Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Examenul familiei, construim o casa

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
295 replies to this topic

#199
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Pai si cu armatura care e la 2.5 cm in interior cum faci? Ti-a explicat brownie pe alt topic ce si cum... cum consideri insa, sunt banii tai.

#200
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 11.12.2007
Așa cum am întrebat și dincolo, daca aplicam hidroizolație pensulabila cum împiedicăm fenomenul de capilaritate?
Viața e plină de compromisuri.
Eu sper că soluția aleasă de mine sa reducă spre zero fenomenul de capilaritate.
Teoretic la soluția aleasă de mine permeabilitatea este de 8 cm la o presiune de 8 bari. Apa din sol nu trece de 1 bar dacă nu plutește casa pe apa, deci la 1 bar câți cm pătrunde în beton? Am sa întreb mâine la stație.

#201
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 11.12.2007
Am întrebat.
Soluția sigura pentru pivnițe, subsoluri, fose septice oferita și garantata de ei este aditivarea și ridicarea clasei betonului in statie de la C12/15 la C25/30. Acesta soluția este suficientă pentru prevenirea efectului de capilaritate. Daca insist îmi pot oferi aditivarea cu Hyseal la un plus de 19 euro pe mc dar mi-au expliyu că aceasta este folosita pentru aplicații industriale. Nimic greșit dar cam piperat.


#202
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 11.12.2007

 Mariusvlad2, on 10 august 2019 - 09:23, said:

Am întrebat.
Soluția sigura pentru pivnițe, subsoluri, fose septice oferita și garantata de ei este aditivarea și ridicarea clasei betonului in statie de la C12/15 la C25/30. Acesta soluția este suficientă pentru prevenirea efectului de capilaritate. Daca insist îmi pot oferii aditivarea cu Hyseal la un plus de 19 euro pe mc dar mi-au expliyu că aceasta este folosita pentru aplicații industriale. Nimic greșit dar cam piperat.


#203
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Si eu am dat vreo 1000 de coco pe hyseal. Initial mi s a parut scump, darapoi m-am gandit ca daca ma pomenesc cu o mini piscina in beci ar fi mult mai scumpa reparatia. Soooooo.... Asta e partea interesanta la constructia unei case - sa cantaredti avantaje/dezavantaje si apoi sa te incadrezi in buget.

Edited by Bylly00, 11 August 2019 - 10:04.


#204
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 11.12.2007
Am facut o simulare in U-wert pentru planseul de peste etaj si acoperis. O sa fie planseu de lemn si acoperis din tigla metalica. Mi-ar fi de folos daca aruncati un ochi peste fisierul atasat sa ma corectati daca si unde am gresit. Tinta este de maxim 0.1 W/m2K.
Multumesc.

#205
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
ataseaza si fisierul si ne uitam :)

#206
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 11.12.2007
Ai dreptate. Posted Image
Scuze.

L.E. Cred ca am pus foliile gresit. Am prea mult condens in vata din acoperis.

Attached Files


Edited by Mariusvlad2, 12 August 2019 - 18:20.


#207
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 11.12.2007
...Sau varianta asta.

Attached Files



#208
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,506
  • Înscris: 04.05.2007
De unde vine spatiul ala asa de mare de aer (1000 sau 1200mm), poz.7 in schita? Faci o camera secreta in interiorul peretilor?

#209
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Cred ca a vrut sa simuleze podul.
Dar nu asa ar trebui sa faci. Aerul ala "stationar" pe care l-ai pus acolo e ca si cum ai avea o camera ermetica de 1m inaltime.
Ar trebui straturile care alcatuiesc planseul de peste etaj. Si apoi alt calcul pentru acoperis.

#210
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 11.12.2007
Ăla este podul nelocuit. Am luat înălțimea medie. Nu știu dacă am procedat corect dar mi se părea logic să combin planșeul de peste etaj, spațiul podului nelocuit și acoperișului pentru a afla dacă am pierderi mari de căldură pe acolo.

 wizake, on 12 august 2019 - 20:18, said:

Cred ca a vrut sa simuleze podul.
Dar nu asa ar trebui sa faci. Aerul ala "stationar" pe care l-ai pus acolo e ca si cum ai avea o camera ermetica de 1m inaltime.
Ar trebui straturile care alcatuiesc planseul de peste etaj. Si apoi alt calcul pentru acoperis.
Voi încerca și separat să văd ce iese.

#211
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,506
  • Înscris: 04.05.2007
Este mai eficient sa pui toata izolatia intr-un singur loc, de ex, decat sa pui 20cm la plafon si 20 in pod sub astereala, mai bine pui 40cm deasupra plafonului. Iar podul acela de 1 inaltime il faci un pod ventilat.
Ceea ce ai simulat tu acolo este f greu de realizat fizic, sa ermetizezi total acel spatiu care este si destul de inaccesibil fizic (inaltimea mica mai ales spre streasina).

#212
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 11.12.2007
Am pus toata vata in planseu dar nu pot sa cobor sub 0.1 W/m2K. Ceva idei?

Attached Files



#213
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
1. de ce vrei sa cobori sub 0.1 ?

2. ai folosit ceva izolatie de fibra de lemn cu lambda 0,039. Poti folosi vata cu lambda 0,035, dar tot nu scazi sub 0.1. Poate cu alte materiale mai izolatoare. Daca tii neaparat la valoarea U, poti folosi spuma poliuretanica rigida (PIR) care are lambda 0.023. Cu 30cm scazi la 0.08. Dar te costa Posted Image

Edited by wizake, 12 August 2019 - 21:37.


#214
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 11.12.2007
E un fix de-al meu stabilit în urma documentării dar parca nici nu a-și compromite bugetul de dragul acelei cifre. Voi incerca cu o vată de 0.035.

#215
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,313
  • Înscris: 25.06.2006
Care e rolul barierei de vapori de sub OSB-ul din pod? Cred ca o sa iasa bine si fara ea, incearca o simulare.
Doresti sa folosesti podul in vreun fel?

#216
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,506
  • Înscris: 04.05.2007
Este interesant cum calculeaza aplicatia respectiva R-ul total.
Teoretic, la 50cm de vata λ=0.039[W/mK], am avea un R = 0.5/ 0.039= 12.82 [m²K/W].
Totusi aplicatia da un R total = 8.613 [m²K/W].

Ok, stratul de vata de 20cm nu este complet, fiind intrerupt de grinzile de la tavan, dar totusi doar cele 2 straturi de 15 de vata dau un R= 7.69 [m²K/W]. Deci ultimul strat de vata "aduce" un beneficiu de R=1?
Ceva este ciudat, nu-mi dau seama ce....

Attached Files


Edited by the_lion, 13 August 2019 - 11:19.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate