Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...
 Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...
 Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...
 

Proiect de gaze pentru conectare centrala termica de la contorul de gaze de la intrare/sau direct de la aragaz

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
136 replies to this topic

#1
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 19.11.2010
salutare,


Am gaze in bloc in bucatarie trase pentru aragaz, si deasemenea: -la usa am Contor de gaze dinacela mare!
In aceste conditii, vreau sa montez tot in bucatarie Centrala termica pe gaze la 1-2metri de aragaz.

In ce consta Proiectul de gaze in acest caz:
a) - Conectarea cu 1-2 metri de la conducta de gaze de la aragaz spre centrala ? sau
b.) -trebuie inlocuita Conducta care intra din Contor in casa?

Contorul fiind dinacela mare nu cred ca exista vreun motiv intemeiat sa fie schimbat cu un altul,
caci m-am uitat la vecini care si-au montat centrala si au contorul la fel tot din acesta mare, doar ca i-au montat langa el un senzor de gaze....

-In conditiile enuntate: -Cam cat ar trebui sa coste in mod corect si transparent Proiectul acesta de a duce teava noua spre centrala ?



Multumesc

Edited by July02, 27 June 2018 - 20:28.


#2
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,695
  • Înscris: 23.10.2006
Proiectul te costa c-am 1000 lei, doar dosarul, daca ai contorul tau.si teva este de jum. de tol cea care intra in casa si ajunge la aragaz daca este mai subtire se schimba tot de la contor, se mai adauga si detectorul de gaze, la costuri asteapta-te la aproximativ 1.500 -1.600 lei daca ai vre-o 10 m de la contor la aragaz si centrala.

Edited by baribalu, 27 June 2018 - 20:12.


#3
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 19.11.2010

 baribalu, on 27 iunie 2018 - 20:12, said:

am 2,5metri , maxim 3 metri de la contorul de gaze pana in bucatarie unde o sa montez centrala

Teava de gaze care intra in casa are 2cm in diametru, iar jumatate de tol inseamna 1,27cm
deci ar trebui sa ma incadrez sa nu necesite teava mai groasa de 2cm nu ?

Deci practic nu impune schimbarea contorului nu ? ca nu ar fi nici un argument de a schimba si contorul...

Edited by July02, 27 June 2018 - 20:28.


#4
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 July02, on 27 iunie 2018 - 20:14, said:


am 2,5metri , maxim 3 metri de la contorul de gaze pana in bucatarie unde o sa montez centrala
Proiectul este proiect , indiferent de metraj.
Taxele idem.
Instalația dacă nu este dimensionata corespunzător , se schimba in totalitate, poate chiar și înainte de contor .
La instalațiile scurte se taxează un minim de metraj .

#5
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 19.11.2010

 86-APP, on 27 iunie 2018 - 20:19, said:

ce inseamna corespunzator, care sunt: -Diametrele minime de grosime a tevii de gaze stadardizate care intra in casa ?
cineva a scris mai sus ca este jumateate de tol adica 1,27cm iar eu am 2cm in diametru care intra in casa, deci nu se impune nici o modificare de inlocuire a tevii de gaze cu o alta
asta daca nu vrea cineva sa faca modificare doar asa ca sa castige niste bani la montaj sub un pretext ca nu ar fi bine dimensionate fara a veni cu argumente tehnice necesare oficiale

Edited by July02, 27 June 2018 - 20:29.


#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu conteza. Astia vor doar sa incaseze bani. Ti s-a explicat aici:

 86-APP, on 27 iunie 2018 - 20:19, said:

Proiectul este proiect , indiferent de metraj.
Taxele idem.


#7
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 19.11.2010

 pasilla, on 27 iunie 2018 - 20:29, said:

nu exista asa ceva, fara justificare documentata nu se accepta la pausala...., exista reguli si trebuie sa fie transparente...., trebuie sa stiu precis ce taxeaza si ce nu,
ca sa nu platesc degeaba si ce nu se impune defapt sa platesc...., sunt obligati sa justifice in factura tot ....

Edited by July02, 27 June 2018 - 20:37.


#8
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 July02, on 27 iunie 2018 - 20:32, said:


nu exista asa ceva, fara justificare documentata nu se accepta la pausala...., exista reguli si trebuie sa fie transparente...., trebuie sa stiu precis ce taxeaza si ce nu,
ca sa nu platesc degeaba si ce nu se impune defapt sa platesc...., sunt obligati sa justifice in factura tot....
Cred că-ți vei face gazul singura.
Tu vreți să-ți explic si modul de dimensionare , sau normativul  ? Explicații pt proiect ?


#9
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 19.11.2010

 86-APP, on 27 iunie 2018 - 20:36, said:

nu nu platesc manopera cat trebuie dar platesc ce e de platit nu  ceea ce inventat, hai sa nu incurajam hotia...., cine fura nu are ce sa caute pe piata....ca si in societate dealtfel...nu mai merge ca acu niste ani cu hotia
Nu trebuie explici daca nu vrei nimic, daca nu sti nu trebuie sa scri nu te obliga nimeni sa sti, poate esti firma si nu ai interesul, stai linistit nu te stresa sa-mi explici daca nu ai placere
nu vorbim aici de certificati ci doar de cateva conditii minimne ce trebuie indplinite ca doar e un proiect simplu nu e de navete spatiale de la nasa si nici de cartiere de case

Edited by July02, 27 June 2018 - 20:45.


#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 July02, on 27 iunie 2018 - 20:32, said:

nu exista asa ceva, fara justificare documentata nu se accepta la pausala...., exista reguli si trebuie sa fie transparente...., trebuie sa stiu precis ce taxeaza si ce nu,
ca sa nu platesc degeaba si ce nu se impune defapt sa platesc...., sunt obligati sa justifice in factura tot ....
In factura scrie: executare proiect.
Nu esti mutumita, mergi la facultatea de "gaze" si fa-ti dupa aia singura proiectul.

Nici eu nu sunt de acord cu toate "prostiile" astea, dar astea sunt legile.

Edited by pasilla, 27 June 2018 - 20:41.


#11
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 19.11.2010

 pasilla, on 27 iunie 2018 - 20:41, said:

neah nu exista asa ceva,pai cum vine asta platesc un proiect pe care nu pot sa-l vad ??am dreptul sa vad ceea ce platesc.., nu e musai sa faci facultatea de gaze sa citesti un proiect ,
pai asa nici la bloc nu trebuie sa vezi proiectul ca nu ai facultatea de constructii? hai sa fim seriosi nu tin argumentele astea....
eu am proiectul de gaze al blocului care te obliga sa il ai cand se fac modificari sau revizia, deci trebuie sa detii acel proiect in care trebuie sa precizeze exact ce s-a montat acolo....

Edited by July02, 27 June 2018 - 20:50.


#12
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Proiectul pt instalații casnice are preț fix
.
Instalația se proiectează și execută în urma unui releveu și conform normativului.
Ce se mai poate spune sau negocia🤔

#13
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 19.11.2010

 86-APP, on 27 iunie 2018 - 20:50, said:

Lucrearea de conectare la centrala cu gaze ma intereseaza cat costa conform proiectului, adica care sunt conditiile care trebuie sa le indeplinesti sa nu schimbi teava si contorul
Proiectul ca si "foaie" probabil ca e o suma fixa, unde poate fi verificata in mod oficial aceata valoare fixa a proiectului ? e reglementata prin lege ? sau fiecare cere cat vrea fiecare firma?

Un link sau pdf cu NORMATIVUL ? vreau sa citesc acele 3,4,5 reguli din el care precizeaza dimensiunile minime standardizate, cat si conditiile minime care trebuie indeplinite
sa verific daca ma incadrez sau mai trebuie sa schimb ceva,  vreau sa merg pe concret

Edited by July02, 27 June 2018 - 20:58.


#14
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 July02, on 27 iunie 2018 - 20:14, said:

am 2,5metri , maxim 3 metri de la contorul de gaze pana in bucatarie unde o sa montez centrala
Teava de gaze care intra in casa are 2cm in diametru, iar jumatate de tol inseamna 1,27cm
deci ar trebui sa ma incadrez sa nu necesite teava mai groasa de 2cm nu ?
Deci practic nu impune schimbarea contorului nu ? ca nu ar fi nici un argument de a schimba si contorul...

Se cam schimba teava daca nu e suficienta. Contorul nu e problema. Numai ca e deranj cu restul... teava, montaj, senzor, electrovalva, tot tacamul.
Proiectul si executia la gaze cam atata costa... nu poti executa cu Dorei lucrarea sa iesi mai ieftin.

Proiectele la gaze pentru casnici au un anumit specific - costa toate intre 800-1000 lei si asta acopera tot, atat desenul cerut de legislatie, cat si executia, materiale... alea-alea.

Edited by rosix, 27 June 2018 - 21:00.


#15
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Pare că știi toate și totuși nu lași nici  pe cei de meserie să îți explice nimic. Asculta colegii că sunt de meserie .

#16
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 19.11.2010

 GingisHan2015, on 27 iunie 2018 - 20:55, said:

pana acum singura informatie a fost exprimata:-Conditia de Diamentrul minim a tevii trebuie sa fie de minim jumatate de Tol adica 1,27cm iar eu am deja 2cm la teava ma incadrez
cu contorul am inteles ca nu trebuie schimbat daca am dinacela mare

dar hai sa nu vorbim doar vorbe sa venim cu cifre cu dimensiuni minime si conditii minime indeplinite

Sa vedem concret cat scrie ca trebuie sa fie dimensiunile minime si care sun conditiile minime , sa stim exact ca sa nu fim pacaliti pe vorbe cum ca trebuie schimbat nu stiu ce cand poate nu trebuie

Un link sau pdf cu NORMATIVUL ? vreau sa citesc acele 3,4,5 reguli din el care precizeaza dimensiunile minime standardizate, cat si conditiile minime care trebuie indeplinite
sa verific daca ma incadrez sau mai trebuie sa schimb ceva,  vreau sa merg pe concret

 rosix, on 27 iunie 2018 - 20:54, said:

Proiectele la gaze pentru casnici au un anumit specific - costa toate intre 800-1000 lei si asta acopera tot, atat desenul cerut de legislatie, cat si executia, materiale... alea-alea.
Multumesc din suflet pentru precizarea ta apreciez f mult!
E OK daca e 800-1000 lei cu totul asa e normal! sa Acopere TOT(Desenul cerut de Legislatie, cat si Executia, Materiale )

dar uite pe un vecin  l-au pacalit ca trebuie teava mai groasa desi se incadra in 1/2″,cand el avea tot 2cm ca si mine, si l-au pus sa o inlocuiasca degeaba ca sa aibe ei ce taxa
vi se pare normal ?si deasta i-au luat si bani mai multi

Edited by July02, 27 June 2018 - 21:19.


#17
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Coloana de pe casa scarii in casa si pana la centrala trebuie sa fie de 3 sferturi,  nu de jumatate .De acolo o ramificatie va alimenta centrala termica printr-un regulator,  iar alta, redusa la jumatate va alimenta aragazul .

#18
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 July02, on 27 iunie 2018 - 21:14, said:

dar uite pe un vecin  l-au pacalit ca trebuie teava mai groasa desi se incadra in 1/2″,cand el avea tot 2cm ca si mine, si l-au pus sa o inlocuiasca degeaba ca sa aibe ei ce taxa
vi se pare normal ?si deasta i-au luat si bani mai multi

Nu stiu.. Poti sa intrebi la mai multe firme. Lucrurile nu sunt chiar batute in cuie. Teava se dimensioneaza dupa normativ, in functie de debitul care trebuie asigurat, distanta, configuratia apartamentului, etc....

De regula, la gaze nu se fac economii de 200-300 lei, se scoate banul si se rezolva problema. E pe termen lung.. nu-ti permiti sa te koyesti de bani.

Edited by rosix, 27 June 2018 - 21:21.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate