Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun
 

Proiect de gaze pentru conectare centrala termica de la contorul de gaze de la intrare/sau direct de la aragaz

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
136 replies to this topic

#109
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,695
  • Înscris: 23.10.2006
Habar nu am cat e manopera, nu lucrez in domeniu. pe mine m-a dus la ~15-16 mil cu totul cand mi-am instalat eu bransamentul si am lucrat si eu la el acum 3 ani. Dosarul doar, era intre 800 si 1000 lei.
Pana la urma conteaza la cat gasesti tu sa iti faca lucrarea si dosarul, ca altfel o sa te uiti la centrala ce frumos sta in cutie sau pe perete fara legatura la gaze...

Edited by baribalu, 08 July 2018 - 12:42.


#110
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

 florin71_skoda, on 28 iunie 2018 - 10:00, said:

Tu ai datele care doar banuiesti ca le-ai interperetat corect.  Posted Image
Teava de 3/4 se considera ca este Teva DN 20 pentru ca are diametrul interior de ~20mm. Adica aproape de aia 19mm calculati de tine, dar care trebuiau masurati la interior si nu la exterior. O teava dinasta DN20 (3/4) are diametrul exterior de ~27mm.
Tu acolo ai teava de 1/2 si va trebui toata schimbata si pusa alta de 3/4. Posibil ca si teava de la coloana blocului si pina la contor, sa fie tot de 1/2 si in cazul asta si aia trebuie schimbata si refacut bransamentul. Alti bani, alta distractie, ce impune si oprirea gazului pe tot blocul, cu anunt si verificari si etc. Inca o zi pierduta pentru firma montatoare, care trebuie taxata.
Citeste ce scrie pe robinet: DN15 (1/2") sau DN 20 (3/4")
Citeste ce scrie pe citeva coturi de prin casa, ca ar trebui sa fie stantate: 1/2" sau 3/4"
Zici ca ai proiect. Pai in cazul asta de ce nu-l citesti ? In proiectul pe care-l ai acum, este trecuta dimensiunea tevi pe care o ai acum.

Se pare ca teava de pe casa scarilor (coloana) a fost dimensionata doar pentru aragaze. Daca acum sint multi pe casa scari care au montat centrala, posibil sa trebuiasca schimbata si coloana si regulatorul de la intrare in bloc. Depinde cit de ghinionist esti.
Am citit 4 pagini numai ca sa vad daca nu se indura cineva sa ii explice clar prostioara pe care o tot sustine referitor la diametrul tevii.
I sfarsit ai facut-o tu.Posted Image

#111
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Uite, eu de exemplu tocmai am facut saptamana trecuta instalatia interioara la casa.
Am un singur consumator - centrala.
Traseul consta din:
  • teava neagra ~ 2 m de la iesirea din cutia contorului, cu un robinet inchidere in caz de incendiu, un racord olandez, un cot
  • robinet si riser pentru trecere de la teava metalica la teava de plastic ingropata
  • un traseu de 5 m din teava de plastic ingropata in pamant
  • robinet si inca un riser de iesire din pamant
  • electrovalva
  • un traseu din teava neagra de aprox. 4 m montat pe fatada casei
  • doi robineti in interior, unde intra teava in casa
Manopera si materialele au costat 1350 RON
Documentatia a costat 300 RON

Eu m-am ocupat de sapat santul si de astupat, si de gaurit peretele casei unde a intrat teava in casa, si am asigurat vreo 10 roabe de nisip care s-au pus sub teava ingropata si peste teava.

#112
raduk

raduk

    Instalatorul de Iaºi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 kolfleading, on 08 iulie 2018 - 12:49, said:

[...] un traseu din teava neagra de aprox. 4 m montat pe fatada casei [...]
De ce așa de mult? Nu s-a putut duce riser-ul mai aproape de intrarea în casã?  Posted Image

#113
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,689
  • Înscris: 19.11.2010

 baribalu, on 08 iulie 2018 - 12:37, said:

mie mi-a spus telefonic de la o firma ca documentia e 400lei

 kolfleading, on 08 iulie 2018 - 12:49, said:

Manopera si materialele au costat 1350 RON

Deci: - din cei 1350lei cat a costat MANOPERA si au costat  Materialele ??
-Ar trebui sa scrie clar in DEVIZ/Factura in mod exact cat anume a Costat Manopera si cat au costat Materialele separat nu asa alandala

kitul de detector de gaz si electrovalva e 1milon
teava de gaze de 3/4 e 65-70lei metrul

La mine e montat contorul G4 , trebuie doar sa inlocuiasca teava de 1/2 cu una  de 3/4 aprox pama in 10 m de teava adica maxim 70 hai 80lei teava neagra de gaze de 3/4

Cum se numeste firma cu care ai lucrat pentru Proiectul de gaze ? poate are puncte de lucru in mai multe orase

Edited by July02, 08 July 2018 - 13:42.


#114
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,689
  • Înscris: 19.11.2010

 kolfleading, on 08 iulie 2018 - 12:49, said:

Manopera si materialele au costat 1350 RON
Documentatia a costat 300 RON
daca ai facut saptamana trecuta trebuie sa mai ai DEVIZUL/FACTURA

Din DEVIZ/Factura - cat scrie ca a Costat MANOPERA si cat au Costat Materialele, acolo trebuie sa apara detaliat si nu amestecate aceste aspecte

#115
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 raduk, on 08 iulie 2018 - 12:56, said:

De ce așa de mult? Nu s-a putut duce riser-ul mai aproape de intrarea în casã?
Centrala e la etaj.

 July02, on 08 iulie 2018 - 13:22, said:

din cei 1350lei cat a costat MANOPERA si au costat  Materialele ??
Habar n-am. N-am cerut deviz separat, am primit doar o singura factura cu suma totala, din care am achitat 30% inainte de executie si 70% dupa ce a fost gata.

 July02, on 08 iulie 2018 - 13:22, said:

Cum se numeste firma cu care ai lucrat pentru Proiectul de gaze ? poate are puncte de lucru in mai multe orase
N-are.

Attached Files



#116
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,689
  • Înscris: 19.11.2010
Mda nu prea e in regula, firmele care nu dau Deviz/Factura cu Manopera, Materialele folosite fiecare cat a costat etc, practic nu sunt prea de incredere, nu lucreaza transparent corect fata de client ci la pausala cum s-ar zice cu costuri ascunse fata de client..... desi sunt obligati prin lege sa faca acest lucru

Edited by July02, 08 July 2018 - 17:07.


#117
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Nu au existat nici un fel de costuri ascunse.
Ei mi-au spus de la inceput cat costa lucrarea (materiale + manopera).
Eu am acceptat de la inceput pretul respectiv.
Deci...care-i problema?

Edited by kolfleading, 08 July 2018 - 18:39.


#118
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,689
  • Înscris: 19.11.2010

 kolfleading, on 08 iulie 2018 - 18:38, said:

Au spus de la inceput cat costa cu totul , dar nu au spus cat e fiecare in parte Manopera, fiecare material care este pus in lucrare , este o mare diferenta,

in anul 2018 din punct de vedere legal nu este in regula , si nici din regula de bun simt fata de client daca il respecta

Este de datoria  Firmei ca si obligatie sa dea Deviz/Factura clientului indiferent ca acesta solicita sau nu aceasta.

pai una e sa-ti spuna alte e sa iti scrie oficial preturile nu ca la piata care da mai mult ,
e ca si cand te duci la magazin si nu au preturile afisate isi ca si cum nu ti-ar dar iti da bon , factura unde si se vede ce ai platit

daca v-au spus de la inceput care sunt costurile atunci din cei 1350 RON at trebui sa stiti cat a-ti platit pentru Manopera si cat pentru Materiale si cat au costat fiecare in parte.
atunci care sunt acestea ?
teava neagra - cat a costat per metru ?
robinet si riser pentru trecere ??
un traseu de 5 m din teava de plastic ingropata in pamant
robinet si inca un riser de iesire din pamant?
Kitul de electrovalva cu detectorul ?
un traseu din teava neagra de aprox. 4 m montat pe fatada casei
doi robineti in interior, unde intra teava in casa ?

Cat au costat fiecare din materialele acestea ?

Edited by July02, 08 July 2018 - 19:35.


#119
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Iti spun ce am spus si altora , dupa cum este regula ! Nu este obligatoriu sa ai gaze , poti renunta .

#120
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 July02, on 08 iulie 2018 - 19:26, said:

Au spus de la inceput cat costa cu totul , dar nu au spus cat e fiecare in parte Manopera, fiecare material care este pus in lucrare , este o mare diferenta,
Aceasta informatie nu-mi foloseste la absolut nimic.
Au venit, s-au uitat, au masurat. Apoi a doua zi mi-au dat un telefon: va costa 300 RON proiectul, 1350 RON instalatia, putem veni vineri s-o executam.
Mie-mi este absolut suficient. Mai am si alte lucruri de facut in viata, mai am gramada de lucruri de pus la punct la casa, nu ma ajuta cu nimic un deviz detaliat, nu as fi avut nici macar timp sa-l citesc.

#121
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Care este legea pe care o tot invoci? Si daca iti spune ca au costat 300 de lei materialele si 9700 manopera, te incalzeste cu ceva?  Ce faci, le ceri sa-ti spuna si ce salariu/ora are muncitorul (muncitorii) si o sa inmultesti cu numarul de ore lucrate.  Ma indoiesc sa aflii atatea amanunte (oricum sunt cofidentiale).  Nu le ceri si factura de aprovizionare a materialelor? Sa fim seriosi, iti convine pretul total, bine, nu-ti convine cauti pe altii. Oricum, daca vor sa te insele, te inseala.

#122
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,689
  • Înscris: 19.11.2010

 bobocul, on 08 iulie 2018 - 20:42, said:

t-i se spune ? zau asa ? Clientul nu are voie sa verifice sa stie exact ceea ce plateste ? cum justifica suma aia ? incurajam inselatoria sau cum ?
Manopera e obligatoriu sa o cunosti   si asa 10milioane la montarea catorva metri de teava e exagerat si supraevaluat pai e ca si cum ai monta o cenrala

Nu ma intereseaza nici salariile muncitorilor si nici de unde se arpovizioneaza, ci ma inteseseaza cu cat imi vinde mie materialele pe care ma pune sa le platesc (nu de 3 ori mai scumpe)
reprezinti vreo firma probabil de tot si esti interesat sa prinzi clienti prosti sa le iei banii pe chestii care probabil nu le poti justifica in nota de plata deaia pui doar totalul

Pai cel de sus care a facut teava ingropata e un pret justificat sa zicem asa , dar pentru a inlocui o amarata de conducta la bloc sa ceri 15milioane pe ce mai mult decat la cel de sus cu casa e o utopie

 86-APP, on 08 iulie 2018 - 19:55, said:

stai linsitit a cere informatii inainte sa faci o lucrare e justificat, ca si client ai dreptul sa cunosti ce preturi practica pentru manopera, materiale inclusiv tot ceea ce esti pus sa platesti
si ei sunt obligati sa iti ofere deviz factura, nu mai sustine munca la pausala si neacoperita in servicii

Edited by July02, 08 July 2018 - 21:06.


#123
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Exagerezi. Cand ai facut contractul pt gaze sau curent, ai cerut sa-ti dea defalcat cat costa gazul sau curentul si cat costa manopera? Cand cumperi un produs, de ce nu ceri sa-ti dea defalcat., din ce se compune pretul? Nu trebuie nimeni sa-ti justifice pretul, iti convine cumperi, nu-ti convine cauti in alta parte. Cine vine cu preturi mari, nu o sa aiba clienti, asta e economia de piata.

#124
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,689
  • Înscris: 19.11.2010

 bobocul, on 08 iulie 2018 - 21:06, said:

cand mi-a montat contorul de gaze am dosraul cu proiectul si cu toate costurile de la A la Z , tot blocul are asa ceva Schita + Materialele folosite etc...
totul este transparent, tu practic vrei sa bagi clientului pe gat materiale la preturi triple, manopere nejustificate si tot asa

Edited by July02, 08 July 2018 - 21:16.


#125
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Ma refeream la livrarea de gaze si de curent, la produsele pe care le cumperi. Si ele inglobeaza materiale si manopera.

#126
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,689
  • Înscris: 19.11.2010

 bobocul, on 08 iulie 2018 - 21:10, said:

schimbi subiectul vorbim de lucrari executate si nu de produse vandute , las-o balta se vede ca nu esti in sprijinul clientului ci tu ai interese de alta natura comerciala macar daca ar fi corecte ai ami zice dar tu sustii executia lucrarilor executate in mod netransparent fata de client, asa ceva este total  inacceptabil

Deci aici vorbim de o Lucrare Proiectata ok ?
Devizul = Document justificativ de evaluare anticipată a Cheltuielilor Materiale şi a Maoperei  pentru executarea unei Lucrări Proiectate, care trebuie prezentat obligatoriu Clientului
clientuli trebuie prezentat devizul de lucrări pentru justificarea facturii emise, clientul fiind cel ce comanda lucrarea

Firma de executie este doar prestator iar beneficiarul e Clientul care este interesat să primească Raportul de activitate de la prestator pentru a avea privire exactă a lucrării

si cine lucreaza legal in regula , firmele care sunt autorizate cunosc aceste chestiuni..

Degeaba ai doar proiect , daca tu nu sti exact ce ti se monteaza acolo ce materiale de ce calitate nici nu sti pe ce dai baniii practic deasta se da Deviz, dar ei vor bani multi pe povesti

Edited by July02, 08 July 2018 - 21:42.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate