Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Recomandare camera foto compacta!

- - - - -
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#73
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

View Postbaloo2009, on 29 octombrie 2018 - 17:51, said:

Păi la 24 mm e la limita ultrawide. Trebuie să ţii aparatul drept ca să nu ai distorsiuni nasoale.
Uite cum arată 24 mm echivalent:
https://c2.staticfli...7b6bc95a0_k.jpg
Arată foarte bine, poza e facuta cu un aparat de genul sony hx60?

#74
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011
Totusi parca Nikon-ul prinde mai larg de atat.....

#75
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View Postmaladetz, on 29 octombrie 2018 - 19:20, said:

Arată foarte bine, poza e facuta cu un aparat de genul sony hx60?
Nu este facut cu un aparat aşa de slab. E cu un Olympus E-PL5 cu Panasonic 12-60 mm OIS. Nikon are 22,5 mm echivalent. Mai larg dar nu este decât 6% mai larg deci nesemnificativ (te dai vreo 10 cm mai în spate).

Edited by baloo2009, 30 October 2018 - 14:30.


#76
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

View Postbaloo2009, on 30 octombrie 2018 - 14:27, said:


Nu este facut cu un aparat aşa de slab. E cu un Olympus E-PL5 cu Panasonic 12-60 mm OIS. Nikon are 22,5 mm echivalent. Mai larg dar nu este decât 6% mai larg deci nesemnificativ (te dai vreo 10 cm mai ĂŽn spate).
Uite am gasit o promoție la un DSLR https://www.emag.ro/...urce=mobile app
Ce părere ai?
Multumesc anticipat!

#77
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
O parere f proasta.
Am si eu un DSLR de ceva timp si, desi stiu sa-l folosesc, costul/poza s-a dovedit f mare pt ca am dat bani pe el (nu multi) dar am facut f putine poze cu el. Sotia, care si l-a dorit de fapt, a facut si mai putine.
Eu defilez cu o compacta mai veche (Canon 240) si cu telefonul. Legat de plaja, cele mai multe poze le-am facut cu o camera si mai veche (are vreo 10 ani si 6Mp) de care nu mi-a pasat daca pateste ceva. La un mom dat rasnea obiectivul cand se misca, de la nisip. Si-a revenit. Am intrat si in apa de multe ori cu ea (eu, nu camera), si nu pana la brau.
In rest cu telefonul dar pe ala nici nu-l iau de multe ori cu mine la plaja. Vreau sa ma simt bine in realitate, nu sa para ca ma simt bine in poze dar sa stau cu grija lucrurilor.
Daca esti genul care isi ia slapi de firma si sta pe mal sa-i pazeasca (caz real Posted Image ), cred ca poti sa mergi si cu DSLRul pe plaja. Am cheie oarba la masina (doar de descuiat) legata la mana sau la snurul sortului, cheia buna si valorile in masina iar pe plaja doar chestii fara valoare si... distractie. Cand am cazare langa plaja e si mai simplu.

Edited by underb, 02 November 2018 - 10:42.


#78
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View Postmaladetz, on 02 noiembrie 2018 - 09:53, said:

Uite am gasit o promoție la un DSLR https://www.emag.ro/...urce=mobile app
Ce părere ai?
Multumesc anticipat!
În afară de faptul că obiectivul nu are stabilizarea imaginii este o camera cât de cât OK. Eu aș lua varianta cu IS (văd că ea costă cu 250 de lei mai mult tot acolo). Are un senzor destul de învechit.
Mai așteaptă și tu BF (apare peste câteva săptămâni). Uită-te după Canon 2000D sau la Nikon D3400. Vezi ca obiectivele să aibă în denumire IS (la Canon) sau VR (la Nikon).
Cu Canon nu știu dar la Nikon o să ai cam așa calitatea în timpul zilei:
Attached File  DSC14087alr.jpg   684.03K   34 downloads
Și așa în condiții de iluminare slabă:
Attached File  DSC_1987alr.jpg   498.86K   33 downloads

#79
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

View Postbaloo2009, on 02 noiembrie 2018 - 13:53, said:


În afară de faptul că obiectivul nu are stabilizarea imaginii este o camera cât de cât OK. Eu aş lua varianta cu IS (văd că ea costă cu 250 de lei mai mult tot acolo). Are un senzor destul de ĂŽnvechit.
Mai aşteaptă şi tu BF (apare peste câteva săptămâni). Uită-te după Canon 2000D sau la Nikon D3400. Vezi ca obiectivele să aibă ĂŽn denumire IS (la Canon) sau VR (la Nikon).
Cu Canon nu ştiu dar la Nikon o să ai cam aşa calitatea ĂŽn timpul zilei:
Attachment DSC14087alr.jpg
Şi aşa ĂŽn condiţii de iluminare slabă:
Attachment DSC_1987alr.jpg
Cred ca totusi înclin spre compactă sony,  m-ai convins cu postul anterior , mi-ai amintit de o compactă benq ce am avut-o, 6mp făcea poze în orice conditii și culmea ca avea senzorul mai mare decât L320 în schimb rezoluția video era nașpa.

#80
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View Postunderb, on 02 noiembrie 2018 - 10:40, said:

O parere f proasta.
Am si eu un DSLR de ceva timp si, desi stiu sa-l folosesc, costul/poza s-a dovedit f mare pt ca am dat bani pe el (nu multi) dar am facut f putine poze cu el. Sotia, care si l-a dorit de fapt, a facut si mai putine.
Eu defilez cu o compacta mai veche (Canon 240) si cu telefonul. Legat de plaja, cele mai multe poze le-am facut cu o camera si mai veche (are vreo 10 ani si 6Mp) de care nu mi-a pasat daca pateste ceva. La un mom dat rasnea obiectivul cand se misca, de la nisip. Si-a revenit. Am intrat si in apa de multe ori cu ea (eu, nu camera), si nu pana la brau.
In rest cu telefonul dar pe ala nici nu-l iau de multe ori cu mine la plaja. Vreau sa ma simt bine in realitate, nu sa para ca ma simt bine in poze dar sa stau cu grija lucrurilor.
Daca esti genul care isi ia slapi de firma si sta pe mal sa-i pazeasca (caz real Posted Image ), cred ca poti sa mergi si cu DSLRul pe plaja. Am cheie oarba la masina (doar de descuiat) legata la mana sau la snurul sortului, cheia buna si valorile in masina iar pe plaja doar chestii fara valoare si... distractie. Cand am cazare langa plaja e si mai simplu.
Am avut un coleg care se tot plângea că nu-i ies pozele frumoase. Văzând că mie îmi ies şi am un DSLR şi-a luat şi el. Însă ca prin minune pozele tot naşpa ieşeau. M-a rugat să mă uit la aparatul lui că e stricat. Era un Canon 550D cu un obiectiv fără IS însă decent când n-aveai nevoie de stabilizare. Am făcut nişte poze cu el şi au fost OK. I-am zis că problema e la câţiva centimetrii în spatele camerei. I-am explicat cum e cu expunerea şi cu încadrarea. N-avea deloc ochi de fotograf aşa că rezultatele s-au îmbunătăţit extrem de lent însă acum face poze destul de bune ca încadrare îar partea de expunere şi folosire a parametrilor tehnici inclusiv focalizare sunt foarte bună. Acum are un Canon 800D şi 18-135 mm IS STM şi este destul de mulţumit de rezultate.

#81
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Corect, dar asta nu-l face mai mic.

#82
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Dacă pentru tine  un dSLR entry level e mare atunci eşti condamnat la senzori mici. Sau la camere gen Sony RX (pentru mine sunt prea mici). Eu am un mirrorless micuţ de tot (Olympus E-PL5) care este decent (însă să nu-l pui să focalizeze noaptea sau să facă tracking focus). Este un aparat pe care-l am drept back-up în vacanţe.

Edited by baloo2009, 02 November 2018 - 17:02.


#83
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Stiu. Chiar asta s-a si intamplat, dupa ce a trecut euforia noii achizitii, am revenit la vechea compacta. Pur si simplu nu imi place sa car lucruri pe mine. Nici portmoneu nu am avut mai mult de cateva luni. Nici borseta sau alte chestii.

Eu am vrut sa iau ML dar pt ca sotia si-a dorit acest aparat foto si a vrut DSLR (nu dezvolt motivele) am luat DSLR. Intentionam sa mai iau un obiectiv dar am abandonat ideea dupa ce am luat un F2 sau 1.8 (nu mai retin) de 50mm de care nu vrea sa se atinga desi doar cu asta pot sa zic ca isi merita numele de DSLR. Noroc ca a fost ieftin (yongnuo). Il mai folosesc eu ocazional.

Ce am vrut sa-i zic omului a fost sa aleaga cu grija intre ML si DSLR ca e f posibil sa lase aparatul acasa de multe ori cand i-ar fi bun, daca ia DSLR.

#84
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

View Postunderb, on 03 noiembrie 2018 - 09:15, said:

Stiu. Chiar asta s-a si intamplat, dupa ce a trecut euforia noii achizitii, am revenit la vechea compacta. Pur si simplu nu imi place sa car lucruri pe mine. Nici portmoneu nu am avut mai mult de cateva luni. Nici borseta sau alte chestii.

Eu am vrut sa iau ML dar pt ca sotia si-a dorit acest aparat foto si a vrut DSLR (nu dezvolt motivele) am luat DSLR. Intentionam sa mai iau un obiectiv dar am abandonat ideea dupa ce am luat un F2 sau 1.8 (nu mai retin) de 50mm de care nu vrea sa se atinga desi doar cu asta pot sa zic ca isi merita numele de DSLR. Noroc ca a fost ieftin (yongnuo). Il mai folosesc eu ocazional.

Ce am vrut sa-i zic omului a fost sa aleaga cu grija intre ML si DSLR ca e f posibil sa lase aparatul acasa de multe ori cand i-ar fi bun, daca ia DSLR.
M-am convins, voi merge pe compactă, pe langa faptul ca dslr-ul e mare si e mai greu de cărat , cu timpul mai trebuie bani investiți intr-un obiectiv , alta distractie...

Edited by maladetz, 03 November 2018 - 14:33.


#85
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Compacta sau mirrorless. Experienta mea s-a redus la compacte si DSLR. Pot doar sa banuiesc ca daca luam ML, il foloseam mai mult decat am folosit DSLRul. Dar, cum am zis, aparatul nu a fost pt mine, asa ca am facut cadoul dorit nu cadoul corect :) .

Legat de compacta, desi nu are IQ de povestit, folosesc mult blamatul zoom pt ca imi place mult sa ma joc cu perspectiva. De asta nici o compacta premium care ofera calitate buna a imaginii nu ma ajuta prea mult din cauza zoomului limitat. Asta e inca un motiv pt care nu prea am folosit DSLRul. Puteam sa mai dau vreo 1200 de lei pe un obiectiv versatil care cuprinde tot de la wide la tele si, alaturi de F2-ul de 50mm pt chestii mai deosebite, ar fi fost ok dar ramane problema gabaritului. Asa, il folosesc cand imi e usor si se potriveste situatiei, daca tot il am si aia e. Altfel, compacta. Daca nu am subiect in miscare, fac cumva si iese acceptabil din expunere plus multe alte trucuri.

Edited by underb, 03 November 2018 - 19:58.


#86
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011
Deja mi s-a pus pata pe compacta sugerata de baloo2009, Sony Cyber-Shot DSC-HX60, vad ca este si DSC-HX60V, probabil V-ul are ceva mici optiuni in plus. Are destul zoom, poate cuprinde un pic mai putin decat L320-le dar poate nu o sa-mi mai faca surprize la interior ca precedentul  :)

#87
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
Caut o compacta cu mod auto bun in orice conditii. Asta pt ca vreau sa pozez copilul de 3 ani care nu sta locului sa prind momentul kodak. Plus ca fac multe poze in conditii de lumina redusa.
Bugetul sa zicem pe la 2000, poate fi la mana a doua.
Am vanturat netul dar nu mi-e clar cat de bune sunt in mod auto. Asa ca poate aveti experienta.
Ar fi sony rx100 iv sau v, canon 9x ii si 7x ii, panasonic tz200, un fuji nu mai stiu modelul.
De asemenea ar mai fi de luat in calcul sony a6000, mirrorless, daca nu e prea complicat de manevrat.
Tot de asemenea cam pe unde s-ar situa Huawei P20 Pro in ecuatia asta, am vazut niste poze uimitoare, pt telefoane pare o noua borna. Ar fi cea mai compacta solutie.
Multumiri anticipate.

Edited by andreim77, 10 February 2019 - 21:15.


#88
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Manevrarea e la toate lafel, setezi pe Auto, incadrezi si apesi declansatorul. Comportamentul in lumina slaba e direct proportional cu dimensiunea senzorului si/sau cu AI-ul incorporat.

La 2000 gasesti dslr sau ML nou, dar si compacte bunicele precum cele enumerate.

Insa momentul kodak nu il face camera ci tu, nu te amagi ca un aparat bun va scoate auto-mat cadre excelente, modul "auto" nu este echivalent cu "automat poze excelente", din pacate.

Edited by crokodilu, 10 February 2019 - 22:54.


#89
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
Am dslr, nu ca ma pricep prea mult, dar e greoi de carat cu rucsac, copil, etc. De asta caut ceva usor de carat si manevrat. Pozele sa fie peste smartphone si daca are si scene predefinte e bun.
Altfel daca rezultatul nu e sensibil mai bun decat ce ofera telefoanele de top, pot alege si varianta p20 pro.
Totusi ma gandesc ca la pretul asta, ar trebui sa ofere ceva extra, asta e si rostul aparatelor compacte pana la urma.

Edited by andreim77, 10 February 2019 - 23:10.


#90
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
In conditiile astea cred ca un telefon este excelent. Altfel un compact nu are nici senzorul unui DSLR dar nici dimensiunea unui telefon.

Edited by crokodilu, 11 February 2019 - 00:04.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate