Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?
 Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 

Inchiriere garsoniera Unirii vs Dorobanti

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#19
misumi82

misumi82

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.06.2018

 marin-ion, on 16 iunie 2018 - 21:35, said:

NU este garsoniera, este o camera
Mda, cam asta imi statea si mie pe limba sa zic, impresia e de ceva camera de hotel single 2 stele, ba mai prost dotata...

Eu nu inteleg de ce au facut asta, e totusi buricul dorobantiului, ma gandesc ca se putea inchiria si intreaga la un pret decent... pana si adresa e interesanta, nu multa lume se poate lauda ca locuieste in "piata dorobantior nr. 2"... dar nu stiu, poate o fi un "secret" ceva si se fereste lumea... am impresia ca mai sunt de inchiriat pe acolo..

 marin-ion, on 16 iunie 2018 - 21:35, said:

Garsoniera de la Unirea este cu semnul intrebarii dar cred SIGUR ca este la fel, adica o camera dintr-un apartament mai mare daca nu are BUCATARIE. Ar trebui sa aiba MINIM chicineta, asa se numesc bucatariile mici din centru din garsonierele de vreo 21-24 mp.
Nu este chiar la fel. E un spatiu separat de baie si separat de camera, langa o fereastra(are si o plita electrica cred). Insa lipseste chiuveta separata pt. bucatarie si aragaz pe gaz. Desi cred ca pica si asta.

Ce parere aveti de asta: https://homezz.ro/ga...ii-1090490.html
Aveti idee pe unde o fi? (la asta inca n-am sunat)

Maine ma duc sa vad cateva, pana acum doar am vorbit la telefoane(si culmea, toate anunturile erau valabile - 5 am incercat, nu cum zicea careva ca 99,99% ar fi expirate)

 leusteanul, on 17 iunie 2018 - 04:50, said:

Marin Ion, de unde stii ca ala e blocul?
Initiator, pe ce strada se afla situat blocul?
Da, ala e, se vede lejer in anunturi ca e printre primele si probabil singura cu frigider pe balcon.

 FC72, on 17 iunie 2018 - 15:26, said:

Nu stiu de unde ai scos preturile alea dar eu tocmai am inchiriat garsoniera in Drumul Taberei cu aproape 300.S-a inchiriat in mai putin de o saptamana de la anunt si mai putin de 2 saptamani de la plecarea vechiului chirias.
La banii aia, in centru, este ceva grav in neregula, ai fost sa le vezi personal? sau scrii din anunturi citite?
Preturile le gasesti daca sapi. Evident ca mereu e vorba de ceva compromisuri la preturile mici, important e sa-si gaseasca fiecare ceva pentru nevoile/pretentile(sau lipsa lor) personale. 300 in drumul taberei pare cam mult, desi daca are finisari si dotari bune si/sau vedere misto, posibil sa merite... sau pur si simplu dai peste cineva grabit care poate are nevoie in zona.... situatii si situatii... cel mai misto e de cei care au zero frica de risc seismic... oferte peste oferte in zona romana-unirii direct la bulevard cu veder super misto, evident in blocuri cu risc grad i sau ii... e o oferta chiar la gura de metrou romana in blocul la stanga de kfc cu vedere la bulevard, 180 euro(si nu e prima oara cand vand ceva in zona 180-200 eur pe acolo), anuntul e desigur "haios", cica "fara risc seismic"

Edited by misumi82, 17 June 2018 - 18:06.


#20
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017

 misumi82, on 17 iunie 2018 - 18:04, said:

Ce parere aveti de asta: https://homezz.ro/ga...ii-1090490.html
Aveti idee pe unde o fi? (la asta inca n-am sunat)

Astea sunt niste blocuri modeste ca suprafete de locuit, cu 2-3 etaje insa situate in una dintre cele mai bune zone ale Capitalei. Vezi genul asta de cladiri pe maxim gorki si pe unele din strazile din zona respectiva. Pentru inchiriat, mi se pare super ok.

Edited by FronT, 18 June 2018 - 09:25.


#21
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Vezi ca majoritatea anunțurilor de genul acesta sunt momeli. Tu suni, aia îți zic ca nu mai e de închiriat, dar au altceva de închiriat în zona. Și de aici încolo, știi care e traseul.

PS: dacã zici ca intri la ase, de ce nu aplici la cãmin? E viața frumoasã și meritã sã stai mãcar primul an :D

Edited by Afroditu, 18 June 2018 - 11:06.


#22
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016
@marin-ion
Avand in vedere experienta D-voastra, dar si prezenta pe acest forum, as avea doua intrebari:
- exista piata de inchiriere (chiriasi solvabili) pentru garsonierele NOI din zona IMGB (max 1km de la metrou), si daca da, care ar fi intervalul REAL al preturilor de inchiriere al garsonierelor obisnuite (30mpu, bucatarie si baie complet echipate/functionale, restul semi-mobilat)
- care este explicatia diferentei uriase de preturi la vanzare si inchiriere , pentru apartamente aparent   identice, ex 3 camere ~ 65mpu metrou Grivita vs 3 camere 70mpu Banu Manta ? Pe piata, primul tip se tranzactioneaza intre 50 si 70 de mii de euro, in vreme ce al doilea se invarte intre 90 si 130 de mii... La fel si la inchiriere.

Multumesc,

#23
marin-ion

marin-ion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 03.06.2018
alex1vasile - Nu recomand sa iei la IMGB nici garsoniera nici apartament pentru inchiriere deoarece o sa fi limitat la 2 categorii de chiriasi, adica cei care cauta ieftin si metrou care sunt studentii care distrug si merg cu metroul Berceni - Universitate si cealalta categorie sunt corporatistii la inceput de cariera care stau cu chirie pana isi iau casa si ramai descoperit. De chirie pe o garsoniera in IMGB mai mult de 200-250 de euro noua si utilata complet nu poti cere fara riscul ca sa nu plece chiriasii la mai central. Tu poti sa ceri si 300 dar e MULT pentru 30 mp si zona. Eu consider zona IMGB cu risc adica - vine chiriasul in iunie si te trezesti ca pleaca la prima zapada daca are mult de mers pe jos. ATENTIE - 1 km este foarte mult de mers pe jos in iarna, distanta asta echivaleaza cu 2 statii de RATB si trebuie sa te gandesti ca studentul nu are masina si fuge imediat la mai central. Corporatistul poate are masina dar ala nu sta mult cu chirie. ALTE categorii de chiriasi nu ai acolo.

ACUM citeste ce recomand pentru inchiriere daca esti limitat de suma si nu poti sa iei decat o garsoniera - uita-te pe harta Bucurestiului la urmatorul traseu pe care merge metroul Dristor - Piata Muncii - Iancului - Obor - Stefan cel Mare adica Mihai Bravu pana la Obor si Stefan cel Mare de la Obor pana in zona circului. Traseul asta face legatura cu tot ce este mai important in Bucuresti adica nordul cu mertoul de la Dristor - Victoriei - Pipera si spre centru cu 135, 311, tramvaiul 21 Obor-Sfantul Gheorghe  sau metroul Dristor 1 - Unirea sau Dristor 2 - Victoriei - Romana - Universitate. Zona asta este cea mai BUNA si posibila pentru inchiriere pentru TOATE categoriile de case (garsoniere, ap. cu 2-3 camere).

Categoriile de chiriasi sunt urmatoarele - studenti, corporatisti, medici rezidenti (Floreasca , Colentina), angajati la institutii din centru, politisti care au terminat academia sau scolile de subofiteri si sunt la inceput de cariera, asistenti universitari din provincie tot la inceput de drum, profesori universitari din provincie care stau limitat (maxim 1 an), ofiteri superiori detasati in Bucuresti, bucuresteni care nu mai vor sa stea cu parintii si stau cu chirie pana isi cumpara casa si alte categorii.
Deci pe zona asta ai TOATE categoriile de chiriasi pe segmentul de garsoniera si nu ramai descoperit si poti cere 250-300 de euro in functie de pozitionare, etaj, distanta metrou, RATB si altele. Poti cere si mai mult dar o sa ai goluri (luni neocupate).

Garsoniera este bine sa iei decomandata de 42 mp adica este EXACT ca un apartament de 54 mp cu 2 camere la care lipseste dormitorul de 12 mp. De preturi te uiti pe internet si incepi dinspre Circ spre Dristor in functie de banii de care dispui. Mai este varianta de garsoniera nedecomandata cu baia la intrare si cu bucataria la geam mai mica  dar nu o recomand pentru ca sa ai TOATE categoriile de chiriasi, adica nu o sa ai categoriile mai educate.

TAMPENIA cu blocurile vechi ca or sa cada la cutremur o au numai aia cutremurati la cap, poti sa cauti ori dupa cutremur ori si inainte in functie de bani.

De chirie trebuie sa te orientezi sa iei INTODEAUNA un pic mai ieftin decat media zonei sa nu ramai descoperit chiar daca stai doar o luna la schimbul chiriasilor. Daca iei mai putin schimbi mai rar chiriasii si ca sa nu plece poti sa faci reducere iarna simbolica dar care are efect asupra chiriasilor sau vara cand pleaca in concediu.

Ca sa-ti faci o idee de preturi REALE trebuie sa scazi cam 50 de euro la ce vezi pe internet ca sa nu mai vezi niciodata chiriasul adica i-ai dat cheia si gata. Banii ii iei cum stabilesti (la mine ii ia sotia, eu nici nu mai stiu cum arata chiriasii dupa cateva luni)

De Grivita si Banu Manta este cum ai spune Opel (Grivita) si Mercedes Clasa C (Banu Manta). Grivita mai dureaza pana sa se ridice. Nu este nimic de comparat, sunt zone diferite.

Edited by marin-ion, 18 June 2018 - 16:36.


#24
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016
Multumesc foarte multe pentru sfaturi, am sa tin cont de ele. Exista posibliitate si pentru 2 / 3 camere, dar nu as dori sa am o expunere atat de mare pe imobiliare.

Ma intriga de mult Grivita cu Titulescu de fapt, pentru ca diferentele sunt 2x inclusiv la blocuri colt/colt. Blocurile de 10+1 de pe Calea Grivitei (spre Turda pe partea dreapta) sunt practic la 100metri de Titulescu, dar 2 camere in blocurile de pe C. Grivitei (ca si adresa) sunt 50k, in timp ce aceleasi 2 camere, doar putin mai mari si cu 5-6 ani mai noi pe Titulescu incep de la 90k... Mi se pare aproape magic.
In rest, clar sunt zone diferite, dar mi se pare ciudat ca imobile atat de apropiate (100m) sa aiba preturi atat de diferite, doar pe baza de ... adresa.
Cineva spunea candva ca pe Titulescu au primit apartamente doar membrii de partid (PCR - pe vremuri) si ca urmasii lor au averi considerabile si ca nu lasa la pret (pt ei 40-50 de mii de euro efectiv nu inseamna mare lucru , si atunci nu lasa nimeni la pret, deci piata ramane "sus") - in vreme ce pe C. Grivitei au primit repartitie mai mult cei din clasa muncitoare, si automat si posibilitatile financiare au fost mai reduse.... Ce parere aveti ?

#25
marin-ion

marin-ion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 03.06.2018
Urmasii aia sunt in visele la cine zice. Titulescu intra in ALTA categorie dar nu ca ar fi asa. Diferenta este data de felul cum s-au dat repartitiile in blocurile alea adica la cei cu studii superioare (Titulescu) si muncitori (Grivita). Membrii PCR importanti nu au stat acolo. Este normal ca un bloc care a fost ocupat de la inceput de intelectuali si acum urmasii lor care sunt a 2 generatie de intelectuali sa ceara preturile alea comparativ cu cei din blocurile care au fost repartizate muncitorilor si urmasii lor care majoritatea sunt mai asa si asa sa ceara si sa obtina cat pot obtine. Este NORMAL pentru Bucuresti si sunt multe zone unde doar treci strada si intri in alta lume. Bucurestenii considera zonele bune cele care au fost si sunt locuite de intelectuali si mai putin metrou, RATB, magazine sau altele.

#26
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016
... Acum circa 5 ani, 2 prieteni de familie (casatoriti) au achizitionat un apartament pe Titulescu, cu aprox 85 mii de euro. Au asteptat mai bine de 6 luni dupa ce au vazut imobilul (care le-a placut mult). Au asteptat sa mai lase la pret proprietarul - fapt care nu s-a produs. Peste ani, dupa ce au facut tranzactia si au locuit acolo efectiv, au aflat ca era director la CFR si ca tot blocul era locuit de persoane cu functii actuale sau istorice in regii/companii/agentii ale statului roman... Deci ceva pe undeva este.

Si, ca fapt divers, nu prea se vinde nimic acolo. Prin 2014-15 stateau bannerele de vanzare efectiv anotimpuri intregi.. Se ingalbeneau sau le lua vantul. La tovarasii mei de mai sus, nu s-a mai mutat nimeni in bloc (bloc de 12 etaje), desi au fost scoase la vz mai multe imobile in acelasi bloc.

#27
marin-ion

marin-ion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 03.06.2018
Locatarii aia sunt de nivel mediu dar nu ca au sute de mii de euro. Este exact ce am scis mai sus - intelectuali si urmasii lor. Din ce domenii nici nu conteaza. Iar de preturi - alea sunt normale si daca proprietarii nu obtin pretul cerut nu vand si este normal. Ei nu or sa scada preturile EXACT cum sunt multe situatii la fel in Bucuresti. Lumea vrea sa ia in zone bune la preturi de semiperiferie.

ADEVARATA elita de locatari pe segmentul de blocuri nu a stat si nu sta acolo, au stat si stau in centru.

#28
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

 marin-ion, on 18 iunie 2018 - 18:39, said:


ADEVARATA elita de locatari pe segmentul de blocuri nu a stat si nu sta acolo, au stat si stau in centru.

nu pot sa nu rad cand dau peste astfel de afirmatii. nu doar ca e elita, dar e adevarata elita. doar ca e pe segmentul de blocuri.
argentum, elitist pe segmentul 2 cam conf II sporit.

#29
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,565
  • Înscris: 09.09.2017
Deh, ce stiti voi, suntem o natie de elite, care mai de care mai analfabet functional, iar Centrul colcaie de elite.
Bineinteles, exista blocuri si chiar cvartale de elite, locuite de intelectuali cu motz de rahat in frunte si urmasii lor!
Sa ne traiasca elitele si la mai mare!

#30
marin-ion

marin-ion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 03.06.2018
Ti -as raspunde la ce ai scris mai sus, dar nu vreau sa intru in concediu. Poate mai dau un sfat la cineva care nu stie. Tu considera ca ti-am raspuns de am intrat in concediu.

Descrie zona aia din Dorobanti unde ai stat pentru initiator, poate il convingi sa inchirieze garsoniera aia decomandata cu bucatarie in blocul ala pe langa care ai trecut de sute de ori si explica-i initiatorului de ce ai ales sa te muti in cartierul ala de elita unde stai acum din Dorobanti.

Ar fi foarte bine ca cineva care zice ca a stat multi ani in zona Dorobanti sa explice si celorlalti care vor sa vina in Bucuresti, sa nu cumpere si sa stea in Dorobanti si sa aleaga cele mai bune cartiere de la iesirea dinspre autostrada si sa explice detaliat ce diferenta este intre zona unde stau multi milionari prin vilele din Dorobanti si zona unde s-a mutat si de ce.

Edited by marin-ion, 18 June 2018 - 20:20.


#31
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016
Apropos de imobile situate central,
ma uitam acum cateva luni la un prospect al unui bloc de 6 etaje din zona Pietei Romane (str Mihai Eminescu mai exact). Garsoniera de ~35mpu (plus un mic balconas), cu parcare subterana, bucatarie utilata complet, etaj 2, orientare est, cu tva inclus.... 105mii euro. Scurt si simplu... Nu era vanduta nicio garsoniera in complex... Dar apartamentele de 2/3 camere erau aproape toate rezervate sau vandute. Cum va explicati acest nivel de pret ? Carei categorii de cumparatori (segment de piata) se adreseaza aceasta categorie de oferta (de garsoniere centrale la 3000euro/mpu) ?

Edited by alex1vasile, 18 June 2018 - 21:18.


#32
marin-ion

marin-ion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 03.06.2018
Aia este o TAMPENIE si nu o sa o ia nimeni. Aia care fac garsoniere in blocurile noi din centru merg pe ideea ca cel care o ia are alta casa pe langa Bucuresti (vila, nu ceva modest) lucreaza in centru (avocat, judecator, sau altceva) si sa nu mai faca naveta zilnic  o sa ia garsoniera aia pentru stat provizoriu, adica cateva zile pe saptamana. Sunt unii care si inchiriaza in centru asa si nu stau decat in cursul saptamanii. Garsoniera aia nu se adreseaza pentru cei cu o SINGURA locuinta sau pentru cei cu credit, se adreseaza celor cu sume de bani chas si care au MINIM o alta casa.

Pretul este mai scazut decat la apartamentele cu 2 camere din blocurile construite dupa cutremur tocmai ca sa fie alese ele in locul ap. cu 2 camere.

Celelalte care sunt rezervate si vandute tot asa sunt cumparate, adica a 2 sau a 3 casa. Alea nu sunt luate de oameni limitati financiar.

LEUSTEANU TE-AI TREZIT DIN SOMN ? CUM E CU DOROBANTIUL ? VISAI FRUMOS IN CARTIERUL TAU ELITIST ?

EXPLICA-I lui alex1vasile ce a intrebat ca doar ai stat in DOROBANTI si te-ai mutat in cea mai ELITISTA zona de la iesirea spre autostrada.

alex1vasile - daca dau o basina sare unul REPEDE ca in imobiliare sa o miroasa sa nu-i creasca pretul repede si sa stie ce am mancat cum face elitistul asta de DOROBANTI.

Garsonierele alea sunt si in locul la apartamentele cu 2 camere din blocurile care se construiau cu mai multi ani in urma.

Edited by marin-ion, 18 June 2018 - 22:17.


#33
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,565
  • Înscris: 09.09.2017

 marin-ion, on 18 iunie 2018 - 21:47, said:

Pretul garsonierelor este UNFLAT rau


#34
marin-ion

marin-ion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 03.06.2018
LEUSEANU - Mai mergi prin Dorobanti sa vezi de unde ai plecat (chiar daca ai stat provizoriu) si unde ai ajuns. Tu in loc sa URCI pe scara sociala, adica sa stai mai bine, ai cazut in GROAPA aia de la marginea Bucurestiului.

alex1vasile - Preturile mari la constructiile noi din centru sunt NORMALE deoarece nu are unde sa se construiasca si Eminescu, Dacia (de la Piata Gemeni) sunt singurele zone unde sunt case demolabile si unde se pot face blocuri noi. De cumparatori nu duc aia lipsa numai ca este o prostie chestia cu garsonierele alea dar or sa se vanda si ele cand nu o sa mai fie de unde sa aleaga cei care vor a 2 sau a 3 casa in centru in bloc nou. Cei care cumpara in centru nu iau cu credit (sume mai mari), iau cu chas, sunt la minim a 2 casa si platesc pretul zonei. Nu sunt multi dar nu au de unde alege ce vor ei (constructii noi) si platesc pretul cerut.

Edited by marin-ion, 18 June 2018 - 23:12.


#35
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,565
  • Înscris: 09.09.2017
Marine, delirezi in stil grotesc. Nici nu mai citesc ce debitezi.

#36
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016

 marin-ion, on 18 iunie 2018 - 22:55, said:

alex1vasile - Preturile mari la constructiile noi din centru sunt NORMALE deoarece nu are unde sa se construiasca si Eminescu, Dacia (de la Piata Gemeni) sunt singurele zone unde sunt case demolabile si unde se pot face blocuri noi. De cumparatori nu duc aia lipsa numai ca este o prostie chestia cu garsonierele alea dar or sa se vanda si ele cand nu o sa mai fie de unde sa aleaga cei care vor a 2 sau a 3 casa in centru in bloc nou. Cei care cumpara in centru nu iau cu credit (sume mai mari), iau cu chas, sunt la minim a 2 casa si platesc pretul zonei. Nu sunt multi dar nu au de unde alege ce vor ei (constructii noi) si platesc pretul cerut.
Confirm - am verificat azi pe site-ul dezvoltatorului si toate imobilele sunte listate ca fiind vandute. Deci e chestie de maxim 2-3 luni de cand am vazut 5-6 garsoniere goale in bloc...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate