Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Adevarul despre veganism

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
715 replies to this topic

#703
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Sunt mai multe întrebări și sunt irelevante.
Tu consumi animale pentru că eu stau cu chirie într-un apartament din beton și cărămidă? Dacă eu îmi cumpăr mașină, tu devii vegan?

Nu știi cum să te comporți într-o discuție.

Edited by EXIT, 17 January 2019 - 07:05.


#704
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,475
  • Înscris: 04.05.2006

 EXIT, on 16 ianuarie 2019 - 22:01, said:

Nimic nu iti poate garanta ca treci de 100 de ani sau ca vei fi sanatos pana la adanci batraneti.
Nimic nu te impiedica sa elimini atat cat este posibil suferinta pe care o provoci altora.
Suferința provocată animalelor, nu apare in momentul uciderii (asomarii), ci in modul in care sunt crescute in sistemul industrial.
Cu asta da, sunt de acord și totodata sunt de acord ca ar trebui schimbat.

 EXIT, on 17 ianuarie 2019 - 00:01, said:

Adevărul nu este relativ.
Dacă nu vorbim de legile naturii,sau de științele exacte,  atunci adevarul chiar este relativ. In special când e vorba despre curente filosofice, este foarte relativ, pentru ca este in relație cu sistemul de referință la care ne raportam.
Noi nu avem sistem de referință comun, deci adevarul fiecăruia dintre noi e diferit. Nu exista adevăr comun in privința moralei decât pana la nivelul la care aceasta morala este legiferată. Abia la nivelul asta am avea o baza de discuții comuna.

#705
pacaliciosu01

pacaliciosu01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 04.01.2019

 EXIT, on 17 ianuarie 2019 - 07:04, said:

Sunt mai multe întrebări și sunt irelevante.
Tu consumi animale pentru că eu stau cu chirie într-un apartament din beton și cărămidă? Dacă eu îmi cumpăr mașină, tu devii vegan?

Nu știi cum să te comporți într-o discuție.
Nu sunt irelevante ...vroiam sa duc in alta parte discutia  :) dar ajungem la o polemica fara sfarsit ca in cazul religiei, Posted Image si nu-mi doresc asta .
In fine dupa cum am zis, am gresit topicul
Ma retrag  Posted Image

#706
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015

 MembruAnonim, on 16 ianuarie 2019 - 19:59, said:

Ce antisemitism ma? Dieta vegana te DISTRUGE incetul cu incetul. Dieta vegana ea insasi este o prostie, menita sa te DISTRUGA, si iti distruge tot:nervii si sanatatea in general.
Zionist occupation government, Zionist occupational government, or Zionist-occupied government (abbreviated as ZOG) is an antisemitic conspiracy theory that claims "Jewish agents" secretly control the governments of Western states.
Parerile unui vegan ratat conteaza mai putin, mai ales cand sunt rodul frustrarilor si nu efectul unui demers informat.

 pacaliciosu01, on 17 ianuarie 2019 - 00:08, said:

De ce as vrea sa fiu convins de ceva ce nu doresc ?
De regula esti convins sau nu pe baza argumentelor prezentate. Daca tu deja te-ai hotarat nu are rost sa-ti mai prezinte cineva argumente.

#707
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

 pacaliciosu01, on 16 ianuarie 2019 - 21:32, said:

Ma bag si eu ca musca in lapte Posted Image ...inca nu am auzit de un vegan sa sara de 100 de ani .....nici macar in povestile lu Creanga !
daca suntem omnivori definiti genetic ...nu vad de ce  sa devin carnivor desavarsit sau ierbivor ....Posted Image

Pai cum sa gasesti daca nu ai cautat ? Nici eu nu am gasit omnivori peste 100 de ani. Dar. Nici. Nu. Am. Cautat.
Ai Softpedia dar nu ai Google.

 pacaliciosu01, on 16 ianuarie 2019 - 21:54, said:

Nu inseamna ca si ai dreptate !!!!
Vorbim dupa ce treci de 100 de ani Posted Image

Lasa asta cu un vegan a facut X un vegan Y. Nu iei un caz particular, iei calup.

Japonia e pe locul 1 la numarul de oameni peste 100 de ani si locul 9 la numarul de vegani.
Israel e pe locul 8 la numarul de oameni peste 100 de ani si locul 4 la numarul de vegani.
Canada e pe locul 9 la numarul de oameni peste 100 de ani si locul 10 la numarul de vegani.
Statele Unite e pe locul 10 la numarul de oameni peste 100 de ani si locul 8 la numarul de vegani.

#708
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xdBcsdk8pEY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#709
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010

 AdiTwism, on 31 ianuarie 2019 - 18:47, said:

Japonia e pe locul 1 la numarul de oameni peste 100 de ani si locul 9 la numarul de vegani.
Israel e pe locul 8 la numarul de oameni peste 100 de ani si locul 4 la numarul de vegani.
Canada e pe locul 9 la numarul de oameni peste 100 de ani si locul 10 la numarul de vegani.
Statele Unite e pe locul 10 la numarul de oameni peste 100 de ani si locul 8 la numarul de vegani.

Ai scris aceste cifre, dar nu ai spus concluzia

Edited by R10, 31 January 2019 - 21:15.


#710
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

 R10, on 31 ianuarie 2019 - 21:14, said:

Ai scris aceste cifre, dar nu ai spus concluzia

Credeam ca e evident. In tarile cu multi vegani oamenii traiesc mult.

Adventistii de ziua a saptea din Loma Linda, California, acolo se traieste cam cel mai mult. Din cate stiu eu, nu consuma carne.

#711
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Si care e formula/logica după care ai tras acea concluzie?
Nu de alta, dar dacă știm, e foarte ușor să găsim contraexemple. Eu nu voi face asta pentru că dacă ești convins că asta îți face bine, nu am nicio intenție să încerc să te conving de ceva diferit.
Dacă tu crezi că doar datorită faptului că ești vegan vei trăi mai mult, bagă mare :).
Dar să iei în calcul si stresul, care e principalul factor al disfunctionalităților.

Edited by R10, 31 January 2019 - 21:37.


#712
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

 R10, on 31 ianuarie 2019 - 21:35, said:

Si care e formula/logica după care ai tras acea concluzie?
Nu de alta, dar dacă știm, e foarte ușor să găsim contraexemple. Eu nu voi face asta pentru că dacă ești convins că asta îți face bine, nu am nicio intenție să încerc să te conving de ceva diferit.
Dacă tu crezi că doar datorită faptului că ești vegan vei trăi mai mult, bagă mare Posted Image.
Dar să iei în calcul si stresul, care e principalul factor al disfunctionalităților.

Tu chiar nu iti dai seama ? Ti le spun pe cifre.

In Japonia sunt 18mil vegetarieni din care 6mil vegani si au vreo 70,000 centenari.
In SUA sunt 18mil vegetarieni din care 7mil vegani si au vreo 72,000 centenari.
O pereche de state foarte dezvoltate care au rezultate cam similare, nu crezi ?

In Israel sunt 1mil vegetarieni din care 0.5mil vegani si au vreo 2000 centenari.
In Canada sunt 3.5mil vegetarieni din care 0.9mil vegani si au vreo 7500 centenari.
Iarasi corelare intre ele, cu cat ai mai multi vegani cu atat ai mai multi centenari.


Compara asta cu omnivorii !

In China sunt 60mil vegetarieni                                      si au vreo 50,000 centenari. Praf pe langa Japonia/SUA.
In Rusia sunt 5mil vegetarieni                                        si au vreo 7000 centenari. Corelare China.
In Noua Zeelanda sunt 0.5mil vegetarieni                     si au vreo 700 centenari. Corelare Rusia.

#713
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
Nu mai spune pe cifre pentru ca tu esti ala care nu intelege diferenta intre cauzalitate si corelatie.
Oricum din ce spui tu rezulta ca simplul fapt ca traiesti langa niste vegani iti creste speranta de viata ceea ce nu poate sa fie decat bine pentru noi, ceilalti.

Si tot din datele alea de mai sus mai inteleg ca din top sapte tari ca numar de centanari numai una are un procent semnificativ de vegani.

Edited by nnestor, 01 February 2019 - 07:25.


#714
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

 nnestor, on 01 februarie 2019 - 07:19, said:

Nu mai spune pe cifre pentru ca tu esti ala care nu intelege diferenta intre cauzalitate si corelatie.
Oricum din ce spui tu rezulta ca simplul fapt ca traiesti langa niste vegani iti creste speranta de viata ceea ce nu poate sa fie decat bine pentru noi, ceilalti.

Si tot din datele alea de mai sus mai inteleg ca din top sapte tari ca numar de centanari numai una are un procent semnificativ de vegani.

Nu iti creste nici-o speranta de viata daca stai langa un om, ci ei in sine, veganii, traiesc mult, nu tu ca traiesti langa vegani, veganismul nu e râie să o poti lua. Conteaza ce pui in gura.

Procent semnificativ de vegani ? Nu exista Veganistan.
Ceea ce te intereseaza e daca maresti numarul veganilor, maresti si centenarii. Sau sa maresti omnivorii si sa vezi ca e degeaba, daca nu ai marit veganii.

0.5mil vegani - 2,000 centenari Israel (0.4%)
0.9mil vegani - 7500 centenari Canada (0.8%)
6mil vegani - 67,824 centenari Japonia (1.1%)
7.6mil vegani - 88,000 centenari SUA (1.1%)

Maresti veganii si se maresc si centenarii. Pentru ca de vegani depinde numarul centenarilor.

Acelasi lucru nu se poate spune despre omnivori. Numarul mare de omnivori nu aduce proportional numar mare de centenari. Pentru ca nu omnivorii sunt centenarii.

4.5mil omnivori - 700 centenari Noua Zeelanda (0.01%)
8mil omnivori - 2,000 centenari Israel (0.02%)
34mil omnivori - 7,500 centenari Canada (0.02%)
111mil omnivori - 67,824 centenari Japonia (0.06%)
142mil omnivori - 7,000 centenari Rusia (0.00%)
315mil omnivori - 88,000 centenari SUA (0.02%)
1500mil omnivori - 50,000 centenari China (0.00%)

De la 4 milioane la 1500 milioane, nu exista nici-o marire proportionala de centenari.

Daca omnivorii ar fi centenarii, cu cat ai creste numarul de omnivori, procentajul de centenari ar trebui sa creasca gradual si nu creste.

In Japonia, omnivorii contribuie putin la nr de centenari, sunt nr.1 la speranta de viata, probabil pentru ca sunt galbeni, e genetic si s-ar putea ca dieta sa nu conteze cat conteaza noua. Acolo e cu totul alta lume, se deosebeste de restul tarilor. Sau probabil o vită Kobe e diferita de o Joiană.

Edited by AdiTwism, 01 February 2019 - 17:01.


#715
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
Complexa treaba. Nu e mai simplu sa arati direct studiul ala care arata ca centenarii din orice tara sunt vegani?
Si presupunand prin absurd ca reusesti sa gasesti unul, nu ai de unde sa stii ca veganismul in sine prelungeste viata si nu numarul mai scazut de calorii care de obicei vine la pachet cu dietele vegane.

Edited by nnestor, 01 February 2019 - 18:17.


#716
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

 nnestor, on 01 februarie 2019 - 18:13, said:

Complexa treaba. Nu e mai simplu sa arati direct studiul ala care arata ca centenarii din orice tara sunt vegani?
Si presupunand prin absurd ca reusesti sa gasesti unul, nu ai de unde sa stii ca veganismul in sine prelungeste viata si nu numarul mai scazut de calorii care de obicei vine la pachet cu dietele vegane.

Ai populatia tariiA de omnivori.
Ai populatia tariiA de vegani.

Ai numarul de centenari ai tariiA, fara sa stii ce mananca, dar vrei sa stii.

Pai il atasezi la fiecare din cele doua populatii.
Acum ai un etalon, că in tara cu X milioane omnivori sunt maxim Y centenari omnivori.
Mai ai un etalon, că in tara cu Z milioane vegani sunt maxim Y centenari vegani.

Mai faci odata cu taraB, taraC, taraD etc. ca sa observi daca Y este miscat in sus de populatia X sau de populatia Z. Asa stii ce mananca centenarii.


Daca exista un studiu, nu-l stiu.

Eu am inceput sa scriu aici pentru ca au fost facute afirmatii cu veganii nu sar de 100 de ani si nu am putut sa las asta asa. A fost o provocare pentru varsta, nu calorii.
Tu ai o provocare noua, ca nu-i de la dieta, e de la calorii. Cum eu nu am vorbit deloc de calorii, nici nu stii daca sunt sau nu de acord cu tine.

Majoritatea veganilor sunt de acord cu reducerea numarului de calorii.
Daca veganii sunt asa o raritate, cat de rar este un vegan gras.
Ca si vegan poti sa consumi atat putin cat si mult. Ca si omnivor poti sa consumi atat putin cat si mult. Depinde de fiecare ce vrea.
Poti sa fii vegan pentru motive etice, poti sa fii vegan pentru ca vrei sa traiesti mult, poti sa fii vegan ca e mai ieftin etc.
Unora le place sa manance, mie nu, indiferent pe ce dieta am fost sau sunt. Eu mananc ca sa traiesc, nu traiesc ca sa mananc.

Numarul de calorii depinde de fapt de cat cheltuie corpul tau, daca vrei sa-ti mentii greutatea. Veganii au mari sanse sa fie innebuniti dupa sport, nu ? Pai atunci au nevoie de tone de calorii. Asta ca si contra argument ca ei consuma putin. Poate cei lenesi. Personal, de vreo 15 ani eu nu mai iau liftul si merg pe jos oriunde am nevoie in oras si localitatile vecine.

nu ai de unde sa stii ca veganismul in sine prelungeste viata si nu numarul mai scazut de calorii care de obicei vine la pachet cu dietele vegane
Daca sustii ca nr mic de calorii prelungeste viata, atunci ce e rau la dieta vegana daca tu spui ca vine la pachet cu asta ?

Cine vrea sa traiasca mult ar putea sa invete despre activitatea telomerazei.
https://www.ncbi.nlm...pubmed/18799354 cica e primul studiu demonstrat sa mareasca activitatea telomerazei (si au reusit dupa doar 90 de zile de veganism). Au folosit dieta vegana si a avut efect de a stopa bolile cardiovasculare si ceva efect pt cancer de prostata. Telomeraza - enzima care mentine si mareste capetele cromozomilor, capete care incetinesc imbatranirea celulelor.

Din cate stiu eu, mancatul putin de asemenea ajuta.
Dar vei reusi daca mananci putin si omnivor ? Au facut un studiu pentru tine. Nu vei reusi.
https://www.ncbi.nlm...pubmed/23640743 O parte sedentare calorii normale, o parte sedentare calorii reduse, o parte alergare 45min 5zile/sapt, o parte alergarea + calorii reduse. 400 femei pe un an de zile.
Rezultatele ? Prima parte zero, partea a doua zero, partea a treia zero, partea a patra zero. Cine consuma omnivor nu traieste mult, indiferent ce ar face, poate sa stea si in cap.


Hai ca am spus si de cifre pe populatie si de studii.

Edited by AdiTwism, 01 February 2019 - 20:28.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate