De obicei se intamplă ca să te lase camera când e mai greu. E o lege a lui Murphy.

#61
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Nu are si preset sport/action? Ar trebui sa rezolve situatia cu poze miscate.

#62
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

 crokodilu, on 28 octombrie 2018 - 17:49, said:

Nu are si preset sport/action? Ar trebui sa rezolve situatia cu poze miscate.
Pozele ieseau nasoale si fara ca subiectul sa fie in miscare, pur si simplu nu iese clar dar asta nu tot timpul ci doar cand ai nevoie mai mare ....

 baloo2009, on 28 octombrie 2018 - 16:03, said:

Un aparat decent trebuie să aibă modurile A şi S (la unii sunt denumite Av şi Tv).
Ca să ai puţină mişscare în poze cu oameni vii care stau trebuie minim 1/60 s şi dacă se mai mişcă un pic 1/125 s.
problema cu senzorii mici la care te uiţi tu este că 1/125 s este un timp mult prea scurt ca să captureze ceva lumină. Camerele compacte au un factor de crop de 5,56. Un dSLR sau mirroless are factor de crop între 2 şi 1,53 (nu le bag pe cele full frame că sunt prea scumpe). Deci la acelaşi timp de expunere (să zicem 1/125 s) ele au lumină de 7,7 până la 13,2 ori mai multă. În casă ai cam EV 5 (cel puţin aşa am eu) şi la 1/125 s îţi trebuie f/4 şi ISO 6400 care e cam mult şi pentru senzorii relativi mari cu un factor de crop de 1,53. Dacă pui un obiectiv luminos cu f/2 scapi cu ISO 1600. Acum trebuie să ştii că ISO 6400 pe crop de 1,53 este echivalent cu ISO 500 pe camera pe care o ai acum. Dar la ISO 500 ai avea 1/10 s care rezultă într-o blurare destul de accentuată cu tot cu stabilizarea imaginii (care este pentru tremurul mâinii nu pentru mişscare subiectului).
Soluţia este să adaugi lumină cu ajutorul unui blitz care are un timp de expunere de ordinul a 1/800 s (cele puternice gen Nikon SB900). Dar camerele compacte n-au un port de blitz (ca să poţi da bounce) şi cel din dotare este numai direct.
De obicei se intamplă ca să te lase camera când e mai greu. E o lege a lui Murphy.
Man, nu stiu cum naiba ca acum vreo 10 ani am avut un Benq compact de intra in buzunar, nu iesea o poza neclara fie ca era in interior sau afara, focus rapid, nici macar nu stateam sa-i fac veo setare doar la filmare era jalnic. Imi trebuie ceva timp sa diger toate detaliile tehnice care le-ai expus :) Dar poate ma ajuti cu vreun model care sa intruneasca macar jumatate din detaliile tehnice expuse de tine.

#63
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Pune o poza d'asta neclara, sa vedem cauza.

#64
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

 crokodilu, on 28 octombrie 2018 - 21:28, said:

Pune o poza d'asta neclara, sa vedem cauza.
La postul 49 am pus cateva dar nu ma mai intereseaza naiba sa-l ia, vreau sa cumpar un alt aparat. Ma puteti ajuta cu niste sugestii pana in 1000ron?

#65
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

 maladetz, on 28 octombrie 2018 - 20:00, said:

Pozele ieseau nasoale si fara ca subiectul sa fie in miscare, pur si simplu nu iese clar dar asta nu tot timpul ci doar cand ai nevoie mai mare ....

Man, nu stiu cum naiba ca acum vreo 10 ani am avut un Benq compact de intra in buzunar, nu iesea o poza neclara fie ca era in interior sau afara, focus rapid, nici macar nu stateam sa-i fac veo setare doar la filmare era jalnic. Imi trebuie ceva timp sa diger toate detaliile tehnice care le-ai expus Posted Image Dar poate ma ajuti cu vreun model care sa intruneasca macar jumatate din detaliile tehnice expuse de tine.
Păi poate că focaliza aiurea exact când ţi-era lumea mai dragă. Cum a spus crokodilu o poză cu EXIF intact ne ajută să te ajutăm.
Deoarece piaţa SH din România nu e extrem de dezvoltatată ţi-aş recomanda să mai strângi niscaiva bani şi să iei un aparat cu un senzor mai mare. Şi ajută să înveţi ce fac cei trei parametrii tehnici ai unei fotografii: diafragma (o s-o vezi notată f/5,6 de exemplu) , timpul de expiunere (notat ca 1/250 s de exemplu) şi ISO (ISO 100). La aparatele ieftine nu ai nici un control asupra acestora (poate cu exceptia ISO).
O camera cât de cât decentă te cam costă 2000 de lei. Dacaă vrei să mai fie şi compactă te costăă mai mult. Noroc că mai există versiuni vechi ale camerelor cu senzor mare care nu s-au vândut şi acum le dau la un preţ mai mic ca să scape de ele (vezi Sony RX 100 care acum este la generaţia a 6-a dar se vinde încă generaţia 1 apărută în 2012).
Dacă vrei să înveţi ceva din fotografie o camera mai bună decât pocnitorile cu senzori mic care sunt targetul tău te va ajuta mult de tot. Însă trebuie să înveţi tehnica şi arta fotografică ca să ai poze bune în mod constant şi previzibil.
Recomandări:
Senzor mare dar nu compacte: Panasonic FZ 1000 (2800 lei zoom 24-400 mm echivalent), Nikon D3400 cu 18-55 mm VR (2200 lei zoom 28-85 mm echivalent), Canon 2000D cu 18-55 mm IS (2000 lei cu zoom 29-85 mm echivalent). Din astea trei Panasonic are cel mai mic senzor şi nu are obiectiv interschimbabil (ca şi camerele pe care le ai). La Canon şi Nikon vezi să fie obiective care să aibă în denumire IS şi, respectiv, VR.
Senzor mare şi compacte: Sony RX 100 (1500 lei zoom 28-100 mm echivalent), Sony RX100 III (2300 lei zoom 24-70 mm echivalent), Canon G9X II (2200 lei zoom 28-84 mm echivalent). Sony RX 100 văd că nu prea se mai găseşte (poate au reuşit să lichideze stocurile).
Toate preţurile sunt de acum. Poate prinzi pe la Black Friday preţuri mai joase.
Orice aparat din cele menţionate de mine îţi permite să scoţi poze bune. Evident că Nikon D3400 şi Canon 2000D sunt mult mai bune decât plutonul cu senzori de tip 1" (celelalte camere menţionate care au senzori de 2,5-3 ori mai mici).
După cum vezi nici unul nu se încadrează în 1000-1200 lei.

#66
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Erată:
expiunere = expunere
costăă = costă

#67
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

 baloo2009, on 28 octombrie 2018 - 22:57, said:

Păi poate că focaliza aiurea exact când ţi-era lumea mai dragă. Cum a spus crokodilu o poză cu EXIF intact ne ajută să te ajutăm.
Deoarece piaţa SH din România nu e extrem de dezvoltatată ţi-aş recomanda să mai strângi niscaiva bani şi să iei un aparat cu un senzor mai mare. Şi ajută să înveţi ce fac cei trei parametrii tehnici ai unei fotografii: diafragma (o s-o vezi notată f/5,6 de exemplu) , timpul de expiunere (notat ca 1/250 s de exemplu) şi ISO (ISO 100). La aparatele ieftine nu ai nici un control asupra acestora (poate cu exceptia ISO).
O camera cât de cât decentă te cam costă 2000 de lei. Dacaă vrei să mai fie şi compactă te costăă mai mult. Noroc că mai există versiuni vechi ale camerelor cu senzor mare care nu s-au vândut şi acum le dau la un preţ mai mic ca să scape de ele (vezi Sony RX 100 care acum este la generaţia a 6-a dar se vinde încă generaţia 1 apărută în 2012).
Dacă vrei să înveţi ceva din fotografie o camera mai bună decât pocnitorile cu senzori mic care sunt targetul tău te va ajuta mult de tot. Însă trebuie să înveţi tehnica şi arta fotografică ca să ai poze bune în mod constant şi previzibil.
Recomandări:
Senzor mare dar nu compacte: Panasonic FZ 1000 (2800 lei zoom 24-400 mm echivalent), Nikon D3400 cu 18-55 mm VR (2200 lei zoom 28-85 mm echivalent), Canon 2000D cu 18-55 mm IS (2000 lei cu zoom 29-85 mm echivalent). Din astea trei Panasonic are cel mai mic senzor şi nu are obiectiv interschimbabil (ca şi camerele pe care le ai). La Canon şi Nikon vezi să fie obiective care să aibă în denumire IS şi, respectiv, VR.
Senzor mare şi compacte: Sony RX 100 (1500 lei zoom 28-100 mm echivalent), Sony RX100 III (2300 lei zoom 24-70 mm echivalent), Canon G9X II (2200 lei zoom 28-84 mm echivalent). Sony RX 100 văd că nu prea se mai găseşte (poate au reuşit să lichideze stocurile).
Toate preţurile sunt de acum. Poate prinzi pe la Black Friday preţuri mai joase.
Orice aparat din cele menţionate de mine îţi permite să scoţi poze bune. Evident că Nikon D3400 şi Canon 2000D sunt mult mai bune decât plutonul cu senzori de tip 1" (celelalte camere menţionate care au senzori de 2,5-3 ori mai mici).
După cum vezi nici unul nu se încadrează în 1000-1200 lei.
Multumesc de raspuns, se vede din cum vorbesti ca esti profesionist in ale fotografiei si ca iubesti fotografia, eu unul sunt amator, nu vreau neaparat excelenta pentru ca stiu ca ma costa si nici nu am timpul necesar pentru a studia , plus ca acest aparat nu-l folosesc decat de cateva ori pe an, nu e o chestie de zi cu zi, vreau doar niste poze clare ....
M-am uitat peste cateva modele care se incadreaza cumva in buget, daca ai timp sa te uiti , m-ar ajuta parerea ta.
Nu ma lasa sa pun link-urile de pe emag asa ca o sa pun doar denumirile lor: Nikon COOLPIX B500, Sony Cyber-Shot DSCHX350, Canon SX540 HS

Multumesc anticipat!

#68
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
M-am uitat pe ele. Toate au un senzor tip 1/2,3" (adică factor de crop 5,56), zoom-uri mari cu diafragme maxime destul de mici (cel mai bine stă Sony cu f/2,8 la wide).
Acum am câteva întrebări:
1. De ce te-ai oprit la acestea? Că erau mai mari? Că aveau zoom 40x sau 50x?
2. Toate au modurile P A S M deci poti invăţa ceva pe ele deşi pe modul A nu prea ai multe de observat până ajunge la extreme (900 mm sau 1200 mm echivalent). Vrei să înveţi să foloseşti modurile semi-automate (A şi S)?
3. Eşti dispus să cari o jumătate de kg (una are chiar 625 g) pentru o calitate a pozelor care nu e peste cea a camerei pe care o ai acum?
4. Cât estimezi că o să foloseşti cei 900 mm sau 1200 mm echivalent?
Aceste camere sunt denumite incorect bridge (brigi de către cunoscători) dar ele sunt numai ultrazoom. Bridge ar fi mirrorless care au senzori mari şi obiective interchimbabile însă nu au vizor optic.
Studiul tehnic al fotografiei nu este extrem de îndelungat. Trebuie să întelegi ce fac cei 3 parametrii şi care este interdependenţa dintre ei. O chestie de maxim o săptămână mai ales că poţi exersa destul de uşor cu camerele digitale şi îţi oferă feedback instantaneu. Poanta cea mai grea este partea artistică.
Dacă chiar ai nevoie de 900 mm (1200 mm) eu le-aş ierarhiza astfel:
1. Sony HX350 (zoom până la 1200 mm echivalent cu f/6,3)
2. Canon SX540 (zoom tot până la 1200 mm cu f/6,5)
3. Nikon B500 (Nikon în domeniul DSLR este foarte bun, compactele de la Nikon erau extrem de slabe în perioada când se cumpărau acest tip de camere, Acum nu ştiu cum se mai comportă că nimeni nu prea mai acordă atenţie camerelor compacte cu senzori mici aşa că e cam greu să afli cum mai funcţionează).
Pe oricare arunci banii degeaba dacă nu vrei să faci fotografii inelelor lui Saturn. Cassini a făcut o treabă mai bună însă: https://en.wikipedia...ing_Equinox.jpg

Edited by baloo2009, 29 October 2018 - 02:44.


#69
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

 baloo2009, on 29 octombrie 2018 - 02:27, said:

M-am uitat pe ele. Toate au un senzor tip 1/2,3" (adică factor de crop 5,56), zoom-uri mari cu diafragme maxime destul de mici (cel mai bine stă Sony cu f/2,8 la wide).
Acum am cĂąteva Ăźntrebări:
1. De ce te-ai oprit la acestea? Că erau mai mari? Că aveau zoom 40x sau 50x?
2. Toate au modurile P A S M deci poti invăța ceva pe ele deși pe modul A nu prea ai multe de observat pĂąnă ajunge la extreme (900 mm sau 1200 mm echivalent). Vrei să Ăźnveți să folosești modurile semi-automate (A și S)?
3. Ești dispus să cari o jumătate de kg (una are chiar 625 g) pentru o calitate a pozelor care nu e peste cea a camerei pe care o ai acum?
4. CĂąt estimezi că o să folosești cei 900 mm sau 1200 mm echivalent?
Aceste camere sunt denumite incorect bridge (brigi de către cunoscători) dar ele sunt numai ultrazoom. Bridge ar fi mirrorless care au senzori mari și obiective interchimbabile Ăźnsă nu au vizor optic.
Studiul tehnic al fotografiei nu este extrem de Ăźndelungat. Trebuie să Ăźntelegi ce fac cei 3 parametrii și care este interdependența dintre ei. O chestie de maxim o săptămĂąnă mai ales că poți exersa destul de ușor cu camerele digitale și Ăźți oferă feedback instantaneu. Poanta cea mai grea este partea artistică.
Dacă chiar ai nevoie de 900 mm (1200 mm) eu le-aș ierarhiza astfel:
1. Sony HX350 (zoom pĂąnă la 1200 mm echivalent cu f/6,3)
2. Canon SX540 (zoom tot pĂąnă la 1200 mm cu f/6,5)
3. Nikon B500 (Nikon Ăźn domeniul DSLR este foarte bun, compactele de la Nikon erau extrem de slabe Ăźn perioada cĂąnd se cumpărau acest tip de camere, Acum nu știu cum se mai comportă că nimeni nu prea mai acordă atenție camerelor compacte cu senzori mici așa că e cam greu să afli cum mai funcționează).
Pe oricare arunci banii degeaba dacă nu vrei să faci fotografii inelelor lui Saturn. Cassini a făcut o treabă mai bună Ăźnsă: https://en.wikipedia...ing_Equinox.jpg
Multumesc de raspuns.
Uite cam ce vreau eu de la camera, zoom de macar 24-30x(spre exemplu soția e pe plaja eu sunt in mare cu copiii, e foarte usor sa dea un zoom Si sa ne prindă in fotografie), sa fie "wide" sa cuprindă peisaj in fotografie cum face actualul nikon și să facă poze decente la interior si la lumina mai scăzută aici nikon-ul a dat-o in bară complet, probabil acel sony s-ar descurca, de asta l-am și ales....
As face compromisul sa car dupa mine 600g  pentru că oricum nu fac asta decat de 3-4 ori pe an.

Edited by maladetz, 29 October 2018 - 09:44.


#70
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Bun. 1200 mm sau 900 mm echivalent nu sunt pentru ce spui tu. Cu 200 mm echivalent faci chestia asta. La 1200 mm ai o pătură de aer şi vapori de apă care va distruge orice poză (acum depinde şi de standard). Acum cu plaja să ştii că este cam periculos pentru camerele cu zoom deoarece intră nisip în obiectiv şi s-a cam dus. Aşa că atenţie. Sony nu se va descurca deloc mai bine în condiţii de iluminare slabă aşa că foloseşte blitz-ul.
Uite un aparat care s-ar potrivi mai bine cu ce foloseşti tu. Sony HX60. Are şi o patină pe care poţi pune un blitz extern pentru interior. Are 24-720 mm echivalent.
Mai îţi iei un blitz nu prea mare de interior (gen Godox Mini TT350O care are un guide number de 36 m la ISO 100 deci ar merge bounce într-o cameră normală). La 1/350 s durata flash-ului la putere maximă îţi va îngheţa  destul de bine mişcarea dacă blitzul este sursa principală de lumină.

Edited by baloo2009, 29 October 2018 - 13:22.


#71
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

 baloo2009, on 29 octombrie 2018 - 13:14, said:

Bun. 1200 mm sau 900 mm echivalent nu sunt pentru ce spui tu. Cu 200 mm echivalent faci chestia asta. La 1200 mm ai o pătură de aer şi vapori de apă care va distruge orice poză (acum depinde şi de standard). Acum cu plaja să ştii că este cam periculos pentru camerele cu zoom deoarece intră nisip ĂŽn obiectiv şi s-a cam dus. Aşa că atenţie. Sony nu se va descurca deloc mai bine ĂŽn condiţii de iluminare slabă aşa că foloseşte blitz-ul.
Uite un aparat care s-ar potrivi mai bine cu ce foloseşti tu. Sony HX60. Are şi o patină pe care poţi pune un blitz extern pentru interior. Are 24-720 mm echivalent.
Mai ĂŽţi iei un blitz nu prea mare de interior (gen Godox Mini TT350O care are un guide number de 36 m la ISO 100 deci ar merge bounce ĂŽntr-o cameră normală). La 1/350 s durata flash-ului la putere maximă ĂŽţi va ĂŽngheţa  destul de bine mişcarea dacă blitzul este sursa principală de lumină.
Multumesc de raspuns, se pare că acel sony e cam ce vreau eu si se încadrează și în buget, nu stiu cat de "wide" e obiectivul , cam cât de larg cuprinde dar cred ca am sa-l incerc. Singurul minus de care se plânge lumea e bateria dar cu un power bank dupa mine cred ca nu ar mai fi o problema asa mare...

#72
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Păi la 24 mm e la limita ultrawide. Trebuie să ţii aparatul drept ca să nu ai distorsiuni nasoale.
Uite cum arată 24 mm echivalent:
https://c2.staticfli...7b6bc95a0_k.jpg

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate