Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 

2017 - s-a accentuat plecarea romanilor din tara

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
93 replies to this topic

#37
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 Alecsandru010, on 11 iulie 2018 - 18:15, said:



O fi crestere economica dă tigru asiatic, da' avem 44% din angajatii din privat care lucreaza pe minim.


Tare am impresia ca la multi din acestia minimul acela e doar pe hartie...

#38
aproape40

aproape40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 07.07.2018
Pai anunta anaful, ce mai astepti?

#39
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 Adm, on 11 iulie 2018 - 21:50, said:

Poate se vor intoarce acasa la pensie, ca acolo viata e grea si scumpa, cand nu iti mai curge.
Mi-a placut f mult postul, dar:

Am putea poate spune ca viata in occident este scumpa, desi si asta e discutabil, dar grea sigur nu putem zice ca este:

- viata e grea cand pt orice trebuie sa stai la cozi, sa dai spaga, probleme care dispar in occident.

- viata e grea cand nu ai drumuri si pt a ajunge la casoiul ala facut cu banii din munca afara, trebuie sa ai noroc sa nu fie ploaie sau zapada, ca nu ai cum ajunge de multe ori, am prieteni care stau la fix 15 min de Unirea, adica in Bragadiru, dar nu au cum sa se deplaseze uneori cand ploua... nu e asfalt, canalizare etc. Prin sate si comune, situatia e si mai rea.

- despre scump: un apartament in Ro este adevarat ca e mai ieftin uneori, desi nu tot timpul, dar depinde si ce primesti, pt ca in Romania tot timpul ceva nu e ok, exemplu: Garsoniere 2018: sub suprafata legala si preturi medii 50000 euro

- pe de alta parte, nu mai trebuie sa dai bani sa speli masina la 2 zile din cauza prafului, nu mai trebuie sa dai bani pe medicamente din cauza prafului si poluarii, nu mai dai bani pe apa plata neaparat ca de la chiuveta nu poti bea, primesti multe lucruri in plus si fara spaga. De ex, la nasterea unui copil, senzatia in Romania este ca trebuie sa il cumperi la cati bani dai la oricine are legatura cumva cu nasterea. In alte tari, cu o simpla asigurare de stat, implicita, totul e gratuit si decent.

- legat de costuri, deja multe sint aliniate cu cele din afara, si altele sint chiar mai mari! electronice, haine sint de multe ori mai scumpe ca in occident

#40
andreibb

andreibb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,698
  • Înscris: 16.05.2008

 rosix, on 11 iulie 2018 - 22:30, said:

N-ai inteles ideea, nu-i asa?  Multinationalele raporteaza mari sume de bani in PIB dar acestea sunt spalate deja si trimise in paradisuri fiscale prin preturile de transfer. In acest fel, in Romania ramane doar profitul pe hartie, iar in tarile calde ajunge profitul real.
eu cred ca te uiti prea mult la TV si nu ai avut niciodata o firma privata.
Eu daca iti vand tie un mar cu 10 lei, din aia 10 lei deja 2 lei se duc la stat prin TVA.
Nu mai crede prostiile cu corporatiile, si revenind la subiect, te-ai intrebat de ce in judetele in care nu sunt corporatii sunt cele mai mari procente de emigranti?
Si nu sunt din Bucresti, Cluj, Prahova, Arges?

Edited by andreibb, 11 July 2018 - 22:39.


#41
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 Adm, on 11 iulie 2018 - 21:50, said:

Nu mai gasesti angajati de la medic la gunoier.
Un spalator de vase cere 3000 lei net, pentru ca ia mult mai mult in UK - dar in UK nu scapi fara 50 lire la o masa simla la restaurant, pe cand la noi te costa cca 10 lire.
- sa nu exageram, in UK aveam meniu la 4 euro in timpul zilei, de ex, supa, felul 2 si un mic desert sau cafea. La alt restaurant era ceva parca pe la 8 lire "all you can eat" la care puteai gasi inclusiv somon! Pana la 50 lire mai e mult mult. La 10 lire gaseai fara probleme o masa ok. Ieri am dat 215 ron masa 2 pers si un copil (in conditiile in care nu am comandat alcool DELOC la o terasa de la mare... asta inseamna vreo 40 lire)

- Sa nu exageram nici cu salariile, in Ro sint multi multi care lucreaza pe salariul minim. Majoritari. Adica nu 3000 ron ci vreo 1500 in mana

#42
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 unbrutus, on 11 iulie 2018 - 22:38, said:


- pe de alta parte, nu mai trebuie sa dai bani sa speli masina la 2 zile din cauza prafului, nu mai trebuie sa dai bani pe medicamente din cauza prafului si poluarii, nu mai dai bani pe apa plata neaparat ca de la chiuveta nu poti bea,

Hai nu mai spune...doar in Romania este praf? Cam puerile argumentele...

#43
aproape40

aproape40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 07.07.2018

 epetroiu, on 11 iulie 2018 - 22:44, said:


Hai nu mai spune...doar in Romania este praf? Cam puerile argumentele...

Pe bune. Confirm.

#44
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 andreibb, on 11 iulie 2018 - 22:38, said:

eu cred ca te uiti prea mult la TV si nu ai avut niciodata o firma privata.
Eu daca iti vand tie un mar cu 10 lei, din aia 10 lei deja 2 lei se duc la stat prin TVA.

Daca tu imi vinzi mie un mar cu 10 lei, acestia apar in raporatare ca si crestere de PIB.  Daca tu in secunda doi ii scoti din tara... ei nici nu se scad din PIB nici nu mai apar in PIB in perioada urmatoare.
Uite asa, am umflat momentan niste cifre pe hartie. Asta e situatia Romaniei in prezent.  Mult PIB pe hartie si extrem de putin PIB in buzunare.  De ce? Din cauza spalarii de bani masive pe care o fac corporatiile din Romania.

#45
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 unbrutus, on 11 iulie 2018 - 22:42, said:

- Sa nu exageram nici cu salariile, in Ro sint multi multi care lucreaza pe salariul minim. Majoritari. Adica nu 3000 ron ci vreo 1500 in mana

Si cat ar vrea? Cei care chiar primesc "in mana" salariul minim si nu mai mult  fac munca necalificata sau slab calificata. Cat ar vrea? 1000 euro?

#46
andreibb

andreibb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,698
  • Înscris: 16.05.2008

 unbrutus, on 11 iulie 2018 - 22:42, said:



- Sa nu exageram nici cu salariile, in Ro sint multi multi care lucreaza pe salariul minim. Majoritari. Adica nu 3000 ron ci vreo 1500 in mana
44%, nu majoritari
De fapt stai, ca 44% din toti salariatii, si vreo 1.6 milioane sunt bugetari,
Deci da, majoritari la privat. Ca presupun ca nu sunt bugetari cu salariul minim.

#47
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 rosix, on 11 iulie 2018 - 22:45, said:

Mult PIB pe hartie si extrem de putin PIB in buzunare.  De ce? Din cauza spalarii de bani masive pe care o fac corporatiile din Romania.

Bingo! Te ia durerea de cap numai cand te gandesti cati bani scot din tara numai super si hipermarketurile...

 andreibb, on 11 iulie 2018 - 22:47, said:

De fapt stai, ca 44% din toti salariatii, si vreo 1.6 milioane sunt bugetari,

Sunt cam 1.2 milioane:
http://www.mfinante....enii&menu=Buget

#48
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,801
  • Înscris: 15.08.2014
De ce nu, in Franta salariu minim e de 1244 €. Romanul din Romania nu ar merita si el? Ca asa zici tu?
Ce plm pazesc astia de la putere, ca de 6 ani au friele tarii.Cine i a tinut sa nu ia masuri sa nu creasca si in Ro salariu minim. L as cita pe J Comstantin, dar ma sanctineaza regulamemtul.

#49
andreibb

andreibb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,698
  • Înscris: 16.05.2008

 rosix, on 11 iulie 2018 - 22:45, said:


Daca tu imi vinzi mie un mar cu 10 lei, acestia apar in raporatare ca si crestere de PIB.  Daca tu in secunda doi ii scoti din tara... ei nici nu se scad din PIB nici nu mai apar in PIB in perioada urmatoare.
Uite asa, am umflat momentan niste cifre pe hartie. Asta e situatia Romaniei in prezent.  Mult PIB pe hartie si extrem de putin PIB in buzunare.  De ce? Din cauza spalarii de bani masive pe care o fac corporatiile din Romania.
Da-mi un exemplu. Cum sa scoati ma bani daca nu ii obtii?
Tu gandesti cand scrii?
uite eu sunt firma nasoala corporatie hoata
si vin sa scot niste bani din tara, da?
tu intelegi ca inainte sa ii scot trebuie sa ii obtin?
sa vand ceva?
sa emit factura?
si ce e pe factura ala e PIB?
si ca statul isi ia taxe fix pe ce e pe factura?

#50
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 petit_christian, on 11 iulie 2018 - 22:49, said:

De ce nu, in Franta salariu minim e de 1244 €. Romanul din Romania nu ar merita si el? Ca asa zici tu?
Ce plm pazesc astia de la putere, ca de 6 ani au friele tarii.Cine i a tinut sa nu ia masuri sa nu creasca si in Ro salariu minim. L as cita pe J Comstantin, dar ma sanctineaza regulamemtul.

Poftim?
Salariul minim este acum 1900 lei brut si in 2012 era 700 lei brut.
Sa nu uitam cate figuri au facut patronatele de fiecare data cand s-a pus problema sa se mareasca.

Edited by epetroiu, 11 July 2018 - 22:52.


#51
aproape40

aproape40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 07.07.2018
Cat a ajuns pensia nesimtita? Dar aia speciala?

#52
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,476
  • Înscris: 13.06.2004
Păcat că cei care au plecat şi au deprins unele obiceiuri bune nu vor avea ocazia să cosntruiască ceva mai bun   :(

#53
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 andreibb, on 11 iulie 2018 - 22:50, said:

Da-mi un exemplu. Cum sa scoati ma bani daca nu ii obtii?
Tu gandesti cand scrii?
uite eu sunt firma nasoala corporatie hoata
si vin sa scot niste bani din tara, da?
tu intelegi ca inainte sa ii scot trebuie sa ii obtin?

Pai cine a zis ca nu vinzi? Daca tu vinzi ceva de 10 lei, obtii acei bani ca doar nu vinzi pe caiet. Acei 10 lei apar in PIB. Daca tu, dupa aceea ii scoti din tara prin mijloace ilegale (spalare de bani, preturi de transfer, etc) aceasta suma de 10 lei care a plecat din tara nu se scade din PIB .. ci PIB-ul ramane tot ala care a fost raportat initial.   In acest fel ne furam caciula. Acei 10 lei care au fost scosi din tara nu mai au efect de antrenare in economie, nu mai produc nimic in urmatorul ciclu economic, am ramas cu ei doar pe hartie, atunci cand au fost raportati in PIB.

#54
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,801
  • Înscris: 15.08.2014
Epetroiu, cit mai e pina la 1244 €? Citi romani au salariu peste 4000 €, citi peste 8000, citi peste 30 000, pe luna, nu pe an? De sume mai mari de atit nu te inteb.
Km de autostrada, spitale cit de cit, linii de tren de viteza medie, de mare viteza nu intreb, cite aeroporturi internationale? Mai intreb?
Turismul, citi turisti ai pe an in Ro, fata de 2012 sa nu te intreb fata de alte tari. Ca nu o fi litoralul ca la greci, dar muntii?
Esti cu PSD ul, vino cu raspunsuri concrete, ca vad ca te pricepi.

Sa nu mai zic de Delta.

Daca e unul care sa fuga fuga fuguta tu esti ala.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate