Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Viraj stânga de pe linia de tramvai, două benzi pe sens

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
181 replies to this topic

#37
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,020
  • Înscris: 01.05.2004

View Posttoma13, on 25 iulie 2018 - 16:35, said:



Repet: în momentul în care m-am încadrat pentru stânga, nu era zare de tramvai în spatele meu. Cu alte cuvinte, nu circula nici un tramvai în intersecție. După ce a venit tramvaiul, eu nu aveam unde să mă mai mișc din fața lui.

Punem pasaje din cod doar ca să arătăm că avem Google, sau le mai și citim înainte? Urmărim și noi un pic discuția? Sau prindem orice ocazie să ne simțim superiori și mari șoferi fără să ne intereseze cu adevărat de situația reală?
Vad că nu ți-e clar. Nu ai ce căuta pe linia de tramvai dacă vrei să virezi stânga!  Asta, în mod legal. Pentru mers înainte, numai dacă nu încurci tramvaiul. Că se folosește în trafic, pentru fluidizare sau alte prostii este altceva, dar nu este legal.

#38
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Posttoma13, on 25 iulie 2018 - 16:28, said:


Am făcut asta și am luat claxoane, inclusiv cu tramvaiul lângă mine. Oricum, de regulă așa procedez - las liberă banda pentru tramvai, daca îl văd în spate.

Ai luat pentru ca e taximetristi bulangii... de aia. Ca  e clar ca nu stai acolo de flori de mar cu semnalizarea pusa.

#39
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View Postarg, on 25 iulie 2018 - 16:43, said:

tu ai circulat pe linia de tramvai, ghinion te-a prins din urma... => bun de amenda
Sau (si aici ma repet) putea sa lase libera calea tramvaiului mergand inainte, unde nu avea nici o restrictie.

Edited by danvlas, 25 July 2018 - 16:46.


#40
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View Postdcr, on 25 iulie 2018 - 16:45, said:

Vad că nu ți-e clar. Nu ai ce căuta pe linia de tramvai dacă vrei să virezi stânga!  Asta, în mod legal.
Marcajul de pe sosea te contrazice, tot in mod legal.

#41
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postdcr, on 25 iulie 2018 - 16:45, said:

Vad că nu ți-e clar. Nu ai ce căuta pe linia de tramvai dacă vrei să virezi stânga!  Asta, în mod legal.

Cum spuneam, in practica sunt situatii in care, nu ai absolut nicio vizibilitate daca nu intri pe linia de tramvai, ca sa poti da prioritate... Si atunci, ce faci, cat stai acolo, pararel cu linia de tramvai? Gandeste-te ca si din sens opus vin 3 masini care vor si si ele sa vireze la stanga si cu care te intersectezi.

https://www.google.r...!7i13312!8i6656

https://www.google.r...!7i13312!8i6656

https://www.google.r...!7i13312!8i6656

https://www.google.r...!7i13312!8i6656

Incadrarea la axul drumului e regula si incalcand linia de tramvai, cu respectarea insa a dreptului tramvaiului de a trece, daca e prin preajma.

Edited by rosix, 25 July 2018 - 17:04.


#42
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View Postrosix, on 25 iulie 2018 - 16:50, said:

Cum spuneam, in practica sunt situatii in care, nu ai absolut nicio vizibilitate daca nu intri pe linia de tramvai, ca sa poti da prioritate... Si atunci, ce faci, cat stai acolo?
Pana apare vatmanul cu toporul.

#43
toma13

toma13

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.07.2018

View PostNaijax, on 25 iulie 2018 - 16:39, said:

Daca eram rautacios spuneam ca ar cam fi cazul sa-ti dai foc la carnet
Dar NU sunt rautacios Posted Image

Scrie EXTREM de clar - cu obligatia sa lase libera calea tramvaiului, la apropierea acestuia

Deci - daca tramvaiul NU era acolo cand dumneata te-ai incadrat stanga, imediat ce acesta apare in peisaj AI OBLIGATIA sa-i lasi cale libera

Dumneata nu înțelegi că îmi e imposibil să îi las calea liberă fără să încalc alte reguli. Stânga nu pot să fac fără să forțez, pentru că în zona respectivă e trafic greu la ore de vârg și practic aștepți până ce cei din față au roșu ca să poți intra. Pe banda 1 nu pot intra, pentru că, la fel cum vin mașini în coloană de pe sensul opus, și de pe sensul meu e plin. Înainte nu pot merge pentru că cei care fac stânga din sens opus (în cazul de față, un taxi) sunt intrați cu totul pe banda mea. Evident, neregulamentar. Așa că eu sunt în situația în care trebuie să dau prioritate la mașini care circulă în două coloane, nu pot face stânga, nu mă pot retrage pe banda 1, și nu pot merge înainte.

Te întreb sincer: cum ai proceda?

#44
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View Postarg, on 25 iulie 2018 - 16:39, said:

pentru ca era prin zona (ca si in situatia de fata) un inficator de oprirea interzisa.... si a intors unde nu avea voie.

Nu era, avea voie sa intoarca , problema a fost ca a intors repede si "ilegal" ea ar fi trebuit sa intoarca cat poate de repede si legal.
https://www.google.r...!8i6656  acum au pus marcaj si ghivece...sa nu mai pice examenele la condus:). Parerea mea de neprofesionist este se sanctioneaza "statul" pe linia de tramvai ca sa faci stanga, daca evident este o banda de masina langa linie.

#45
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View Posttoma13, on 25 iulie 2018 - 16:52, said:


Dumneata nu înțelegi că îmi e imposibil să îi las calea liberă fără să încalc alte reguli. Stânga nu pot să fac fără să forțez, pentru că în zona respectivă e trafic greu la ore de vârg și practic aștepți până ce cei din față au roșu ca să poți intra. Pe banda 1 nu pot intra, pentru că, la fel cum vin mașini în coloană de pe sensul opus, și de pe sensul meu e plin. Înainte nu pot merge pentru că cei care fac stânga din sens opus (în cazul de față, un taxi) sunt intrați cu totul pe banda mea. Evident, neregulamentar. Așa că eu sunt în situația în care trebuie să dau prioritate la mașini care circulă în două coloane, nu pot face stânga, nu mă pot retrage pe banda 1, și nu pot merge înainte.

Te întreb sincer: cum ai proceda?
Pai atunci de ce esti suparat? Vatmanul il injura pe taximetristul care te impiedica sa mergi inainte, nu pe tine. Dar nu cred ca am citit asta in postarea initiala...

#46
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Postsuperm, on 25 iulie 2018 - 16:55, said:

Parerea mea de neprofesionist este se sanctioneaza "statul" pe linia de tramvai ca sa faci stanga, daca evident este o banda de masina langa linie.
nu, daca nu vine tramvaiul e ok, doar i-a dat niste puncte ca s-a incadrat gresit perpendicular pe axul drumului

p.s. nu se vede locatia

Edited by arg, 25 July 2018 - 16:58.


#47
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Posttoma13, on 25 iulie 2018 - 16:41, said:

Am semnalizarea stânga pusă, sunt încadrat pe linia de tramvai cum sunt și ceilalți șoferi din fața mea care fac stânga, ei au timp să intre, eu nu. Aș fi putut forța intratea pe galben intermitent târziu, dar riscam accident - nu mai zic de permis.
Eu vad acolo linie continua intre banda auto si linia de tramvai. Si mai vad semaforul pus inainte de trecerea de pietoni.
Attached File  iasi.png   1.49MB   45 downloads

Ai calcat banda continua, ori ai incalcat :

Art. 57

(3) Pătrunderea unui vehicul într-o intersecție este interzisă dacă prin aceasta se produce blocarea intersecției.

#48
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
mai in spate nu e continua,
si nici nu e vreun indicator care sa arate ca nu e voie pe linia de tramvai la stop.
e ok sa stea pe linia de tramvai pentru stanga si inainte, dar sa nu incurce tramvaiul

Edited by arg, 25 July 2018 - 17:00.


#49
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 14.03.2013

View Postdcr, on 25 iulie 2018 - 16:04, said:

Eu știam că este interzisă încadrarea pe linia de tramvai pentru viraj la stânga. Poate știu eu greșit că am peste 30 de ani de când am luat permisul Posted Image
Soferii stiu. Posesorii de carnet merg pe unde vor, putin le pasa de regulile de circulatie. Cocalarism romarlanesc clasic.

#50
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Postjm2010, on 25 iulie 2018 - 17:00, said:

Soferii stiu. Posesorii de carnet merg pe unde vor, putin le pasa de regulile de circulatie. Cocalarism romarlanesc clasic.
corect, doar ca posesorii de permis stiu cum se merge corect, restul au doar impresia ca stiu.

Edited by arg, 25 July 2018 - 17:03.


#51
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View Postpasilla, on 25 iulie 2018 - 16:57, said:

Eu vad acolo linie continua intre banda auto si linia de tramvai. Si mai vad semaforul pus inainte de trecerea de pietoni.
Attachment iasi.png

Ai calcat banda continua, ori ai incalcat :

Art. 57

(3) Pătrunderea unui vehicul într-o intersecţie este interzisă dacă prin aceasta se produce blocarea intersecţiei.
Banda continua nu mai este dupa semafor, iar ce spui tu acolo la patrunderea autovehiculului intr o intersectie....nu se refera la asta. Asta ar insemna ca cei care fac stanga nu au voie sa intre in intersectie.
Aia cu blocarea este cam asa, tu daca stai la semaforul din imagine, iar dupa intersectie in fata ta este coloana de masini si tu nu ai loc sa mergi inainte, tu chiar daca ai verde, nu ai voie sa patrunzi in intersectie pana nu se pune in miscare coloana din fata ta si logic atunci o sa ai loc sa intri cu masina.

#52
toma13

toma13

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.07.2018

View Postdanvlas, on 25 iulie 2018 - 16:55, said:

Pai atunci de ce esti suparat? Vatmanul il injura pe taximetristul care te impiedica sa mergi inainte, nu pe tine. Dar nu cred ca am citit asta in postarea initiala...

Claxoanele vatmanului au început înainte să vină taximetristul, deci pe mine mă înjura. Repet - eu eram încadrat stânga; tramvaiul a venit din spate și a început să claxoneze; eu rămân acolo, mașinile trec; claxoanele încep să fie din ce în ce mai dese; între timp, taximetristul se încadrează și el pentru stânga pe banda mea, iar la puțin timp virăm stânga amândoi pentru că se face roșu pentru cei din față.

Nu am menționat în prima postare pentru că nu mi s-a părut relevant - intenția mea era să mă deplasez la stânga, nu să merg înainte. Nu cred că vatmanul poate, în mod justificat, să îmi ceară să îmi schimb direcția de mers pentru 25 de secunde cât stă în spatele meu, în condițiile în care nu am intrat abuziv înaintea lui. Dar da, inițial - adică când am văzut că vine tramvaiul din spate, eu fiind încadrat pentru stânga și dând prioritate - aș fi putut merge înainte. Nu însă - evident - după ce a venit și taxiul.

#53
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View Postjm2010, on 25 iulie 2018 - 17:00, said:

Soferii stiu. Posesorii de carnet merg pe unde vor, putin le pasa de regulile de circulatie. Cocalarism romarlanesc clasic.
Poti sa mi spui ce indica marcajele de pe sosea? Si chiar la semafor?
In acea intersectie este perfect legal sa faci stanga. Pana nu demonstrezi legal ca este interzis sa faci stanga, tu esti posesorul de carnet :D

Edited by alin62, 25 July 2018 - 17:08.


#54
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 14.03.2013

View Postarg, on 25 iulie 2018 - 17:02, said:

corect, doar ca posesorii de permis stiu cum se merge corect si legal, restul au doar impresia ca stiu.
Am corectat ca sa nu apara confuzii.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate