Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Atestat consilier de siguranta

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi
 Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...
 

Acte necesare înmatriculare auto

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Va salut. As dori sa știu ce acte am nevoie pentru înmatricularea unui autoturism adus de afara.
Am nevoie de vreo.un act de la primărie ? Mulțumesc.


#2
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,350
  • Înscris: 05.09.2006
https://www.drpciv.r...e=inmatriculari

#3
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Nu se deschide linkul

#4
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Mai sunt o gramada de topicuri pe forum, cu tema asta. Cauta sa vezi ce ti se potriveste, functie de cat de afara a fost masina, daca a venit pe rotile ei sau pe platforma, daca ai adus-o tu, sau altcineva, etc. Din cate ai zis, nimeni nu poate ghici de ce ai tu nevoie exact.

#5
danpaul78

danpaul78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 21.03.2011

View Postroman_roman, on 23 iulie 2018 - 08:35, said:

Va salut. As dori sa știu ce acte am nevoie pentru înmatricularea unui autoturism adus de afara.
Am nevoie de vreo.un act de la primărie ? Mulțumesc.


dechizi site-ul google si acolo scri asa: "acte necesare inmatriculare" vor aparea mai multe link-uri de unde vei putea lua informatiile necesare

#6
fy72

fy72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 24.06.2018
E mai simplu mura-n gura!Posted Image

#7
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

View Postl_dan, on 23 iulie 2018 - 08:46, said:

The requested URL /documente-necesare.html was not found on this server.

#8
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 21.06.2012
Off:De ce sunteti rai si ii luati placerea de a deschide un topic?
On:Initiator trebuie sa oferi mai multe detalii. Sau mai bine contra unei sume modice de bani(ex:50lei) mergi la un birou de inmatriculari auto si intrebi acolo ce documente ai nevoie pentru inmatriculare autoturism.Cererea de documente difera de la un judet la altul.Stiu,legea este una pentru toti,dar unii functionari o aplica in functie de cum se trezesc dimineata.

Edited by C63AMG, 23 July 2018 - 12:51.


#9
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Cu scuzele de rigoare vin cu restul informațiilor : autoturism adus pe roti de un prieten de afara(alegerea am făcut.o noi de pe net iar el a mers și a luat.o) , rar.ul in câteva zile avem programarea la Bacău. Vroiam mai mult sa știu dacă am nevoie de vreo.un document de la primărie. Restul de acte le.am văzut pe net , dar cu primărie nu îmi e prea clar.
Și am pus întrebarea aici în ideea că aș primi informații de la cei care au înmatriculat recent un autoturism.

#10
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 21.06.2012

View Postroman_roman, on 23 iulie 2018 - 14:42, said:

Cu scuzele de rigoare vin cu restul informațiilor : autoturism adus pe roti de un prieten de afara(alegerea am făcut.o noi de pe net iar el a mers și a luat.o) , rar.ul in câteva zile avem programarea la Bacău. Vroiam mai mult sa știu dacă am nevoie de vreo.un document de la primărie. Restul de acte le.am văzut pe net , dar cu primărie nu îmi e prea clar.
Și am pus întrebarea aici în ideea că aș primi informații de la cei care au înmatriculat recent un autoturism.
Dupa ce mergi cu autoturismul la R.A.R te prezinti la primaria unde ai domiciliul fiscal cu urmatoarele documente:
-Copie carte auto fata si verso + originalul.
-Copie factura/contract achizitie + traduceri daca este din afara tarii + copie traduceri/traducere + originalul/originalele.
-Copie C.I.
-Fisa impunere auto (sa iti puna stampila de luare in evidenta).
-Cerere Declaratie de Impunere auto.
De aceea te-am trimis mai devreme la un birou de inmatriculari auto,cei de acolo iti pregatesc dosarul si pentru primarie,anaf,politie.Cu cereri si formulare.

#11
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Banuiesc ca e vorba de un stat UE. Cine e proprietarul in acte? Tu, sau amicul tau?

#12
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Prietenul, dar am contract și între mine cu neamț. De ce ?




#13
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Contractul dintre tine si neamt era ok, daca masina ar fi fost adusa pe platforma, caz in care trebuia sa specifici la politie datele platformei. Daca a venit pe roti, inseamna ca numerele provizorii au fost scoase pe numele prietenului, in actele provizorii e numele lui, practic tu trebuie sa cumperi masina de la el, e ca si cand cumperi de la un samsar.

#14
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Nr roșii pe România sunt pe numele meu ,plus asigurarea.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate