Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

SoHo Unirii

- - - - -
  • Please log in to reply
270 replies to this topic

#73
stephanel_al

stephanel_al

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 15.02.2019
Ce se mai aude cu termenul de finalizare și stadiul lucrărilor? A făcut cineva poze recent pe șantier?

#74
terrassini

terrassini

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 18.07.2018
Ultimul termen care mi s-a spus verbal a fost iunie 2019. Au inceput sa dea cu decorativa pe exterior, in interior nu au termninat  de pus inca faianta, nici de vopsit peretii, pe hol au inceput sa acopere scarile cu granit (??), se lucreaza la lift. Mai multe detalii consultantul de vanzari nu a putut sa imi ofere si nici nu a putut sa imi spuna pasii care vor fi dupa finalizarea apartamentului.

#75
stephanel_al

stephanel_al

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 15.02.2019

View Postterrassini, on 01 martie 2019 - 15:57, said:

Ultimul termen care mi s-a spus verbal a fost iunie 2019. Au inceput sa dea cu decorativa pe exterior, in interior nu au termninat  de pus inca faianta, nici de vopsit peretii, pe hol au inceput sa acopere scarile cu granit (??), se lucreaza la lift. Mai multe detalii consultantul de vanzari nu a putut sa imi ofere si nici nu a putut sa imi spuna pasii care vor fi dupa finalizarea apartamentului.
Iunie? parcă era aprilie într-o postare anterioară. Mie mi-au spus că prin mai... Cred că nici ei nu știu...

#76
claudia2019

claudia2019

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.02.2019
Buna seara.  Astazi am facut si eu o vizita sa vad in ce stadiu sunt lucrarile, avand in vedere ca in antecontractul incheiat in luna august 2018 este prevazut ca termen de finalizare sfarsitul lunii ferbruarie 2019. Cand am ajuns la fata locului am incercat sa vorbesc cu cineva, insa  fiind sambata nu era decat portarul care mi-a spus ca nu-mi poate da nicio informatie si ca trebuie sa-mi fac o programare saptamana viitoare sa vorbesc cu cineva de la vanzari.  Norocul meu a fost ca tot plimbandu-ma prin fata viitorului complex am vazut iesind din interior doi muncitori pe care i-am abordat imediat. Si mai norocoasa am fost ca erau romani si, in plus, au fost foarte amabili ca mi-au dat multe informatii utile. In primul rand, mi-au spus ca lucrarile le execută o firma turcească dar cu muncitori indieni si pachistanezi și ca astazi lucrează doar cativa indieni (ceea ce am vazut si eu), intrucat pachistanezii  nu mai vin la lucru de trei zile pentru ca nu au fost platiti in ultimile trei luni. Legat de stadiul lucrarilor, mi-au spus ca sunt foarte intarziate si ca, in opinia lor, nici macar in iunie nu vor fi finalizate, având in vedere ca in interior sunt foarte multe lucruri de facut, iar in exterior se lucreaza la fatadă doar in partile in care se vede din strada. Referitor la calitatea lucrarilor, mi-au spus ca se lucreaza foarte prost, fara simt de raspundere. Vazand ca nu am cum sa intru pe santier pentru a vedea in ce stadiu se afla viitorul meu apartament, unul dintre ei s-a oferit sa mearga si sa faca un film cu telefonul. Cand a auzit ca apartamentul este in bocul C , ultima scara, mi-a spus ca merge degeaba ca acolo nu s-a lucrat nimic in iarna asta, insa ca sa ma convinga ca asa este mi-a cerut nr. si etajul. A avut perfecta dreptate, cand s-a intors cu filmul am recunoscut imediat apartamentul si ce credeti, era exact asa cum il vazusem ultima data in luna septembrie 2018. Nu-mi vine sa cred că dupa ce am achitat in vara trecuta un avans de 50% din pret nu s-a mai facut nimic. Cei doi  mi-au spus ca sunt norocoasa, ca este mai bine sa se lucreze cand este cald afara pentru ca la  blocul din mijloc este o mare problema, fiind  plin de igrasie datorita faptului că placile de rigips au fost puse ude. In final, le-am multumit celor  doi muncitori pentru ajutor, iar ei mi-au promis ca  ca o sa ma tina la curent cu ce se mai intampla acolo. Am plecat foarte dezamagita de ceea ce am vazut.

Uitasem sa va spun ca de cate ori sunam sa intreb de stadiul lucrarilor, eram asigurată ca sunt in grafic si ca cel tarziu in martie o sa fie gata. Nu stiu ce sa mai cred.....

#77
alexandrupope

alexandrupope

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,053
  • Înscris: 21.08.2018
Ce sa mai crezi, escroci, recupereazã banii

#78
Bobitoi

Bobitoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,229
  • Înscris: 25.10.2018
Își merita toți soarta.. vor sa prindã o oferta .. ia o pe asta ca e mai ieftina😂😂😂


#79
dan2018

dan2018

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 21.09.2018
Salut
Ieri am trecut pe la SOHO si am facut cateva poze. Parerea mea este ca se lucreaza . Din poze se vede ca corpul D din mijloc este cel mai avansat din punct de vedere al finisarilor, apoi corpurile E F A si B., iar corpul C cel mai dezavantajat . Se pare ca o parte din muncitorii au  fost dusi pe santierul de  la ROKA residence aflat pe Nerva Traian Timpuri Noi unde SC AYCA constructorul are contract si acolo.

Restul de poze

Attached Files



#80
stephanel_al

stephanel_al

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 15.02.2019
Mulțumim pentru poze!
Începe să capete contur. Din ce văd, nu arată rău. Sper să se lucreze la fel de intens și la interior.

#81
dan2018

dan2018

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 21.09.2018

View Postclaudia2019, on 02 martie 2019 - 20:49, said:

Buna seara.  Astazi am facut si eu o vizita sa vad in ce stadiu sunt lucrarile, avand in vedere ca in antecontractul incheiat in luna august 2018 este prevazut ca termen de finalizare sfarsitul lunii ferbruarie 2019. Cand am ajuns la fata locului am incercat sa vorbesc cu cineva, insa  fiind sambata nu era decat portarul care mi-a spus ca nu-mi poate da nicio informatie si ca trebuie sa-mi fac o programare saptamana viitoare sa vorbesc cu cineva de la vanzari.  Norocul meu a fost ca tot plimbandu-ma prin fata viitorului complex am vazut iesind din interior doi muncitori pe care i-am abordat imediat. Si mai norocoasa am fost ca erau romani si, in plus, au fost foarte amabili ca mi-au dat multe informatii utile. In primul rand, mi-au spus ca lucrarile le execută o firma turcească dar cu muncitori indieni si pachistanezi și ca astazi lucrează doar cativa indieni (ceea ce am vazut si eu), intrucat pachistanezii  nu mai vin la lucru de trei zile pentru ca nu au fost platiti in ultimile trei luni. Legat de stadiul lucrarilor, mi-au spus ca sunt foarte intarziate si ca, in opinia lor, nici macar in iunie nu vor fi finalizate, având in vedere ca in interior sunt foarte multe lucruri de facut, iar in exterior se lucreaza la fatadă doar in partile in care se vede din strada. Referitor la calitatea lucrarilor, mi-au spus ca se lucreaza foarte prost, fara simt de raspundere. Vazand ca nu am cum sa intru pe santier pentru a vedea in ce stadiu se afla viitorul meu apartament, unul dintre ei s-a oferit sa mearga si sa faca un film cu telefonul. Cand a auzit ca apartamentul este in bocul C , ultima scara, mi-a spus ca merge degeaba ca acolo nu s-a lucrat nimic in iarna asta, insa ca sa ma convinga ca asa este mi-a cerut nr. si etajul. A avut perfecta dreptate, cand s-a intors cu filmul am recunoscut imediat apartamentul si ce credeti, era exact asa cum il vazusem ultima data in luna septembrie 2018. Nu-mi vine sa cred că dupa ce am achitat in vara trecuta un avans de 50% din pret nu s-a mai facut nimic. Cei doi  mi-au spus ca sunt norocoasa, ca este mai bine sa se lucreze cand este cald afara pentru ca la  blocul din mijloc este o mare problema, fiind  plin de igrasie datorita faptului că placile de rigips au fost puse ude. In final, le-am multumit celor  doi muncitori pentru ajutor, iar ei mi-au promis ca  ca o sa ma tina la curent cu ce se mai intampla acolo. Am plecat foarte dezamagita de ceea ce am vazut.

Uitasem sa va spun ca de cate ori sunam sa intreb de stadiul lucrarilor, eram asigurată ca sunt in grafic si ca cel tarziu in martie o sa fie gata. Nu stiu ce sa mai cred.....
Claudia azi am fost la SOHO si ai dreptate corpul C este ca acum cel putin 2-3 luni cu mici adaugiri usa de la intrare si ceva marmura pe scari la anumite etaje. Si la mine in ap parea ca a stat timpul in loc . Dar se pare ca pe masura ce vor termina in celelalte corpuri vor incepe sa lucreze mai cu spor si la noi .
Constructorul inca spune ca va da in folosinta in luna aprilie , iar cei de la vanzari cu care am discutat spun ca se va da in folosinta in august . Cum o fi dar sa faca treaba buna .

#82
dan2018

dan2018

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 21.09.2018
Buna dimineata
Ieri am fost la dezvoltator si am vorbit cu directorul tehnic . Un om super ok . Am vorbit despre modul in care se exexuta finisajele interioare si stadiul lucrarilor . I-am adus la cunostinta si faptul ca multi dintre cei care au contractat un apartament sunt nemultumiti de modul de comunicare cu vanzatorul, ca acesta nu este receptiv la sesizarile noastre fapt ce a determinat o oarecare panica in randul nostru ca ceva nu ar fi inregula cu aceasta constructie..
Ma asigurat ca lucrarile se fac in conformitate cu proiectul si ca sa peintimpine eventualele nemultumiri a fost suplimentat incepand cu 1 martie numarul dirigintilor de santier si a celor ce verifica lucrarile.
Pentru o comunicare directa cu dezvoltatorul mi-a spus ca vor face o pagina de net unde vom putea trimite sesizarile, iar cei de la tehnic sa ne raspunda. Am sa ii telefonez saptamana viitoare sa imi comunice adresa acestei pagini . Va tin la curent
Numai bine pentru noi si pentru ei.

#83
terrassini

terrassini

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 18.07.2018
Buna dimineata,
Am fost si eu la dezvoltator ieri sa las o sesizare cu privire la lipsa de informare din partea echipei de vanzari, ca orice intrebare adresata lor ramane fara raspuns sau raspund doar la ce vor ei, motiv pentru care multi cumparatori sunt nemultuimiti de acest aspect. Mi-au spus ca vor lua masuri si ca vor remedia aceasta problema. Sper sa se intample acest lucru.

Edited by terrassini, 08 March 2019 - 10:14.


#84
dan2018

dan2018

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 21.09.2018
Buna seara . Hai sa va spun cum stam la locurile de parcare. Am trecut din nou sambata pe la SOHO in drumul meu catre casa, mi-am luat inima in dinti si am intrat in vorba cu dl arhitect de pe santier. Ce sa spun cred ca pana acum am avut ghinion cu cei de la vanzari respectiv cu cei de la firma concept care vand chipurile zambete dar cred ca asa cum ne-am dat seama cu totii vand numai deziluzii. Am intalnit un om care mi-a alungat orice urma de indoiala ca ar fi probleme la SOHO. Mi- a aratat locurile de parcare de care m-am plans ca sunt mici , ei nu sunt se pare ca locul este de 2.35 m latime dar intre aceste mai exista un spatiu destul de generos parte comuna astfel incat sa putem iesi fara probleme din masina, fara sa ne lovim portierele intre noi asa cum am dedus eu din cotele de pe plan .
In sfarsit m-am hotarat sa iau si loc de parcare, plus ca in zona am constatat ca o sa fie o problema sa gasesti un loc mai ales seara.Am fost in corpul E-F apoi in D . In aceste corpuri lucrarile sunt foarte avansate s-a montat granitul pe scari, sistemul de usi de la lift , In marea  majoritate in apartamente  am vazut montata gresie si faianta , Parchetul o sa-l monteze mai tarziu dupa ce se incalzeste mai bine ca sa scada umiditatea din plansee. In corpul A si B la fel lucrarile le-am vazut destul de avansate iar in C unde am si eu apartamentul deja erau foarte multi muncitori care montau granitul pe sacra.In apartamente urmau sa intre de luni.  Acum m-am mai linistit si fata de zvonul ca au lipsa de personal.
Parerea mea este ca puteti sa luati legatura direct ori cu domnul arhitect  ori cu cei de la VIEW FROM ABOVE pentru orice lamurire , sa cereti sa vedeti stadiul lucrarilor in apartamente fara sa va loviti de refuzul acestora.  Cu mine au fost foarte deschisi.  Sa auzim de bine si va tin in continuare la curent cu ce mai aflu.

Edited by dan2018, 10 March 2019 - 19:31.


#85
matilde_s

matilde_s

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.03.2019
Salutare viitori vecini!
Am parcurs topicurile discutate si inainte si dupa ce am ales sa cumpar doua garsoniere in Soho. Ori sunt eu mai norocoasa, ori relele se intampla haterilor :D
La mine totul a decurs ok. Mai bine ca la orice achizitie pe care am facut-o in trecut. Toata lumea a fost amabila si deschisa, tipa de la vanzari de nota 10.
Cu contractul a fost mai greu - hardcore chiar.
N-am reusit inca sa intru sa le vad finisate, mi-au transmis ca ma vor anunta inainte de receptie, ca asta este procedura. Confirm ca asa mi s-a spus si in trecut la Arcadia, Carol etc.

Daca printre voi sunt si vecini care au cumparat pentru a inchiria ulterior, ma puteti ajuta va rog cu o recomandare de firma care se poate ocupa? Cam ce comisioane se platesc?  In regim hotelier as vrea, avand in vedere ca zona are potential si strainezii ne tot viziteaza :)

#86
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Stai linistita, cand e vorba de dat bani ca avans, toata lumea e amabila si deschisa. Abia cand apar pretentii normale o sa observi diferenta ;)

#87
MARlN_ION

MARlN_ION

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 20.02.2019
matilde_s - Ești sigură că îți vor rupe ușile la garsonierele alea străinii ăia mulți acolo ? Eu iau chirii și de la evrei de vreo 20 de ani dar prin altă zonă și ăștia vin și stau numai la ai lor pe aici.

Să povestești și tu câți străini ai avut prin Republica India pe unde iei garsonierele alea.

Edited by MARlNMembruAnonim, 13 March 2019 - 09:46.


#88
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,548
  • Înscris: 09.09.2017
Sunt o gramada de expati in Bucuresti.
Nu cred ca raman neinchiriate.

#89
matilde_s

matilde_s

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.03.2019

View PostMARlN_ION, on 13 martie 2019 - 09:40, said:

matilde_s - Ești sigură că îți vor rupe ușile la garsonierele alea străinii ăia mulți acolo ? Eu iau chirii și de la evrei de vreo 20 de ani dar prin altă zonă și ăștia vin și stau numai la ai lor pe aici.
Sigura nu's, dar as vrea sa incerc. Pana acum am inchiriat apartamentele achizitionate doar normal, pe termen lung. Dar inteleg ca este mai bine in regim hotelier. As vrea sa discut cu o firma care se pricepe. Daca aveti recomandari, va multumesc!

Ori, daca mai sunt printre voi cetateni care au cumparat cu acelasi scop, hai sa ne intalnim, poate gasim o forma de a le administra la comun.

#90
MARlN_ION

MARlN_ION

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 20.02.2019
Uită de regimul hotelier și mergi cu garsonierele astea tot la fel cu închiriatul. Cum cred că te ocupi și de ce mai ai așa fă și cu astea și uită și de firmele care se ocupă cu regimul hotelier. Vrei cam multe tu cu administratul ăsta în comun, cred că tu vrei să găsești niște proști și să-ți aducă chiriași iar tu doar să iei chiriile.

Plătește 40% din chirii la o firmă și poate te rezolvă ăia și cu regimul hotelier dar ai ales prost zona aia pentru regim hotelier.

Edited by MARlNMembruAnonim, 13 March 2019 - 10:09.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate