Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Ce fac cei care au salarii de peste 2000 euro cu atatia bani ?

* * * - - 8 votes
  • Please log in to reply
1182 replies to this topic

#1171
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,629
  • Înscris: 21.06.2016
Fie vorba intre noi, daca esti pasionat de masini nu numai ca nu iti iei X6, ci din contra, stai cit de departe poti de el :)
Dar evident pricpiul e acelasi. Sint oameni care nu-si pot imagina decit o motivatie (de obiccei moral indoielnica) in privinta unei achizitii, dar in realitate exista mai multe.

#1172
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 26.01.2007
2000 de euro pe luna in Romania au o valoare diferita in functie de
- orasul in care traiesti
- efortul pe care il depui sa ii castigi

Una e sa stai la tara si sa faci 2000/luna dintr-un magazin universal ca patron, alta e sa fii IT-ist in Bucuresti unde cheltuielile, tentatiile si nevoile sunt mai mari si sa iti storci creierii pana iei banii aia.

Din 2000/luna iti ajung in Bucuresti sa traiesti linistit 1 persoana, fara sa te constrangi la nimic, si sa mai pui si deoparte 1000/luna. Daca ai familie nu mai ramai cu mare lucru. Pe ce se duc banii ? Pe nimicuri. Pe mancare mai buna, restaurante, haine, iesiri, benzina, in general lucruri marunte si multe. Cate putin din toate in asa fel incat sa simti ca nu iti lipseste nimic.

Bani adevarati poti sa spui ca ai incepand de la 4000-5000/luna, moment in care ti-ai permite sa faci investitii de viitor, sa faci banii aia sa lucreze pentru tine. La 3000/luna de exemplu sunt bani doar pentru o casa, masina mai bune si vacante. Dar viata tot asa o percepi, si la 1000 si la 3000 pe luna.

#1173
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,450
  • Înscris: 15.06.2007

 stancosty, on 20 iulie 2018 - 00:15, said:


Se spune și se scrie crenvurști!
======
Cât privește întrebarea, e o lege a firii, care spune cam așa: Cu cât ai mai mulți bani, cu atât mai mult cheltui. Și nu neapãrat pe lucruri diferite, ci de obicei de același fel, dar mai scumpe.
Adicã, de exemplu, referitor la mâncare, dacã ai 2000 € salariu, nu mai mãnânci crenvurști, ci vitã Kobe ...
Și nu-ți mai cumperi Duster, ci WV Touareg.
crenvursti zici?  Si "senviº" asa-i?

https://cazacioc.blo...uri-si.html?m=1

Iar aia de la Delaco, care scriu pe margarina "de senviº" sunt niste amarati inculti.. la fel cum pronunta romanu' blugi sau ciunga asa le si scrie.

#1174
marin1973

marin1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,587
  • Înscris: 19.11.2019
Ce fac unii cu banii care le rămân lunar și au și un trai decent ? Îi strâng dacă au și casă și mașină și nu au nici rate, de fapt ăștia nici nu mai muncesc dacă le vin banii fără să nu facă nimic.

#1175
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,450
  • Înscris: 15.06.2007
Oare ce fac miliardarii cu banii ce le raman de la o luna la alta.
Cineva zicea, ca acela care stie exact cati bani are , ala nu e cu adevarat bogat. Esti bogat cand  nu poti spune cu exactitate cat valoreaza activele detinute, in functie de cotarile de la bursa.. si cand esti bogat, este imposibil sa nu te imbogatesti si mai tare, cand banii fac pui.


#1176
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,023
  • Înscris: 03.02.2014

 marin1973, on 01 decembrie 2019 - 23:34, said:

Ce fac unii cu banii care le rămân lunar și au și un trai decent ? Îi strâng dacă au și casă și mașină și nu au nici rate, de fapt ăștia nici nu mai muncesc dacă le vin banii fără să nu facă nimic.

La noi in familie, banii economisiti sunt impartiti in cateva directii:
- un cont pentru "situatii neprevazute" unde tinem o suma fixa de bani (20.000 euro) pentru orice urgenta sau situatie neprevazuta. Scopul acestor bani nu e sa sa inmulteasca (dobanda la astfel de conturi de economii e foarte mica), ci sa fie accesibili usor la orice moment. Cand/daca folosim ceva din acest cont, mereu completam mai intai banii lipsa din acest cont inainte sa investim banii in alte directii.
- investirii in fonduri mutuale (in mod curent la ING). Punem lunar o suma de bani in fonduri mutuale. Am bagat bani in fonduri mutuale de cand s-a bagat optiunea la ING si pana acum au avut un randament destul de ok. Anul acesta de exemplu, randamentul a fost undeva pe la 10%. Pana acum nu a fost nevoie sa scoatem nici un leu din fonduri mutuale.
- investitii in ETF-uri. Alta directie pt investitii pe termen lung. La fel ca la fondurile mutuale, randamentul pentru ETF-urile alese au fost destul de bune in ultimii ani. Nici aici nu a fost nevoie sa scoatem fonduri de ceva ani, ci doar am adaugat.
- cont pentru obiective punctuale. Avem un cont in care depunem bani pentru obiective pe termen scurt. De exemplu am vrut sa ne luam o masina buna si am pus cateva luni bani in acest cont (in loc de conturile de investitii). Cand ne-am apropiat de suma necesara, am mai luat cateva mii de euro si din contul pt situatii neprevazute si am cumparat masina.

In casa, nu cred ca avem mai mult de 1000 euro cash.

#1177
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,666
  • Înscris: 10.10.2011
@soulstream eu nu ma simt confortabil sa "ma joc" pe fondurile mutuale. stiu ca suna stupid. prefer aurul/argintul/ ma refer la cele de calitate (lingouri de aur/argint).nu ca ma duc si cumpar un inel din amanet. pe de alta parte nu privesc ca investitie ci ca metoda de economisire. iau acum si la 65 ani oi vedea cat am strans si in teorie pretul auruli/argintului ar trebui sa fi crescut sau cel putin sa nu scada. iti zic peste 35 ani :))

#1178
marin1973

marin1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,587
  • Înscris: 19.11.2019

 Soulstream, on 02 decembrie 2019 - 11:16, said:


La mine în casă ce rămâne ZBOARĂ de aici la 3 luni. Nu am nici un ban în bancă și în casă mai mult de 1500 de euro pe lună nu cheltuim 3 persoane.

Edited by marin1973, 02 December 2019 - 18:30.


#1179
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,023
  • Înscris: 03.02.2014

 zile_san, on 02 decembrie 2019 - 16:14, said:

@soulstream eu nu ma simt confortabil sa "ma joc" pe fondurile mutuale. stiu ca suna stupid. prefer aurul/argintul/ ma refer la cele de calitate (lingouri de aur/argint).nu ca ma duc si cumpar un inel din amanet. pe de alta parte nu privesc ca investitie ci ca metoda de economisire. iau acum si la 65 ani oi vedea cat am strans si in teorie pretul auruli/argintului ar trebui sa fi crescut sau cel putin sa nu scada. iti zic peste 35 ani Posted Image)

Nici eu nu imi pun "toate ouale in acelasi cos". investesc in ETF-uri pe mai multe site-uri/aplicatii serioase. Cam fiecare ofera asigurare de 20.000-25.000 euro in caz ca da faliment  fondul. asa ca incerc sa nu depasesc cu prea mult suma asigurata.

#1180
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

 Soulstream, on 02 decembrie 2019 - 20:27, said:


Nici eu nu imi pun "toate ouale in acelasi cos". investesc in ETF-uri pe mai multe site-uri/aplicatii serioase. Cam fiecare ofera asigurare de 20.000-25.000 euro in caz ca da faliment  fondul. asa ca incerc sa nu depasesc cu prea mult suma asigurata.
poti dezvolta un pic mai mult pe ce site-uri faci asta? Chiar si in privat daca nu vrei sa fie public.
Sunt interesat si eu dar pana acum nu m-am interesat de modul asta de investitii.Nici cu fondurile mutuale nu am idee cum se face...
Mersi.

#1181
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Pentru 2019:
The 8 Best ETFs of 2019


Trebuie tinut cont si de:

"Orice opinii, cercetări, analize, preţuri sau alte informaţii oferite cu titlul de comentarii generale de piaţă nu reprezintă sfaturi de investiţii. XTB nu este răspunzător pentru orice pierdere sau pagubă incluzând şi fără limitare la, orice pierdere sau câştig care poate lua naştere direct sau indirect din utilizarea sau bazarea pe astfel de informaţii. Vă aducem la cunoştinţă că informaţiile sau cercetările bazate pe date istorice nu garantează viitoare performanţe sau rezultate. Produsele derivate tranzacționabile în marjă oferite sunt riscante. Pierderile pot depăși marja blocată. 76% din conturile investitorilor de retail pierd bani atunci când tranzacționează CFD-uri cu acest furnizor. Ar trebui să luați în considerare dacă vă puteți permite să vă asumați riscul ridicat de a vă pierde banii." Sursa

#1182
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,023
  • Înscris: 03.02.2014

 poadol, on 04 decembrie 2019 - 17:07, said:

Pentru 2019:
The 8 Best ETFs of 2019


Trebuie tinut cont si de:

"Orice opinii, cercetări, analize, preţuri sau alte informaţii oferite cu titlul de comentarii generale de piaţă nu reprezintă sfaturi de investiţii. XTB nu este răspunzător pentru orice pierdere sau pagubă incluzând şi fără limitare la, orice pierdere sau câştig care poate lua naştere direct sau indirect din utilizarea sau bazarea pe astfel de informaţii. Vă aducem la cunoştinţă că informaţiile sau cercetările bazate pe date istorice nu garantează viitoare performanţe sau rezultate. Produsele derivate tranzacționabile în marjă oferite sunt riscante. Pierderile pot depăși marja blocată. 76% din conturile investitorilor de retail pierd bani atunci când tranzacționează CFD-uri cu acest furnizor. Ar trebui să luați în considerare dacă vă puteți permite să vă asumați riscul ridicat de a vă pierde banii." Sursa

Acel sfat e de baza cam pentru oricine care se baga in investitii. Daca nu il stii sau nu il iei in considerare, atunci cam nashpa de tine.

#1183
Viper98978

Viper98978

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.01.2020
Simcer, la 2000 de euro(câștigați din IT) , fiind singur,+in timpul liber ce mai stai si mai creezi un joc ok pentru copii de 8-15 ani. Eu cred ca îmi permit noul Ford Mustang Echoboost 2.3 la un 20-30 mii euro

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate