Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Viraj stânga de pe linia de tramvai, două benzi pe sens

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
181 replies to this topic

#1
toma13

toma13

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.07.2018
În primul rând, îmi cer scuze dacă s-a mai postat întrebarea aceasta. La o primă căutare nu am găsit nimic.

Situația e următoarea:

[ https://preview.ibb.co/eBXS9T/Opera_Snapshot_2018_07_25_164356_www_google_com.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Eu eram pe linia de tramvai, încadrat de ceva timp (prinsesem un roșu înainte cu semnalizarea stânga pusă), și când s-a făcut verde am înaintat ca să pot vira pe direcția indicată. Fiind oră de vârf, a trebuit să stau destul de mult pentru a da prioritate mașinilor de pe sensul opus.

În aproape tot acest timp, din spatele meu un tramvai mă claxona insistent, oprit la probabil mai puțin de 10 cm de spatele mașinii mele.

Știu că, conform legii, nu am voie să încurc circulația tramvaielor - dar ce fac dacă, în momentul în care m-am încadrat pe bandă, nu se vedea nici un tramvai din spate, iar în momentul în care trebuia să virez aveam coloană de mașini pe banda din dreapta, care se deplasau în față, și coloane de mașini venind de pe sens opus, deci practic nu aveam unde să mă mișc?

Nu e prima dată când mi se întâmplă așa ceva. În alte ocazii, în care observ tramvaiul și stau pe banda din dreapta lui, cu semnalizarea stânga pusă, aștepându-l să treacă, primesc claxoane insistente de la șoferii din spate care vor și ei să meargă înainte.

Voi cum procedați în astfel de situații?

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
daca exista posibilitatea sa apara tramvaiul nu ai ce cauta acolo.

banuiesc ca asta e locatia
https://www.google.c...!7i13312!8i6656

Edited by arg, 25 July 2018 - 16:04.


#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 toma13, on 25 iulie 2018 - 15:58, said:

În primul rând, îmi cer scuze dacă s-a mai postat întrebarea aceasta. La o primă căutare nu am găsit nimic.

Situația e următoarea:
Nu e prima dată când mi se întâmplă așa ceva. În alte ocazii, în care observ tramvaiul și stau pe banda din dreapta lui, cu semnalizarea stânga pusă, aștepându-l să treacă, primesc claxoane insistente de la șoferii din spate care vor și ei să meargă înainte.
Voi cum procedați în astfel de situații?

La fel ca si tine.. intram pe linia de tramvai, riscand injuraturile si claxoanele de rigoare. Nu ai cum sa te incadrezi altfel.. daca opresti mai in spate, inainte de linii, in 80% din cazuri, iti iei claxoane de la altii din spate care vor si ei sa se incadreze dupa tine, plus ca nu vezi nimic in banda din care tre sa dai prioritate.  E situatie clasica de trafic cu injuraturi si claxoane.. stai linistit.

#4
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,020
  • Înscris: 01.05.2004
Eu știam că este interzisă încadrarea pe linia de tramvai pentru viraj la stânga. Poate știu eu greșit că am peste 30 de ani de când am luat permisul Posted Image

Edited by dcr, 25 July 2018 - 16:04.


#5
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Am vazut destui vatmani obsedati de claxon de parca erau ambulanta, in Bucuresti chiar a intrat intentionat intr o masina ce intorcea legal.
In situatia de mai sus, daca vedeam tramvaiul in spatele meu si pe banda opusa coloana de masini sau o circulatie mai intensa, stateam pe prima banda pana trecea apoi ma bagam si eu. Dar in cazul tau in care tramvaiul nu era chiar atunci in spatele tau si din ce am inteles a venit dupa un timp mai lung, stateam acolo pana puteam sa fac stanga.
Totusi sa nu exageram, nu au girofar sa zici ca au o chestiune de viata si de moarte...doar ca unii vatmani cam asta au impresia.

Edited by alin62, 25 July 2018 - 16:09.


#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 arg, on 25 iulie 2018 - 16:02, said:

daca exista posibilitatea sa apara tramvaiul nu ai ce cauta acolo.

Bine, atunci pui semnalizarea la stanga si te opresti unde e masina rosie.. sa vezi claxoane si "haide bah.. " iti iei de la aia care vin din spate si vor si ei la stanga sau inainte.

Edited by rosix, 25 July 2018 - 16:06.


#7
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Doar daca nu exista banda separata de auto in afara de linia de tramvai.

#8
Caralumba

Caralumba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 24.05.2007
Din ce se vede pe harta (nu sunt din Iasi dar nu are importanta) linia de tramvai, pe strada respectiva, este considerata banda 2 de circulatie pentru fiecare dintre sensuri. Personal nu am mai vazut banda dubla continua/discontinua intre liniile de tramvai.
Daca esti incadrat acolo si ai intentia de a vira la stanga, tramvaiul trebuie sa te astepte.

Edited by caralumba, 25 July 2018 - 16:09.


#9
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

 dcr, on 25 iulie 2018 - 16:04, said:

Eu știam că este interzisă încadrarea pe linia de tramvai pentru viraj la stânga. Poate știu eu greșit că am peste 30 de ani de când am luat permisul Posted Image
Depinde de situatie, marcajele de pe jos permit virajul la stanga.

#10
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 rosix, on 25 iulie 2018 - 16:06, said:

Bine, atunci pui semnalizarea la stanga si te opresti unde e masina rosie.. sa vezi claxoane si "haide bah.. " iti iei de la aia care vin din spate si vor si ei la stanga sau inainte.
exact asta si fac
si cand se face rosu pentru inainte fac stanga fara nici o problema.
asta scrie in lege asta facem

Edited by arg, 25 July 2018 - 16:08.


#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 dcr, on 25 iulie 2018 - 16:04, said:

Eu știam că este interzisă încadrarea pe linia de tramvai pentru viraj la stânga. Poate știu eu greșit că am peste 30 de ani de când am luat permisul Posted Image

Teoretic da.. si e bine sa nu te bagi daca chiar vine vreun tramvai din spate sau din fata... dar, practic, trebuie sa te gandesti ca nu esti numai tu acolo.. ai masini si din spate, si din banda la care dai prioritate (care vor si ei la stanga)... ai tot ce vrei acolo...

#12
toma13

toma13

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.07.2018
arg - posibilitatea există, dar conform legii am voie să circul acolo cu condiția să nu încurc tramvaiul; eu când m-am încadrat nu am încurcat pe nimeni, tramvaiul a ajuns în spatele meu în momentul în care eu voiam să virez stânga.

Dacă nu am ce căuta acolo asta înseamnă că fac stânga de pe banda întâi, ceea ce e aproape imposibil în aglomerație, având în vedere că pe linia de tramvai se circulă - fie de șoferi care vor să meargă înainte, fie de alții care vor să facă stânga. Să stau pe banda unu și să aștept să fac stânga înseamnă garantat să nu ajung nicăieri și să blochez banda din spate.

dcr - virajul la stânga e permis, cu condiția să nu încurci tramvaiul. Răspunsul e similar cu cel pentru arg, cu adăugarea că virajul la stânga în acea intersecție nu e interzis prin nici un indicator.

#13
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 overseas, on 25 iulie 2018 - 16:06, said:

Doar daca nu exista banda separata de auto in afara de linia de tramvai.

Daca e o singura banda auto pentru inainte, cum faci, unde opresti?  Cate milioane de claxoane iti iei din spate, daca nu intri pe linia de tramvai?

Edited by rosix, 25 July 2018 - 16:09.


#14
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Nu e interzisa. Doar ca ai obligatia sa nu stai in calea tramvaiului, daca vine. Ca idee (exagerata, recunosc), daca vezi tramvaiul in spate si nu poti vira stanga, mergi inainte pana la prima intersectie in care te poti intoarce.

#15
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018
Corectati-ma daca gresesc, dar din cate stiu e interzis virajul stanga de pe linia de tramvai atunci cand sunt mai mult de 2 benzi pe sens. De exemplu, daca sunt 3 benzi pe sensul tau si tramvaiul e pe b3, nu ai ce cauta pe banda lui (folosesti b2 pentru viraj stanga). Daca sunt doar doua benzi pe sens, stiu ca poti folosi normal banda pe care circula tramvaiul (daca nu exista alte marcaje suplimentare).

Edited by MusafirulCreativ, 25 July 2018 - 16:13.


#16
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 toma13, on 25 iulie 2018 - 16:08, said:

arg - posibilitatea există, dar conform legii am voie să circul acolo cu condiția să nu încurc tramvaiul; eu când m-am încadrat nu am încurcat pe nimeni, tramvaiul a ajuns în spatele meu în momentul în care eu voiam să virez stânga.
repet, daca stii ca tramvaiul nu circula te poti baga pe linia aia, alfel e la noroc cu incurcatul tramvaiului.

#17
doh

doh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 07.06.2018

 alin62, on 25 iulie 2018 - 16:06, said:

Am vazut destui vatmani obsedati de claxon de parca erau ambulanta, in Bucuresti chiar a intrat intentionat intr o masina ce intorcea legal.
Vorba aia, de ce n-ar astepta 100 de oameni dupa 1 care face virajul la stanga. Vatmanii e invidiosi, bre!

#18
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 danvlas, on 25 iulie 2018 - 16:10, said:

Nu e interzisa. Doar ca ai obligatia sa nu stai in calea tramvaiului, daca vine. Ca idee (exagerata, recunosc), daca vezi tramvaiul in spate si nu poti vira stanga, mergi inainte pana la prima intersectie in care te poti intoarce.

Nu. Daca vezi ca vine tramvaiul, pui semnalizarea si astepti inaintea linite de tramvai... ca aia din spate vad si ei ca e tramvai aproape si nu cred ca claxoneaza de idioti.
Problema e ca mai sunt femei care chiar opresc inaintea liniei de tramvai si incep sa doarma acolo, desi evident nu vine niciun tramvai...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate