Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour
 

Ce fac cei care au salarii de peste 2000 euro cu atatia bani ?

* * * - - 8 votes
  • Please log in to reply
1182 replies to this topic

#55
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Ii cheltuie. Cand ai mult cheltui mult, societatea e facuta astfel incat orice om sa poata sa faca praf toti banii pe care ii are oricat de mult ar avea.

Ii va cheltui pe exact aceleasi lucruri pe care cheltuie si cel cu 300 euro doar ca va alege produsele mai scumpe de la raft cu eticheta de brand care sunt chiar la pret triplu sau chiar peste.
Doar ca
-in loc sa plateasca pentru un apartament renovat la cost va plati pentru un apartament renovat cu bani mai multi.
-in loc sa se plimbe cu o masina a poporului care a costat acum 10 ani 15.000 euro se va plimba cu o masina premium care a costat acum 5 ani 45000 euro.
-in loc sa cumpere telefon ieftin va cumpara cel mai scump telefon de pe piata, eventual la precomanda sa fie primul din cunoscuti care etaleaza noul model.
-in loc sa faca o plimbare pe an va face apoape in fiecare weekend.
-in loc sa bea apa la 1 leu sticla va bea apa la 3 lei sticla pentru ca are eticheta de brand.
-in loc sa cumpere tricoul de 20 lei, va cumpara acelasi tricou cu 120 lei pentru ca are eticheta de brand.
-in loc sa manance carnati, muschiulet, carne care e intre 10-18 lei/kg va manca aceeiasi treaba doar ca va plati intre 30-40 lei/kg ca are eticheta de brand.
-in loc sa faca economie, va face risipa inutila.

Multe din cheltuieli sunt risipa inutila si intretinere de fudulie inutila daca stai sa gandesti, dar avantajul cand ai venituri mari e ca nu trebuie sa gandesti.
Oricum majoritatea oamenilor sunt predispusi la a nu gandi, indiferent de cati bani au.

Edited by lexis1, 20 July 2018 - 09:47.


#56
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
Diferenta?
In viata conteaza doar ce bagi in gura si ce tragi pe paula

#57
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,806
  • Înscris: 12.06.2010

View Postlexis1, on 20 iulie 2018 - 09:39, said:

Ii cheltuie. Cand ai mult cheltui mult, societatea e facuta astfel incat orice om sa poata sa faca praf toti banii pe care ii are oricat de mult ar avea.

Ii va cheltui pe exact aceleasi lucruri pe care cheltuie si cel cu 300 euro doar ca va alege produsele mai scumpe de la raft cu eticheta de brand care sunt chiar la pret triplu sau chiar peste.
Doar ca
-in loc sa plateasca pentru un apartament renovat la cost va plati pentru un apartament renovat cu bani mai multi.
-in loc sa se plimbe cu o masina a poporului care a costat acum 10 ani 15.000 euro se va plimba cu o masina premium care a costat acum 5 ani 45000 euro.
-in loc sa cumpere telefon ieftin va cumpara cel mai scump telefon de pe piata, eventual la precomanda sa fie primul din cunoscuti care etaleaza noul model.
-in loc sa faca o plimbare pe an va face apoape in fiecare weekend.
-in loc sa bea apa la 1 leu sticla va bea apa la 3 lei sticla pentru ca are eticheta de brand.
-in loc sa cumpere tricoul de 20 lei, va cumpara acelasi tricou cu 120 lei pentru ca are eticheta de brand.
-in loc sa manance carnati, muschiulet, carne care e intre 10-18 lei/kg va manca aceeiasi treaba doar ca va plati intre 30-40 lei/kg ca are eticheta de brand.
-in loc sa faca economie, va face risipa inutila.

Multe din cheltuieli sunt risipa inutila si intretinere de fudulie inutila daca stai sa gandesti, dar avantajul cand ai venituri mari e ca nu trebuie sa gandesti.
Oricum majoritatea oamenilor sunt predispusi la a nu gandi, indiferent de cati bani au.
Castigi 300 euro, este?

#58
warchilde

warchilde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 24.09.2007

View Postlexis1, on 20 iulie 2018 - 09:39, said:

Ii cheltuie. Cand ai mult cheltui mult, societatea e facuta astfel incat orice om sa poata sa faca praf toti banii pe care ii are oricat de mult ar avea.

Ii va cheltui pe exact aceleasi lucruri pe care cheltuie si cel cu 300 euro doar ca va alege produsele mai scumpe de la raft cu eticheta de brand care sunt chiar la pret triplu sau chiar peste.
Doar ca

-in loc sa cumpere tricoul de 20 lei, va cumpara acelasi tricou cu 120 lei pentru ca are eticheta de brand.
-in loc sa manance carnati, muschiulet, carne care e intre 10-18 lei/kg va manca aceeiasi treaba doar ca va plati intre 30-40 lei/kg ca are eticheta de brand.

Multe din cheltuieli sunt risipa inutila si intretinere de fudulie inutila daca stai sa gandesti, dar avantajul cand ai venituri mari e ca nu trebuie sa gandesti.
Oricum majoritatea oamenilor sunt predispusi la a nu gandi, indiferent de cati bani au.
Astea doua au fost amuzante foc. Daca asta ti-ai propus, ti-a iesit :)))

+1 Allindanutz

#59
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018

View PostalliNdanuTz, on 20 iulie 2018 - 09:47, said:

Castigi 300 euro, este?
Nu.
Doar ca nu imi place sa fiu prostit de societatea de consum.
Inteleg sa platesc mai mult cand primesc mai mult, dar cand primesc doar o eticheta ma simt luat de fraier, fraier pe spatele caruia au ajuns aia in top500.
Ma uit la ala de la Inditex, ala care detine brandul Zara... vinde niste chinezarii cu aceeasi calitate ca cele de prin "targuri" cu sigla pe ele, nimic mai mult. Asa a ajuns cel mai bogat om din lume.

Edited by lexis1, 20 July 2018 - 09:53.


#60
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 29.10.2014
Nu știu, eu nu mă văd în cele spuse mai sus. Chiar acum port un tricou rupt pe care-l am de vreo 15 ani. Am un telefon Xiaomi care a fost 1100 de lei pe care l-am luat doar fiindcă avea bateria cea mai mare (telefonul anterior murea după 6 ore, mereu trebuia ținut la încărcat și asta cu o baterie nouă). Mașina e adevărat că e nouă. Și asta fiindcă nu am nici o experiență cu service-uri auto și controale, iar pe piața second hand se fură la greu. Era o mașină de vânzare cu 20 000 de km. A dispărut 3 săptămâni și apoi a apărut exact aceeași mașină dar cu 5000 de kilometri. Dă-o-n mă-sa de treabă. Și la 20 000 de kilometri trebuiau dați înapoi?

E adevărat că ieșim din țară des, dar prima tură de anul ăsta a fost să mă întâlnesc cu clienții mei, apoi a fost concediul, pe urmă are soția un curs la care participă.

Nu știu, puiul pe care l-am luat ultima dată a fost vreo 25 de lei kilogramul. Am făcut ceva mâncare cu niște ingrediente primite de la mătușa soției to be honest.

Edited by RedDev, 20 July 2018 - 09:53.


#61
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Exista si exceptii, RedDev... probabil noi ne incadram acolo.
Dar nu mai zi la nimeni ca iar crede lumea ca ai venituri de 300 euro, ca nu spargi banii pe prostii.

Edited by lexis1, 20 July 2018 - 09:53.


#62
Corl

Corl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 11.04.2006
Exact cum spune lexis. Si in plus concediile extrem de scumpe. Si fiecare isi sustine un hobby
- fructe bio de 100 de lei pe zi
-gadget-uri scumpe (iphone x ,smartwatch de  1000 de euro )
-lansete de 500 de euro
-parapanta si cursuri de parapanta
In linii mari viata e cam aceiasi .

#63
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View PostalliNdanuTz, on 20 iulie 2018 - 09:47, said:

Castigi 300 euro, este?

Am dat like pentru idee nu pentru "atac" , lista comentata nu are baza in realitate, sunt multi fara bani care isi cumpara telefoane scumpe dar fara abonament/net, pleaca in "vacante" des si mananca covrigi samd. Lista e lunga dar nu se regaseste in general in realitate, cazuri speciale sunt in toate colturile lumii dar nu astea dau regula.

Edited by superm, 20 July 2018 - 09:54.


#64
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
dau bani saracilor ,ca ei au prea multi Posted Image

#65
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 22.07.2008
Noua ne intra in casa cam 13.000 lei lunar din salarii. Starea generala e ca niciodata nu ne ajung banii, mereu sunt nevoi ce nu pot fi acoperite si le tot amanam. Ar merge o masina noua ca a mea are 10 ani, dar gandul la inca o rata ma inspaimanta. Ar merge reparatii prin casa...cu ce sa le faci? Si nu avem hobbyuri scumpe, nu iesim prin cluburi, concediile ni le respectam dar nu prin locuri exotice. Anul asta vom merge in Albania ca de Grecia nu avem bani.  Copilul, doar unul avem, costa - meditatii, tabere, after-school. Pe benzina dam o groaza, 2 masini, locuim in afara Bucurestiului si nu se pune problema transportului in comun. Iarasi pe asigurari se duc bani - masina, casa, sanatate.
Nu suntem dezorganizati, cheltuielile le trecem zilnic intr-un excell organizat pe capitole. Sigur ca sunt constienta ca exista oameni care castiga mai putin, dar nu cred ca prin Bucuresti din cate vad prin jur.

#66
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,886
  • Înscris: 13.07.2011
eu sunt de parere ca in Romania cu 2000€ salariu, traiesti o viata foarte buna, chiar luxurioasa. In tariile vest europene 2000€ sunt sub salariu mediu si nu iti ofera lux dar iti ofera un trai ok.

Eu dupa facultate m-a angajasem la o companie care imi platea 1.650€ in mana si mi se parea extrem de putin. Dupa ce plateam chiria, asigurarea la masina si alte costuri fixe + mancarea nu imi ramanea foarte mult sa traiesc si inainte de angajare ma gandeam ca 1.650€ sunt bani buni. Un coleg din compania respectiva imi spunea stai sa vezi cand o sa treci de 2.000€ atunci o sa traiesti bine. Si a avut dreptate, dupa ce am depasit cei 2.000€ atunci chiar se simte o diferenta. La sfarsitul lunii iti raman bani in buzunar care ii poti pune deoparte.

Problema vine in momentul in care castigi mai mult. Psihicul iti spune sa si cheltui mai mult si odata cu salariul mai mare, ai si o masina mai scumpa, un apartament mai scump, mananci mai bine, iesi mai des undeva si asa mai departe.

#67
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 29.10.2014
Da, e super tare România. Plătesc asigurare de sănătate la stat ca să plătesc asigurare privată. Vorbeam cu colegi din liceu care sunt în Anglia sau Belgia. Nici unul nu are discursul meu și al soției. Pentru ei, dacă ești bolnav, te duci la medic și te tratezi. The end.

Edited by RedDev, 20 July 2018 - 10:30.


#68
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Eu n-am priceput asta cu asigurarea privata... de ce as arunca banii aia pe... nimic?
Tot ma cauta astia cu asigurarile lor de sanatate si incearca sa ma convinga sa le dau bani degeaba, pentru ca... nimic.

Mai ales avand in vedere ca la un doctor nu m-am dus decat rar la control sa imi elibereze reteta pentru chestii precum raceala... si atunci am dat cash aia 50-100 lei cat era afisat ca e pretul pentru consult si aia a fost, asta din dorinta de a scapa de cozile de la aia cu "asigurare".

#69
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 22.07.2008
Nu e chiar pe nimic. Dupa scandalul cu HexiPharma parca nu as vrea ca vreunul dintre noi sa ajunga sa fie operat in vreun spital de stat sa tremuram daca mai iese viu de acolo. Si culmea e ca sotul a suferit recent o operatie ortopedica care a fost acoperita integral de asigurare in spital privat. Nu e moft, ar fi moft daca am trai  la Viena, in Romania ne adaptam la mediu daca vrem sa supravietuim

#70
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
2000 sunt bani ok. Nici pe departe lux cum afirma unii. La un standard de viata normal, ii cheltui pe toti si nu pui nimic deoparte.
Bineinteles ca poti trai ca si cum ai avea 1000 sau mai putin si pui deoparte, Dar de ce ai face asta???
Tocmai de aia ai invatat si muncesti pe o suma decenta ca sa nu duci lipsuri. Dar esti la limita.

Pe de alta parte, este adevarat ca oricat ai castiga (sa zicem pana in 10-12000 eur/luna) , tot aceeasi viata ai duce dar cu lucruri mai de calitate, implicit creste calitatea vietii. Dar tot ai cheltui aproape tot. Chiar daca nu pe lucruri zilnice , tot se gasesc cateva cheltuieli mari pe an pe care sa dai bruma aia agonisita in lunile anterioare(vacante scumpe, o masina noua, un teren, etc).
Deci...oricat ai avea(nu milionar ci palmas), tot ii cheltui. Macar ai viata buna.

Dar sa raspund inca o data initiatorului, 2000 eur nu sunt bani sa te lafai in nici un caz.

#71
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 14.03.2013

View Postlexis1, on 20 iulie 2018 - 10:07, said:

Eu n-am priceput asta cu asigurarea privata... de ce as arunca banii aia pe... nimic?
Tot ma cauta astia cu asigurarile lor de sanatate si incearca sa ma convinga sa le dau bani degeaba, pentru ca... nimic.

Mai ales avand in vedere ca la un doctor nu m-am dus decat rar la control sa imi elibereze reteta pentru chestii precum raceala... si atunci am dat cash aia 50-100 lei cat era afisat ca e pretul pentru consult si aia a fost, asta din dorinta de a scapa de cozile de la aia cu "asigurare".
Trebuie sa o ai ca sa intelegi :)
Spre exemplu, eu si copilul meu avem asigurare privata (varianta premium) de la Allianz. Platesc cam 350 lei pe an pentru copil (e asigurare de business dar acopera foarte multe chestii) si a trebuit sa ii fac niste analize la Bioclinica. Analizele costau peste 1000 lei daca le plateam (nu ti le face nimeni la stat in caz ca te intrebi). Tu mai bine platesti full in loc sa te asiguri? Ca idee. Si nu ma lua ca esti sanatos si alte vrajeli. A fost un caz. Am mai folosit asigurarea in mod repetat cand am avut nevoie, per total am iesi pe plus semnificativ.

#72
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostRedDev, on 20 iulie 2018 - 10:02, said:

Da, e super tare România. Plătesc asigurare de sănătate la stat ca să plătesc asigurare privată. Vorbeam cu colegi din liceu care sunt în Anglia sau Belgia. Nici unul nu are discursul al meu și al soției. Pentru ei, dacă ești bolnav, te duci la medic și te tratezi. The end.

am fost pe afara niste ani si pe 3 continente. eu eram singurul din echipa fara suplimentar asigurare medicala la privat. majoritatea lor o primeau de la angajator dar restul si-o cumparau singur. am fost in 7 tari din europa de vest (vest, nu centrala) si apoi in alte 3.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate