Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Recomandare tigaie

- - - - -
  • Please log in to reply
291 replies to this topic

#19
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Acei cartofi prind crusta la exterior si moi in interior pentru ca sunt cufundati in mult ulei , ulei incins la o anumita temperatura si mult pentru inertie termica mare - in acel moment se ard pe exterior si raman fierti la interior. Daca gasesti echilibrul intre temperatura/cantitate ulei ies exact ca si cum cauti. Cele profesionale electrice au reglaj de temperatura si explicatii cu ce temperatura trebuie pentru un anumit produs , problema e ca nu sunt econoimice pentru casa , intra enorm de mult ulei si sunt concepute pentru functionare 24 din 24 , pana ating temperatura consuma multa energie electrica .

#20
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Daca sunt crocanti dar moi in interior nu cred ca e posibil doar din alegerea tigaii potrivite.
Sunt prefierti si/sau congelati.

PS: Pe langa fonta si inox, mai exista si tigai din otel carbon (care se incinge la fel de tare ca inoxul, dar trebuie intretinut ca fonta).

Edited by don_dannielo, 27 July 2018 - 12:16.


#21
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,051
  • Înscris: 02.09.2005
Nu e vorba de tigaie.

Fierbe cartofii inainte si apoi pune-i la prajit

#22
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
adevarul este ca in vas de fonta (si de ceramica) ies cele mai gustoase prajeli /mancaruri. personal, ma "enerveaza" greutatea excesiv de mare a vaselor din fonta, in comparatie cu alte vase.
am avut chiar 2 vase din fonta emailata (unul mai mic, cu coada, altul cratita cu capac), cartofii se lipeau la prajit orice as fi facut/incercat, cratita era atat de grea incat abia o puteam lua/pune in frigider atunci cand era plina cu sarmale. imi era foarte greu sa le manevrez in chiuveta atunci cand le spalam (pe vremea aceea nu aveam masina de spalat vase).
asa ca le-am dat, sa nu le mai vad in fata ochilor. nu regret.

daca vrei vas din fonta, cred ca am vazut in ikea, gasesti si aici, de exemplu:
https://www.ceaunefo...ne-fonta-natur/

#23
M0D3

M0D3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 22.03.2009

View Postdon_dannielo, on 27 iulie 2018 - 12:09, said:

Daca sunt crocanti dar moi in interior nu cred ca e posibil doar din alegerea tigaii potrivite.
Sunt prefierti si/sau congelati.
Am mancat recent la cineva astfel de cartofi, curatati si prajiti in bucatarie in tigaie, direct, fara sa fie fierti inainte. De atunci am incerat sa fac si eu acasa asa, dar nu am reusit. Am o tigaie ceramica si una emailata. In ambele ies cartofii pai foarte bine, dar cei grosi nu.

View Postjericho, on 27 iulie 2018 - 12:11, said:

Nu e vorba de tigaie.

Fierbe cartofii inainte si apoi pune-i la prajit
Nu doresc sa fierb cartofii inainte.

View Postldpe, on 27 iulie 2018 - 12:09, said:

Acei cartofi prind crusta la exterior si moi in interior pentru ca sunt cufundati in mult ulei , ulei incins la o anumita temperatura si mult pentru inertie termica mare - in acel moment se ard pe exterior si raman fierti la interior. Daca gasesti echilibrul intre temperatura/cantitate ulei ies exact ca si cum cauti.
Exact asta vreau, dar nu am reusit cu tigaile pe care le am acum. Am incercat cu focul mic, mediu, mare, combinat, cu capac si fara, dar nu ies asa.
Am ajuns la concluzia ca trebui sa iau o tigaie noua, una din fonta sau una din inox cu acel fund stratificat, care ar asigura o temperatura constanta.

#24
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Cei mai perfecti cartofi crocanti necesita 5 etape, am vazut la TV, James... nu mai stiu cum il cheama.
Parjire, racire, uneori la frigider, iar prajire.... pana mea.
Ies cica bestial, in vreo 3 ore e gata ;)

Dar da, sint de acord cu colegii de mai  sus: friteuza.
Si chiar si asa s-ar putea sa dai gres, una de casa e departe de una industriala, in special la temperatura.
Deci.... ai de cautat.

#25
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,051
  • Înscris: 02.09.2005
Mai conteaza si soiul de cartof

#26
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
314 gr cartofi prăjiți = 1000 calorii  Posted Image

#27
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View Postjericho, on 27 iulie 2018 - 12:11, said:

Nu e vorba de tigaie.

Fierbe cartofii inainte si apoi pune-i la prajit
Da, cu precizarea ca nu se face o fierbere completa. Se fierb cartofii 3-5 minute in apa clocotind, pe urma se lasă sa se răcească. In felul acesta, in timpul racirii amidonul din cartofi se colectează pe suprafața acestora, creând o pelicula care protejează interiorul.

#28
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017

View PostM0D3, on 27 iulie 2018 - 12:24, said:

Exact asta vreau, dar nu am reusit cu tigaile pe care le am acum. Am incercat cu focul mic, mediu, mare, combinat, cu capac si fara, dar nu ies asa.
Fa un experiment :
Ia o oala de fonta (tuci) , pune 3-4 litri ulei , adu la temperatura mare uleiul si arunca 500 grame cartofi zvantati de apa in uleiul incins .
Daca vrei sa fi Dexter cumperi din lidl un termometru de bucatarie cu tije si masori permanent temperatura , cand iese ce doresti notezi .

#29
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostM0D3, on 27 iulie 2018 - 12:24, said:

Am o tigaie ceramica si una emailata. In ambele ies cartofii pai foarte bine, dar cei grosi nu.

Nu cred ca ajung la cine stie ce temperatura acele tigai. In nici un caz ca otelul (~800 grade).

#30
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Nici otelul nu va ajunge la 800 grade pe un aragaz

#31
M0D3

M0D3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 22.03.2009
Despre tigaile din fonta am mai gasit informatii, toti le lauda si spun ca sunt cele mai bune. Dar despre cele din inox nu sunt multe detalii. As prefera desigur o tigaie din inox in locul uneia din fonta, care este mai grea si mai dificil de intretinut, dar nu stiu cum se comporta acest material la prajit alimente. Observ ca producatorii aplica acum tigailor de inox un fund de tip sandwich, cu strat de aluminiu, care sa mentina o temperatura constanta.

View Postdon_dannielo, on 27 iulie 2018 - 12:52, said:

Nu cred ca ajung la cine stie ce temperatura acele tigai. In nici un caz ca otelul (~800 grade).
Temperatura este mare, chiar prea mare. Cartofii pai ies excelent in mai putin de 10 minute. Cei grosi insa se ard inainte de a se face in interior, daca dau focul tare, iar daca las focul mic sau mediu se fac dar nu cum ar trebui.
Am avut mai demult si o tigaie din otel, acoperita cu un strat antiaderent. Dar era de proasta calitate, am aruncat-o.

#32
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

View PostM0D3, on 27 iulie 2018 - 12:02, said:

Ies ca cei din fotografia atasata in primul post?

Putin mai inchisi la culoare.
Dar stii ceva?Cumpara o punga si incerca-i,la gust sunt clasa a-ntaia.Daca nu-ti plac ii plasezi la recycle bin.Nu pierzi decat cative leuti si un pic de timp.Da' io zic ca o sa-ti placa.O salata de castraveti si/sau ardei copti si om te-i facut.Nici n-ai nevoie de carne drept garnitura langa ei Posted Image
Daca imi amintesc bine asa arata:
Attached File  LIDL.jpg   12.72K   4 downloads

View PostDigix, on 27 iulie 2018 - 12:28, said:

314 gr cartofi prăjiți = 1000 calorii  Posted Image

300 gr  = sub 1000 de calorii.Se aproba.
Mananci trei portii si zici ca esti sub 1000 Posted Image

Edited by adisz, 27 July 2018 - 13:21.


#33
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,893
  • Înscris: 25.12.2016

M0D3 said:

Am avut mai demult si o tigaie din otel, acoperita cu un strat antiaderent. Dar era de proasta calitate, am aruncat-o.
Cumpara tigaie din otel sau din fier de minim 2,5 mm grosime, altfel se deformeaza si oricum nu e buna de nimic. Si sa nu fie spoita cu teflon sau alt maglavais pe ea, ca nu e nevoie. In timp si tigaile din fier se asezoneaza... prind o pelicula antiaderenta.

#34
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
eu ti-am povestit despre tigaia mea din inox cu fund multi-stratificat : se lipesc cartofii in ea. la fel se intampla cu ouale ochiuri.
m-am lasat pagubasa si nu o mai folosesc deloc (era primita cadou. altfel nu cred ca as fi cumparat-o, din proprie initiativa).
din acelasi set fac parte doua cratite pe care le folosesc constant la prepararea mancarii gatite, sunt excelente pentru asa ceva, dar pentru prajit - nu.

e destul de greu sa gasesti pe cineva care sa fi avut/incercat n-spe modele si marci de tigai, pana sa ajunga la gasirea tigaii perfecte.

#35
M0D3

M0D3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 22.03.2009

View Postcorinadaniela, on 27 iulie 2018 - 13:11, said:

eu ti-am povestit despre tigaia mea din inox cu fund multi-stratificat : se lipesc cartofii in ea. la fel se intampla cu ouale ochiuri.
Atunci scot tigaia de inox dintre optiuni.

Ar mai ramane fonta si tigaile din otel despre care vorbeau colegii. O sa caut informatii despre aceste tigai, sper sa gasesc ceva concludent.

#36
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View Postcorinadaniela, on 27 iulie 2018 - 13:11, said:

eu ti-am povestit despre tigaia mea din inox cu fund multi-stratificat : se lipesc cartofii in ea. la fel se intampla cu ouale ochiuri.
m-am lasat pagubasa si nu o mai folosesc deloc (era primita cadou. altfel nu cred ca as fi cumparat-o, din proprie initiativa).
din acelasi set fac parte doua cratite pe care le folosesc constant la prepararea mancarii gatite, sunt excelente pentru asa ceva, dar pentru prajit - nu.

e destul de greu sa gasesti pe cineva care sa fi avut/incercat n-spe modele si marci de tigai, pana sa ajunga la gasirea tigaii perfecte.
voi realizați ca dacă bucătarii profesioniști s-ar lamenta și ar cauta atât de mult vasele perfecte, ar da restaurantele faliment? 😂

Ascultați-ma pe mine: cu foarte foarte foarte putine excepții, tehnica e infinit mai importantă decât vasul

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate