Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Viraj stânga de pe linia de tramvai, două benzi pe sens

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
181 replies to this topic

#19
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

 MusafirulCreativ, on 25 iulie 2018 - 16:11, said:

Corectati-ma daca gresesc, dar din cate stiu e interzis virajul stanga de pe linia de tramvai atunci cand sunt mai mult de 2 benzi pe sens. De exemplu, daca sunt 3 benzi pe sensul tau si tramvaiul e pe b3, nu ai ce cauta pe banda lui (folosesti b2 pentru viraj stanga). Daca sunt doar doua benzi pe sens, stiu ca poti folosi normal banda pe care circula tramvaiul.
cand linia de tramvai e b4 nu ai ce cauta pe ea de nici un fel,
daca e b1 mergi cot la cot cu tramvaiul si-l si poti depasi prin stanga
cand e b2 sau b3 poti circula pe linie cand nu incurci tramvaiul, dar nu-l poti depasi prin stanga

Edited by arg, 25 July 2018 - 16:21.


#20
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 MusafirulCreativ, on 25 iulie 2018 - 16:11, said:

Corectati-ma daca gresesc, dar din cate stiu e interzis virajul stanga de pe linia de tramvai atunci cand sunt mai mult de 2 benzi pe sens. De exemplu, daca sunt 3 benzi pe sensul tau si tramvaiul e pe b3, nu ai ce cauta pe banda lui (folosesti b2 pentru viraj stanga). Daca sunt doar doua benzi pe sens, stiu ca poti folosi normal banda pe care circula tramvaiul.

Da mai.. ai nota 10 la sala.. numai ca, fiind incadrat acolo.. daca mai e si refugiul de tramvai peste drum, nu o sa vezi nimic venind din dreapta, in pozitia teoretica in care spui tu ca opresti.  Si o sa stai acolo, mult si bine.. pana vine unul din spate si iti da claxon. Ideea este ca, la doua benzi pe sens, de regul exista semafoare, numai ca, in multe cazuri e verde si pentru auto si pentru tramvai, caz in care trebuie sa te uiti bine dupa tramvai, ca daca e, nu poti sa-i tai calea, chiar daca e verde.

Eu ma uit intoteauna bine de tot, apoi apreciz daca pot trece sau nu. Daca nu pot trece, opres inaintea liniei si las sa treaca tramvaiul.. Ca s-ar putea sa stai mult si bine pe linie sa dai prioritate pana sa poti trece.

Edited by rosix, 25 July 2018 - 16:17.


#21
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

 doh, on 25 iulie 2018 - 16:12, said:

Vorba aia, de ce n-ar astepta 100 de oameni dupa 1 care face virajul la stanga. Vatmanii e invidiosi, bre!
Care doi pensionari? Marcajul permite virajul deci este legal mai ales in cazul in care tramvaiul nu era fix in spatele tau cand ai ajuns in acea intersectie. Lasati o mai moale cu sutele de oameni ca nu e ambulanta si nici pompieri care se grabesc sa stinga un incendiu.

#22
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,110
  • Înscris: 30.04.2007
eram tentat sa scriu "pe linia de tramvai nu ai ce cauta", dar m-am mai uitat o data la linkul dat de arg si m-am sucit .. caralumba are perfecta dreptate, daca este sa ne luam dupa marcajele de pe asfalt. daca ar desena si niste sageti, atuni nu ar mai fi nici o ambiguitate.

Edited by r_murphy, 25 July 2018 - 16:16.


#23
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

 MusafirulCreativ, on 25 iulie 2018 - 16:11, said:

Corectati-ma daca gresesc, dar din cate stiu e interzis virajul stanga de pe linia de tramvai atunci cand sunt mai mult de 2 benzi pe sens. De exemplu, daca sunt 3 benzi pe sensul tau si tramvaiul e pe b3, nu ai ce cauta pe banda lui (folosesti b2 pentru viraj stanga). Daca sunt doar doua benzi pe sens, stiu ca poti folosi normal banda pe care circula tramvaiul (daca nu exista alte marcaje suplimentare).
"Normal" ala se aplica doar cand tramvaiul nu e prin zona. Altfel ai obligatia sa-i lasi cale libera. Cum altfel putem ajunge la precizia transportului in comun din vest?

#24
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.09.2006

 toma13, on 25 iulie 2018 - 15:58, said:

Eu eram pe linia de tramvai, încadrat de ceva timp (prinsesem un roșu înainte cu semnalizarea stânga pusă), și când s-a făcut verde am înaintat ca să pot vira pe direcția indicată. Fiind oră de vârf, a trebuit să stau destul de mult pentru a da prioritate mașinilor de pe sensul opus.
În aproape tot acest timp, din spatele meu un tramvai mă claxona insistent, oprit la probabil mai puțin de 10 cm de spatele mașinii mele.
Cand ai prins rosu cu semnalizarea stanga pusa, pe ce banda erai? Pe banda 1 sau pe linia de tramvai?
Codul rutier zice asa:
"Articolul 100
(1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a II-a de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice:
9.nerespectarea obligatiei de a circula pe un singur sir, indiferent de directia de deplasare, intr-o intersectie in care circula si tramvaie si de a lasa liber traseul tramvaiului atunci cand spatiul dintre sina din dreapta si trotuar nu permite circulatia pe doua siruri;"
Nu zice nimic de "asteptat dupa masini care circula din sens opus ca sa pot vira eu la stanga" sau orice altceva de genul asta. Shitty situation, asta e, mergi pana in urmatoarea intersectie si te descurci acolo.

#25
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Mama ei de scoala de soferi si de legislatie rutiera

Pentru efectuarea virajului la stanga, in cazul drumurilor cu linii de tramvai trebuie sa preselectam banda de langa linia de tramvai, iar daca ne aflam pe o strada cu sens unic preselectia pentru virajul la stanga se face pe banda de langa bordura din stanga.

Art. 103
Pe drumul public cu cel mult doua benzi pe sens si cu o a treia banda pe care este amplasata linia tramvaiului langa axul drumului, conducatorii de vehicule pot folosi aceasta banda, cu obligatia sa lase libera calea tramvaiului, la apropierea acestuia.

Art. 107
(3) Daca in intersectie circula si tramvaie, iar spatiul dintre sina din dreapta si trotuar nu permite circulatia pe doua sau mai multe randuri, toti conducatorii de vehicule, indiferent de directia de deplasare, vor circula pe un singur rand, lasand liber traseul tramvaiului.

#26
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,046
  • Înscris: 02.09.2005

 dcr, on 25 iulie 2018 - 16:04, said:

Eu știam că este interzisă încadrarea pe linia de tramvai pentru viraj la stânga. Poate știu eu greșit că am peste 30 de ani de când am luat permisul Posted Image
l-a prins rosul de dinainte pe linia de tramvai si a stat acolo pana la urmatorul verde

#27
toma13

toma13

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.07.2018

 LuvRaluK, on 25 iulie 2018 - 16:21, said:

Cand ai prins rosu cu semnalizarea stanga pusa, pe ce banda erai? Pe banda 1 sau pe linia de tramvai?
Codul rutier zice asa:
"Articolul 100
(1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a II-a de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice:
9.nerespectarea obligatiei de a circula pe un singur sir, indiferent de directia de deplasare, intr-o intersectie in care circula si tramvaie si de a lasa liber traseul tramvaiului atunci cand spatiul dintre sina din dreapta si trotuar nu permite circulatia pe doua siruri;"
Nu zice nimic de "asteptat dupa masini care circula din sens opus ca sa pot vira eu la stanga" sau orice altceva de genul asta. Shitty situation, asta e, mergi pana in urmatoarea intersectie si te descurci acolo.

Roșu m-a prins fiind încadrat pe linia de tramvai, în spatele a două mașini care virau și ele la stânga. Ele au trecut, eu am prins roșu, am rămas acolo. Din momentul ăla nu mai puteam să mă încadrez pe banda 1, ea fiind ocupată de mașini care mergeau pe direcția înainte/dreapta.

 danvlas, on 25 iulie 2018 - 16:16, said:

"Normal" ala se aplica doar cand tramvaiul nu e prin zona. Altfel ai obligatia sa-i lasi cale libera. Cum altfel putem ajunge la precizia transportului in comun din vest?

Tramvaiul nu era prin zonă când m-am încadrat eu pentru viraj la stânga. De acord cu tine în rest.

 alin62, on 25 iulie 2018 - 16:15, said:

Care doi pensionari? Marcajul permite virajul deci este legal mai ales in cazul in care tramvaiul nu era fix in spatele tau cand ai ajuns in acea intersectie. Lasati o mai moale cu sutele de oameni ca nu e ambulanta si nici pompieri care se grabesc sa stinga un incendiu.

Exact. Nu știu ce mai era în spatele meu în afară de tramvai, dar mai mult ca sigur cei care mergeau înainte s-au încadrat pe banda 1.

 rosix, on 25 iulie 2018 - 16:13, said:

Nu. Daca vezi ca vine tramvaiul, pui semnalizarea si astepti inaintea linite de tramvai... ca aia din spate vad si ei ca e tramvai aproape si nu cred ca claxoneaza de idioti.
Problema e ca mai sunt femei care chiar opresc inaintea liniei de tramvai si incep sa doarma acolo, desi evident nu vine niciun tramvai...

Am făcut asta și am luat claxoane, inclusiv cu tramvaiul lângă mine. Oricum, de regulă așa procedez - las liberă banda pentru tramvai, daca îl văd în spate.

#28
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
@ toma13
ai incurcat tramvaiul, erai bun de amenda.

#29
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

 toma13, on 25 iulie 2018 - 16:28, said:

Roșu m-a prins fiind încadrat pe linia de tramvai, în spatele a două mașini care virau și ele la stânga. Ele au trecut, eu am prins roșu, am rămas acolo. Din momentul ăla nu mai puteam să mă încadrez pe banda 1, ea fiind ocupată de mașini care mergeau pe direcția înainte/dreapta.
Dar puteai sa mergi inainte si sa intorci mai tarziu. Am mai spus-o, varianta pare exagerata, dar iti garantez ca in Austria/Germania/Olanda/Belgia platesti o amenda a dracului de mare, pentru simplul fapt ca perturbi un serviciu public.
Imi pare rau ca in Romania mentalitatea nu a trecut de nivelul " aici am treaba, restul sa astepte dupa mine". Chestie de educatie, presupun.

Edited by danvlas, 25 July 2018 - 16:34.


#30
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
Teoretic este gresit , practic nu ai cum sa faci altfel in multe cazuri.
La examenul practic (traseu) politistul a spus domnisoarei de la volan "si aici intoarceti cat puteti de repede", strada avea linii de tramvai pe mijloc. Si domnisoara a pus masina perpendicular pe liniile de tramvai si a asteptat sa se elibereze benzile sa intoarca, tramvai nu era in zona. Poc, politistul a bifat si domnisoara nu a luat ...
Deci la examen nu se face asa insa in majoritatea cazurilor reale chiar si cu politist in intersectie nu te amendeaza/sanctioneaza...mai ales prin Bucuresti in zonele blocate iti face el semn cu mana sa intri pe linia de tramvai (vezi zona 13 septembrie-trafic greu).

Edited by superm, 25 July 2018 - 16:35.


#31
toma13

toma13

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.07.2018

 Naijax, on 25 iulie 2018 - 16:25, said:

Mama ei de scoala de soferi si de legislatie rutiera

Pentru efectuarea virajului la stanga, in cazul drumurilor cu linii de tramvai trebuie sa preselectam banda de langa linia de tramvai, iar daca ne aflam pe o strada cu sens unic preselectia pentru virajul la stanga se face pe banda de langa bordura din stanga.

Art. 103
Pe drumul public cu cel mult doua benzi pe sens si cu o a treia banda pe care este amplasata linia tramvaiului langa axul drumului, conducatorii de vehicule pot folosi aceasta banda, cu obligatia sa lase libera calea tramvaiului, la apropierea acestuia.

Art. 107
(3) Daca in intersectie circula si tramvaie, iar spatiul dintre sina din dreapta si trotuar nu permite circulatia pe doua sau mai multe randuri, toti conducatorii de vehicule, indiferent de directia de deplasare, vor circula pe un singur rand, lasand liber traseul tramvaiului.

Păi da colegule, "mama ei de legislație". Tu ce înțelegi din art. 103? sau din 105?

Repet: în momentul în care m-am încadrat pentru stânga, nu era zare de tramvai în spatele meu. Cu alte cuvinte, nu circula nici un tramvai în intersecție. După ce a venit tramvaiul, eu nu aveam unde să mă mai mișc din fața lui.

Punem pasaje din cod doar ca să arătăm că avem Google, sau le mai și citim înainte? Urmărim și noi un pic discuția? Sau prindem orice ocazie să ne simțim superiori și mari șoferi fără să ne intereseze cu adevărat de situația reală?

#32
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 toma13, on 25 iulie 2018 - 16:28, said:


Roșu m-a prins fiind încadrat pe linia de tramvai
Nu prea inteleg cum.

#33
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

 superm, on 25 iulie 2018 - 16:34, said:

..... "si aici intoarceti cat puteti de repede", strada avea linii de tramvai pe mijloc. Si domnisoara a pus masina perpendicular pe liniile de tramvai si a asteptat sa se elibereze benzile sa intoarca, tramvai nu era in zona. Poc, politistul a bifat si domnisoara nu a luat ...
...
pentru ca era prin zona (ca si in situatia de fata) un inficator de oprirea interzisa.... si a intors unde nu avea voie.

Edited by arg, 25 July 2018 - 16:40.


#34
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 toma13, on 25 iulie 2018 - 16:35, said:


Păi da colegule, "mama ei de legislație". Tu ce înțelegi din art. 103? sau din 105?

Repet: în momentul în care m-am încadrat pentru stânga, nu era zare de tramvai în spatele meu. Cu alte cuvinte, nu circula nici un tramvai în intersecție. După ce a venit tramvaiul, eu nu aveam unde să mă mai mișc din fața lui.

Punem pasaje din cod doar ca să arătăm că avem Google, sau le mai și citim înainte? Urmărim și noi un pic discuția? Sau prindem orice ocazie să ne simțim superiori și mari șoferi fără să ne intereseze cu adevărat de situația reală?

Daca eram rautacios spuneam ca ar cam fi cazul sa-ti dai foc la carnet
Dar NU sunt rautacios Posted Image

Scrie EXTREM de clar - cu obligatia sa lase libera calea tramvaiului, la apropierea acestuia

Deci - daca tramvaiul NU era acolo cand dumneata te-ai incadrat stanga, imediat ce acesta apare in peisaj AI OBLIGATIA sa-i lasi cale libera

#35
toma13

toma13

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.07.2018

 pasilla, on 25 iulie 2018 - 16:36, said:

Nu prea inteleg cum.

Am semnalizarea stânga pusă, sunt încadrat pe linia de tramvai cum sunt și ceilalți șoferi din fața mea care fac stânga, ei au timp să intre, eu nu. Aș fi putut forța intratea pe galben intermitent târziu, dar riscam accident - nu mai zic de permis.

#36
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
tu ai circulat pe linia de tramvai, ghinion te-a prins din urma... => bun de amenda

p.s. daca poti schimba ruta, cauta pe harta una mai simpla.

Edited by arg, 25 July 2018 - 16:45.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate