Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Fundatia casei pas cu pas

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#19
costiboshca

costiboshca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 03.05.2014
Atasament cu lista de preturi

Attached Files

  • Attached File  5.jpg   19.72K   336 downloads


#20
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
nu mi se pare nimic de speriat (ca si pret) fata de cat se vehicula la un moment dat pe forum (75euro/mc in Germania, fara taxe si transport) e chiar ok...iese undeva la 220 lei fara transport..probabil 250 lei/mc cu tot cu transport. Ar fi cat mc de beton iar daca putem inlocui betonul cu geocell la acelasi pret atunci e super ok.

#21
costiboshca

costiboshca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 03.05.2014
Urmatoarea etapa a fost pozitionarea polistirenului xps 10 cm pe peretii laterali ai fundatiei, si asezarea unei folii orizontale pe patul de geocell in vederea turnarii betonului de egalizare. Betonul de egalizare a avut aproximativ 25 cm grosime.
Dupa uscare, s-a taiat polistirenul la nivelul betonului. In betonul de egalizare s-a introdus si o teava 110 cm pentru alimentarea cu apa rece, cota rezultata  -100 cm.

Attached Files



#22
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
1.ce pantă ai dat tuburilor de dren și unde duc ele?
2.dacă ai turnat beton deasupra drenului, ce mai captează acest dren
3.fantastic de gros acest beton de egalizare; armătură nu-i? (măcar o plasă de buzău?)

#23
costiboshca

costiboshca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 03.05.2014
La 26 metri  lungime diferenta de nivel aproximativ 30-35 cm
Nu s-a turnat beton peste dren, drenul este in lateralul fundatiei, se poate vedea si in poze.
In beton nu s-a pus armatura, asa a fost proiectat de structuristul proiectului.
Dirigintele de santier nu mi-a spus ca ar fi vreo problema.
De ce intrebi, crezi ca ar fi fost mai indicat ?

#24
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
betonul de egalizare este DOAR ca sa se aseze ok armatura fundatiei si elevatiei propriu-zise. Nu e necesar sa fie armat, stai linistit!
Arata bine de tot ce vad pana acum la tine, cred ca multi ne-am fi dorit sa fi avut o abordare similara. Se vede ca ti-ai facut temele mai bine decat altii, jos palaria pana acum!

#25
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

 costiboshca, on 12 iulie 2018 - 10:01, said:

De ce intrebi, crezi ca ar fi fost mai indicat ?

io am plecat de la bloc din cauză de frică de cutremure, nu din cauza vecinilor...
așa că am exagerat, la construcția casei, la elementele care duc la creșterea timpului de dărâmare (să am timp să cobor din pat și să ies în curte - că în RO numai noaptea sunt din-astea distrugătoare)
astfel că dacă tot dai mii de lei pe ceva ce nu va drena nimic, niciodată, plus o grosime dublă la betonul de egalizare - de ce să nu fi cheltuit 197 de lei pe o plasă?
(acum, scuze, dacă ai terenul în lunca vreunui râu/pârâu... atunci drenul era necesar!)
(apropo, ce zice studiul geo? la ce adăncime este pânza freatică?)

#26
costiboshca

costiboshca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 03.05.2014
Panza freatica este la 3 metri.
In proiectul initial santul de fundare era la 60 cm latime si betonul mort la 40 cm inaltime, adica talpa casei.
Cum am vrut sa izolez si betonul de jos, santul de fundare s-a marit in latime la 80 cm pentru a putea pune polistirenul de 10. A mai crescut si inaltimea talpei cu 10 cm pentru ca am decis sa ridic mai sus cota finala fata drum.
Deci nu vad nicio problema ca betonul acela nu e armat, si nici nu mi-a spus nimeni ca ar trebui armat.
Tot ce s-a recomandat de persoanele implicate pe care le-am enumerat mai sus, am facut exact asa cum s-a cerut.
La fel a fost si in cazul drenului. Initial el nu a fost inclus in proiect, dar inginerul care a montat geocell-ul la buhnici mi-a spus ca trebuie facut. Si asta s-a intamplat dupa ce a fost finalizat proiectul, si am si anuntat structuristul si arhitectul ca trebuie dren, ei danadu-si acordul.
M-am intrebat si eu de ce ar fi nevoie. Teoretic nu ar trebui sa ajunga apa pe acolo, dar in cazul in care ar ajunge (ploi multe, zapada multa, etc) probabil rolul drenului este de a nu lasa sa se scurga deloc apa sub patul de geocel, adica pe partea de jos in pamant a fundatiei, mai ales ca geocell-ul e practic similar cu piatra. Astfel apa ar fi preluata de dren, si in interior ar fi imposibil sa ajunga.
In cel mai rau caz am pierdut 1200 de RON.
Am atasat o poza cu sectiunea initiala.

Attached Files


Edited by costiboshca, 13 July 2018 - 13:59.


#27
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Mie nu-mi place ideea de a avea ceva sapat langa fundatie sub cota ei. Si exact acolo e facut acel dren.

#28
costiboshca

costiboshca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 03.05.2014
Daca structuristul si dirigintele de santier au spus ca nu e nicio problema, pentru mine e suficient.

#29
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 arg, on 14 iulie 2018 - 14:15, said:

Mie nu-mi place ideea de a avea ceva sapat langa fundatie sub cota ei. Si exact acolo e facut acel dren.
Problema este ca drenurile sint de multe ori o cheltuiala inutila . daca pinza freatica este sus , vine o inundatie sau ploaie mare , nu ajuta cu nimic , deoarece nu au cum sa descarce apa .
Vineri am vazut la o casa , cind s-a spart aleea din jurul ei , venea apa din toata directiile . Adica la 20 de cm adincime .  Ce dren s-ar fi putu face la asa ceva ?
Multe case sint facute in zone nerecomandate constructiilor .

#30
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Din contra, in caz de ploaie puternica se poate inunda si ghici unde se duce apa, exact unde nu trebuie, adica sub fundatie. Si pe urma ne miram de ce se crapa peretii.
Am mai spus, apa nu are voie sa ajunga la fundatie (trotuar lat cu dop de bitum).

@app
Am proiectat cladiri (care au fost costruite) care au subsolul cu multi m sub nivelul panzei freatice).

#31
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Casa se poate construi și cu fundația in balta ...eu spuneam UNDE duci drenajul !?

#32
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Fara dren si fara drenaj.
Fundatia va sta permanent in apa.

Edited by arg, 14 July 2018 - 18:43.


#33
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 arg, on 14 iulie 2018 - 18:43, said:

Fara dren si fara drenaj.
Fundatia va sta permanent in apa.
Discutam la obiect sau aiurea .
In cazul de față , că se face dren , ce faci cu apa ?

#34
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Cheama structuristul si conatructorul sa-i dea solutie...

Ce pisici sa-i faca... face o basa si pune o pompa evacuat.

Dar daca ai apa la -0.20m nu ai ce-i face. Acolo fundatia va fi proiectata sa stea in apa.

#35
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 arg, on 14 iulie 2018 - 18:52, said:

Cheama structuristul si conatructorul sa-i dea solutie...

Ce pisici sa-i faca... face o basa si pune o pompa evacuat.

Dar daca ai apa la -0.20m nu ai ce-i face. Acolo fundatia va fi proiectata sa stea in apa.
Asta am vrut sa aud . Simplul fapt ca montezi un dren , este fix pix . mai trebuie sa si ai cum si unde sa descari drenul ...si despre asta nu spune nimeni nimic .

#36
costiboshca

costiboshca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 03.05.2014
Am specificat unde se capteaza apa, la fel am dat si la ce cota e panza freatica.
Daca apa era la -20 cm, era parau acolo si nu pamant de fundatie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate