Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 

2017 - s-a accentuat plecarea romanilor din tara

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
93 replies to this topic

#73
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postgdans, on 11 iulie 2018 - 18:38, said:

Cand creste PIB-ul economistii spun ca este "crestere economica".
Numai ca PIB-ul a crescut din cauza cresterii din pix a veniturilor, crescand astfel masa monetara si consumul.
Cresterea consumului nu este egal cu cresterea economica, dimpotriva, exporturile au scazut.
A crescut din cauza creșterii...

#74
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Normal ca s-a accentuat....A plecat intai sotul  apoi a chemat sotia si copii si unii chiar si bunicii sa aiba grija de copii.

Edited by vio69a, 12 July 2018 - 19:46.


#75
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
In timp ce lumea construieste autostrazi sau rachete spre Marte, noi ne luptam inca cu borfasii.

#76
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Te lupti ?
ai curaj sa te lupti cu locuitorii cartierelor cu case cu turnulete.....?
ai curaj sa le tai conectarea ilegala la curent electric? sa ii pui sa plateasca impozitele ?????

#77
andreibb

andreibb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,698
  • Înscris: 16.05.2008

View Postvio69a, on 12 iulie 2018 - 19:46, said:

Te lupti ?
ai curaj sa te lupti cu locuitorii cartierelor cu case cu turnulete.....?
ai curaj sa le tai conectarea ilegala la curent electric? sa ii pui sa plateasca impozitele ?????
Pai tocmai, ca nu trebuie sa ai curaj, trebuie sa aiba ala de la jandarmi sau politie curaj.

Cred ca asta mai e un motiv de se pleaca. Nu te simti in siguranta in Romania, Jandarmul bea bere seara cu interlopul.

Edited by andreibb, 12 July 2018 - 22:27.


#78
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

View Postavenirv, on 12 iulie 2018 - 19:39, said:


se vorbea de restaurante nu de cantina sau AYCE.
deci ai dat 40 lire pt 4 oameni la mare; asta inseamna 10 lire pe cap, exact ce spunei de UK.
tu il contrazici si apoi vii la cifrele lui. hotareste-te.
de restaurante vorbeam si eu

ce sa ma hotarasc? e clar ca in ro e mai scump sau la fel, f rar mai ieftin. Diferentele sint insa de atmosfera, infrastructura, salarii etc

#79
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017
Azibam venit in Romania si am fost pe la supermarket.
Nu mi-a venit sa cred cand am vazut anumite produse la pret dublu sau chiar triplu fata de UK.
Trebuie sa fii putred de bogat pentru a-ti permite sa traiesti in Romania

#80
andreibb

andreibb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,698
  • Înscris: 16.05.2008

View Postgeostorm, on 12 iulie 2018 - 22:38, said:

Azibam venit in Romania si am fost pe la supermarket.
Nu mi-a venit sa cred cand am vazut anumite produse la pret dublu sau chiar triplu fata de UK.
Trebuie sa fii putred de bogat pentru a-ti permite sa traiesti in Romania
dublu sau triplu nu prea cred. Poti sa ne dai un exemplu? produs y la supermarketul x?

#81
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,672
  • Înscris: 02.10.2009

View Postgeostorm, on 12 iulie 2018 - 22:38, said:

Azibam venit in Romania si am fost pe la supermarket.
Nu mi-a venit sa cred cand am vazut anumite produse la pret dublu sau chiar triplu fata de UK.
Trebuie sa fii putred de bogat pentru a-ti permite sa traiesti in Romania
Are dreptate.
Sub sticla de bautura in UK scrie 15, la romani 45.

#82
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postavenirv, on 12 iulie 2018 - 19:39, said:


stai stai, de ce acuzi USR ?
vad ca zici ca cei din USR sunt pilosi. exact asa ai spus.

USR-istii au intrat in Parlament pentru ca au fost pe val, nu pentru ca ar avea cine stie ce merite, iar acum dorm pe ei pe acolo...

#83
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
nu au timp sa doarma ca fac circ

View Postgeostorm, on 12 iulie 2018 - 22:38, said:

Azibam venit in Romania si am fost pe la supermarket.
Nu mi-a venit sa cred cand am vazut anumite produse la pret dublu sau chiar triplu fata de UK.
Trebuie sa fii putred de bogat pentru a-ti permite sa traiesti in Romania

romanii sunt vanduti cumparaturilor.
Este sport national.
Intai platesc apoi afla cat costa.
"Ca sa se simta bine"
sigur ca comerciantii profita de euforia asta a cumparaturilor.
Si cu toata saracia declarata, magazinele care vand marfuri comune cu pret rational se inchis, raman cele de firma, mallurile unde platesti dublu

#84
a_user

a_user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,343
  • Înscris: 22.04.2017

View Postandreibb, on 12 iulie 2018 - 22:46, said:

dublu sau triplu nu prea cred. Poti sa ne dai un exemplu? produs y la supermarketul x?
Si io-s curios.

#85
dmx85

dmx85

    antrenor dă jmekheri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,265
  • Înscris: 06.01.2009

View Postrosix, on 12 iulie 2018 - 19:10, said:



Se cara toata lumea si stii de ce? Pentru ca tinerii n-au nicio sansa. In politica au intrat numai tineri pilosi. In joburi bune la fel.

Iar din cauza escrocilor pesede, tara merge in directia gresita. Dragnea e un golan interlop, ii lipsesc doar tatuajele. Costa Rica scrie pe el.

Unii vad doar dezavantaje. Io personal vedeam Romania ca pe o tara slab dezvoltata, da' in crestere pe toate domeniile. Asta inseamna oportunitati de afaceri. Trebuie doar sa faci lucrurile ca la carte si daca iti faci treaba bine, e imposibil sa nu reusesti, cu toate anomaliile din sistem. Acum mu mai vad lucrurile asa. Acum mi se pare ca simt ce simteau cei care au trait perioada '46-'50 cand se intamplau tot felu' de absurditati sociale si multi cautau sa fuga cat mai repede din tara.

#86
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,680
  • Înscris: 11.03.2006

View Postdmx85, on 13 iulie 2018 - 09:33, said:

Unii vad doar dezavantaje. Io personal vedeam Romania ca pe o tara slab dezvoltata, da' in crestere pe toate domeniile. Asta inseamna oportunitati de afaceri. Trebuie doar sa faci lucrurile ca la carte si daca iti faci treaba bine, e imposibil sa nu reusesti, cu toate anomaliile din sistem. Acum mu mai vad lucrurile asa. Acum mi se pare ca simt ce simteau cei care au trait perioada '46-'50 cand se intamplau tot felu' de absurditati sociale si multi cautau sa fuga cat mai repede din tara.

Daca ai succes, ceea ce se mai intampla cateodata, vin toti in frunte cu institutiile statului sa iti ceara taxa de protectie sub diferite forme, pana nu mai ramai cu nimic sau iti trece chefu. Ma refer aici in primul rand la afacerile mici, cu potetial sa devina mari.

Edited by cumparator, 13 July 2018 - 10:41.


#87
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postcumparator, on 13 iulie 2018 - 10:40, said:

Daca ai succes, ceea ce se mai intampla cateodata, vin toti in frunte cu institutiile statului sa iti ceara taxa de protectie sub diferite forme, pana nu mai ramai cu nimic sau iti trece chefu. Ma refer aici in primul rand la afacerile mici, cu potetial sa devina mari.

Si dupa ce te-au facut sa inchizi, apare altul cu aceeasi identica afacere, de data asta infloritoare si fara probleme.

Si cica oameni de afaceri cinstiti... ;)

#88
dmx85

dmx85

    antrenor dă jmekheri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,265
  • Înscris: 06.01.2009

View Postcumparator, on 13 iulie 2018 - 10:40, said:



Daca ai succes, ceea ce se mai intampla cateodata, vin toti in frunte cu institutiile statului sa iti ceara taxa de protectie sub diferite forme, pana nu mai ramai cu nimic sau iti trece chefu. Ma refer aici in primul rand la afacerile mici, cu potetial sa devina mari.

Io pana anu' asta cand mi s-a pus o poprire abuziva pe o suma de bani (nu mare din fericire) nu am avut nicio problema cu statu'. Bine, nici nu le-am dat ocazia sa imi faca nasoale, mi-am platit taxele si impozitele la timp mereu, am facut totu' legal si curat si nu mi-am bagat cheltuieli dubioase pe firma. E adevarat ca inca e un business mic si e posibil ca din momentu' in care promovez in alta liga sa se schimbe niste lucruri.

Edited by dmx85, 13 July 2018 - 11:15.


#89
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,680
  • Înscris: 11.03.2006
In plus, probabil ca nu te-ai suprapus cu interesele altora.

#90
dmx85

dmx85

    antrenor dă jmekheri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,265
  • Înscris: 06.01.2009
Cu siguranta nu. Nu e un domeniu de interes strategic

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate