Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Adevarul despre veganism

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
715 replies to this topic

#37
Daredevil666

Daredevil666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 27.03.2018

View PostEXIT, on 27 iulie 2018 - 15:24, said:

De ce să nu-l credem pe ....
Pentru că este o prostie și o știi și tu.
Dacă argumentul pentru a fi vegan este acela de a ”iubi animalele”,
atunci trebuie să trăiești într-un univers paralel ca să crezi că e un argument puternic.
Îți dai seama că nu poți convinge pe nimeni să iubească animalele, nu-i așa ?
Și știi că fiecare are dreptul să își aleagă setul de moralități, așa-i ?

Hai să-ți zic eu singurele argumente
care funcționează când vine vorba de nutriție:
1. Omul să se simtă extraordinar de bine.
2. Să existe niște dovezi extrem de clare și imbatabile cu privire la avantajele asupra sănătății.

Al doilea argument nu îl are veganismul de partea sa,
pentru că toate dovezile sunt prea controversate
și se bat prea frecvent cap în cap cu alte contra-dovezi.

Primul argument funcționează - dar doar la anumite persoane !
-> aceștia devin vegani

Tu nu te lupți cu argumentele sau cu legile sau cu reglementările aici
- tu te lupți cu natura umană Posted Image

Edited by Daredevil666, 27 July 2018 - 15:31.


#38
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006

View Postepetroiu, on 27 iulie 2018 - 15:23, said:

B12 ala pe care il iei dintr-o pastila de sinteza chimica nu se compara cu cel adevarat din produse animale. Poate sa fie fix vax si impsoibil de utilizat acolo unde trebuie, in interiorul celulelor, chiar daca tu iti faci analize si iti iese ca ai multa chimicala din aia artificiala in sange ca ai luat aseara 3 pastile...
Nu, animalele ierbivore nu iau b12 din "propriul rahat", nu, la ele sunt anumite bacterii care traiesc chiar in stomac (de fapt au vreo 4 stomacuri) si acele bacterii produc B12 care apoi se absoarbe in intestin. La oameni se pare ca unele bacterii produc B12 abia in colon, doar ca nu se mai poate absoarbe...si de aia stii tu ceva bine, ar trebui sa ne "mancam excrementele" ca sa avem B12 "natural".

Ce dovada ai ca B12 din pastile nu e bun? E ca si cum ai zice ca nici acidul folic din pastile nu e bun desi e recomandat femeilor gravide.
Romanii nu prea mananca ierbivore, porc si gaini la greu care sunt omnivore si iau B12 de unde apuca. E generat si de bacteriile din pamant, esi pe legume (nu in ele) dar noi le spalam.  

Daca esti ok cu ideea de a baga cutitul in gatul unui animal pentru B12 e o treaba dar majoritatea oamenilor o sa zica ca nu, ca sunt iubitori de animale dar vor ca altii sa le omoare.

#39
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006

View PostDaredevil666, on 27 iulie 2018 - 15:30, said:

...
- tu te lupți cu natura umană Posted Image
Te lupti cu natura umana si cand iti pui chilotii pe tine dar nu pare sa te deranjeze.

#40
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014

View Postmagic-gabi, on 27 iulie 2018 - 15:30, said:

Ce dovada ai ca B12 din pastile nu e bun? E ca si cum ai zice ca nici acidul folic din pastile nu e bun desi e recomandat femeilor gravide.
Romanii nu prea mananca ierbivore, porc si gaini la greu care sunt omnivore si iau B12 de unde apuca. E generat si de bacteriile din pamant, esi pe legume (nu in ele) dar noi le spalam.  



De ce ai crede ca romanii nu mananca si Vita, Oaie, Capra, Iepuri?  E interdicite la erbivore?

View PostEXIT, on 27 iulie 2018 - 15:34, said:

Te lupti cu natura umana si cand iti pui chilotii pe tine dar nu pare sa te deranjeze.

Eeei da? Ce deranj ar fi ca ai protectie suplimentara la oo :lol:?

#41
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View PostSerafim606, on 27 iulie 2018 - 15:29, said:

PS: Nu mi-o baga pe aia cu soia, ca estrogenul nu e o bucurie pentru nici-un barbat Posted Image. Consumat zi de zi de dragul proteinei duce la probleme. Vezi cazul tipului din State ce a baut zilnic lapte de soia si i s-a inflamat pieptul de il dureau tatele ca pe femei gravide Posted Image.

complet de acord...Soia precum si cerealele de orice fel sunt toxice corpului uman. Pe termen lung...Acum bineinteles,. depinde de rezistenta corpului... Unii sunt atat de sensibili incat au probleme instant cand mananca cereale sau soia...altii le dezvolta in timp. Cert este ca zeci de ani in care grosul alimentatiei zilnice vine din fainoase, leguminoase si tofu, soia, etc isi vor spune in definitiv cuvantul prin boli inflamatorii sau auto-imune, care sunt cele mai nasoale: artrita, alzheimer, etc...posiibl depresie, anxietate, probleme mentale, probleme digestive, probleme dermatologice, etc...
Cerealele si soia nu au fost niciodata hrana noastra naturala. Repet, omul mananca produse aniomale de zeci de milioane de ani, de cand a parut pe aceasta planeta. Dar mananca cereale procesate si soia doar de cateva mii, si in cantitati absolut enorm de mari doar de cateva zeci de ani poate... La vegani din pacate aceste produse formeaza majoritatea hranei zilnice... Dar nu-i nimic, ei fac pe propriul corp un experiment care s-ar putea sa se incheie foarte neplacut pentru ei...

Edited by epetroiu, 27 July 2018 - 15:49.


#42
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu poți susține că o dietă este sănătoasă atâta timp cât se intervine cu suplimente asupra sa.

#43
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
Te lupti cu natura umana cand iti pui chilotii pe tine- ce ineptie, ma scuzi! Arata fix nivelul propagandei veganilor...
Nu poti compara o chestie de care tine sanatatea si supravietuirea ta pe termen lung, cum e necesitatea consumului de produse animale, cu faptul ca omul se imbraca spre deosbire de animale-o chestie complet superficiala raportata la lucruri precum supravietuirea si sanatatea pe termen lung. Dar nu ma mira, veganii sunt experti in folosirea a astfel de giumuslucuri ridicole pentru a-si justifica propaganda. Sunt chiar creativi la astfel de prostioare Posted Image

@magic gabi. Nu, B12 nu e generat de bacteriile din pamant...e un nou mit bazat pe pseudostiinta. B12 e generat doar de bacterii in interiorul corpului animalelor. Daca ar exista B12 in sol, plantele l-ar absorbi ...dar nu gasesti urma de B12 in vreo planta...

View Postxeleron, on 27 iulie 2018 - 15:39, said:

Nu poți susține că o dietă este sănătoasă atâta timp cât se intervine cu suplimente asupra sa.

Absolut! O dieta care necesita suplimente chimice de sinteza este clar artificiala.
Niciodata in istoria omenirii nu au existat societati umane care sa traiasca exclusiv vegan, cel putin cateva generatii. Multi au cautat si nu au gasit... Asta spune multe...dieta vegana este doar ceva experimental. Nu e validata evolutiv sau stiintific. Pe termen scurt dieta vegana sanatoasa (whole food plant based) e posibil ca pe unii sa ii ajute, dar asta nu din cauza ca nu mai mananca carne, ci din cauza ca au eliminat produsele procesate, uleiurile, zaharul, etc-culmea toate junk-fooduruile astea sunt vegane!. Insa pe termen lung e posibil ca aceleasi persoane sa dezvolte alte probleme.
Pur si simplu e nesigura dieta, nu se stiu efectele pe termen lung, nu s-au facut studii serioase. Fiecare o face pe propriul risc...
Ca vin 2-3 si sustin ca domne ei sunt vegani de 20-30-40 ani si vai ce ok se simt, eu nu m-as baza pe asta. In primul rand e posibil ca ei sa fie doar niste exceptii, sunt extrem de putini raportat la populartia generala, apoi nimeni nu poate dovedi ca in 20 de ani a mancat doar plante, apoi...unii chiar nu arata sanatosi, deci nu imi inspira incredere...
Insasi Colin Campbell, "celebrul" autor al Studiului China, carte care pacaleste lumea sa devina vegana, care sustine el ca e vegan de 30 de ani, nu arata chiar wow, desi are 80+, arata ca un schelet si abia mai vorbeste...Bunicul meu care e cu 5 ani mai batran ca el, a mancat slanina de porc si "mizel" de la butic toata viata, nu a tinut post in viata lui,  arata si vorbeste mai bine...

Edited by epetroiu, 27 July 2018 - 15:57.


#44
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014

View Postepetroiu, on 27 iulie 2018 - 15:38, said:

complet de acord...Soia precum si cerealele de orice fel sunt toxice corpului uman. Pe termen lung...Acum bineinteles,. depinde de rezistenta corpului... Unii sunt atat de sensibili incat au probleme instant cand mananca cereale sau soia...altii le dezvolta in timp. Cert este ca zeci de ani in care grosul alimentatiei
zilnice vine din fainoase, leguminoase si tofu, soia, etc isi vor spune in definitiv cuvantul prin boli inflamatorii sau auto-imune, care sunt cele mai nasoale: artrita, alzheimer, etc...
Cerealele si soia nu au fost niciodata hrana noastra naturala. Repet, omul mananca produse aniomale de zeci de milioane de ani, de cand a parut pe aceasta planeta. Dar mananca cereale procesate si soia doar de cateva mii, si in cantitati absolut enorm de mari doar de cateva zeci de ani poate...

Adevarat.

Totul in viata trebuie facut cu moderatie si mai ales gandite. Inclusiv mancatul. Veganii in general dau dintr-o extrema in alta. Mai rar cei care si constientizeaza fenomenul de veganism in totalitate si nu si-l asuma orbeste.

Edited by Serafim606, 27 July 2018 - 15:45.


#45
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View Postmagic-gabi, on 27 iulie 2018 - 15:18, said:

Pentru ca a lucra in fabrica acelasi lucru cu a manca plante? De parca nu toti mancam plante, veganii inlocuiesc si carnea, ouale si laptele cu ele.

Ce e asa problematic la un regim alimentar vegan? B12? Poti sa iei un supliment imediat sau sa mananci chestii fortificate cu B12. Animalele iau B12 din propriu rahat, daca mananca de pe jos sau ca sunt hranite cu suplimente.

Eu as vrea sa am puterea sa fiu vegan dar imi plac ouale si branza. Sa elimini doar carnea e usor.
Făceam referire la faptul că el ajunge la niște concluzii de care e foarte sigur după un etalon de 1 (el). Pe același principiu eu am ajuns la concluzia că pop să pip de crăp că n-am nimic după ce am observat starea de sănătate a unchiului meu.

#46
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006

View Postxeleron, on 27 iulie 2018 - 15:39, said:

Nu poți susține că o dietă este sănătoasă atâta timp cât se intervine cu suplimente asupra sa.
Femeile gravite trebuie sa ia suplimente de acid folic, scade semnificativ riscul unor defecte genetice extrem de nasoale.

View Postepetroiu, on 27 iulie 2018 - 15:43, said:

@magic gabi. Nu, B12 nu e generat de bacteriile din pamant...e un nou mit bazat pe pseudostiinta. B12 e generat doar de bacterii in interiorul corpului animalelor. Daca ar exista B12 in sol, plantele l-ar absorbi ...dar nu gasesti urma de B12 in vreo planta...



Absolut! O dieta care necesita suplimente chimice de sinteza este clar artificiala.

"Bacterii din pamant" = eufemism pentru bacterii din matele oricui s-a cacat pe acolo (om sau animal). Oricum oamenii spala legumele deci nici in cazul asta nu iau B12. Oricum, poti sa bei un pahar de lapte si sa iei un supliment si ai B12 cat vrei, nu e nevoie sa mananci carne.

#47
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

View PostpexCom, on 27 iulie 2018 - 15:01, said:


Schimbări majore de genul schimbării radicale a dietei la nivel de specie necesită mult mai mult timp și cercetare, nu doar 20 de ani.
Când nu o să fie schimbări negative la nivel genetic după câteva generații de vegani, atunci se poate vorbi de acceptare la nivel mondial.

Tu poate ești ok, dar nu se știe copiii tăi, copiii copiilor tăi, cum vor fi.

În altă ordine de idei, sunt ok cu veganismul atât timp cât nu e forțat și celor care nu vor să-l adopte.
Pai cine ar putea forta asa ceva? Vrei sa te indopi cu lesuri n-ai decat....

View Postepetroiu, on 27 iulie 2018 - 15:11, said:

Da, dar trebuie sa accepti ca esti intr-o infima minoritate. Nu esti regula, ci exceptia, daca e chiar adevarat. Imi vine greu a crede ca cineva chiar poate sa petreaca 20 de ani fara sa se atinga de vreun produs de provenienta animala. Mai ales in cazul barbatilor. Practic daca ma intrebi pe mine nu mai stiu ce mancam acum 5 ani, daramite 20 de ani.
Pe de alta parte exista sute, mii de marturii ale multor perasoane care au incercat dieta vegana dar au fost nevoiti sa renunte, mai devreme sau mai tarziu din cauza problemelor aparute.
Deja din modul in care ai raspuns razbate putina intoleranta...
Cert este ca dieta asta nu se potriveste oricui, ba eu cred ca nu se potriveste marii majoritati a populatiei.
Recunosc ca extrem de rar mai mananc cate un produs lactat, dar carne de nici un fel n-am mancat de mai bine de 20 de ani.

#48
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View PostTestosteron, on 27 iulie 2018 - 15:57, said:


Recunosc ca extrem de rar mai mananc cate un produs lactat, dar carne de nici un fel n-am mancat de mai bine de 20 de ani.

Atunci nu esti vegan...

View Postmagic-gabi, on 27 iulie 2018 - 15:54, said:


Oricum oamenii spala legumele deci nici in cazul asta nu iau B12.

Glumesti? Daca B12 era in sol, plantele il absorbeau IN INTERIORUL LOR, nu la suprafata ca sa fie spalat...despre ce vorbim?

#49
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016
Oricum este o cruzime maxima fata de animale sa te indopi cu carnea lor. Daca ati sti in ce conditii sunt crescute acele animale si cum sunt sacrificate, celor care mai aveti putina sensibilitate in voi cred ca vi s-ar cam taia din pofte....

#50
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View Postmagic-gabi, on 27 iulie 2018 - 15:54, said:

Femeile gravite trebuie sa ia suplimente de acid folic, scade semnificativ riscul unor defecte genetice extrem de nasoale. (doar în urma analizelor de sânge și DOAR la recomandarea medicului).



"Bacterii din pamant" = eufemism pentru bacterii din matele oricui s-a cacat pe acolo (om sau animal). Oricum oamenii spala legumele deci nici in cazul asta nu iau B12. Oricum, poti sa bei un pahar de lapte si sa iei un supliment si ai B12 cat vrei, nu e nevoie sa mananci carne.
Cum adică bacteriile din pământ sunt doar cele de natură fecală? Adică tu ai impresia că mazărea fixează azotul în sol prin simbioză face asta doar dacă mă cac pe ele?

#51
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

View Postepetroiu, on 27 iulie 2018 - 15:59, said:


Atunci nu esti vegan...
Nu mananc carne, iar lactate extrem de rar. Nu mi se pare o problema sa mananc o bucata de branza sau un iaurt, dar sa mananci carne, da, este o problema din foarte multe puncte de vedere.

#52
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View PostTestosteron, on 27 iulie 2018 - 16:00, said:

Oricum este o cruzime maxima fata de animale sa te indopi cu carnea lor. Daca ati sti in ce conditii sunt crescute acele animale si cum sunt sacrificate, celor care mai aveti putina sensibilitate in voi cred ca vi s-ar cam taia din pofte....
Deci până la urmă e o cauză etică pentru tine, zi așa.

#53
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

View Postxeleron, on 27 iulie 2018 - 16:02, said:

Deci până la urmă e o cauză etică pentru tine, zi așa.
Nu e numai etica, asa cum spuneam sunt n motive, dar da, este si o cauza etica.

#54
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View PostTestosteron, on 27 iulie 2018 - 16:00, said:

Oricum este o cruzime maxima fata de animale sa te indopi cu carnea lor. Daca ati sti in ce conditii sunt crescute acele animale si cum sunt sacrificate, celor care mai aveti putina sensibilitate in voi cred ca vi s-ar cam taia din pofte....

Pfff...iar ne insiri "mantrele" de propaganda vegana? cuvinte bine alese, ca sa atinga ceva coarda sensibila la naivi?
Dar tu stii cum traiesc animalele in salbaticie? Mor frecvent de foame, sete, ger, asta daca nu sunt haituite de lupi timp de 3-0 de minute, dupa care sfasiate si mancate cat inca mai sunt constient???
Pe l;anga astea o vaca care traiesrte pe o pajiste ingradita, mananca toata viata iarba verde si la urma este sacrificata fara suferinta, are o viata mult mai buna decat un animal in salbaticie.
Tu ai dreptate doar in ce priveste fermekle intensive...acolo da, nu sunt nici eu de acord cu ce se intampla si nici macar acrnea provenita de la acele animale nu e buna, eu o evit...
Asta nu inseamna insa ca e carnea daunatoare in sine sau ca toata lumea poate trai bine mersi doar cu plante...Nici pe departe.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate