Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

Fundatia casei pas cu pas

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#37
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Cred ca sunt 2 aspecte aici in ceea ce priveste pozitionarea si existenta acelui dren:

1. Dpdv structura stiu ca trebuie respectat un unghi de 45 plecand de la fundatie in jos si catre exterior. Sub acea linie nu ai voie sa sapi. Ca exemplu poti sapa un sant de maxim 2m adancime la minim 2m de casa. Daca acel dren nu respecta treaba asta atunci se va tasa din cauza fortelor mari de compresiune exercitate de fundatia casei. Depinde de depozitionare.

2. Chiar si cu un trotuar cu dop de bitum apa tot va ajunge la fundatie pentru ca se infiltreaza si orizontal. Poate nu ajunge chiar asa de repede dar la 1 m adancime cred ca ajunge o cantitate similara de apa. Daca acolo ai pietris/dren asta favorizeaza scurgerea ei rapida in jos dar la fel de adevarat ca favorizeaza si acumularea ei pe termen scurt in timpul si dupa ploaie. Cred ca secretul este sa o poti prelua eficient si deversa intr-un loc care o poate prelua. Evident ca daca ai apa la 20cm discutia nu mai are sens..dar Costi a zis ca apa e la 3 m. Oricum betonul e ok cu apa din ce inteleg, doar sa fie hidroizolatie corespunzatoare la nivel de soclu si apoi caramida sa fie protejata sa nu “ traga apa”. Discutam de ploi mari nu de 3 mm vara.

#38
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postcostiboshca, on 13 iulie 2018 - 13:57, said:

Panza freatica este la 3 metri.
In proiectul initial santul de fundare era la 60 cm latime si betonul mort la 40 cm inaltime, adica talpa casei.
Cum am vrut sa izolez si betonul de jos, santul de fundare s-a marit in latime la 80 cm pentru a putea pune polistirenul de 10. A mai crescut si inaltimea talpei cu 10 cm pentru ca am decis sa ridic mai sus cota finala fata drum.
Deci nu vad nicio problema ca betonul acela nu e armat, si nici nu mi-a spus nimeni ca ar trebui armat.
Tot ce s-a recomandat de persoanele implicate pe care le-am enumerat mai sus, am facut exact asa cum s-a cerut.
La fel a fost si in cazul drenului. Initial el nu a fost inclus in proiect, dar inginerul care a montat geocell-ul la buhnici mi-a spus ca trebuie facut. Si asta s-a intamplat dupa ce a fost finalizat proiectul, si am si anuntat structuristul si arhitectul ca trebuie dren, ei danadu-si acordul.
M-am intrebat si eu de ce ar fi nevoie. Teoretic nu ar trebui sa ajunga apa pe acolo, dar in cazul in care ar ajunge (ploi multe, zapada multa, etc) probabil rolul drenului este de a nu lasa sa se scurga deloc apa sub patul de geocel, adica pe partea de jos in pamant a fundatiei, mai ales ca geocell-ul e practic similar cu piatra. Astfel apa ar fi preluata de dren, si in interior ar fi imposibil sa ajunga.
In cel mai rau caz am pierdut 1200 de RON.
Am atasat o poza cu sectiunea initiala.

Dupa mintea me sunt 3 lucruri distincte. Primele 2 sunt 100% pozitive. Cresterea latimii la talpa de la 60 la 80 cm asigura o presiune specifica mai mica pe sol greutatea casei fiind distribuita pe o suprafata mai mare. Deci daca terenul este ok nu este ceva rau. Cresterea inaltimii blocului de beton mort iar este ok acesta fiind mai rigid si nu are nevoie de armare fiind solicitat doar la compresiune. Cu drenul este discutabil. Eu l-as fi vazut montat mai sus la buza trotuarului ( cam 1 m de casa) si la adincime de max 1 m cu folia hidroizolatiei sub el. Ca si rol functional ar fi sa indeparteze apele meteorice de fundatie si sa le dirijeze spre un put absorbant sau canalizare.

#39
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 17.01.2012

View Postcostiboshca, on 13 iulie 2018 - 13:57, said:

...La fel a fost si in cazul drenului. Initial el nu a fost inclus in proiect, dar inginerul care a montat geocell-ul la buhnici mi-a spus ca trebuie facut. ...

așa-a io mai cârcotaș... tu nu trebe să crezi că io am ceva cu tine, că te cert, ci că îmi pun întrebări care să conducă la o eficientizare a cheltuielilor
astfel, io aș mai întreba inginerul acela: care este durata de viață a drenului? adicătelea, cam peste cât timp se va colmata, nu neapărat la interior, cât la exterior? există fo' posibilitate de reabilitare a lui în timp? (că, bănuiesc, nu vrei să sapi sub fundația casei din când în când...)
(la ieșirea dintr-o fosă, la un punct de lucru, am un furtun de dren lung de 30 m, îngropat la 1,5 m, pe pat de pietriș - totul cu proiect... după doi ani am săpat să-l curăț că nu-și mai făcea treaba!!!)

#40
costiboshca

costiboshca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 03.05.2014
Sigur, nu ma deranjează nicio critica, ba chiar accept orice parare care mi se pare întemeiata (sau nu), plus ca ceea ce spui e cat se poate de corect.
Deci, nu stiu ca durata cat va tine, dar drenul a fost pus corect in opera si mai bine de atat poate ar fi fost sa pun 2 straturi de geoetxtil si nu unul. Acum daca se va colmata, e ca si cand nu ar fi fost dren, eu oricum imi iau masuri suplimentare sa nu ajunga apa pe acolo.

#41
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

View Postcostiboshca, on 14 iulie 2018 - 15:52, said:

Daca structuristul si dirigintele de santier au spus ca nu e nicio problema, pentru mine e suficient.


Si ai dreptate sa zici ca este suficient.
Insa eu am o intrebare..... Esti sigur ca laptele de beton nu a ajuns in drenul tau? Au protejat cumva....o folie ceva..... daca a ajuns lapte de beton in drem este degeaba, este posibil sa il fi inundat....insa daca nu, si este curat eu cred ca este ok......

PS,Drenul este panga fundatie si sub politiren in mare parte.

#42
costiboshca

costiboshca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 03.05.2014
Geocelul a fost acoperit cu geotextil, si apoi cu o folie tocmai pentru a preveni scurgerea laptelui de beton. Se poate observa si in pozele pe care le-am incarcat.

#43
Sorintech

Sorintech

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 07.08.2015
Imi place foarte mult cum au lucrat baietii !  Spor la construit !

#44
costiboshca

costiboshca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 03.05.2014
Etapa urmatoare dupa taierea polistirenului la nivelul betonului de egalizare a fost placarea laterala cu o membrana cu crampoane, si la legarea fierului.
Au fost legati si stalpii si pozitionati in interiorul grinziilor, cu ciocurile sub barele de fier din josul grinzilor.
Distantierii folositi au fost de 5 cm.

Attached Files



#45
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011
Pacat ca ciocurile is in jos si pozele cu susul in jos!

#46
costiboshca

costiboshca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 03.05.2014
Da, nu stiu de ce sunt rotite la 90 grade, cand le incarc uploader-ul le roteste.
Pe pc, se vad nerotite.
Ce vroiai sa spui prin faptul ca ciocurile sunt in jos ?

Edited by costiboshca, 31 July 2018 - 10:08.


#47
costiboshca

costiboshca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 03.05.2014
Dupa legarea fierului s-a inceput placarea cu polistiren. La așezarea polistirenului orizontal si vertical s-a folosit si o solutie adeziva bituminoasa pentru lipire.
Pentru pozitionarea exacta, s-a stabilit linia de lipire astfel incat intre polistiren si fier sa fie 2,5 cm.
Polistirenul orizontal a fost intre 20-25 cm, iar cel vertical la interior 80 cm si exterior 90 cm.
S-au folosit distantieri de 2,5 cm, iar dupa lipire s-a asezat pamant in interior si exterior pentru a tine placile in vederea turnarii betonului.
La turnare, am avut mici probleme deoarece nu s-a folosit suficient pamant (mai mult din graba de frica ploii) si in unele locuri polistirenul a fost impins usor lateral.
La interior nu e o problema, ca nu se vede, problema a fost la exterior in vreo 2 locuri unde a fost o deplasare de vreo 1, 2 cm. Se va corecta cand se va finisa soclul astfel incat soclul si peretele sa fie drept. Ar fi fost mai bine la exterior sa sprijinim polistirenul cu niste capriori pentru a nu avea aceasta problema. Dar pana la urma a iesit foarte bine.
Avantajul la o astfel de turnare: nu a fost folosit nicio scândura, niciun cui, nu am cofrat cu lemn, nu am decofrat.
Timpul a fost mult redus; cam o săptămâna a durat placarea polistirenului la o lungime șanț de fundații de aprox 110 m.

Attached Files



#48
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 17.01.2012

View Postcostiboshca, on 31 iulie 2018 - 10:05, said:

Da, nu stiu de ce sunt rotite la 90 grade, cand le incarc uploader-ul le roteste.
Pe pc, se vad nerotite.


sfat: pt o vizualizare corectă a fotografiilor, fă pozele DOAR cu telefonul culcat (landscape); pc-ul e „jmeker” (softpedia nu), a învățat că utilizatorii de telefoane pe post de aparat foto țin telefoanele oricum le vine-n cap, așa că au apărut softuri de corectare!

#49
costiboshca

costiboshca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 03.05.2014
Da, imi cer scuze pentru poze, sincer si pe mine ma deranjeaza, dar sunt deja facute si nu prea mai am alta varianta.
Cine vrea o vizualizare mai buna le poate descarca si roti pe PC.

#50
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
Este lucrat frumos si curat. O intrebare : s-a vibrat betonul ? Poate pui si niste poze de la turnare.

#51
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 17.01.2012

View Postxjl, on 08 august 2018 - 06:59, said:

Este lucrat frumos si curat. O intrebare : s-a vibrat betonul ? Poate pui si niste poze de la turnare.

la grosimea asta?

#52
costiboshca

costiboshca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 03.05.2014
Da, s-a vibrat la turnarea grinzilor, pe alocuri cam din metru in metru.
O sa pun poze si cu turnarea si cu umplerea de pietris si polistiren sub placa.

Turnare beton si taiere polistiren la nivel.

Attached Files



#53
RomeoBBL

RomeoBBL

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 26.06.2017
O sa ramana topicul doar cu fundatia? sau ne incanti ochiul si cu pasii urmatori?

#54
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 17.01.2012
eee... e luna vacanțelor fraților din țările calde (sau cu apă caldă... alegi ce vrei...!!!)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate