Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocare google chrome cu master p...

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?
 Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom
 Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...
 La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 

Viraj stânga de pe linia de tramvai, două benzi pe sens

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
181 replies to this topic

#73
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postalin62, on 25 iulie 2018 - 17:37, said:

Plus ca principala cauza a accidentelor in ziua de azi sunt strazile infecte.
Macar cu asta suntem in acord :)

#74
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,165
  • Înscris: 19.09.2005

View Posttoma13, on 25 iulie 2018 - 17:40, said:

....
Nu poți totuși să rămâi acolo la ambiție. Nu încurci un tramvai dar încurci 50 de mașini... ce rezolvi?
nu e la ambitie, e in siguranta.

asta e, multi circula "ca asa merge toata lumea" dar legal e alta poveste....

trage unul frana de mana si coboara? si se atinge de masina mea? nu am nici o problema in ai face plangere prealabila la politie.

#75
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,454
  • Înscris: 26.02.2012

View Postpasilla, on 25 iulie 2018 - 17:47, said:

Macar cu asta suntem in acord Posted Image
Statistica aia e facuta de firmele de asigurari pentru a avea motiv sa creasca "asigurarile" care de fapt nu este o asigurare ci doar o donare de bani pentru smecheri. Tu daca lovesti bara cuiva oricum o sa o platesti in viitoarele "asigurari", iar firma de asigurare ramane cu 0 pierderi, doar cu profitul care inseamna 100% din polita ta de asigurare.
In curand or sa bage ca motiv ca masinile rosii fac accident mai des sa zic, deci cine are masina rosie o sa plateasca mai mult.

Edited by alin62, 25 July 2018 - 17:52.


#76
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,090
  • Înscris: 16.02.2013
Eu am facut scoala si dat examen cind erau 3 dacii si carute in Iasi. Intimplator , lucrez in zona si daca venind de la Fundatie vreau sa fac stinga pe Toma Cosma ( strada unde vira si initiatorul ) nu sunt incadrat pe linia de tramvai ( 2 benzi la urcare de toate ) nu pot efectua virajul stinga decit seara dupa ora 20. Cred ca initiatorul a avut ghinion sa aiba in spate un vatman mai isteric pentru care verdele e mai verde decit pentru soferi.
Daca s-ar aplica ratinamentul altor antevorbitori, nici ci care vin din fata ( asa cum sunt surprinse imaginile ) nu vor putea efectua viraj stinga pentru ca vor bloca circulatia tramvaielor care merg in jos spre Fundatie.
Initiatorul a procedat corect. Lasati prostiile cu interpretarile codului rutier ( unele facute fara cap). Nu neg existenta unor multe si evidente erori de semnalizare si marcare a intersectiilor in Iasi care produc confuzie si coliziuni.
Vezi intersectia de sub pasajul spre Recuperare, unde ca sa faci stinga tot pe linia de transvi trebuie sa te incadrezi. Si ca o anectoda : au modificat marcajele acolo o saptamina , ba la stg de pe linia de tramvai, ba de pe banda 2, ba la loc comanda.

#77
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,257
  • Înscris: 13.03.2017

View Postalin62, on 25 iulie 2018 - 17:37, said:

Aia care si au luat carnetul pe vremea aia, aveau 3 masini pe o raza de 1 km. Acum te invata sa conduci in conditiile actuale de trafic, nu cu doua carute si trei masini.
Aia care au facut "scoala adevarata", acum cand se vad in mijlocul unei intersectii pline de masini sunt pierduti total. In Bucuresti cand vezi ca o masina a blocat ceva, soferul este ori o blonda ori taximetrist ori unul cu "scoala adevarata".

Nu tot ce zboara se mananca

Acum sunt in Africa - deocamdata Nigeria
In Bucuresti traficul este ultra-elegant comparativ cu majoritatea tarilor africane.

Colegii mai tineri abia se descurca in traficul asta.
Sa-i vezi cum trag instantaneu pe dreapta cu pantalonasii uzi si cu genunchii X rugandu-i pe "hodorogi" sa treaca la volan.

View Postalin62, on 25 iulie 2018 - 17:44, said:

Ghici ce, un vatman zilele trecute chiar s a crezut pe vremurile alea, si ghici ce, politia nu i a dat dreptate Posted Image
Acum confirmi exact ce am spus mai sus referitor la cei care au facut scoala pe vremea cand erau 3 dacii si doua carute.

Poate vii si cu dovada ca de vorbe goale ... suntem cam satui

#78
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,454
  • Înscris: 26.02.2012

View PostNaijax, on 25 iulie 2018 - 17:54, said:

Nu tot ce zboara se mananca

Acum sunt in Africa - deocamdata Nigeria
In Bucuresti traficul este ultra-elegant comparativ cu majoritatea tarilor africane.

Colegii mai tineri abia se descurca in traficul asta.
Sa-i vezi cum trag instantaneu pe dreapta cu pantalonasii uzi si cu genunchii X rugandu-i pe "hodorogi" sa treaca la volan.



Poate vii si cu dovada ca de vorbe goale ... suntem cam satui
Si marmota....eu nu am vazut pe tineri sa aiba mereu un batran in dreapta pe care sa l roage sa treaca la volan...vezi ca aici nu suntem la Aria FUN.

Ai google daca chiar esti asa curios.
Cat despre vatman, sper sa ti se opreasca masina fix pe o linie de tramvai si sa prinzi un vatman din asta care se crede ambulanta si sa intre direct in tine. Apoi poti sa te intorci pe forum si sa i mai lauzi  ca pe vremea lu ceasca.... Posted Image

Edited by alin62, 25 July 2018 - 17:58.


#79
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,257
  • Înscris: 13.03.2017

View Postalin62, on 25 iulie 2018 - 17:58, said:

Si marmota....eu nu am vazut pe tineri sa aiba mereu un batran in dreapta pe care sa l roage sa treaca la volan...vezi ca aici nu suntem la Aria FUN.

Ai google daca chiar esti asa curios.
Cat despre vatman, sper sa ti se opreasca masina fix pe o linie de tramvai si sa prinzi un vatman din asta care se crede ambulanta si sa intre direct in tine. Apoi poti sa te intorci pe forum si sa i mai lauzi  ca pe vremea lu ceasca.... Posted Image

Nu pricep de ce insisti sa fii grobian atunci cand ramai fara argumente
Daca tot asa esti si in trafic ...

Suntem companie multinationala si folosim 2~3 insi o masina
Oricat de FUN ar parea pentru tine, asta este realitatea

Cat despre oprit masina pe linia de tramvai - nu ma identific cu problemele tale

#80
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,454
  • Înscris: 26.02.2012

View PostNaijax, on 25 iulie 2018 - 18:03, said:

Nu pricep de ce insisti sa fii grobian atunci cand ramai fara argumente
Daca tot asa esti si in trafic ...

Suntem companie multinationala si folosim 2~3 insi o masina
Oricat de FUN ar parea pentru tine, asta este realitatea

Cat despre oprit masina pe linia de tramvai - nu ma identific cu problemele tale
Esti total pe langa....

Cat despre compania ta din Africa, eu vorbeam de Romania, nu sunt mama omida stiu ce batranei aveti acolo la volan.
Aici vad femei care se blocheaza in mijlocul intersectiei si nu stiu ce sa mai faca, vad taximetristi care nu au oglinzi in dotare, si batranei care inca mai au impresia ca sunt doar ei pe sosea cu doua carute si incurca traficul.

Edited by alin62, 25 July 2018 - 18:08.


#81
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,165
  • Înscris: 19.09.2005

View Postalin62, on 25 iulie 2018 - 18:05, said:

Cat despre compania ta din Africa, eu vorbeam de Romania, nu sunt mama omida stiu ce batranei aveti acolo la volan.
au probabil unii tineri veniti de prin us sau alte tari unde se circula frumos...

#82
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,257
  • Înscris: 13.03.2017

View Postalin62, on 25 iulie 2018 - 18:05, said:

Esti total pe langa....
Cat despre compania ta din Africa, eu vorbeam de Romania, nu sunt mama omida stiu ce batranei aveti acolo la volan.

Mai bine pe langa decat razna
Nu e compania mea - as vrea eu

Batranei ? Cel mai probabil am o varsta apropiata ca a tatalui tau
Si el este batranel ?

View Postarg, on 25 iulie 2018 - 18:07, said:

au probabil unii tineri veniti de prin us sau alte tari unde se circula frumos...

Avem unul din Mangalia si unul din Braila
Aia din US nici nu se urca la volan - n-au curaj

#83
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,165
  • Înscris: 19.09.2005

View PostNaijax, on 25 iulie 2018 - 18:11, said:

...Avem unul din Mangalia si unul din Braila
Aia din US nici nu se urca la volan - n-au curaj
cu zeci de mii de km facuti prin orase? la ore de varf?

#84
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 14.03.2013

View Postarg, on 25 iulie 2018 - 17:08, said:

da, ca sa iesi din situatia in care puteai fi amendat o luai inainte.


prea  tarziu, deja ai spus ce ai gandit
Ok, trebuia sa spun: te-am corectat :)

#85
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Se pune vreunul in pielea calatorului din tramvai (care sper sa nu puta)? Pe program scrie ca ajung in statia X la ora Y. Pai prima data stau 25 de secunde pentru Toma. In a doua intersectie stau dupa Luca. Apoi dupa Matei. Si, sigur dupa Pavel si Petru. La sfarsit aflu ca avionul meu a decolat, mai are putin si aterizeaza.
Amenda, frate. Scurt si fara discutii. Si multe puncte, ca sa ramaneti fara permis.
Atentie, vorbesc din postura de sofer care nu a folosit transportul in comun romanesc de peste 20 de ani.

#86
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,454
  • Înscris: 26.02.2012
Nu vrei si un antemergator cu girofar? Eventual sa se dea si ambulanta la o parte pentru ca trece tramvaiul?
Esti in oras, accepta ca este trafic si primari care vor doar sa se imbogateasca, nu vrei asta, te muti la sat si acolo nu o sa mai ai probleme ca intarzii la avion din cauza lui gigel.

#87
toma13

toma13

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.07.2018

View PostNaijax, on 25 iulie 2018 - 18:03, said:

Cat despre oprit masina pe linia de tramvai - nu ma identific cu problemele tale

Cum poți fi așa de sigur că nu vei fi prins niciodată pe linia de tramvai? Îți pot da câteva exemple în care nu ai ce să faci decât să forțezi trecerea sau să blochezi linia - de exemplu, chiar în Iași, într-o intersecție în care virajul la stânga e semaforizat și ai fix 21 de secunde să faci stânga traversând, în total, vreo 8 benzi și 2 linii de tramvai. Dacă ai apucat să intri pe 7 secunde de verde și în față ai 5 mașini, sunt șanse mari să te prindă roșu pe linia de tramvai. Ce faci atunci? unde te mai duci, că ai mașini care îți blochează trecerea din toate părțile.

Intersecția de care vorbesc e aici : https://goo.gl/maps/rrkAMkNfCtu, sensul cu pricina e cel pe care se află încadrat Loganul albastru. Când se face verde Loganul trece, mai trec trei patru mașini după el, dar dacă e aglomerație și intră o altă mașină în intersecție pe verde e posibil să rămână acolo, pentru că cei care virează stânga trebuie să dea prioritate pietonilor care sunt și ei destul de numeroși cam tot timpul, benzile pentru stânga sunt tocmai ultimele, cam pe unde se vede cel mai îndepărtat taxi, și uite așa se formează o coloană de mașini care trebuie să se descurce cum poate în mijlocul intersecției. Repet - ai la dispoziție 21 de secunde să faci stânga, în cazul în care ești primul la semafor. De câte ori am văzut mașini blocate pe linia de tramvai în intersecția aia...

Exemplul e doar atât, un exemplu. Evident, dacă cunoști zona, nu intri să faci stânga dacă vezi că mai sunt 4 secunde de verde, sau dacă vezi că mașinile din intersecție nu au trecut. Dar ce te faci dacă vii de la Brăila Huși în vizită la un prieten din Iași, și te aștepți ca 8 secunde de verde să fie suficiente să treci? Și ghici ce, nimerești o oră aglomerată (poate e pe trecere un grup de copii în excursie, poate un grup de bătrânei în baston), și rămâi blocat pe linie?

Există situații în care nu ai ce să faci. E bine să le eviți, dar când nu ai cum?

Ca să fie clar - am înțeles cum ai fi procedat în cazul meu - ai fi mers înainte când ai avut ocazia. Să zicem că sunt de acord, deși mă îndoiesc că, în realitate, renunți așa ușor la a ajunge la timp la destinație fără să ai, propriu zis, nici o vină. Vreau doar să înțelegi și tu ca nu poți fi niciodată sigur că nu vei fi în situații asemănătoare, încât să îți aduce aminte cu nostalgie de situații în care tramvaiul distruge fără emoții un autoturism. Crede-mă că, cu soția însărcinată în dreapta, dacă dădea vatmanul peste mine nu mai apuca să dea în viața lui peste nimeni altul, cu legea de partea lui sau nu.

Edited by toma13, 25 July 2018 - 18:48.


#88
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,454
  • Înscris: 26.02.2012
Pentru cei care vor sa zboare cu tramvaiul peste trafic, ii invit sa se mute aici
https://www.google.r...yGjHjhY3pXe9pM:

#89
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View Postalin62, on 25 iulie 2018 - 18:33, said:

Nu vrei si un antemergator cu girofar? Eventual sa se dea si ambulanta la o parte pentru ca trece tramvaiul?
Esti in oras, accepta ca este trafic si primari care vor doar sa se imbogateasca, nu vrei asta, te muti la sat si acolo nu o sa mai ai probleme ca intarzii la avion din cauza lui gigel.
Dupa ce treci granita prima data cu masina, mai vorbim. Pana atunci, confirmi ce am zis mai devreme: am dreptul sa ma cac in drum, asa ca... o fac.

#90
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,454
  • Înscris: 26.02.2012
Muta te dupa granita si nu mai intarzii. Sau de ce nu in padure, acolo nu mai ai trafic.

Alt "viteaza" care traieste cu impresia ca doar el a fost in "strainatate"...probabil unul din cei care au facut scoala cu 3 dacii si 2 carute :D doar atunci era ceva WOW sa treci granita :)))

Edited by alin62, 25 July 2018 - 18:52.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate