Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info
 Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Photoscape, unde?

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 

Tencuiala cu var si nisip la casa veche de lemn de la tara

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#55
Clnmv

Clnmv

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.12.2020

View PostIngN, on 04 octombrie 2018 - 06:50, said:

Se poate tencui cu varul nestins. Nu sta nimeni sa stinga varul pe un santier.

De regula se stinge varul folosit la zugravit, si se lasa o perioada dupa ce a fost stins (se ingropa), nu se foloseste imediat.

Proportia var - ciment era : 2 unitati de var pe unitate de ciment. Deci dublu var fata de ciment. Este un chin sa tencuiesti doar cu nisip, apa si ciment, nu face priza pe perete de tavane nu mai vorbesc.
Varul este si un bun dezinfectant (se arunca in fantani, se da pe pomi, etc).

La o casa veche din lemn de la tara cred ca mult mai importanta decat tencuiala este consolidarea/rezistenta.
.    Nu exista var nestins de cumpărat. Varul mestins este ca niște bulgari  Sunt bulgari albi

#56
Clnmv

Clnmv

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.12.2020
Cimentul facilitează condensul și lemnului nu i place condensul

View Postdny2004, on 13 decembrie 2020 - 19:31, said:

Apreciez replica. Am cautat cat var si cat nisip se foloseste la o tencuiala cu adevarat clasica. Nu am gasit, prin urmare am intrebat aici. Retete cu ciment sunt pe tot internetul. Daca tencuiala asta veche, var cu nisip a rezistat pe pereti si tavane zeci de ani si cunoscatorii sustin ca adaugarea de ciment in compozitie ar dauna lemnului din pereti, de ce sa punem acest ciment? Nu ma astept sa iasa Marriott.
Intrebarea ramane: proportie var/nisip pentru tencuiala clasica? Exclus ciment. Multumesc!

View Postdny2004, on 13 decembrie 2020 - 19:31, said:

Apreciez replica. Am cautat cat var si cat nisip se foloseste la o tencuiala cu adevarat clasica. Nu am gasit, prin urmare am intrebat aici. Retete cu ciment sunt pe tot internetul. Daca tencuiala asta veche, var cu nisip a rezistat pe pereti si tavane zeci de ani si cunoscatorii sustin ca adaugarea de ciment in compozitie ar dauna lemnului din pereti, de ce sa punem acest ciment? Nu ma astept sa iasa Marriott.
Intrebarea ramane: proportie var/nisip pentru tencuiala clasica? Exclus ciment. Multumesc!
. Eu am făcut tencuieli cu var și nisip și pot sa ți spun ca cei care bagă ciment îl bagă habar nu au ce fac Vorbesc de rezistența de parca tencuiala ar fi element de rezistența și nu element decorativ. Pe urma se plîng de igrasie și mucigai dar au tencuiala tare

Eu am făcut tencuieli cu var și nisip și pot sa spun ca adăugarea cimentului este o aiureala

#57
Alcora33

Alcora33

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.05.2023

 Clnmv, on 22 februarie 2021 - 13:20, said:

Cimentul facilitează condensul și lemnului nu i place condensul

. Eu am făcut tencuieli cu var și nisip și pot sa ți spun ca cei care bagă ciment îl bagă habar nu au ce fac Vorbesc de rezistența de parca tencuiala ar fi element de rezistența și nu element decorativ. Pe urma se plîng de igrasie și mucigai dar au tencuiala tare

Eu am făcut tencuieli cu var și nisip și pot sa spun ca adăugarea cimentului este o aiureala
Poate ma ajutati si pe mine cu o informatie, in legatura cu tencuiala din var si nisip. Am cumparat o casa veche de 60 de ani, e din caramida arsa, casa e super solida. Am terminat de renovat interiorul, dar nu am retencuit-o, doar am reparat micile fisuri ale tencuielii si dat cu var.
Tencuiala exterioara trebuie refacuta, pe alocuri este fisurata. Din ce imi dau seama, cred ca tencuiala e din var cu nisip. Am inchis niste ferestre si a cazut tecuiala pe marginea peretelui, asa am vazut ca se sfarima imediat, chiar daca pe pereti e dura. Asta inseamna ca nu a avut ciment, nu?
Daca as folosi tot aceiasi reteta, adica var+nisip, oare cum s-ar comporta cind voi pune vata bazaltica ca izolatie exterioara? Plus ca trebuie date gauri pentru dibluri. Si asa am avut mari probleme la orice gaura facuta la interior. Sotul meu s-a chinuit destul sa prinda cite ceva pe perete, a folosit ancore chimice si tot nu e mare siguranta. Daca nimeresti in caramida, este extrem de dura, dar daca e intre, nu tine nimic. Presupun ca nu s-a folosit in casa, nimic ciment la pereti, nici tencuiala intern/extern, nici la zidit caramizile.
Deci: 1 - Daca folosesc doar var-nisip, risc sa imi cada vata izolatoare?
2- Daca folosesc var+ciment+nisip, am sanse sa am igrasie in casa?
Casa este perfect uscata, nici pic de umezeala, umiditate iarna de 37-38, adica mai mica decit 40 cit e normala. Daca pun ciment in tencuiala, ce risc am?
Multumesc frumos pentru un eventual raspuns!

#58
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 15.06.2009
Nu vreau sa te sperii, legatura chimica var-nisip tine cam 50 de ani dupa care tencuiala devine sfaramicioasa, pierde complet aderenta pe orice suport.

#59
Alcora33

Alcora33

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.05.2023
Multumesc de raspuns!
Nu ma sperii, ma gindeam eu ca atunci cind refac tencuiala exterioara, trebuie reteta cu var+ciment+nisip. As fi vrut sa evit cimentul, dar se pare ca nu pot, daca vreau una trainica si mai ales ca vine si vata bazaltica.

#60
Xavier_em

Xavier_em

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 29.10.2006
Buna seara,

Am vazut ca va pricepeti la tencuieli din var.

Deoarece am nevoie sa repar urgent la casa de lemn si paianta pe exterior, partea de soclu a casei, imi puteti spune daca varul calcic hidratat este bun ?

Daca da, se amesteca o parte var cu 2.5 parti nisip, sau aveti alta reteta ?

Multumesc frumos

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate