Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O mostenire cu (o mica )problema

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

Edifier R2730db - vibrații difuzoare

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#19
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,179
  • Înscris: 16.10.2008
N-ai inteles deloc. Ce au de a face tweeterele cu ce am explicat noi aici?
Driverele (difuzoarele) sunt ultimele implicate in ecuatia asta. A distorsiunilor.
Edit: Intr-o prima faza eu as apela la un electronist sa desfaca acolo la modulul de amplificare ,sa vada cum si ce in primul rand cu condensatorii ,eventual sa-i schimbe pe toti cu unii mai buni ,se gasesc din belsug. Mai departe de vazut ce filtre i-au bagat aia pe boxele alea ,se poate interveni si acolo ,samd..

Edited by edigee, 29 June 2018 - 14:06.


#20
adybratulescu

adybratulescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 29.09.2009
Voi îmi explicați despre distorsiunile produse la nivelul maxim și de cele produse de sursa de redare a melodiilor. Dar distorsiunile apar în special la volum mediu. Dau play la o melodie de 320 kbps cu un volum mediu fără nici un fel de equalizer, si pe aceste boxe apar, pe când pe un Genius de 20W de acum 10 ani nu am întâlnit niciodată asa ceva. Sunetul e ca și cum materialul din care sunt făcute tweeterele sau difuzoarele de medii au o vibrație metalica (nu știu dacă e prea fericita exprimarea) in plus fata de ceea  ce ar trebuii sa se audă defapt. Înaltele în melodiile Rock sau Reggae redate la o calitate superioara se aud impecabil.

Edited by adybratulescu, 29 June 2018 - 14:13.


#21
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,179
  • Înscris: 16.10.2008
Geniusurile de acum 10 ani erau ,crede-ma lucrate mai bine.
Nu mai zic de Solo 6/7 de acum 10 ani ,cu cu totul alte difuzoare si amplificari decat modelele actuale. Astea din urma au fost cam singurile boxe active ieftine ce tindeau oarecum spre o minim calitate sonora. In rest totul e o apa si-un pamant .Edifier , Microlab ,Logitech ,toate sunt la o calitate mult sub chiar banii care-i dai pe ele.
Cat priveste tweeterele ,alea merg sau nu. Adica se ard. Nu "obosesc" in timp.

Edited by edigee, 29 June 2018 - 14:12.


#22
adybratulescu

adybratulescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 29.09.2009
Ma gândesc ca de la căldură se se fi apropiat membrana aia de plastic prea tare de magnet și acum are loc un contact acolo. Din păcate nu am fost atent sa știu dacă asa le-am cumpărat sau problema a apărut în timp.

#23
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Deja exagerezi cu edifier,microlab(excludem logitech) in privinta banilor dati pe ele,la 600-700ron sunt best buy pentru un sunet foarte bine echilibrat,cum ai spus si tu,vrei mai mult...plateste.Si sincer ce rost are sa umbli in ele,nu poti sa faci din Logan,Mercedes,sunt bune asa cum sunt,colegu are o problema la ele,eu nu am asa ceva,citeste ce a scris la #7,ceva le-a afectat

#24
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,179
  • Înscris: 16.10.2008
Nu ai remarcat daca acele distorsiuni apar pe sunete mai lungi la frecvente medii/inalte?

Quote

Deja exagerezi cu edifier,microlab(excludem logitech) in privinta banilor dati pe ele,la 600-700ron sunt best buy pentru un sunet foarte bine echilibrat,cum ai spus si tu,vrei mai mult...plateste.Si sincer ce rost are sa umbli in ele,nu poti sa faci din Logan,Mercedes,sunt bune asa cum sunt,colegu are o problema la ele,eu nu am asa ceva,citeste ce a scris la #7,ceva le-a afectat
Nu exagerez deloc! Din punctul meu de vedere nu-si merita nici acei bani. Gandeste-te ca acum 6 ani Solo 6 costau 300RON!
Cat priveste hashtag 7 este exact ce ziceam. S-a fortat modulul de amplificare.

Edited by edigee, 29 June 2018 - 14:25.


#25
adybratulescu

adybratulescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 29.09.2009
Cred ca 1 an am stat in cumpănă sa aleg intre Microlab Solo 9C sau Edifier 2800. Din păcate 2800 nu se găsesc la noi și am făcut un compromis către 2730db. Nu am avut ocazia sa le ascult pe ambele intr-un magazin ceva si m-am ghidat după părerile găsite pe net. Asa ca nu pot contesta sau aproba ca Microlab Solo 9C se aud mai bine. Insa dacă după o funcționare de 7-8 ore la maxim aceste boxe au crăpat, le pot include la capitolul chinezării ieftine. Geniusurile de 20 de W se aud slab calitativ în comparație cu astea, defapt nu le poți compara, dar au poate sute de ore de funcționare la maxim în 10 ani și nu s-a întâmplat nimic cu ele, merg ca în prima zi, si Edifier sunt boxe reci, pe Genius puteam face ochiuri liniștit, ardea subwooferul de nu puteam tine mana pe el
.

Edited by adybratulescu, 29 June 2018 - 14:55.


#26
adybratulescu

adybratulescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 29.09.2009
Da, am făcut mare parte din teste și nu a ieșit nimic neregulă in afara de faptul ca mi-a rearanjat puțin lucrurile prin vitrina cu testele de frecvențe joase. Culmea, totul începea sa zarnaie prin casa de la 36 de Hz, mai jos de atât vibrau boxele dar fără prea mare zgomot, de la 36 cutremura bine prin casa. Singura problema apare pe la 42 de Hz când boxa activă distorsionează, mișcarea membranei sau a aerului producând un zgomot suplimentar, iar cea pasiva răspunzând corect.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mGQLXRTl3Z0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Melodia asta nu o pot asculta la boxele astea, zărnaie într-o veselie, distorsiunea fiind doar în tweetere, în ambele.

L.E. Niste casti A+ de 30 de lei on-ear reda perfect astfel de melodii cu distorsiuni zero si la orice volum.

Edited by adybratulescu, 29 June 2018 - 18:42.


#27
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 adybratulescu, on 29 iunie 2018 - 14:16, said:

Ma gândesc ca de la căldură se se fi apropiat membrana aia de plastic prea tare de magnet și acum are loc un contact acolo. Din păcate nu am fost atent sa știu dacă asa le-am cumpărat sau problema a apărut în timp.

Pune o inregistrare , cu distorsiunile pe care la auzi .
Da se prea poate ca bobinajul sa frece de magnet din diverse cauze, soare direct , putere peste capacitatea difuzoarelor , cele dpoua luate impreuna, etc

#28
adybratulescu

adybratulescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 29.09.2009
Telefonul meu nu e unul performant, asa ca inregistrarea nu surprinde si acele distorsiuni.

L.E. în a doua înregistrare cred ca am surprins mai bine, zgomotul acela de fundal defapt nu exista, e distorsiunea de care zic, dar prin microfonul telefonului suna altfel.

Attached Files


Edited by adybratulescu, 29 June 2018 - 19:15.


#29
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 adybratulescu, on 29 iunie 2018 - 18:32, said:

Da, am făcut mare parte din teste și nu a ieșit nimic neregulă in afara de faptul ca mi-a rearanjat puțin lucrurile prin vitrina cu testele de frecvențe joase. Culmea, totul începea sa zarnaie prin casa de la 36 de Hz, mai jos de atât vibrau boxele dar fără prea mare zgomot, de la 36 cutremura bine prin casa. Singura problema apare pe la 42 de Hz când boxa activă distorsionează, mișcarea membranei sau a aerului producând un zgomot suplimentar, iar cea pasiva răspunzând corect.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mGQLXRTl3Z0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Melodia asta nu o pot asculta la boxele astea, zărnaie într-o veselie, distorsiunea fiind doar în tweetere, în ambele.

L.E. Niste casti A+ de 30 de lei on-ear reda perfect astfel de melodii cu distorsiuni zero si la orice volum.
Piesa suna corect  pe sistemul meu in setare 4.1

 adybratulescu, on 29 iunie 2018 - 19:02, said:

Telefonul meu nu e unul performant, asa ca inregistrarea nu surprinde si acele distorsiuni.

Da , cred ca se aude ca si cind ai o spira desfacuta le twetere, ia vezi ca trebuie sa fie un prag aproape de minim unde incepe zornaiala pe medii inalte.
Fa urmatoarea experiment , reda o piesa cu tweterele astupate de carpa flausata la nivel mic (acolo unde apar parazitii) si vezi suna corect  (bineinteles fara inalte), pe urma incearca si invers

Edited by ciine, 29 June 2018 - 19:13.


#30
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,179
  • Înscris: 16.10.2008
Frecventele alea de 36 Hz si chiar de 45Hz sunt doar inchipuire. Astfel de boxe raspund curat de pe undeva de pe la 60-70Hz in sus. Indiferent de ce scrie in specificatii. Chiar daca s-a facut proba cu diferite fisiere de pe YT pe care scrie 36 ,respectiv 45 Hz asta nu inseamna ca se redau acele frecvente. Se redau doar niste armonici ale acelor sunete cu frecvente mai mari.

#31
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 edigee, on 29 iunie 2018 - 19:13, said:

Frecventele alea de 36 Hz si chiar de 45Hz sunt doar inchipuire. Astfel de boxe raspund curat de pe undeva de pe la 60-70Hz in sus. Indiferent de ce scrie in specificatii. Chiar daca s-a facut proba cu diferite fisiere de pe YT pe care scrie 36 ,respectiv 45 Hz asta nu inseamna ca se redau acele frecvente. Se redau doar niste armonici ale acelor sunete cu frecvente mai mari.
Poate sa descarce un generator de semnal  fara probleme http://www.bobtech.r...-wave-generator
Se pot crea rezonanante in functie de geometria si reflexiile din incapere

Edited by ciine, 29 June 2018 - 19:17.


#32
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,179
  • Înscris: 16.10.2008
Da ,dar nu la 36Hz cu acele boxe.

#33
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 edigee, on 29 iunie 2018 - 19:35, said:

Da ,dar nu la 36Hz cu acele boxe.
36 Hz cu un nivel de 25-35 db din 86 , adica pa liniaritate

#34
adybratulescu

adybratulescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 29.09.2009
Ma gândesc si la o alta varianta, umezeala din încăpere oare le afectează? Stau la casa, curte, zona Brașov, vegetație foarte mult în jur, în ultimul timp a plouat foarte mult, geamurile au fost mai mereu rabatate, umezeala a crescut foarte mult în încăpere.

#35
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 adybratulescu, on 29 iunie 2018 - 20:11, said:

Ma gândesc si la o alta varianta, umezeala din încăpere oare le afectează? Stau la casa, curte, zona Brașov, vegetație foarte mult în jur, în ultimul timp a plouat foarte mult, geamurile au fost mai mereu rabatate, umezeala a crescut foarte mult în încăpere.
Teoretic nu ar trebui,  eu am sezizat in auditie probleme la bobinaj  pe medii inalte iar astea se datoreaza unei puteri mari corelate cu caldura din mediu, sau o conceptie proasta a filtrelor care permit sa treaca alte frecvente  decit pt cele care e construit difuzorul,
Desfale si ia fiecare difuzor in parte , masoara-l asculta-l si tragi concluzii

#36
adybratulescu

adybratulescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 29.09.2009
Nu ma pricep la electronica, dar am încercat sa înlocuiesc boxa pasiva cu una veche de la un vechi sistem 5.1 sa vad dacă problema persista. Oricum as fi legat firele, amplificarea de la Edifier nu duce boxa aia centrala nici pe sfert cât o duce subwooferul ei. Nici membranele nu vibreaza, pe când legata la Genius zici ca mai au puțin și ies din carcasa.
Sistemul 5.1 are 150 de W cu 15 W pe satelit. Probabil puterea în cazul Edifier ajunge la difuzoare prin 3 fire, altfel nu îmi explic.

Attached Files


Edited by adybratulescu, 29 June 2018 - 21:19.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate