Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?
 G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?
 Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!
 

Caderea ingerilor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
148 replies to this topic

#73
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,152
  • Înscris: 10.09.2008

View PostDude_2nd, on 28 august 2018 - 20:14, said:

pai acolo nu se vorbeste despre "lipirea" in diverse uniuni formale dar nefunctionale practic, dintre tarile puternice, Fiarele, care sunt "fierul", gen D, FR, etc., cu "lutul" care sunt tarile slabe, gen RO, BG, etc. ?Posted Image
Cum sa pui in acelasi ţarc un Leopard cu ...un Miel?Posted Image "nu se vor uni..."

Țări tari și țări slabe, ar fi o uniune de țări. Cu putere medie. Dar aici există deja uniunea/împărăția sub forma fierului integral, doar că devine amestecată la un moment dat cu lut de olar. Ei, cei ca fierul se amestecă cu sămânța oamenilor atunci când se căsătoresc politic cu masele, le dau drept de vot, ceea ce le înjumătățește ”tăria”.

Oricum, am dat textul ca o paralelă la ”amestecul” prin căsătorii al fiilor lui Dumnezeu cu fiicele oamenilor. Pentru cazul că în Geneza ar fi vorba despre o puritate/tărie care se pierde prin acest amestec.

#74
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
oamenii care renunta la Isus dar totusi cred in Dumnezeu, nu cel evreu si cred ca Dumnezeu e sadic ajung in cele din urma sa manance rahat

#75
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postlegit10, on 28 august 2018 - 21:01, said:

realizezi cata responsabilitate are Dumnezeu, ce noroc avem cu un Dumnezeu ca Isus ?
Isus e Hristosul, Fiul lui Dumnezeu.
Asta e marturia lui Isus:"Cine va marturisi ca Isus este Fiul lui Dumnezeu, Dumnezeu ramane in el, si el in Dumnezeu. (1Ioan.4:15)"

""Unii zic ca esti Ioan Botezatorul; altii: Ilie; altii: Ieremia sau unul din proroci.""Dar voi", le-a zis El, "cine ziceti ca sunt?" Simon Petru, drept raspuns, I-a zis: "Tu esti Hristosul, Fiul Dumnezeului celui Viu!"Isus a luat din nou cuvantul si i-a zis: "Ferice de tine, Simone, fiul lui Iona; fiindca nu carnea si sangele ti-a descoperit lucrul acesta, ci Tatal Meu care este in ceruri."

Dupa cum vezi, Tatal Domnului nostru Isus este Dumnezeu. Marturia ta este una care nu concorda cu Scriptura si nici cu marturia lui Isus. Posted Image

View Postlogic1, on 28 august 2018 - 21:02, said:


Țări tari și țări slabe, ar fi o uniune de țări.
asa si este.
"cele 10 degete" parte din fier si parte din lut sunt o Uniune a celor 10 coarne urmase a Imperiului "tare ca fierul", Roman deci, cu tari slabe, de doua parale, sortite a fi slugi vesnice, cum am dat exemple mai sus. :)

Edited by Dude_2nd, 28 August 2018 - 21:05.


#76
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
Le voi ridica din mijlocul fratilor lor un proroc ca tine, voi pune cuvintele Mele in gura lui, si el le va spune tot ce-i voi porunci Eu. (Deut.18:18)


Isus a spus ce ne-ar fi spus Dumnezeu

#77
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postlogic1, on 28 august 2018 - 21:02, said:

Ei, cei ca fierul se amestecă cu sămânța oamenilor atunci când se căsătoresc politic cu masele, le dau drept de vot, ceea ce le înjumătățește ”tăria”.
dimpotriva, acest simulacru al democratiei, vedem clar ca de fapt le intareste "taria". Ei vor doar legitimitatea maselor proaste, de asta acorda dreptul de vot si celor slabi/prosti, insa tot ce vor ei iese din urna, pentru ca prin propaganda agresiva si bine tintita, cei slabi/prostovani sunt manipulati extrem de usor.

Raman la interpretarea mea respectiv "tarile tari ca fierul" - urmasele Imperiului Roman, de fier, - cu tari slabe ca lutul, luate in Uniune pentru a fi doar slugi, mase de manevra, piete de consum si carne de tun la marginile Uniunii. Posted Image Ceea ce clar nu e functional, desi are o forma de Uniune = forma degetelor clar conturate.

View Postlegit10, on 28 august 2018 - 21:09, said:

Le voi ridica din mijlocul fratilor lor un proroc ca tine, voi pune cuvintele Mele in gura lui, si el le va spune tot ce-i voi porunci Eu. (Deut.18:18)


Isus a spus ce ne-ar fi spus Dumnezeu
Pentru ca a fost Trimisul Sau. Mesiah, Unsul, Alesul, Trimisul. NU Dumnezeu Insusi care trimite, unge, alege. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 28 August 2018 - 21:14.


#78
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
Isus este Dumnezeu prin ce ne-a spus..stiu ca este Fiul lui Dumnezeu

#79
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Si daca nu se refera la Imperiul Roman renascut astazi, ci la altceva ?
Versul asta cu fierul si lutul e dificil copii, sunt vreo cateva zeci de interpretari.


#80
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postlegit10, on 28 august 2018 - 21:13, said:

Isus este Dumnezeu prin ce ne-a spus..stiu ca este Fiul lui Dumnezeu
este ilogic ceea ce spui. Isus nu poate fi si Dumnezeu si Fiul Acelui Dumnezeu. Si inca in acelasi timp. Asta este o invatatura pentru oligofreni in ale Scripturilor, nu merge la cine studiaza...Posted Image

#81
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
ce sa studiezi mai cap patrat ? iubeste, aproapele Dumnezeu...asta e biblia

#82
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostXlander, on 28 august 2018 - 21:15, said:

Si daca nu se refera la Imperiul Roman renascut astazi, ci la altceva ?
Versul asta cu fierul si lutul e dificil copii, sunt vreo cateva zeci de interpretari.
"Fierul" ca element profetic il intalnim in cateva situatii:

1. "Va fi o a patra imparatie, tare ca fierul; dupa cum fierul sfarama si rupe totul, si ea va sfarama si va rupe totul, ca fierul care face totul bucati. (Dan.2:40)" . Universal acceptat ca fiind Imperiul Roman din care dupa caderea lui emerg cele 10 coarne, adica puteri colonialiste care colonizeaza tot pamantul, capturand coroanele de pe capetele Balaurului = Imperiile antice depasite de vremuri si evenimente. Posted Image
2. "Dar trunchiul cu radacinile lui lasati-l in pamant si legati-l cu lanturi de fier si de arama in iarba de pe camp, ca sa fie udat de roua cerului si sa fie la un loc cu fiarele in iarba pamantului. (Dan.4:15)". Dupa cum stim, dupa Imperiul Babilonian care este "taiat" si "legat" de catre Imperiile urmase, din care unul e de bronz[Grec], iar celalalt de fier[Roman]. Dupa ce aceste legaturi sunt "dezlegate"[cad cele 2 imperii de bronz si fier], Babilonul revine la viata rana de moarte fiindu-i vindecata[Copacul da din nou lastari]. Capturand in acelasi timp coroanele de la cele 10 coarne colonialiste europene a caror autoritate si-o subordoneaza. Era de conducere a celor 10 coarne fiind la randul ei depasita de vremuri si evenimente. Posted Image E vremea Cornului Mic, Imparatul suprem al tuturor timpurilor al Babilonului cel Mare, care a capturat toate coroanele de pe cele 10 coarne care la randul lor le-au capturat de la Imperiile antice[Balaurul cu 7 capete].

Prin urmare, "fierul" de la sfarsitul lumii -  a 5-a Imparatie - contine fierul care este esenta Imperiului Roman prin cele 10 coarne care se uneasc in Uniune cu alte tyari slabe ca lutul. Posted Image Nu cred ca e o exagerare interpretarea. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 28 August 2018 - 21:39.


#83
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
http://www.ebible.ro...ere=1&book_id=1


erau unii care asta faceau si au pierdut esenta

#84
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postlegit10, on 28 august 2018 - 21:20, said:

ce sa studiezi mai cap patrat ? iubeste, aproapele Dumnezeu...asta e biblia
tu nici nu-L cunosti pe Dumnezeu. Cum sa-L  iubesti? Posted Image
ucigandu-ti aproapele in razboaie? inchinandu-te Fiarei care ucide oamenii pe toata suprafata pamantului? Posted Image

explica ,diavole[=calomniatorule, asta inseamna termenul de diavol]. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 28 August 2018 - 21:24.


#85
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

View Postlegit10, on 28 august 2018 - 21:01, said:

realizezi cata responsabilitate are Dumnezeu, ce noroc avem cu un Dumnezeu ca Isus ?
Unde este Dumnezeu nu mai e loc pentru noroc. Norocul se aplica in lumea celor lipsiti de spiritualitate care mai cred intr-un univers aleatoriu aparut din haos in care se poate intampla orice oricand. Pe de alta parte cand spui ” un Dumnezeu ca Iisus” este ca si cum ai lasa loc si pentru alti Dumnezei.

#86
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View PostDude_2nd, on 28 august 2018 - 21:16, said:


este ilogic ceea ce spui. Isus nu poate fi si Dumnezeu si Fiul Acelui Dumnezeu. Si inca in acelasi timp. Asta este o invatatura pentru oligofreni in ale Scripturilor, nu merge la cine studiaza...Posted Image
Taci ereticule.
Am observat dupa ca imi faci o exegeza acolo.
Merci, dar dupa ce-am citit zeci de threaduri pe alte forumuri sau siteuri despre Daniel 2:43, sunt full.

Attached Files


Edited by Xlander, 28 August 2018 - 21:29.


#87
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostXlander, on 28 august 2018 - 21:25, said:

Am observat dupa ca imi faci o exegeza acolo.
Merci, dar dupa ce-am citit zeci de threaduri pe alte forumuri sau siteuri despre Dsniel 2:43, sunt full.
fac si eu ce pot.Posted Image
l-am avut ca profesor pe Logic, sa stii. :)

#88
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
numele meu dude, stii cum ma cheama ? chiar daca gresesc sunt bine intentionat si Dumnezeu stia asta

Edited by legit10, 28 August 2018 - 21:31.


#89
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postlegit10, on 28 august 2018 - 21:30, said:

numele meu dude, stii cum ma cheama ? chiar daca gresesc sunt bine intentionat si Dumnezeu stia asta
cat timp calomniezi interlocutorii, nu ai decat un nume, si ti l-am spus mai de-asupra. :)

nu merge penibila scuza.
poti fi bine intentionat sa apesi pe tragaci sa ucizi un om. Dumnezeu NU intelege asta. :)

#90
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Cu toata sinceritatea, e enigmatic.
Chiar sunt zeci de ipoteze, unele hazlii, altele mai consistente.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate