Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Ce fac cei care au salarii de peste 2000 euro cu atatia bani ?

* * * - - 8 votes
  • Please log in to reply
1182 replies to this topic

#37
pui

pui

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 01.09.2004

View Postdorin_2k, on 20 iulie 2018 - 05:46, said:

Ieri am auzit la TV ca un medic are la stat 18.000 lei salariu.Deci? 4000â‚Ź.
Invata 6 ani la facultate, apoi inca 6 rezidentiatul si nu mai intrebi asa ceva.
Cam așa e.
Un alt exemplu: asistentă medicală, 25 ani, debutantă, vechime 4 luni, venituri lunare 4.400 lei + gărzi, ajunge spre 5.000 lei.
Cum vi se pare? Și mai așteaptă și câte o atenție...

#38
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View Postgeo9988, on 19 iulie 2018 - 23:58, said:

Ce fac cei care au salarii de peste 2000 euro cu atatia bani ?
"atatia bani" Posted Image
Asta ori e de drepta ori e de fan ori copilareasca.
Care mai "atatia bani"?
2000 de euro pe luna net, reprezinta un castig decent, ce poate trai omeneste, simti si tu ca ai pentru ce sa muncesti.
Daca cineva ar castiga 2000 de euro net si echivalentul real in brut pe durata intregului stagiu obligatoriu de cotizatie la CNPP, atunci in sfarsi ar iesi si el la pensie cu aprox. 3500-4000 lei, adica batranetea nu i-ar fi improscata cu cacat.

Mai, 2000 de euro net, in mana sau cum vrei tu sa numesti, castiga 70% dintre patronii astia (sute de mii de patroni) de va salarizeaza pe voi, dar pe zi, nu pe luna.Posted Image !0% castiga mai mult si 20% aprox. 1000 euro pe zi (nu vorbim despre cele 1 milion de firme existente in Romania, vorbim despre cele cateva sute de mii care sunt efectiv, vizibil profitabile).

Edited by altnume, 20 July 2018 - 07:03.


#39
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Posthwplanet, on 20 iulie 2018 - 00:50, said:

Nu chiar. Orice om munceste.. de ce nu e orice om platit cu banii aia?
Pentru ca nu avem un sistem centralizat (asa cum gaseam in comunism) unde lucrurile astea se decid din pix. In sistem descentralizat, sunt multi factori ce separa unii de altii, avem industrii diferite, oameni de afaceri diferiti, nu exista uniformizare.

#40
JohnSmith

JohnSmith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 11.06.2005
Voi, unii, inca nu sunteti capabili sa faceti diferenta intre munca fizica si munca intelectuala.
2000e reprezinta un salariu mediocru in cel mai bun caz.

#41
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017

View Postgeo9988, on 19 iulie 2018 - 23:58, said:

Ce cheltuieli aveti.
Aceleasi cheltuieli dar cresc standardele , te invarti in alte cercuri si automat te aliniezi . Daca esti zgarcit aduni si nu dai la nimeni nimic daca nu faci ceva economii si vezi lumea .

#42
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postborn2lose, on 20 iulie 2018 - 00:29, said:

hai sa nu exageram, cu 2000 de euro nu iti iei touareg. o regula nescrisa pe la altii mai experimentati ca noi in economia de piata e ca pretul masinii sa nu depaseasca venitul anual. deci la 2000 lunar esti mai aproape de megane sau passat chel decat de touareg.
Nu are nicio legatura cu Romania. Acolo nu iei masina mai scumpa decat venitul pe 1 an ca te rupe chiria locuintei si intretinerea acelei masini scumpe.In Romania platesi diferenta pt o masina mai scumpa doar din diferenta de chirie/rata casa iar costurile cu acea masina sunt vizibil mai mici.
Pe partea cealalta, poti avea venituri de ordinul sutelor de mii de euro pe an si sa conduci o masina normala.

Cred ca f important e momentul din viata cand ai acel venit. Daca esti f tanar si fara prea multe responsabilitate dar cu planuri de viitor sau ai deja responsabilitati dar esti deja asezat sa zic asa sau mai spre varsta a2a asezat si deja fara responsabilitati.

Edited by underb, 20 July 2018 - 07:00.


#43
leventebest

leventebest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 10.05.2007

View Posthwplanet, on 20 iulie 2018 - 00:50, said:

Nu chiar. Orice om munceste.. de ce nu e orice om platit cu banii aia?



Vorbim de Romania. Unde salariul minim e situat undeva la 250 de Euro... Posted Image In alte tari, da, 2000 de Euro e ca la noi 2000 de lei.
Miros un pui de comunist in devenire. Pun pariu ca n ai stat 1 min la coada la tacamuri, de emiti asemenea judecati

#44
eddybv

eddybv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 08.10.2007
Eu cu sotia castigam impreuna peste 9000 de lei. Pot sa zic ca ne descurcam. Nu ducem grija zilei de maine
Nu ne aruncam la multe cheltuieli inutile. Conduc un amarat de golf 4 antic chiar daca as putea sa fac o aroganta si sa iau o masina mai buna.
Cei drept ne-am luat apartament nou, am reusit sa strangem bani sa il mobilam complet fara alte imprumuturi etc.  Avem copil mic care necesita cheltuieli mari  :)
In concluzie. Te descurci binisor cu 2000 de euro daca nu te intinzi.

#45
catalucan

catalucan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 24.03.2007
Uite ce spunea Maslow

#46
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Noua cand ne-a crescut veniturile (in RO), am inceput sa ne luam mancare mai de calitate si sa mancam mai mult in oras. Pranzul il luam de foarte multe ori undeva la restaurant sau la o cantina. Asta crestea destul de mult cheltuielile.

#47
Spaghete

Spaghete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 22.05.2007
Pleci in vacanta ALL INCLUSIVE ?

#48
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 12.06.2010
Castiga 2000 de euro si o sa vezi Posted Image

#49
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,998
  • Înscris: 09.08.2005

View PostSeteh, on 20 iulie 2018 - 00:35, said:

Daca ai 2000 de euro/luna iti iei cafea Davidoff, ghiudem, carne de vita, Ariel si daca vrei sa bei ceva iti iei Carslberg si un whiskey.
Sper că dacă ai ajuns la nivelul ăsta bagi banii și în ceva educație gastronomică - nu te opresti la cafea mediocră și bere la fel...

View Posthwplanet, on 20 iulie 2018 - 00:37, said:

Hai sa ne gandim ca ala cu 2000 de Euro / luna castiga intr-o luna cat castiga altul intr-un an. Ti se pare drept?
Care 20 de zile... faci concediu tot anu' ca iti permiti.
Și apăru și capra vecinului... Poate că ăla merită banii? Poate că nu "lucrează" la stat ci chiar muncește pentru ei?
Șiii... dacă lenevește tot anul de unde vine salariul ăla?

View Posthwplanet, on 20 iulie 2018 - 00:50, said:

Nu chiar. Orice om munceste.. de ce nu e orice om platit cu banii aia?
Pentru că valoarea produsă... Doar nu vrei să dai cu sapa și să cîștigi cît un programator, nu?

#50
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 29.10.2014
Ce fac cu venitul de peste 2000 de euro lunar? Mă stresez.

În primul rând venitul ăsta îmi creează o mare stare de discomfort. Cei care mi-l dau sunt foarte haotici. Nu știu dacă nu vin mâine să zică: Asta e, nu mai avem bani, închidem șandramaua. Munca e anostă și colegii sunt majoritatea dezinteresați. Fac minimul necesar să pară că „lucrează” și în rest se descurcă Red. Adică eu fac 80% din muncă.

Apoi singurul lucru măreț făcuți cu „atâția bani” a fost să-mi iau o mașină nouă care a înlocuit un Polo 1.2 de 64 de cai din 2003. În rest am vrut cu soția să luăm o casă dar nici o șansă să fac rost de 90.000 de euro (sau mai mult) să construiesc o casă sau să iau una gata construită în 2 ani. Plus că dobânzile sunt cel puțin duble față de alte țări din Vest (Franța, Olanda, Belgia). Colegii soției abia au început să lucreze de un an și, bam! Credite, apartamente. Acum a crescut ROBOR-ul la 3 luni și deja rata lunară devine dificilă. Oricum, nici nu mă văd locuind mai mult de 2 ani în România. Dacă nu ar fi fost soția aș fi plecat vara asta.

Pe ce se duc banii? Chestii comune și mai puțin comune. Mașina mi-a lovit-o cineva, paf 4000 de lei. A plătit asigurarea, dar numai după ce eu am dat cei 4000 de lei. Am fost în vacanță în Portugalia, s-au dus 14 000 de lei (avion, cazare, închiriat mașină, plătit asigurări, nu au fost bune primele asigurări, plătit alte asigurări, plătit autostrada, motorină, etc.).

O altă parte din bani se duc pe plata datoriilor mamei soției. Are la datorii de ordinul zecilor de mii de lei. Cum plătim unele, cum apar altele. Chiar azi am aflat că nu a plătit ceva impozit de cel puțin 5 ani. Ne așteptăm la sume gen 10 000 de euro instant.

Una peste alta facem economie. Chiar săptămâna asta verificam pe ce consumăm curent electric de plătim 250 de lei pe lună. Tăiem și de-acolo ceva.

Ce să zic? Cu peste 2000 de euro și cu părinți/bunici vai de capul lor, plătim o grămadă de bani pentru ei. Că pe lângă datorii urmează iarna. Pus repartitoare la calorifere, izolat geamuri, alți bani. Mai ieșim la o masă în oraș (chiar aseară am sărbătorit un prieten care pleacă definitiv din România săptămâna viitoare - yay! Am luat ce era mai ieftin de pe meniu să fiu sincer, sunt niște prețuri la restaurantele din oraș, mamă - mamă!) cam o dată pe săptămână, poate mergem o dată pe lună la un film, aproape în fiecare lună e ceva zi de naștere a rudelor/prietenilor soției, „trebuie” să le luăm ceva cadou, bleah. Poate mai cumpăr 1-2 jocuri de 15-20 de euro pe lună.

Edited by RedDev, 20 July 2018 - 09:19.


#51
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 30.07.2008
Eu am o chestie si anume ca un serviciu are trei mari linii importante care sunt la un anumit nivel- stres, timp liber si bani/castig financiar. Daca gasesti un job cu echilibru intre ele atunci e bine.
In cazul in care castigi "multi bani" (nu neaparat peste 2000euro, suma "mare" e functie de fiecare) in general ai putin timp liber si stres mare (dat de responsabilitati). Cand nu ai timp ajungi sa cheltui banii emotional si repede in timpul scurt pe care il ai liber sau pe comenzi impulsive de produse care iti trebuie sau nu neaparat...neavand timp de reflexie si gandire iei la viteza, ca doar ai bani si iti permiti. In cazul in care sunt si copii in discutie atunci se plateste bona, scoala si alte chestii care sa acopere lipsa prezentei in preajma lor (jucarii, cadouri sau alte chestii). Stresul nu stiu neaparat cum se acopera prin banii din cont dar posibilitatea de a avea alimentatia, casa, vacantele (daca se pot lua ...), masina, hobby-uri, serviciile medicale, sporturi, etc., poate ajuta ameliorarea stresului ...

Deci daca muncesti pe bune pentru un salariu mare atunci clar si costurile (nu numai financiare) cresc...
Unul care sta pe ajutor social are timp liber, stres si bani la niste niveluri si cheltuielile functie de ele...un medic chirurg cardiologie pediatrica are clar alte niveluri si nu neaparat are Bentley si vila de 900m2 cu toate ca asta ar merita cel putin.

Edited by superm, 20 July 2018 - 08:57.


#52
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,151
  • Înscris: 09.01.2008

View PostRedDev, on 20 iulie 2018 - 08:55, said:

Adică eu fac 80% din muncă.

Este exclusiv vina ta ca tolerezi.

plata datoriilor mamei soției. Are la datorii de ordinul zecilor de mii de lei. Cum plătim unele, cum apar altele. Chiar azi am aflat că nu a plătit ceva impozit de cel puțin 5 ani. Ne aștăptăm la sume gen 10 000 de euro instant.

Soacra ar trebui scoasa din familie. Ce a facut toata viata de are asemenea datorii? De ce e responsabilitatea ta sa le platesti? Doar pt ca esti insurat cu fata ei?

Una peste alta facem economie. Chiar săptămâna asta verificam pe ce consumăm curent electric de plătim 250 de lei pe lună. Tăiem și de-acolo ceva.

Asta e tare de tot, stinge lumina cat stai pe buda ca nu te ajuta la nimic.

Poate mai cumpăr 1-2 jocuri de 15-20 de euro pe lună.

Cu toate astea ai timp sa te joci. Si asta spune multe.



#53
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdorin_2k, on 20 iulie 2018 - 05:46, said:

Ieri am auzit la TV ca un medic are la stat 18.000 lei salariu.Deci? 4000€.
Daca ai auzit la irealitatea sau antene... e clar Posted Image E posibil sa castigi atata caci la noi salariile nu sunt la nivel UE (unde ar fi mai mari desigur) dar lucrand in cel putin 2 locuri, nu prea vad cum ai face, eventual sa faci garzi nonstop dar nu vad cum ai rezista biologic. La noi tinta este sa fim macar precum Polonia.

View Postzzhunt, on 20 iulie 2018 - 04:57, said:

De unde știi?
Poate chiar ăștia fac economie la sange
Pai nu cred ca fac, piata nu arata ca ar face economii din contra se vand bine produse de lux la care numai ei au acces financiar vorbind.
Economia la sange face parte din acea mentalitate a saracului. Vazand lumea astfel, nu intelege ce fac unii cu bani multi si e logic...

Edited by andreic, 20 July 2018 - 09:25.


#54
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 29.10.2014
E super simplu să dai afară ce nu e bun. Ah, da, și mama soției are cancer de sân. A fost urmărită anual și chiar la 6 luni de „sistemul medical de stat”. Mereu rezultatele au fost bune. Până când a ajuns cu metastaze. Da, ultimul grad. Cine a plătit radioterapia și toate investigațiile? Ei bine, nu statul. La stat: „Putem să vă programăm doar pentru investigațiile incipiente peste... 3 luni.” AKA după ce murea.

Edited by RedDev, 20 July 2018 - 09:28.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate